DE VRIJE PERS No. 192 ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1945 OFFICIEEL MEDEDEELINGENBLAD VOOR GOUDA EN OMGEVING Woord van den Burgemeester. Ten afscheid en tot ziens! Een persoonlijk woord. Een eervolle taak vervuld. De taak volbracht. Uitgave van Je Niuintlendrai - Hot Parool - Ons Volk - De Vrije Gedachte - Vrij Nederland - De Waar heid en Nicuwsorganen. Weekabonnement 25 ct. Losse nummers 10 ct. Redactie: L. J. A. v. d, Steenhoven Mr. A. A. J, Rijkscn Adm, i M. J. van Loon BureauMarkt20,Gouda Tel. 3098 Drukker; Drukkerij Verzijl, Gouda Waar ik, vertegen woordigd door mijn vrouw, aan de nog ledige wieg van „De Vrije Pers", zooais wij haar van 5 Mei 1.1. af kennen, heb gestaan, moge ik ook een woordje zeggen op het oogenblik, dat zij ons onder den bekenden naam gaat verlaten om zoo straks, waarschijnlijk voor niet langen tijd en in een nieuwe in carnatie, haar leven nog voort te zetten, tot haar taak beëindigd zal zijn. De Vrije Pers heeft, na eerst in den illegalen tijd, den Gouwe naar op een presenteerblaadje het nieuws, versch uit den aether, te hebben thuisbezorgd en daardoor onschatbare diensten aan onze bevolking te hebben bewezen, haar werk na de bevrijding voort gezet en uitgebreid. Zoowel het Militair Gezag als het Gemeentebestuur hebben het bestaan en het werk van de Vrije Pers op hoe gen prijs gesteld, om dat deze krant, sneller en volle diger dan althans aanvankelijk de niet in Gouda verschijnende nieuwsbladen dat konden doen, de officieele berichten, waarvan in daze maanden vaak zooveel af hing, ter kennis van de burgerij heeft gebracht. Maar omgekeerd hebben ook de lezers greote waar deering voor De Vrije Pers ge had, zooals wel gebleken is door den zegelverkoop en later door het bijzonder groote aantal abon- né's. In een tijd, dat wij op velerlei gebied met surrogaten genoegen moeten nemen, was het een ver heugenis, hier nu eens een ver vangingsmiddel te hebben, dat nauwelijks naar het oude product deed terugverlangen. Intusschen, de tijden veranderen en de kranten met hen. Vandaag verdwijnt de Vrije Pers. En zij neemt met rich onzen hartelijken dank voor wat zij ons gaf. Heeren van de redactie en ad ministratie en gij, drukker met uw gezellen en gij, vermenigvul digers en verspreiders van eer tijds, gij hebt kranig werk gedaan eerst gevaarlijk werk. daarna knap werk. Ik dank U namens uw lezers. De burgemeester, JAMES. In het nummer van heden sluiten wij een tijdvak van ons bestaan af, ruim drie maanden, dat wij legaal en in druk verschenen zijn, maar nog omgeven met hetaurcool der illegaliteit. Deze illegaliteit sprak aanstonds uit don ouden trouwen naam van „De Vrije Pers", terwijl ook de namen van de ille gale bladen, die onze kop sierden, er van getuigden. Wij leggen nu het aureool der illegaliteit af en groeten van deze plaats onze vriendenJe Main- tiendrai, Het Parool, Ons Volk, De Vr.'ie Gedachte, Vrij Neder land en De Waarheid. Bij den groet, dien zij ons in dit blad brengen, herinneren eenigen in 't bijzonder aan de jonge da^ -n van de illegaliteit. Wij volgenhun voor beeld en willen niet nalaten hier de namen te vermelden van Her man Tholens, die ons met het oog op het werk dat hij elders kreeg per 15 Juni moest gaan ver laten, en van Lau v. d. Steen hoven, die nog alrijd door zijn onvermoeiden arbeid ons blad draagt. Zij waren het, die nach ten door, in den illegalen tijd, aan de radio zaten te luisteren. Ze hadden toen bleeke binnen gezichten, maar krachtig voor zagen ze Gouda eiken dag van oorlogs- en verder nieuws, dat zij uit den aether opvingen. Zij heb ben er nooit op gepocht, dat zij het waren die luiste/den en het nieuws redigeerden. Zij hebben zelfs gezwegen toen anderen, die alleen in een bepaalde streek voor stencilen en verspreiden van den kant en klaar verstrekten inhoud zorgden, later het air aangenomen hebben, dat zij de redacteurs van De Vrije Pers geweest zouden zijn. Dat zwijgen willen wij hier verbreken. Wezeggen jullie beiden hierbij hartelijk dank voor het moedige werk, dat jullie zoo trouw hebt volgehouden! Met deze in illegalen tijd ge oefende volharding is er in de 3 maanden lange periode van legale vèrschijning doorgewerkt. Tus- schei.beide leek het te veel te zullen worden, maar het is gelukt. Daarbij willen wij de drukkerij Verzijl niet vergeten, met de zetters, drukkers en de geheele familie, die altijd weer klaar ston den om de moeilijkheden op te vangen. Ook aan hen die de administratie e d. voerden hadden wij helpers, waarop wij konden rekenen. Met genoegen zagen wij onze medewerking aan instellingen van algemeen belang en dienden wij die door open te staan voor me- dedeelingen in het bijzonder van de gemeente. Reeds in September 1944 is mevrouw James velschil lende keeren naar Gouda geko men om te overleggen over de verzorging van een algemeen ge lezen officieel mededeelingenblad, zoodra de stad bevrijd zou zijn. Ook toen ons blad tegen abonnement verkrijgbaar werd, bereikten wij practisch geheel Gouda. Wij zijn onze lezers er kentelijk voor de onverflauwde belangstelling, die zij steeds heb ben getoond. Intusschen' ligt er in dit afscheid iets feestelijks Met een gevoel van dankbaarheid zien wij er op terug, dat we de op ons genomen taak mochten volbret,u n, al ble ven de wenschen die wij hadden, door gebrek aan tiid en krachten, gedeeltelijk onvervuld. Dit afscheid is niet tragisch. Wij komen a.s. Maandag terug met dezelfde redactie, medewerkers en drukkers; tot dezelfde dien sten bereid, naar wij hopen met dezelfde lezers, alleen in een nieuwe, derde, gedaante en in de hoop de gedachten d'e wij koes teren, beter te verwezelijken. Tot weerziens! Mr. A. A. J. R1JKSEN. Vandaag verschijnt het 192ste en laatste nummer van „De Vrije Pers", het laatste van een lange serie, dat verschijnt op den drem pel van den wereldvrede. Dit nummer beteekent het einde van 'n combinatie, die haar oorsprong vond in onzen gemeenschappe- lijken strijd. Een aantal menschen van totaal verschillende levens opvattingen vond elkaar in een ongedwongen bondgenootschap. Een ieder van hen droeg het zijne bij en hielp wat hij kon. In den tijd van verzet was alles mogelijk en was geen moeilijkheid te groot. Wij hielpen elkaar waar wij konden. Anton, Henk, Herman, Jan, Leo, Lex, Kees, Piet, Rien, Rens en Theo en ook alle ver spreiders en verspreidsters, zon der jullie zou een Vrije Pers zoo als zij steeds was in den bezet tingstijd, onmogelijk zijn geweest. Zonder Mr. Rijksen zou de legale „Vrije Pers" ongetwijfeld een ander cachet hebben gehad. Ik hoop, dat de samer.werking in het verleden rijke vruchten mag afwerpen voor de toekomst. FLOOR. Telefonisch bereikte ons giste ren het verzoek om een bijdrage te schrijven voor het afscheids- nummer van „De Vrije Pers". We gevoelen geen behoefte aan een wijdloopig artikel. De ruimte in de krant kan misschien beter worden besteed. Het is „Vrij Nederland" een groote vreugde destijds in de tot standkoming der samenwerking een belangrijk aandeel te hebben kunnen leveren. Aanvankelijk be stond het voornemen om na de bevrijding uit te geven, als offi cieel mededeelingenblad voor Gouda eD Ometreken, een orgaan van „Viij Nederland" en „De Vrije Gedachte". Deze plannen waren n eds in een vergevorderd stadium - cliché» voer den kop der courant lagen r-eds gereed - toen de gedachte aan samengaan van verschillende illegale nieuws bladen ter sprake kwam. „V !j Nederlé nd" en „De Vrije Gedachte" hebben de algeheele samenwerking volkomen gesteund, met volkomen terzijdelegging van c'gen re*ds verricht voorbereidend werk. Met voldoening mag worden geconstateerd, dat de samenwer king over het algemeen steeds hartelijk is geweest. Jammer was het dat kort vóór de bevrijding een der bladen zich van de fusie losmaakte. En meer nog te be treuren valt, dat van die zijde niet altijd even sympathiek Is ge handeld. Op een der redacteuren werd b.v. een zeer persoonlijke aanval gelanceerd, welke absoluut misplaatst was. Vandaag verschijnt „De Vrije Pers" voor de laatste maal. Het blad, dat onder een anderen naam nog eenigen tijd zal uitkomen, is geen uitgave meer van de „com binatie". Het is niet allen, die aanvan kelijk waren „ingeschakeld" ge geven geworden tot aan hot e!ede voor „De Vrije Pers" te blijven werken. Doch zeker ieder, die er voor geijverd en gearbeid heeft, zal aan de periode van zijn hulp, aangename herinnerin gen bewaren, In de geschiedenis der „illega liteit" zal „De Vrije Pers" on getwijfeld met onderscheiding worden genoemd. De taak van het blad na de bevrijding - de uitgave onder nieuwen naam zal ongetwijfeld een wat zakelijker cachet krijgen - is niet minder eervol geweest. Hulde en dank aan onze schei dende „Vrije Pers"! Voor „Vrij Nederland", TH. ARTS. Het waren de maatregelen van den Duitschen dwingeland, die ons in October 1944 tot elkander dreef om te overleggen, hoe de Goudsche burgerij regelmatig en zoo snel mogelijk op de hoogte gebracht kon worden van de nieuwsberichten uit de vrije wereld. Wij allen begrepen, dat wij ons volk niet ter, prooi konden laten vallen san de „geruchten" die men door gebrek aan een goede voorlichttay, ongetwijfeld veelvuldig de wereld ingestuurd zou heoben. Wij wisten Lij onder vinding hoe teleurgesteld het ge rucht werkte. In het licht van dit besef vonden wij, socialisten, katholieken, christelijker enz. ge zamenlijk in een koitt discussie den weg, die wij tot op den dag der bevrijding met genoegen en voldoening gegaan zijn. Ons eensgezind optreden was een symbool van verzet tegen den geineenschapprlijken vijand en gaf ons het vertrouwen van de bevolking zonder onderscheid. Dat wij het vertrouwen hadden was voor een groot deel te dan ken aan de illegale redactie, die vanzelf deze plaats een woord van dank toexomt, daar zij het nieuws objectief en uitstekend verzorgde, ja zelfs zoo, dat wij gedurende de illegale periode niet één meningsverschil hadden en van het publiek zelden ontevreden heid vernamen. Over de oestemming van het geld, dat door vrijwillige bijdra gen binnenkwam, werd snel beslist en welke was de meest voorde hand liggende organisatie om het geld aan af te dragen,dan de L.O. (de organisatie tot steun aan onder duikers). Deze organisatie mocht dan ook een flink bedrag van de V.P. in- casseeren. Over die vrijwillige bijdragen nog even een kort woord, Met voldoening denk ik terug aan het blijde gezicht van onze vt-spreiders(siers) wanneer ze het resultaat van elke maandelijksche inzameling aan ons afdroegen. Sommigen konden hun inge nomenheid met hel bedrag niet verbergen en vroegen danis het genoeg of valt het tegen? Het

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 1