DE VRIJE PERS ']8 No. 190 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING Is het zuiver met de zuivering? Er komt weer gas!! on petroleum, Rusland verklaart den oorlog aan Japan. Uitgave van Je Malntlendrai - Het Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vri) Nederland - De Waar heid en Nieuwsorgp.ncn. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. Redactie: L. j. A. v. d, Steenhoven Mr. A. A. J, Rijksen Adm, i M. J. van Loon Bureau: Markt20, Gouda Tel. 3098 Drukker; Drukkerij Verzijl, Gouda 6. De N. S. B -er bevoorrecht boven den geschorsten ambtenaar. In een vrij belangrijke vacature werd door invloed van een Duitschc instantie een volbloed N.S.B.er benoemd, die anders geen kans gekregen zou hebben Hij was o.a. ook Landwacht en zit nu natuurlijk in een bewaringskamp. Zijn betrekkelijk kleine gezin ontvangt de helft van het salaris, een nog vrij behoorlijk bedrag. Twee ambtenaren die reeds jaren voor den oorlog waren benoemd, die beiden anti-Duitsch waren en op wier beleid weinig of niets is af te dingen, werden geschorst. Zij hebben gezinnen die, door grootte of door vereischte opleiding van kinderen, veel kosten meebrengen. Intus- schen ontvangen beiden ongeveer 40 van wat de N.S.B.-indringer-lendwachter ontvangt STADSNIEUWS. Openbare vergadering Ned. Volksbeweging. Donderdag 16 Augustus a.s.,'s avonds te 8 uur, hoopt de afd. Gouda van de Ned. Volksbeweging in den Nieuwen Schouwburg *\an de Boelekade haar eerste openbare vergadering te beleggen. Als sprekers zullen dan optredends. D. ter Steegc, Zevenhuizen, niet als onder werp „Het personalisme van de N.V.B., en dr. H. Brugmans, 's-Graveuhage, met als onderwerp „Het socialisme van de N.V.B. Velen vragen zich af, wat wil die N.V.B. eigenlijk. In de pers van linksen rechts wordt er veel over geschreven. Nu krijgt U de gelegr beid om uit den mond van een tweetal voormannen der N.V.B. te vernemen wat de N.V.B. bedoeld met haar streven naar vernieuwing van ons volksleven. Rehabilitatie. Van officieele zijde is ons ver zocht, de volgende rehabilitatie aan het publiek bekend te maken. Op 8 Mei 1945, werd de heer J. Rietveld, rijwielhersteller, wo nende te Gouda, Gr. Florisweg 79a, door de N.B.S. gearresteerd, wegens verdenking van verraad. Na onderzoek is gebleken dat bovengenoemde Rietveld, inplaats van schuldig, een goed vader lander was eu volkomen vrij uit gaat. Reden waarom hij uit het bewaringskamp is ontslagen. \Vij vertrouwen dat Rietveld in de toekomst door een en an der geen schade zal ondervinden. Geslaagd voor coupense. Bij de Eerwaarde Zusters Westhaven 25, slaagden voor het examen coupeuse, de dames Clara ThissenRita KraanLeni de Jong. De ergste nood voorbij. Naar de burgemeester ons be richt, kan er Zaterdag a.s. een nieuwen bon voor petroleum ver wacht worden. Tevens zal het den huismoeders en velen huisvaders een groot ge noegen doen in dit nummer een advertentie van de Gemeente- Lichtfabrieken te vinden, waarin de hervatting van de gaslevering wordt bekend gemaakt. Naar aanleiding van een door de CoramUalie, die „De Vrije Pers1' uitgeeft, op 10 Juli j.l. genomen besluit, zal de Vrije Pers-Combinatie worden opge heven. Naar aanleiding hiervan zal a.s. Zaterdag het laatste nummer van deze uitgave ver schijnen. De huidige Redactie zal het blad onder den naam „G root Gouda", ais overbrugglngs- orgaan blijven voortzetten. Diénst voor uitvoering werken (D.U.W.) De Directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau Leiden schrijft ons als volgt. Er blijkt een minder juiste op vatting te bestaan over de taak en werkwijze van den Rijksdienst voor Uitvoering van werken, af gekort D.U.W. Het lijkt mij daarom goed hierover iets naders mede te deelen. De taak van den D.U.W. ligt in de eerste plaats op sociaal terrein; vandaar dat deze dienst dan ook ressorteert onder het Departement van So ciale Zaken. Hoofddoel is, het tekort aan werkgelegenheid, dat op een gegeven oogenblik be staat en dat zich uit in de aan wezigheid van werkelooze arbei ders, te compenseeren door het uitvoeren van werken van alge meen nut. Als werkobject komen uiteraard vooral in aanmerking, werken, waarbij relatief veel ar beiders kunnen worden geplaatst werken dus met een hoogen loon- post. D« arbeidsvoorwaarden bij den D.U.W. zijn gelijk aan die welke gelden voor overeenkom stige werken in het vrije bedrijf, ook wat de loonen betreft. De De plaatsing van de arbeiders geschiedt uitsluitend door de Ar- beidsbureaux. Uit het karakter van den D.U.W., als werkgele- genheid-reserve vloeit voort, dat de tijdelijk beschikbaar gestelde arbeiders ten alle tijde volledig ter beschikking moeten staan van het gewone bedrijfsleven. Met andere woorden, zoodra voor een arbeider, die bij den D.U.W. werkt, gelegenheid bestaat weer in het normale productieproces te worden opgenomen, volgt ont slag bij den D.U.W. Zoo vraagt thans b.v. de land en tuinbouw veel arbeidskrachten en is derhalve bepaald, dat de bij den D.U.W. werkende land en tuinbouwarbeiders moeten wCrden ontslagen; een dergelijke gedragslijn geldt echter mutatis mutandis voor alle bedrijven. Het mag niet voorkomen, dat een bedrijf om arbeidskrachten verlegen zit die bij den D.U.W. werken. Het bedrijf kan over dergelijke arbeidskrachten direct beschikken door de tusschenkomst van het bevoegde Arbeidsbureau in te roepen. De omvang van de D.UW.-werkcn wordt zooveel mogenlijk geregeld naar de meer of mindere mate waarin aan werkgelegenheid behoefte bestaat en onmiddellijk ingekrompen in dien de vraag haar arbeidskrach ten in het bedrijfsleven hiertoe lanlelding geeft. sche volk de gelegenheid te geven, die gevaren en vernietigingen te vermijden, die door Duitschland, na haar weigering om onvoor waardelijk te capitulceren, gele den werden. Met het oog op het voorafgaande, verklaarde de Sowjet-regeering, zich met ingang van 9 Augustus in staat van oor log met Japan te beschouwen. De verklaring gaat verderOp 8 Augustus ontving MolotofF den Britschen ambassadeur, den am bassadeur van de Ver. Staten en den Chineeschen ambassadeur en lichtte hen in over de beslissing van de Sowjet-regeering om op 9 Augustus den staat van oorlog tusschen de Sowjet-Unie en Japan te verklaren. De ambassadeurs spraken hun voldoening uit over de verklaring van de Sowjet-re geering. MolotofF heeft Sato er van op de hoogte gesteld, dat terzelfder tijd Marik, de Sowjet-ambassadeur in Japan aan de Japansche regee ring te Tokio de verklaring van de Sowjet-regeering zou overhan digen. De ambassadeur deed toe zegging cje verklaring van de Sowjet-regeering aan de Japansche regeering te doen toekomen. Hedenmorgen de grens van Mandsjoerije overschreden. Radio Moskou deelde in de uitzending van gisteravond mede, dat de Sowjet-Unie met ingang van heden, Donderdag 9 Augustus, zich in staat van oorlog bevindt met Japan. De volledige verkla ring zooals radio Moskou die ge geven heeft luidde als volgt MolotofF, de volkscommissaris der Sowjet-Unie, heeft heden den Japanschen ambassadeur Sato ont vangen en de volgende verklaring afgelegd Met het oog op de Japansche weigering om te capituleeren, heb ben de geallieerden zich tot de Sowjet-regeering gewend met het verzoek deel te nemen aan den oorlog tegen de Japansche agressie, daarbij den duur van den oorlog verkortend, het aantal slachtoffers verminderend en medewerkend aan het spoedige herstel van den algeheelen vrede. Trouw aan het bondgenootschap met de gealli eerden, aldus MolotofF, heeft de Sowjet-Unie het aanbod aanvaard en heeft zij zich aangesloten bij de geallieerde verklaring van 26 Juli van dit jaar. De Sowjet-re geering is van meening, dat zulk een politiek van haar kant het tenige middel is, dat in staat is, om den vrede naderbij te brengen, het volk voor verdere offers en lijden te behoeden en het Japan- Hedenmorgen meldde het nieuws agentschap Domei, dat Russische troepen de grens van Mandsjoerije waren overschreden en de vijan delijkheden waren begonnen. Niet vergeten. Alhier is aangehouden en naar Utrecht overgebracht N.A., die nog 7 maanden moest zitten we gens heling. Een hulp in nood. De V. V. V. „Gouda" heeft een eenvoudig reisgidsje samen gesteld van de verbindingen van en naar Gouda per trein, motor boot en autobus. Dit gidsje is in den boekhandel verkrijgbaar en zal eenieder on getwijfeld van groot nut zijn. Zolder opgestookt. Mej. H. de J. deed aangifte, dat een zolder van haar pakhuis door K. geheel was gesloopt, die het hout als brandstof had ge bruikt. Verbroedering. Mej. G. L., die huisarrest had is bij het dansen in een zaaltje op den Groeneweg betrapt. Buurtgenooten hadden er in het geheel geen bezwaar tegen. De politie dacht er echter anders Burgerlijken Stand. GEBOREN 7 Aug. Cor, zoon van I. Leeflang en N. Ruitenberg, ie H. van Alphenstr. 32. - Leonardus Davld, z. v. H. van Zanten en A. M. van den Heuvel. R. van Catiweg 55. GETROUWD: 8 Aug. F. B. A. van der Linden en C. H. van Leeuwen. - H. A. J. Spru()t en E. H. van dee Veer. - S. G. Kteliiger en G. Boeghelm. - D. van Dijk cn C. J. L. van Vliet. - I. C. Rauws en W, van Lrvleren. Ds. F. W. G. Verheul gaat heen Ongeveer half September hoopt onze bekende predikant en stad genoot Ds. F. W. G. Verheul zijn ambt neer te leggen. Het ligt in de bedoeling den aanstaan den emerituseenafscheidsgeschenk aan te bieden. BINNENLAND. Bestellingen Nederlandsche regeering in Amerika. Nac.r A.N.P.-Aneta uit Was hington verneemt, hebben verte genwoordigers der Nederlandsche regeering aan de F.E.A. verzocht materiaal voor huizenbouw te leveren. Over den aankoop van 200.000 ton vensterglas en 10.800.000 vierkante voet iso leerend materiaal, wordt onder handeld. Door de regeeringsvertegen- woordigers wotdt een onderzoek ingesteld naar de bruikbaarheid en den levensduur van uitneem- bare woningen, bestellingen hier omtrent zijn nog niet gedaan. De voorzitter van den Ameri- kaanschen oorlogsproductieraad zegde toe, dat de raad tot herstel van het economisch leven in de verwoeste landen zal bijdragen door aanzienlijke hoeveelheden industrieele goederen en transport middelen vrij te geven.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1