voor Waddinxveen - Moercapelle - Reeuwijk - Zcvei Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD, Geachte Inwoners van Waddinxveen. vrijwillige jaarlijksche bijdrage Uit den doode herrezen. 4»» ADVERTENTIEPRIJSvan 15 regels 35 cant, Iedere vppcpiiiiwT iPnPDP7ATPDHs r hdddpm VERSLAOEN van vergaderingen,.BI regel meet 7 cent Bij ABONNEMENT (om binnen één VERSCHIJNT IEDERENT ZATERDAGMORGEN Krati, worden opgenomen en word. jaar te plaatsen, gerekend vanaf 1 Juli, 1 Oct, 1 Jan. UITGA VB VAN lijk Donderdagmiddag I uur; ADVE of 1 April):250regels6cent 500regels5cent 1000regels Vrijdagmorgen9 «nr. Advert èn ai 4 cent en 2500 regels of daarboven 3 cent p. regel. Dezelfde DRÜKKERU HERMAN MATHOT - WADDINXVEEN onderteekend zijn of van een advertentie voor 3 X opgegeven wordt 2 X blekend. telefoos istercomhunaal 1:33 uitgaan. Ingezonden stukken Advertentiën worden aangenomen tot uiterlijk Donderdagaï O uur te MoERCAPELLEt bij P. A. Verhoefp; te Reeuwijk bij J. van Vliet; te Zei LANDBOUW. De natfonaljsèeriflg van onze cultuurgronden. De tijdsomstandigheden hebben aanleiding gegeven tot een sterke inkrimping van de be- drijfsvrijheid van den landbouwer. En steeds wordt die vrijheid nog meer ingeperktwij voorzien zelfs, dat over eenjge maanden, als de oorlog blijft aanhoud§n, de regeering voor den dag zal komen met eën bouwplan voor onze cultuurgronden. Met het oog op de herfstbestelling van een deel dier gronden, kan dit bouwplan niet zoo lang meer uitblijvgny Al zijn wij zelf dan niet in oorlog, onze geografische ligging, maakt van ons land een min of meer ingesloten vesting, die wel niet geheel van 't verkeer is afgesloten, maar waarvan het verkeer toch in sterke mate is bemoeilijkt. Door die verkeersbelemmering en daarmee gepaard gaande moeilijkheden van aan- èn uitvoer der gebruiksartikelen, is het gewone verloop van industrie en distributie der goederen niet meer mogelijk. Vandaar dat de regeering ingrijpt. En dat ingrijpen is gerechtvaardigd, omdat bij volle vrijheid van verkeer de zwakke spoedig aan den grond zou zijn geloopen. In 't goede renverkeer komt de filfccieel zwakke altijd achteraanen de tegenwoordige verwarring maakt dagelijks meer slachtoffersde uitputting wordt grooter. In troebele tijden, zooals wij er nu een door leven, is de eerste zorg van een regeéringdie voor de volksvoeding. Zoodra de voeding van 't volk ernstig wordt bedreigd, kunnen er nog ernstiger dingen worden verwacht, zoodat hieruit van zelf volgt, daf wie de volksvoeding ver waarloost, vanzelf de booze geesten oproept. De fourageering van een volk is zeer lastig, ten minste van uit een centraal punt; in nor male omstandigheden zijn er duizenden en hon derdduizenden, die in het „vrije ruilverkeer" werkzaam zijn, mede bezig. En het werk van ai die menschen zoo te centraliseeren, dat tegelijk aan de behoeften der verschillende sociale lagen kan worden voldaan, is waarlijk zoo goed als onuitvoerbaar. Er komt nog wat bij. Er is wel geen enkel land, welks bevolking zich voeden kan met uitsluitend nationale pro ducten dat kan Engeland niet, Duitschland niet, Frankrijk niet, en dat kunnen wij Nederlanders, ook niet. Wij hebben in ons landboter, kaas, eieren, vleesch, spekveel meer dan wij noodig hebben; maar we hebben graan te kort. Voor de voorziening van ons broodgraan zijn we dus aangewezen op andere landen. Wij kunnen voor a/5 in eigen behoefte aan grafan voorzien. Hier hebben wij nu al de eerste moeilijkheid bij de verzorging van de volksvoeding: als /t buitenland niet meewerkt, loont de voorziening jdirect spaak. En die medeweriflng van 't buiten land is nu niet zoo bijzonder groot. DÉ* vrijheid van beweging is zoek. Intusschen, als 't ons vroeger nog niet dui delijk was, dan is 't nu wel duidelijk geworden, dat wij, wat 't voornaamste volksvoedsel be- ftreft, van 't buitenland afhankélijk zijn: onze 'boterham is een Amerikaansche. Maar ook ons spek, vleesch, eieren, zelfs onze kaas, boter r aardappelen en alle landbouwproducten, zijn indirect van buitenlandschen oorsprong. Dat Amsterdam in den afgeloopen winter van ^voldoende melk is voorzien, danken we hoofd zakelijk aan de Amerikaansche krachtvoeder- artikelen, waardoor de koeien tot flinke melk productie konden worden aangezet. ^s de koeien het alleen hebben moesten vJk het binnenlandsche hooi, dan zou de melkglftveel te klein zijn. Ook ons varkensvleesch- en spek danken wij v grootendeels aan Amerika, omdat dit wereld deel ons het mestvoer levert. Stagnatie in den aanvoer van maïs en veevoedermeel werkt direct in op onzen varkensstapel. De meening van veel stadsbewoners, dat de varkens vanzelf vet worden, als we ze maar in 't land laten loopen, is geheel onjuist. De stijging van de varkensvleeschprijzen hangt dus samen met de stijging van de veevoeder- artikelen. Dat de stijging der eierprijzen ook in ver band staat met de stijging van 't kippenvoer, wordt door velen nog niet ingezien. Een kip moet gevoerd worden, en dit voer komt voor een groot deel ook uit 't buitenland. Alleen onkundige stedelingen meenen, dat de kip wel zelf haar eigen kostje kan ophalen, en dat de eieren den boer dus niets kosten. Als dat waar was, werd immers iedereen kippenboer I Onze totale veestapel is veel grooter dan de capaciteit van den bodem toelaatdaarom moet het tekort aan veevoeder worden aangevuld uit 't buitenland. Ais onze cultuurdieren het alleen hebben moesten van onzen bodem, dan kwamen ze van een slechte reis. Onze landbouw zit dus door internationale banden vast aan 't wereldverkeer, want uit alle werelddeeler» krijgen we veevoer. Zonder .'t buitenland kan 't binnenland niet bloeien. De afhankelijkheid van onze culturen van 't buitenland blijkt nog duidelijker in de bodem culturen zelf. Er was een tijd, dat de boer voor zijn bouw grond uitsluitend was aangewezen op zijn stal mest. Dat was de tijd van de schrale oogsten, vooral op 't zand. Sedert jaren is dat al veranderd, en met recht kan nu worden beweerd: „onze landbouw drijft op den kunstmest". Intusschen is die kunstmest, evenals het krachtvoer, een b u i- Het is ons bijzonder aangenaam U thans deze nieuwe -uitgave van ons blad aan te bieden, welke, zooals U zult bemerken, een belangrijke uitbreiding heeft ondërgaan. Deze verandering vindt haar voornaamste oorzaak in de schrikbarende vertiooging der papierprijzen. Bijna twee jaren lang hebben wij ons blad geheel gratis en vrij van porto bij alle hulsgezinnen in de Gemeente doen bezorgén. Nu echter de papierprijs tot meer dan het dub bele is gerezen, is het tot onzen spijt onmogelijk nog langer aan deze gewoonte vast te houden. Daar het echter van groot belang is gebleken te zijn dat in de Gemeente Waddinxveen dit blad een algemeene verspreiding blijft handhaven, hebben wij gemeend, als eenigste maatregel om daaraan te kunnen voldoen,'een te verzoeken aan hen, die finantieel dit blad kun nen steunen, om zoodoende aan minderbedeelden dit blad toch gratis te kunnen blijven leveren. U ontvangt daarvoor een grooter formaat en meer arbeid terug, terwijl er steeds voor gezorgd zal worden, die stukken er in op te nemen, welke voor deze gemeente van belang zijn, Tevens wijzen wij er op, dat dit blad voortaan ook in de aangrenzende gemeenten Moercapelle, Reeuwijk en Zevenhuizen ver spreid zal worden, en dus ook van die plaatsen het nieuws wordfc opgenomen, wat de waarde van dit blad niét alleen verhoogt voor de Lezers, doch ooi niet in 't minst voor de Adverteerders. Wij nemen ons voor om dit blad drie weken lang gratis in ópze vier Gemeenten te ver spreiden, om daarna te besluiten of wij met deze uitgave kunnen voortgaan. Wij hopen echter, dat U mèt ons het belang hiervan zult erkennen, en .ieder naar vermogen dit blad zal lielpen steunen. Daarvoor zullen wij in den loop dezer drie weken U een lijst aanbieden, waarop U ge lieve te teekenen voor dat bedrag, dat U jaarlijks voor dit doel disponibel stelt, tot een minimum van 50 cents per jaar. In de andere Gemeenten wordt dit blad ter in- teekening aangeboden tegen f 0.50 p. 3 maanden. Gaarne hopen wij ook voor deze uitgave op uwe welwillende medewerking te mogen rekenen. DE UITGEVER. a FEUILLETON aan Zij was zoo op het eerste gezicht kalm en rustig, doch wie haar van dichtbij beschouwde, zag haar fijne neusvleugels trillen van inge houden emotie, zag dat haar smalle blanke handen soms krampachtig werden saamgetrokken als om weg te dringen een hevige pijn, die haar had aangegrepen. Soms schitterden haar oogen ineens vol vuur, maakte zij een beweging om op te staan, doch machteloQS viel zij weder terug, de hand voor de oogeri ilaande om ze te besdermen voor een nieuwen bliksemstraal, die hel en vol gloed door het donkere zwerk schoof. Ze was gansch alleen in de eenvoudige doch smaakvol gemeubileerde kamer van bet hotel, dat zij sinds eenige dagen tot haar woonplaats had gekregen. Niemand waagde het haar te stèren of op eeii oneerbiedige wijze aan te spreken... Integendeel zij werd als een buiten gewone vróuw vereerd en met zichtbaren eerbied behandeld Waimeer zij doèr 'i kleine stadje wandelde, «even de menschen enkele oogenblikken Sfaan, weken met ontzag uit, en hielden op met spreken als waren zij vetvuid van voelig als die menschen zijn, betoonde een medelijden, dat aangrijpend was. Vandaar kwam het dan ook misschien, dat de jonge vrouw, die zoo eenzaam op haar kamer zat, thans gestoord werd door een her haaldelijk Zachte tikken op de deur. Zij was evenwel blijkbaar zóó verdiept in gedachten dat zij, toen het getik harder werd en langer duurde, opzag en met zachte, wel willende stem „ja" riep. De deur werd geopend en een eerbiedwaar dige grijsaard kwam binnen, boog diep en zei met een zachte doch zingende stem Signóra, vergeef mij dat ik u stoor? Ga zitten/ antwoordde zij, met een vrien delijk gebaar den grijsaard een zetel aanwijzend, en wees mij welkom. Ik was ongerust, signora 1 Waarom Omdat it hier alleen boven bleef, én't weer is zoo verschrikkelijk. Ze glimlachte flauw. Meent ge, dat het er iets af of toe doet, Cari Caro, als ge alleen zijt. Zeker, Signora. Wanneer het leed gedragen wordt door twee óf meer menschen, weegt heb niet zoo zwaar, En als men in gezelschap isj In episode alt dra Oostearylach-Itoliaaaichen oorlog. 1) De Beroheks. Rommelend rolde de donder, minuten lang aanhoudende,langs de toppen der bergen op de grens van Oostenrijk en Italië, Tyrol geheeten. Zwaar dreunend, werd hel onweder weer kaatst van berg tot berg, van bergkloof naar bergkloofvan dal in dall... Ademloos luisterden de berg- en dalbewoners naar de .stemmen" der lucht. 'tWas noodweer. De oudsten der bewoners dier streek wisten zich niet te herinneren, dat het ooit zulk weer was geweest. tv*,* Hel flitsten de bliksemstralen onophoudelijk heen en weder en verblindden de oogen. In een der hotels van hit klaine stadje Stóro, dat daar ligt als een diamant van stille schit tering aan.den voet van den Udro-pas zat vrouw, met saan te staren paar den

Advertentieblad Waddinxveen | 1916 | | pagina 1