DE VRIJE PERS No. 191 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING 18 het zuiver Biet de De geldinzameling van N.V.H, zuivering Naar een ultra modern Spoorwegbedrijf. Uitgave van Je Maintlendrai - Het Pa.ooi - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vrl) Nederland - De Waar heid en Nicuwsotyancn. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. Redactie: L. A. v. d, Steenhoven Mr. A. A. J, Rljksen Adm, i M. J. van Loon BureauMarkt20, Gouda Tel. 3098 Drukker: Drukkerij VerrlJI, Gouda De rechtsbijstand van N.S.B.ers Die Is van dc theorie uit gezien niet slechtnaarmate men afdaalt naar de praktijk wordt het echter minder gunstig Het Tribunaalbesluit zegt in artikel 20 kort en krachtig „De beschuldigde is bevoegd zich door een gekozen of toegevoeyden raadsman te doen bijstaan". De raadsman zou echter pas can bod komen als de zaak bij het Tribunaal aan hangig was. En in deze streken is er nog geen enkel Tribunaal zelfs maar benoemd l In begin Juli leek er licht te komen in de duisternis Er kwam toen een regeling van Militair Gezag voor den tijd dat de zaak nog niet aanhangig is. Daarin zegt de Chef Staf Militair Gezag o.a. „De gedetineerde heeft recht op geheime briefwisseling met zijn raadsman", en „Aan den raadsman zal tevens op zijn verzoek ten spoedigste Inzage worden gegeven van het dossier". De Militair* Commissaris voor Zuid- Holland bepaalde verder o.a.t „Bezoek van den raadsman aan de gedetineerden wordt toegestaan door den kampcommandant, na overlegging door den raadsman van een toegangsbewijs, geteekend door het Hoofd van den be trokken P.O.D." Maar zie, al spoedig deelt een nader bericht van den P.O.D. mee dat: „alleen in die zaken waarin het onder zoek door den P.O.D. is voltooid, aan den raadsman inzage van het dossier kan worden verleend, terwijl hij alleen in die gevallen met den verdachte kan spreken en correspondeercn". Volgens onze ervaring, werd ten aan zien van geen enkele zaak verklaard dat „het onderzoek door den P.O.D. is voltooid I" Tot heden werden voorzoover ons gebleken is, dc brieven van den advocaat aan den verdachte wel doorgelaten, al werden er in elk geval wel brieven van een advocaat geopend. Het antwoorden door den verdachte wordt blijkbaar niet toegelaten. Van inzage van stukken en bezoek door den advocaat komt nu praktisch niets. Daarbij bedenke nien dat er in het bewaringskamp ook héél lichte gevallen zitten 1 STADSNIEUWS. Dc één-stuks-actie N.V.H. van verleden Zaterdag. Deze is uitstekend geslaagd Het is niet te gelooven, dat er zooveel aan hamers, zagen, spij kers en nijptangen in een tijd van drie uren in Gouda zouden wor den opgehaald. Ze zijn nu allen opgeslagen. In verband met de vacantieweek in de bouwvakken, zijn ze nog niet gesorteerd én geteld. Gelukkig dat ze juist konden worden opgehaald op een dag dat deze bedrijven nog werkten. Er zouden er anders licht veel minder terzijde gelegd zijn. De komende vacantieweek maakt; het misschien ook makkelijker om een stuk gereedschap met een vroolijk gemoed terzijde te'eggen. Meer dan 300 jongens hielpen Zaterdagmiddag mee. Het ging de huizen langs met kisten en emmers, die vervolgens werden geledigd in handwagens, waarvan er 16 ter beschikking waren, Er zat gang in het werk. De nauwkeurige getallen van de opbrengst hopen we later te berichten. Gouda komt met de bijdrage in geld voor het geteisterde ge bied niet slecht voor den dag. Er is al ruim f 70.000 binnen en ingevolge gedane beloften is er nog eén paar duizend gulden te wachten. Het wordt dus wel het dubbele aantal in guldens van het aantal inwoners, kleine kinderen en alles meegerekend. Niet slecht! De voorzitter van de inzame- lingscommissie deelt mede, dat de handelaren, die hun normalen handel zonder exorbitante winsten, maar ten dienste van het publiek hebben voortgezet, ook nu weer uitstekend hebben gegeven. De zwarte handelaar, die wel groote bedragen voor zichzelf binnen haalde en besteedt, stond in de giften voor zijn medemensch ver achter bij den bona-fiden koop man. Feestavond Buurtvereeniging „Wilhelinina" Maandagavond hielden de be woners van de Vogelenzang ge organiseerd in de vereeniging „Wilhelmina" een feestavond in het Veemarktrestaurant, welke in alle opzichten geslaagd mag heeten. De avond werd opgelui sterd o.a. door het Cabaret Joop Cabout. De voorzitter opende met een enkel woord van welkom en ver zocht den aanwezigen staande het Wilhelmus te zingen waaraan spontaan v oldaan werd. Er heerch- te den gehcelen avond een vroo- lijke stemming. Zeer te betreuren was het dan ook, dat wegens gebrek aan licht de avond reeds om twaalf uur gesloten moest worden. Het gedenkteeken aan het Stadhuis. Het is aantrekkelijk om het monument, dat herinnert aan verdrukking en be vrijding, te plaatsen in een eerwaardig gebouw als het Stadhuis, maar het brengt ook een gevaar mee. Zulk een gedenk teeken is iets van dezen tijden komt dus in tegenstelling met den ouden stijl. Het kan vloeken met de rest van het gebouw. Het comité heeft met het oog daarop, van te voren overleg gepleegd met Ir. van der Steur uit Rotterdam, van wien ook de teekeningen afkomstig zijn tot restauratie van het Stadhuis in ouden stijl. Deze heeft in een uitvoerig onder houd, waarbij de teekeningen ter tafel waren, zelf aangegeven waar de gedenk steen kan worden geplaatst. De gedachte is dat deze zal komen aan den zijgevel aan den Noordkant. Daar is In het restauratie plan een raam blind gelaten ter plaatse van de schoorsteenmantel van de rechts zaal, terwijl in het algemeen de oor spronkelijke ramen weer open kotnen. Het gedenkteeken is dus niet een steen zonder meer, maar zal een ruimtevullen. die gelegenheid biedt voor vrij belangrijk beeldhouwwerk. Vacantie-ontspanning. De commissie deelt mede; Voor gymnastiek, spelen, athletiek en algemeene clubjes zijn in de week van 13-17 Augustus aan dc beurt de leerlingen van school C, dc Neutrale school, de Jan van Nassauschool, de Julianaschool, de meisjesschool aan dc Peperstraat en de Sfanislausschool. De leerlingen dezer scholen mogen hieraan meedoen als ze zich opgegeven hebben voor een der bovengenoemde onderdeelen of voor handenarbeid, wat niet is doorgegaan. Ook zij die zich opgaven voor tuinieren en plant- en dierkunde, maar niet opge nomen zijn in een klein clubje, inogen zich bij deze groote club voegen. En nu het volgende goed gelezen, uitknippen en bewaren om iedere dag te zien, waar je heen moet: Jongens en meisjes beneden 10 Jaar moeten bijeenkomen op het Veemarkt- terrein en wel op Maandag om 9 uur en 2 uur: Dinsdag om 2 uur: Woensdag om 2 uurDonderdag om 9 uur en 2 uur. Jongens van 10 jaar en ouder moeten bijeenkomen Achter dc Waag, envelop Maandag om 9 uur en 2 uur: Dinsdag 9 uur. Woensdag om 9 uur. Bovendien Herstel- en toekomstplannen li. De schade is nog niet volledig te over zien, maar zeker is wel, dat zij cenige honderden millioen^n guldens bedraagt. Ons spoorwegbedrijf, dat aan de spits stond, toen het juist voor den oorlog zijn honderdjarig bestaan vierde, is thans teruggezakt tot het peil van 76 jaar geleden. Met welke enorme moeilijkheden de N.S. te kampen hebben, wordt duide lijk uit een voorbeeld: op de lijn 's-Her- togenbosch-Lage Zwaluwe zijn niet min der dan 90 bruggen stuk. Het eenige dat, althans den leek, meevalt, is, dat de inundaties geen schads aan de spoor banen hebben veroorzaakt. 1 October hel geheele land ivcer bereikbaar. Als we moesten wachten tot alle bruggen weer volkomen hersteld waren, zegt Ir. Hupkes. zouden we minstens een paar jaar moeten wachten. Daarom wordt alles voorloopig, maar dan ook met den grootsten spoed hersteld, zoodoende is thans al weer circa 2500 km. van de 3.438 km. welke het spoorwegnet In ons land telt, berijdbaar. Nadat met ingang van 1 Aug. j.l. dc verbinding Noord-Zuid vla Nijmegen is hersteld, zal vermoedelijk een maand later, wanneer dc noodbrug hij De venter gereed is, de Oost-West-verbinding worden hervat. Ik hoop, dat de bruggen bij Roermond en Vcnlo in September gereed komen zoodat dan 1 October het geheele land per trein bereikt zal kunnen worden. De grootste moeilijkheden van het oogenbllk - en dit is iets wat nog wel enkele jaren zal aanhouden - is het schreeuwend tekort aan wagens. Daar door zal het noodzakelijk zijn, in dien tijd het spoorwegvervoer te vervangen en het is daarvoor, dat de Ncd. Spoor wegen, zooals bekend, 3400 vrachtauto's en 1400 autobussen in bestelling hebben. Deze laatsten beoogea alleen het vervoer van plaats naar plaats (dus niet met haltes onderweg, maar overeenkomstig dc normale spoorwegdiensten). Daarmede, zoo betoogde Ir. Hupkes, wordt geen concurrentie beoogd met het particuliere bedrijf, wij zijn van meening, hierep recht te hebben wegens het wegvallen van onze eigen vervoersmogelijkheden. Electrische treinen door het geheele land. Zooals gezegd, is dit slechts voor zeer tijdelijk bedoeld, want de N. S. koesteren grootsche plannen. Reeds vóór den oorlog stond een gestage uitbreiding van de electrificatie van het spoorwegnet op hei programma. Er was echter steeds een groot bezwaar. Als goede Nederlanders zorgden we zoo degelijk voor ons spoorwegmateriaal, dat er maar heel weinig versleet en het ging niet ann, die goede spullen zoo maar af te danken. Nu Is dit volkomen veranderd. Ons oude materiaal zijn wc voor het grootste deel kwijt, aan de banen is van alles vernield en als we het nu gaan her nieuwen, kan tegelijkertijd tot een zeer uitgebreide electrificatie worden over gegaan. Het zal zoo worden, dat op alle lijnen van beteckenis in ons land electri sche treinen komen tc rijden en wel met een snelheid van meer dan 150 kin. per uur. De reis van Amsterdam naar Groningen of Maastricht zal dan slechts circa 2 uur duren; die tusschen beide laatstgenoc.„uc nlaatsen iets meer dan 3 uur Donderdagmorgen om 9.15 uur in A;ni- cltia, Singelsiraat (film;. Meisjes van 10 jaar en ouder moeten bijeenkomen op de Markt en wel op Maandag om 9 uur en 2 uur; op Dins dag om 9 uur, Woensdag om 9 uur en 2 uur, Donderdag om 2 uur. Bovendien Donderdagmorgen om 9, J.5 uur m Ami- citia, Singelstraat (film). Op Vrijdag wordt de week afgesloten met voor de jongens en meisjes beneden 10 Jaar een poppekastvertooning in Amicitia, Singelstraat, om half 3. Jongens en meisjes van 10 jaar en ouder maken dan een boottocht naar Rotterdam. Kaarten voor deze boottocht met bezoek aan Blijdorp, moeten worden gekocht f 1. op Maandag 13 Aug. van 2-5 uur in de Huishoudschool, Oosthaven 68. Aan ouders voor wie deze kosten een bezwaar zijn, wordt verzocht dit dan op te geven, opdat op kiesche wijze ook in deze moeilijkheid kan worden voorzien. De boottocht en de poppenkast zijn ook bestemd voor kinderen die zich voor een der andere clubjes (teekenen, zingen, schaken enz.) hebben opgegeven. Na vijf en half jaar Na een afwezigheid van 5 jaar is onze stadgenoot, de heer Voortman met 7 dagen verlof in zijn familiekring teruggekeerd. De heer Voortman was machinist bij de koopvaardij en eenieder is zich bewust van de belangrijke taak. die de mannen van de groote vaart in deze oorlogsjaren hebben volbracht. Zonder koop vaardijschepen was een landing in Normandië niet mogelijk ge weest, zou er geen bevoorrading in Engeland hebben kunnen plaats vinden, zou de Engeische oorlogs productie hebben stilgelegen en zoo meer. Vandaar ook, dat Hitler met zijn duikbootvloot ai- les in het werk stelde, deze hartader van zijn tegenstander door te snijden. Vanzelfsprekend is de heer Voortman dan ook niet aan deze aanvallen ontkomen. Tweemaal heeft hij zijn schip in de golven zien verdwijnen. De eerste maal was het de Britsum in het Kanaal, waarbij zijn red dingsboot nog door Duitsche vliegtuigen werd gemitrailleerd, de tweede maal de Volendam, die 350 Engeische kinderen aan boord had, op 200 mijl buiten de Iersche kust. Op de tanker Sambre maakte hij de invasie in Normandië mee. Den tweeden dag van de landing stond hij reeds op Franschen bodem. Vanzelf sprekend heeft de buurtvereeni ging „Prinses Juliana" van den Burg. Martenssingel, den heer Voortman op feestelijke wijze ontvangen. Centrale Jeugdbeweging De Centrale Jeugdbeweging deelt mede, dat de jongerenavond, die in het Weeshuis gehouden zou worden en waarvooi ook de ouders der jongeren uitgenoo- digd zouden worden, door inbe slagname van dit gebouw, niet kan doorgaan. De avond wordt op een nader te bepalen datum gehouden. In de plaats daarvan zal er voor ouderen en jongeren een bijeenkomst zijn, waarvoor we verzamelen bij het Weeshuis, vanwaar we naar een eventueel ter beschikking gestelde zaal zullen gaan.

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1