IV' Ik i mete? ta' 4 Wa I Eensgezindheid. Esn die niet meer aanwezig is. Red. Een woord van dank. «De Vrije Pers» en de L. O. Het Slotnummer van «De Vrije Pers». Deealeb»'*i is„i „"1 r'fp'-J t°cht °M I M" De gestel „Dc Vrl l^kwaml eaniaal niet J °n«ofleIijk èn f post ZOuat e«l Deze Wotl is prachtig, flink je best gedaan, maar oppassen blijft de boodschap, niet al te vrij worden anders gaat het mis. Het prettige in deze was wel het wederkeerig ver trouwen. Wetende, dat geld inzamelen beteekende zich bekend maken bij het publiek, moeten wij tot onze verspreiders(sters) in dit be sluit nog eens herhalen: Het was prachtig, want niemand is door het werken voor de V.P. slacht offer geworden van de bandieten organisaties, die zich S. D, of Feldgendarmerie noemden. De taak is volbracht. Het „Parool" heeft in de ille galiteit medegewerkt ons volk in eensgezindheid tegemoet te treden en het daardoor tot eensgezind verzet aan te sporen. De Vrije Pers, d.w.z. de samen werkende bladen nemen afscheid van de Goudsche burgerij en ie der blad gaat haat eigen gekozen weg. Mogen wij, wanneer het gaat om het waarachtig belang van ons geheele volk, elkaar dan nog vele malen terugvinden even snel als dat kon in de ille galiteit. Sec'arisch vooroordeel opzij te zetten en tot elkaar zeg gen Nederlanders, het gaat weer om het belang van ons gansche volk; Zijtgij bereid? Voor „Het Parool" durf ik bij voorbaat zeg gen: Op ons kan het Nederland- sche volk rekenen P. DEN EDEL. Nu de dag is aangebroken, waarop „De Vrije Pers" in Gouda haar taak als beëindigt moet be schouwen, is hiermede een tijd vak afgesloten, hetwelk inde ge schiedenis van ons Volk en i:i het bijzonder die van Gouda zal blijven voortleven, als een tijd perk waarin bewezen werd. dat Ondanks de meest brute terreur en de knechting, waarmede de Duitschers jarenlang ons land hebben geterroriseerd en onder drukt, de eensgezindheid van alle goede Nederlanders in staat was deze terreur niet alleen te doorstaan, maar ook te door kruisen en aan de bewoners van Gouda en omgeving die Voor lichting over de militaire situatie van de voor haar vrijheid strij dende Europeesche volkeren te blijven geven, welke men zo drin gend hoodig had, gezien de po gingen der Nazi's om ons Volk onmondig te maken, door hen iedere voorlichting practisch te onthouden. De taak van ,,De Vrije Pers" in dezen tijd is dan ook van onschatbaren waarde ge- weest, om ons volk te blijven voeden met die geestelijke Waar den, waardoor aan den wankel moedige, welke vaak door de propaganda der overweldiger aan het twijfelen werd gebracht, steeds Weer die moed werd gegeven, welke hem in staat stelde voort te gaan op den weg van ver trouwen in de groote zaak van den bevrijdingsstrijd van ons Volk tegenover haar Fascistische onder drukkers. Geboren uit de noodzakelijk heid, toen de moffen de radio's wegh lalden,toen decommunicatie- middelen onder de bevolking steeds slechter werden, wat ten gevolge had, dat ons volk steeds meer in een isoloment kwam te zitten, begrepen de illegale or ganisaties, dat, wilde hier tegen over iets komen te staan dat effectief was, dan de eensgezind heid der organisaties geboden was en werd ,,De Vrije Pers" zooals iedere Gouwenaar hem kende, geschapen. Wij willen hier niet meer spre ken over de moeilijkheden, de gevaren, de opofferenden arbeid, welke de illegale „Vrije Pers - menschen hadden te doorstaan. Al te vaak helaas beseften velen toen niet, wat er alzoo te doen was, alvorens zij hun gestencilde „Vrije Pers"-courant in huis kre gen, wat dit iederen dag weer opi euw voor opofferenden arbeid beteekend heeft. Deze arbeid nu is na onze be vrijding afgesloten. Thans is er in ons vaderland als belooning voor de ontzagge lijke zware taak van de illegale pers in ons land, waarin zij een werkzaam aandeel had, in de be vrijding van ons volk, door haar onvermoeiden strijd tegen de Duitsche propaganda, door het onverwoestbare vertrouwen van haar bouwers en scheppers in de eind overwinning van de goede Vaderlandsche zaak weet Vrij heid van Woord en Pers". Dat de bevolking van Gouda, steeds weer moge bedenken, dat het voorbeeld, dat de „Vrije Pers heeft gegeven, nu wij voorwaarts moeten gaan in onzen strijd voor een nieuw op te bouwen Vader, land en in het bijzonder bij den opbouw van het economische leven in Gouda, eensgezinheid tot groote en grootsche dingen in staat is, ja dat dit een primai re voorwaarde is, dat zij moge bedenken, dat wij onze democra tische vrijheden door zulk een moeizame strijd en met het bren gen van vaak bloedige offers zullen moeten eerbiedigen en be. hoeden, dat de gedachte „nooit meer fascisme" ons nimmer mag verlaten. Wanneer dit gemeen goed is geworden, dan heeft de „Vrije Pers" eerst recht haar taak volbracht. Namens het Volksdagblad „De Waarheid" SNEL. Het spijt ons, dat wij dit af- scheidsuummer van de Vrije Pers moeten samenstellen zonder een afscheidswoord van een van onze medewerkers, n.l. Mr. L. Neder lof, die in de combinatie „Ons Volk" vertegenwoordigde. Toen wij hem Zaterdag j.l. nog even telefonisch spraken, zeide hij ons, dat hij zijn afscheidswoord klaar had en nog zou sturen. Wij vermoedden toen niet, dat hij reeds druk bezig was zijn koffers te pakken om zich gereed te ma ken voor de afreis naar het op leidingskamp voor officieren en tengevolge van de drukte is hij waarschijnlijk vergeten ons het afscheidswoord te zenden. Bij onze besprekingen misten wij hem niet gaarne. Hij was niet spraakzaam, maar zijn oordeelen waren weldoordacht en zijn be sluiten stonden onherroepelijk vast. Steeds was hij tot hulp be reid en toen onze papierpositie in de illegale periode er bijzon der slecht voorstond, deed hij alle pogingen, waar hij ook maar in Zuid-Holland kwam, om papier los te branden. Wij zijn hem ten zeerste dankbaar voor zijn werk en hopen, dat hij in onze Oost nog veel voor het Koninkrijk zal kunnen doen. Het is er van gekomen, het laatste nummer van „De Vrije Pers" verschijnt. Wij wisten.het reeds eenigen tijd. Maar nu wij fscheid gaan nemen van iets, waarmede wij vertrouwd zijn ge raakt, valt het ons zwaar. Hoe vreemd het ook moge klinken, soms kunnen wij met genoegen terug zien naar den illegalen tijd en ons verheugen over deze mooie herinneringen. Een woord van dank aan twee der mede werkers is zeker op zijn plaats, nl. aan de heeren v. d. Steenhoven en Tholens, die eertijds „De Vrije Gedachte" verzorgden en uitga ven. Toen men vorig jaar midden October ging spreken over een gemeenschappelijke uitgave, was het voor „Floor" (v. d. Steenhoven) niet gemakkelijk een beslissing te nemen, daar de heer Tholens begin Augustus van het vorige jaar als onderduiker met valsche papieren uit de trein werd ge haald. Het persoonlijk belang moest wijken voor het algemeen belang, zoodat de samenwerking met de illegale bladen in October tot stand kwam. Op 1 November verscheen het eerste nummer van „De Vrije Pers". Een niet on belangrijke taak zag de heer v. d. Steenhoven zich toegewezen. De geheele redactie kuam prac tisch alleen op hem neer. Het zou er slecht uitgezien hebben, wanneer hij eens ziek geworden zou zijn. Dit was eenvoudig on mogelijk, vooral in den tijd, toen de heer Tholens, die op het vliegveld Deelen was tewerkge steld, hem niet terzijde kon staan. De he" Tholens zag echter kans, na veel moeilijkheden overwon nen te hebben, uit Deelen weg te komen. In Gouda teruggekeerd, heeft hij direct tot aan en gedeel telijk na de bevrijding, zijn beste krachten aan „De Vrije Pers" gegeven. Zijn oude werkkring gaf hem geen gelegenheid meer om nog verder mede te werken aan het blad, waaraan hij altijd met veel plezier en ambitie heeft gewerkt. Van den heer v. d. Steen- hoven is het volgende uit den illegalen tijd gebleven. Hit de aard der zaak heeft hij nog steeds contact met de oud-illegale wer kers, die hem nog steeds met zijn schuilnaam „Floor" aanspreken. „Floor", ik geloof, dat ik je namens alle lezers, wel mag be danken, voor de wijze waarop je het nieuws, tijdens de illegale en met Mr. Rijksen tijdens de legale peri ode van „De Vrije Pers" hebt verzorgd. Ook aan de ver schillende organisaties, waarmede geduren de al dezen tijd zoo pret tig is samengewerkt, hartelijk dank. Voor „De Vrije Gedachte" H. VERZIJL. In de sombere dagen van Oc tober vorig jaar ontstond in Gouda het gemeenschappelijke orgaan „De Vrije Pers". Alle principieele geschillen werden opzij gezet. De groote landelijke bladen, de plaat selijke bladen, de B. S, en de L. O. kwamen overeen in onze stad een gemeenschappelijk blad uit te geven. Men begreep, dat dc; winter een harden strijd tegen den bezetter zou brengen en dat de strijd tegen de leugencampagne het best gezamenlijk bestreden kon worden. De aanval op het illegale werk in organisaticer- band werd ingezet. Er vielen slachtoffers. Twee Gouwenaars werden in Rotterdam gefusilleerd. Doch ook dc tegenpartij leed verliezen. In Hekendorp werd een verrader naar de eeuwige jacht velden gezonden, maar het verzet bleef, ondanks alles, ongebroken. Namens de L.O., afdeeling Gouda, dank ik het groote aantal lezers en medewerkers van „De Vri'e Pers" voor hun geldelijke bijdragen. Door hun bereidwillig gegeven gelden kon een bedrag van bijna zeventienduizend gulden aan de L. O. worden afgedragen, Dank zij de offervaardigheid van vele Gouwenaars konden de fa milieleden van de onderduikers in leven worden gehouden. Ik hoop, dat de gezonde samen werking, die in de illegaliteit en speciaal in „De Vrije Pers" heeft bestaan een lichtend voorbeeld moge zijn voor de Goudsche bur gerij bij den wederopbouw van het normale leven. LEX. Ter gelegenheid van het laatste nummer van de „V. P." is mij gevraagd een afscheidsartikel te schrijven. „Allereerst twee vragen: Was de „V. P." noodig en Hoe heeft zij gewerkt?" Daar ik zelf sinds 1940 in Gouda het contactpunt was, eerst van „Vrij Nederland" en later van „Trouw", is mij wel iets be kend omtrent de illegale pers. Zi; zorgde in Gouda voor vol doende nieuws. De vijf groote landelijke bladen gaven een goede voorlichting van wat er in den iande gebeurde. Z-'j stimuleerden het verzet, zij stelden de leugen propaganda van onze onderdruk kers aan de kaak. Wat men echter, en vooral in September, toen de electriciteits- levering werd gestaakt, bovenal miste, was het juiste radionieuws. Daar dit dagelijks noodig was, meenden enkele bladen dit te moeten gaan verzorgen. Wij kenden hier in Gouda reeds „De Vrije Gedachte" van den Heer L. J. A. van den Steenhoven (de Heer H. Tholens vertoefde toen in gevangenschap. Red.) en de „Stentor" van den Heer R. Bree- man. Voor het groote risico, dat aan een uitgave met dagelijksch nieuws verbonden was, was het beter te komen tot een gezamenlijke uit gave, dan naast de bestaande een nieuw blad het licht te doen zien. Na eenig speuren naar de plaat selijke vertegenwoordigers der landelijke bladen, kwamen deze bijeen ten huize van den Heer P. den Edel, waar men het spoe dig eens was over het verschijnen van één gezamenlijk nieuwsblad. Dit werd de „V P." onder redactie van den heer L. J. A. van den Steenhoven. De commissii-ver- gaderingen werden gehouden (schrik niet) op het kerkhof aan den Graaf Florisweg. Daar was de plaats van de luisterpost en de stencilinrichting. Hier is hard gewerkt. Hulde aan den heer Van den Steenhoven. Ook de vérspreid(st)ers onzen dank voor het vele werk. Vooral op de donkere avonden was het vaak zeer moeilijk. Eén vraag die men vaak hoorde, was „Wat is toch „W. A. meldt ons De W. was van Willem (W. L. Mulder) e;a de A. van Anton (M. A. de Korte). Ec rest 01) 1 dank aan de 4 der iUcgaie bJ M. Langeraar, w J L T. A.v.d.S-e| sarai aanye"»"- ik met hen Mj Aan de gesel Vrije Pers" >s 1 verbonden, NaJ heeft slechts éf spreiders, tengej een veilig heen mof moeten tol dan ook alles. I „De Vrije Perl en zij ging haaf maneschijn. Nal gestreden word perikelen, vanl leven, doch de overkomelijk. KWyCU KUU ii 'A Gouda op 1 Ni levenslichtaansJ waren er door| bergen werk loop van de vj elkaar te zette] lage van 13001 dan ook haar I spoedig kon erl teerd, dat de bi was en snel sta 2000 exemplar] vankelijk was i mum gesteld. dagelijksch verl papier. Doch 1 dat dit maxitntil ven was en cel 2800 „blaadje-, ongeveer een in Gouda een totaal werdl kwart millioen J met den leeuwl 'ele vanond weüicht afgevrj GoudaTerscheï ff' k rondom I

De Vrije Pers | 1945 | | pagina 2