DE VRIJE PERS No. 189 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING 18 bet zuiver met de zuivering? 7369 V Uitgave van Je Malntiendrai - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nieuwsorganen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. Redactie: L. A. v. cl, Steenhovcn Mr. A A. J, Rijksen Adin, i M. J. van Loon BureauMarkt20,Gouda Tel. 3098 Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda 5. Schorsing cn staking zonder eind. Het is zelden voorgekomen dat een Militaire Commissaris een eenmaal uitgesproken schorsing of staking heeft opgeheven. Sommige Militaire Commissarissen deden het zelfs in het geheel nieteen maal geschorst, redeneerden dezen, blijft geschorst. Aldus duurden de meeste schorsingen en stakingen in het „B 2 gebied" al ongeveer 3 maanden en in Noord-Brabant e.d. al 10 maanden. Nu zijn deze dossiers alle of grootendeels opgezonden naar het „Centraal Orgaan op de zuivering van Overheidspersoneel", zete lend in het gebouw van de Witte Sociëteit aan het Plein in den Haag. Het secretariaat daarvan draagt den naam var, Documen- tatiecommissie. Het „Centraal Or gaan" is, als wij het wel hebben, de adviesinstantie voor de ver schillende Ministers en Commis sarissen der Koningin. Het moet wel een eindelooze rij van dik wijls dikke dossiers zijn, die daar worden opgeborgen. Voorzoover wij weten is er nog niets van bekend hoe de behandeling van deze zaken zal zijn. Mag men de stukken inzien? Wordt men ge hoord? Kunnen er. nog getuigen verschijnen? Kan een advocaat daarbij verweer voeren? En wan neer zal men eindelijk dar, aan de beurt komen 1 Is het wonder dat menige ge staakte die niets of bijna niets op zijn geweten heeft wanhopig en bitter wordt! STADSNIEUWS. Wijziging voorloopig programma bevrijdingsfeesten In het voorloopig programma van de bevrijdingsfeesten, welke op 31 Augustus en 1 September a.s. zullen worden ge houden, zijn eeoige wijzigingen gekomen Op Vrijdag 31 Augustus vereenigen de hengelaars zich des morgens om 7 uur op het Veemarktterrein. Met muziek voorop zullen de hengelaars naar de plaats van hun besteraming worden geleld. Carillonbespeling.godsdienstoefeningen, klnderoptocht enz., blijven ongewijzigd. Des namiddags om half twee beginnen op het Gouda-terreln de handbal-, voetbal en athletiekwedstrijdcn. Dit programma is als volgt samengesteld 1.30-2.30 uur handbalwedstrijdcn 2.30-3 15 uur 1ste deel voetbalwedstrijd 3.15-3.45 uur athletiekwedstrijden 3.45-4.30 uur 2e deel voetbalwedstrijd. Des avonds van 5.30-7.30 uur zal er een gymnastick-ultvoering op de Markt worden gegeven, voorafgegaan door een korte rondgang door de stad, Des avonds half negen zal „Caecilia" op de Markt concerteeren. Als nieuw punt In het programma op 31 Augustus Is Ingelascht een Volksdans- en Fakkcl- dansdemonstratie op de Markt, 's avonds 10 uur. Dit programmadecl zal worden uitgevoerd door de Centrale Jeugdver- eenlglng en door padvindersgrocpen. Burgerlijke Stand. GEBOREN. 3 Auq., Grietje, dochter van J. Perdijk cn J. E. van Eijl,Heeren itraat 18 - Wilhelmus P. L., zoon van T. van Vliet cn A. W. Hofstede, Gouwe 118 - 5 Aug., Mprgje J., dochter van C. Blicterswijk en M. j. Treur. Je Hyr. van Alphcnstraat8 - Antje M., dochter van A. P. de Jong en A. M. Joosten, Raam 160. Groote vliegerwedstrijd op het O.N»A.-terrein» Op Zaterdag 1 September a.s. zullen er op het O.N.A.-terrein groote vlieger wedstrijden voor de jeugd worden geor ganiseerd. Hiervoor zijn 6 prijzen van f 5.-; 6 prijzen van f 4.-; 6 prijzen van f 3.-: 6 prijzen van f 2.-: 6 prijzen van f 1.- beschikbaar gesteld. De Jury zal de prijzen toekennen aan de eigenaars van den grootsten vlieger, vandenmooi- sten vlieger, van den meest bijzonderen vlieger, den kleinsten vlieger, en aan de eigenaars van de vliegers, die het eerst starten en die welke het hoogst staan. De wedstrijden vangen des morgens om tien uur aan. Voor deelname kan men zich opgeven bij den heer W. M. van Hulzen, Markt 57, op eiken werkdag van 10-12 uur en van 2-4 uur. De inschrij ving sluit op 15 Augustus. Wie weet wat er dan naar je hoofd wordt geslingerd I lederen dag komen hier een tweetal treinen lapgs met Cana- deezen, die hun verlof in Enge land gaan doorbrengen. Vanzelf sprekend zijn de militairen in een goede stemming, waar ze de burgerbevolking graag van laten mee-pitofiteeten. Voordat de treinen het station van Gouda binnenrijden stoppen zij, wegens gebrek aan signalen, bij den over gang van de Derde Kade. Het nieuwsgierige publiek wordt dan, dank zij de uitstekende 3tetaming waarin de soldaten verkeeren, met sigaretten bekogeld. Wie weet, waarmede men zal worden be kogeld. wanneer de soldaten over 10 dagen van hun verlof terug, keeren. Vanzelfsprekend hfrudt de politie een wakend oog op het gevaarlijke terrein. De jeugd klom n.l. op en onder de treinen om het zoo fel begeerde artikel in haar bezit te krijgen. De onge lukken, die daaruit voort kunnen vloeien, wegen niet op tegen een paar sigaretten. Stadsspaarbank en Storingsdienst. Overzicht over juli 1945. Ingelegd in 8341 porten f 702 921.86 TerugbcÉ. in 1323 posten f 258.303.42 Meer ingelegd dan terupbet, f 444 618.44 Saldo per 1 Juli 1945 f 2528.825.66 Saldo ultimo Juli 1945 f 2973.443.83 Ultimo Juli 1945: Spaarboekjes in omloop 5474 Rekeninghouders 2202 7676 Ultimo Juni 1945: Spaarboekjes in omloop 5167 Rekeninghouders 2202 Meer 307 Gironummer U.V.V. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het gironummer van de U.V.V. niet is 52434, doch 52534. DISTRICTS-NIEUWS. WADDINXVEEN. Benoemingen. Burgemeester en Wethouders hebben de navolgende benoemingen gedaan. Tot hoofd van de openbare lagere school A is benoemd de heer P. van Zonneveld; tot wijkverpleegster me}. M. G. L. Hamer.4lag: tot 2c meteropnemer-incES- seerder bij de gemeentebedrijven dehe.^r van der Laak en tot 2c litter bi) ce gasfabriek de heer C. A. Oskam. Aan den heer S. E. Kooijman ls op diens verzoek als commies ter secretarie in verband met zijn benoeming bij het provinciaal bureau voor verzorging van lorlogsslachtoffers te 's-Hcrtogenbosch m. i. v. 15 Augustua a.s. Oranjefeesten. Op ultnoodiging van het collega van B. en W. hebben afgevaardigden van het Centraal Oranje Comité en van de Oranjevereeniqing „Dorp", onder voor zitterschap van den gemeentesecretaris besprekingen gevoerd ter overbrugging van de bestaande geschillen cn om te geraken tot écn feest ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. dc Koningin. Het resultaat van deze besprekingen is, dat de navolgende programmapunten gezamenlijk zullen worden afgewerkt, t.w. Interkerkelijkesamenkomst,reveille, krans- legging, aanbieding gedenkteeken, op tocht, kinderaubade en kinderspelen, zwemfeest en vuurwerk» De inwoners onzer gemeente zullen verheugd zijn, dat in groote lijnen ook in Waddinxveen één feest wordt gevierd. Wij kunnen nl' t alleen dankbaar zijn voor het genomen initiatief, het opent tevens belangrijke perspectieven voor de toekomst. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft de heeren A. Oudijk en M. Berghuis tot tijdelijke wethouders benoemd. De heer Oudijk is tevens loco-Burge meester. Burgemeester en Wethouders hebben tot hoofd der O. L. school A op het dorp benoemd den heer P. van Sonneveld, thans waar nemend hoofd en mej. M. G. L. Hamerslag tot tijdelijk wijkver pleegster. De collecte voor N. V. H. bracht niet minder dan ruim f 30.000op, hetgeen voor een gemeente met ruim 8200 inwoners een schitterend resultaat mag heeten. N.V.H. bracht alreeds 10 vrachtauto's aan goederen naar het geteisterde Arnhem. BINNENLAND. Zuivering van den Staten-Generaal 's Gravenhage, 7 Aug. De com missie, welke ingevolge het K.B. van 2 Augustus j.l., stbl. f. 131., tot taak heeft den Staten-Generaal te .zuiveren", bestaat uit: Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad v. State, Mr. W. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de eerste kamer, Mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de tweede kamer, prof. Mr. P. Scholten, voorzitter van de nationale ad viescommissie en de heer J. J. Brutel de la Riviere, voorzitter van de groote adviescommissie der illegaliteit. Ingevolge art. 4, tweede lid, van genoemd K.B. kunnen klachten tegen kamerleden slechts worden ingediend door hen die op 10 Mei 1940 lid wa ren van den Staten Generaal dan wel na dien datum op wettigt wijze tot lid benoemd zijn verklaard en door de leden der nationale adviescommissie. De komende Tabaks- rantsoeneering. Naar het rijksbureau van tabak mededeelt, ligt het in de bedoeling dat vermoedelijk op 30 Aug. a.s. over heel Nederland een bon be kend gemaakt zal worden, welke recht zal geven op een rantsoen sigaren, sigaretten of tabak. Men hoopt in de periode van Sept. t/m Dec. geregeld 2 rantsoenen in de 14 dagen aan te wijzen. Het is begrijpelijk dat het slagen van deze rantsoeneering in sterke mate afhankelijk is van het tempo, waarin dc aanvoer geschiedt. De terugkeer van onze paai den In totaal werden door de mili taire autoriteiten in het tijdvak van 21 Juli tot 1 Augustus 2150 paarden, 950 wagens en 1911 stuks paardentuig, die door de Duitsche strijdkrachten naar D. vervoerd werden aan het Neder- landsche Mil. Gezag terugge geven. De paarden werden in groepen naar Roermond, Rotter dam, Assen, Utrecht en Gro ningen afgevoerd, ter distributie aan personen, wier paarden door de Wehrmacht werden gestolen. Ook worden et paarden naar N.-Brabant gezonden. Er zal nog een bespreking worden gehouden over het terugvoeren van nog meer paarden uit Duitschland naar ons land. Naar een ultra-modern spoor wegbedrijf. Herstel- en toekomstplannen. Het is een triest beeld, dat Ir. W. Hupkes, de hcogste „spoor wegman", ons voor oogen stelt, als hij ons ontvangt in het groote administratiegebouw te Utrecht, ongeveer het eenige, dat er bij de spoorwegen ongehavend is afgekomen. Als hij opsomt, wat er gestolen en vernield is, een reactie van wilde, machtelooze woede der bezetters, na het uitbreken van de spoorwegstaking, dan moet men bewondering hebben voor den man, die den moed heeft kunnen vinden, op de puinhoopen van het bedrijf alles opnieuw op te bouwen. Wil men cijfers? Hier zijn ze! Van de 865 locomotieven nog 562 weg, 221 thans bruikbaar, de rest zwaar beschadigd. Van het oude electrische materiaal 77 procent weg. Van de 133 ge stroomlijnde electrische treinstel len 65 procent weg en van de hier gebleven 46 stuks zegge en schrijve zeven bruikbaar, de overigen zijn meerendeels slechts zwartgeblakerde geraamten. Van de 57 diesel-electrische treinen nog 33 over, d.w.z. 10 welke binnenkort hersteld zullen zijn en 23 waarvan niet veel meer staat dan de onderbouw en het chassis. We gaan verder 65 procent van de goederenwagons verdwe nen, een vijfde van de stations ernstig beschadigd, 40 procent der seinhuizen en meer dan de helft der draaischijven vernield, 870 km. spoor opgebroken en weggevoerd, de gcheele voorraad rails, 9000 ton (voor een afstand van pl.m. 200 km.) en dwars liggers (400.000 stuks) gestolen, op een tiende deel na alle elec trische bovenleidingen gesloopt en weggevoerd, 80 procent van de onderstations (waar de electr. wisselstroom in gelijkstroom wordt omgevormd) leeg, de werkplaatsen volkomen geplunderd en dan het allerergste drie kwart van de spoorbruggen zwaar beschadigd.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1