PRIJSCOURANTEN GEEN VROUW een DIENSTBODE, FUNE ILLUSTRATIE VERLOREN EEN WOON HET NIEUWE MODEBLAD Drinkt VERZUDEN'S KEIZERINNE-BITTER. Van Week tot Week. een Boerendienstbode, een flinke JONGEN MEUBELMAKERS. Tuinjongen. een nette Jong TUINJONGEN. fteïllnstreerd FamiÜeb! Broedeieren te koop, een Burgerwoonhuis goed - practisch - goedkoop Post- en Telegraafkantoor Drukkerij Herman Mathot Geïllustreerd Familieblad: mag verzuimen zich te abonneeren op Met knippatronenblaü en gratis knippatronen ""LOSSE NUMMERS verkrijgbaar a 15 cent. in den herfst ook dienst doen ter beschutting tegen regen en storm, waardoor de renta biliteit nog wordt verhoogd. Het denkbeeld is niet nieuw, maar vindt helaas In de praktijk nog veel te weinig toe- Passtag- N.ZH. De „Nederlandsche Vereeniging van IJzer- andelaren" verzond een adres aan den minister Landbouw, Handel en Nijverheid, waarin |d wordt, dat in den laatsten tijd vele iwmachines, bestemd voor Nederlandsche ren, uit Amerika te Rotterdam zijn aan- waarvan de N. O. T. de uitlevering toestaan. Indien de uitlevering niet spoedig plaats vindt, zal dit niet alleen groote schade veroorzaken aan de hande- Ji, maar bovendien zou een gevolg kunnen ijn, dat de hooivoorraad voor den a.s. winter onvoldoende zal zijn. Alg. Hand.bl. Men meldt ons uit Kampen: hoolhandel was in de afgeloopen week ""pen en in de omstreken onbeduidend den zeer geringen voorraad. Slechts enkele werden nog voor de perserijen aange eft verwerkt. Van eene juiste prijsnoteering ook geen sprake meer zijn. Voorden i oogst staan de landerijen er zeer goed van den laadbouw in Frankrijk. Staatsblad publiceert een vergelijkende istiek over den omvang van het gezaaide op 1 Mei 1916, vergeleken met 1 Mei 1915. Volgens die statistiek omvat het gezaaide aan graan 5.205.620 H.A. (5.723.128 H.A. in 1915), aan gerst 586.285 H.A. (671.417 H.A. in 1915), aan haver 3.375.579 H.A. (3.044.760 H.A. in 1915). Er is dus aan broodvrucht 933.459 H.A. minder gezaaid dan verleden jaar. Als hoofd zaak wordt het gebrek aan arbeidskrachten opgegeven. De stand van het gezaaide is ook minder dan. verleden jaar. De schattingscijfers zijn voor koren 68 en 73, voor haver 72 en 73, voor wintergerst 70 en 75, voor voorjaarsgerst 75 en 74. De gemeenteraad van Hengelo heeft Dins dagavond besloten, voor de stichting van een Rljkslandbouwwinterschool aldaar den noodigen grond beschikbaar te stellen. De kosteji,zullen ongeveer f 35.000 voor de gemeente bedragen. De schaarschte aan mannelijke werkkrachten doet zien in den landbouw bij alle oorlog voerende landen sterk gevoelen. In Engeland natuurlijk zoo goed als elders. Daarvan dreigt nu gevaar voorde vruchtboomeninKent, waar thans een rupsenplaag h^erscht. De oogst Het zich goed aanzienmaar thans is reeds zooveel schade aangericht, dat geheele den verlaten zijn. Vooral de appel- worden geteisterd. Reeds nu wordt het tan appels op 'honderdduizend bushels Tallooze boomen zijn totaal kaalge- en zitten dik onder de rupsendraden. 8 vreterij zoo'n uitbreiding heeft yerkregen voor een deel ook hieruit te verklaren, it jureer in Maart zoo bijzonder gunstig voor de ontwikkeling der ëierën. i hebben tot dusver minder Daarentegen worden de pruimen - ander insect zeer ernstig bedreigd. tf R. C. V. P. N. em andere oorzaak kan echter de dood volwassen kuiken te wijten rijn. "den J8ën of 19en dag is het beestje vol- dé twee nog resteerende dagen, dat nog binnen de schaal door brengt, sterkt alleen maar meer aan. Lucht heeft het natuurlijk ook dien tijd in voldoende hoeveel heid noodig en hoe komt het daar aan? Uit de buitenlucht, die door de poriën van de schaal geperst wordt, doch slechts dan als het ei wordt afgekoeld en dit nu wordt de laatste dagen wel eens veronachtzaamd. Er zijn men schen ik weet het bij ondervinding die Uiet de broedmachine werken en met koelen ophouden, zoodra de eerste eieren zijn aange pikt. Totaal verkeerd. De niet aangepikte eieren hebben eveneens een levend wezen in zich, een wezen, dat lucht noodig heeft. Verschaf het die toch en daarvoor is ik herhaal het koelen noodzakelijk. Met de. kloek is het niet anders. Er zijn van die „goede broedsters", die zoo een heele week op het nest zouden blijven, wanneer we ze er niet afnamen. Welnu, het zijn voornamelijk die, waarmee men de laatste dagen voorzichtig moet zijn. Ze zijn dan nog gehechter aan het nest dan d& eerste dagen; zet men ze er af, ze komen zonder gegeten of gedronken te hebben onmid dellijk kloekend terug geloopen. Stoor u daar niet aan; ik zeg nog eens, al zijn er eierén bij, die reeds gepikt zijn, dan nog moeten de andere gekoeld wordende diertjes in de aan gepikte eieren zullen er wezenlijk niet van dood gaan. Het verzuim hiervan is menigmaal nood lottig, het reeds volwassen diertje krijgt niet voldoende lucht en laat ik maar zeggen ,,'t stikt". Gelukkig dat de kloek, haar instinct volgènde, meestal tot den laatsten dag het nest een poosje verlaat, ook de binnenste dus de warmste eieren, af en toe naar den buitenkant van het nest brengt, waardoor ook min of meer afkoeling geschiedt; daardoor zal het voorkomen van volwassen doode kuikens in het ei voor zoover het natuurlijk broeden betreft door deze oorzaak niet zoo heel vaak voorkomen. Meer keeren zai de oorzaak moeten gezocht worden in het, in het begin van de beantwoor ding dezer vraag, genoemde. TUINBOUW. Ook in den zomer. Ook in den zomer moet men chili-salpeter in den tuin gebruiken. Daar wordt altijd nog maar te weinig kunstmest gebruikt. Daar wordt altijd nog te veel gewerkt met faeealien e. d. En wat kan er zuiverder, goedkooper, krach tiger en gemakkelijker zijn dan kunstmest. Zuiverder nu, dat behoeft geen bewijs. Bijna alle kunstmeststoffen zijn zuivere, scheikundige zouten, die heel wat zindelijker zijn dan fae ealien, bagger, enz., dingen die eigenlijk in een groententuin niet thuis hooren. Als de menschen, die de groenten moeten eten, eens zagen, hoe er door sommige tuiniers gewerkt werd met beer, straatmest enz., dan zouden ze geen groenten meer eten. Goedkooperwanneer men even de moeite wil nemen uit te rekenen wat stalmest, faecaliën, straatmest, enz. kost aan koop, bewaren, verwerken en uitstrooien en deze uitkomst vergelijkt met den prijs van de rijkste en duurste bemesting met kunstmest, dan zal men gauw zien, dat er geen goed- koopere bemesting is dan die met scheikundige meststoffen, zooals chili-salpeter, kaiizouten, superphosphaat enz. Ook krachtiger, hierbij heb ik vooral het oog op de krachtige, bijna onmiddellijke werking van het chili-salpetef, vergeleken met al de genoemde mestsoorten. Daarenboven gemakkelijker; ook- dat is licht in te zien, vooral in een tuin. Met de hand bezaait of begiet men (met een oplossing) in korten tijd vele bedden, zonder ai de moeite, met tonnen, karren, kruiwagens en wat dies meer zij. Chili-salpeter kan eigenlijk in een tuin niet gemist worden. Wanneer men rekent dat de rijkste bemesting met chili-salpeter hoogstens '/a ons is per M3., hetzij droog uitgestrooid (soms in twee partijtjes, dus telkens l/4 ons), hetzij in een gieter opgelost, dan ziet rhen wel, dat men met een zak chili-salpeter nogal een grooten tuin kan voorzien. Vooral bladgroenten, zooals alle soorten van sla, kool é.d. hebben chili-salpeter noodig. Wie vroeg aan de markt wil zijn met kropsla, raapstelen, spinazie enz. gebruike in het voorjaar chili-salpeter in zijn tuin. Maar ook in den zomer, als het droog is, en men gieten moet, doe men een weinig chili-salpeter in het water. Alle bladgroenten, ook de oude aspergebedden hebben in den zomer, vooral «its er reeds een oogst gewonnen is, de noodige stuwkracht noodig in den vorm van chili-salpeter.' Zierik. N. Het valt niet te ontkennen, dat, nu na een bijna tweejarigen oorlog op alleoorlogstooneelen het eigenlijke offensief reeds geruimen tijd is tot staan gekomen en de fronten zijn vast ge raakt, de vredesvoorwaarden en bemiddelings pogingen onze belangstelling heel wat meer gaande maken dan de krijgsverrichtingen. Den laatsten tijd is het belang der oorlogs gebeurtenissen echter in die mate toegenomen, dat het noodig is ook om de vredesberichten juist te kunnen beoordeeien na te gaan, welke beteekenis aan het nieuwe Duitsche en Oostenrijksche offensief moet worden gehecht en in hoeverre deze aanvallen en successen geacht kunnen worden van invloed te zijn op oorlog en vrede. In de eerste plaats de aanvallen bij Verdun, die hoewel minder succesvol dan die op het Italiaansche front van veel grooter be lang zijn, daar zij gericht zijn op het hart van Frankrijk. Vroeger is er reeds meermalen op gewezen, dat zelfs de val van Verdun geen ramp voor Frankrijk behoeft te worden en geen onmid dellijk gevaar voor Parijs zou opleveren. Nu de geheele verdediging der Franschen zich maanden lang op dit frontdeel heeft geconcentreerd, is dat natuurlijk nog veel minder het geval, maar bovendien is de kans dat Verdun zou vallen in die maanden met den dag kleiner geworden. Het fort Douaumont, door de Duitschers des tijds de „hoeksteen" van de vesting Verdun genoemd, bleef het eenige fort dat zij al dien tijd konden veroveren. De tegenaanvallen der Franschen maakten het tot een puinhoop en daar veroverden de Fransche troepen den laatsten tijd juist toen de aanvallers op andere punten van het Verdun-front succes hadden weder het grootste deel, dat echter later opnieuw voor hen verloren ging. Boven dien hebben de Duitschers, na verschillende kleine vorderingen ten Westen van de Maas, in de streek van hoogte 304 en de „Mort Homme", het dorp Cumières waarvoor zij lang waren tegengehouden -<■ genomen. Eenige dagen later drongen de Franschen weder het Oostelijk de$l van bet dorp binnen doch, hoewel de legerberlchten tot dusver daarover nog niet de geheele situatie duidelijk hebben gemaakt schijnen de Fransche troepen niet uit de plaats zelf te zijn teruggetrokken en zich alleen ln de loopgraven in de onmiddellijke omgeving te hebben gehandhaafd. Niet alleen hier maar ook ten Oosten van de Maas op het front van Haudromont tot voorbij Douaumont hebben de Duitschers den laatsten tijd hevige aanvallen gedaan. Daarbij werden enkele Fransche loopgraven bij de hoeve vaij Thiaumont en de steengroeven van Haudromont genomen, waarvan de Fran schen later weer kleine gedeelten terugwonnen. Brengt men deze successen der Duitschers in verband met het vredesvraagstuk, dan schijnen zij niet zeer geschikt een spoedigen vrede te bevorderen. Men kan natuurlijk niet zeggen, dat de vredes partij in de geallieerde landen volkomen mach teloos is, al is die in Duitschiand ook veel sterker. Maar bij ieder succesje der Duitsche troepen verliest deze partij een deel van haar invloed, zoowel bij de Entente, die met geen overwinnend Duitschiand wij onderhandelen, als in Duitschiand zelf, welks militaire successen van grooten invloed zijn op het chauvinistisch enthousiasme, ook al zijn de behaalde voor deden niet in staat de militaire positie op de fronten ingrijpend te wijzigen. Ditzelfde geldt van de overwinningen der Oostenrijkers op het front in Tyrol, waar de Italiane over een vrij breed front moesten terug trekken, zoodat de aanvallers de berggroep Corm di Compoverde en den Civaron in het dal van de Brenta konden bezetten, zoodat zij thans ook ten Zuiden van de Brenta op Italiaansch gebied staan. Verder werden de Italianen verdreven uit huh stellingen ten westen van Barcolo, in het dal van de Astico, van den weinig ten Noorden der vesting Arsiero gelegen Monte Cemone. De aanval op Arsiero en op de versterkte plaats Asiago, dus op de Italiaansche hoofdverdedi gingslinie, is dan ook reeds begonnen eri van Arsiero zijn reeds twee forten in handen der Oostenrijkers gevallen. Bovendien staan de aanvallers op den Monte Moschiaco voor Asiago. Zoo is de Italiaansche aanval in korten tijd in een defensief veranderd en is de kans groot, dat ook hier weldra het front zal vastraken. Welken Invloed dit zou hebben op de vredes- quaestie hangt af aar. den omvang die de ter reinwinst der Oostenrijkers zal krijgen. Komt de aanval spoedig tot staan en raakt het front vast voor de eerste Italiaansche verdedigings linie, dan komen de jongste gebeurtenissen op de fronten den vrede waarschijnlijk ten goede, daar Italië de eenige tegenstander der Centralen, die ernstige annexatieplannen heeft, hierdoor tot een status-quo-politiek zou kunnen worden teruggebracht, met dien verstande, dat het veroverde Oostenrijksche gebied in de Isonzo- zöne zou worden uitgewisseld tegen het terrein verlies in Tyrol. Zou echter Italië ernstiger nederlagen lijden, dan staat veel eer te vreezen, dat dit de imperialisten in Oostenrijk en Duitsch iand nieuwen moed zou geven, hetgeen voor den spoedigen vrede, zeer noodlottig zou kunnen zijn. Nu de Rijkskanselier in het bekende interview de indirecte, eischen der Entente, zij 't dan ook in zeer enge,bewoordingen, vim de hand heeft ge wezen, heeft Orey in het Parlement de gelegen heid, hem door de Interpellation van eenige pacifisten geboden, aangegrepen om zijn ont stemming over Betmann Holiweg's verklaringen duidelijk te doen uitkomen. Welke beweeg redenen hem hiertoe hebben geleid valt moeilijk te zeggen, omdat wij niet weten of men elkaar ook achter de schermen heeft gepolst en of dit misschien niet is afgesprongen, zoodat beide partijen zich weer opnieuw met onverzoenlijke uitlatingen willen doen zien, dat zij zich nog steeds geheel aan het hoofd van de oorlogspartij stellen. Intusschen blijft president Wilson vredes- redevoeringen houden, waarin hij verklaart, dat Amerika thans wellicht het initiatief voor vredes bemiddeling zou kunnen nemen. Het standpunt vtfaar Wilson zich op stelde is dat de vrede duurzaam moet zijn, en voor Staten eenzelfde rechten op integriteit en zelfstandigheid moet bieden als voor de grooten; dus geheel het standpunt van Grey en Asquith. PLAATSELIJK NIEUWS. WADDINXVEEN. Vorige week Zaterdagmorgen weigerde een paard, gespannen voor een beladen wagen met graan, verder te gaan. Alle mogelijke middelen mochten niet baten, tot men ten slotte het dier vooruit wist te krijgen door het met een dikke paal af te ranselen. De gemeente-politie maakte wegens dierenmishandeling proces-verbaal op. Een paard voor een tilbury kwam Donder dagmorgen op de z.g. Laan zoo te vallen, dat beide voorpooten hevig bloeden. Daar het gevaarlijk was om nu met een tilbury verder te reizen, kreeg men bij A. Br. aan het Dorp een brik in bruikleen. L.I. Woensdag vroeg een vrouw aan de gem.-politie alhier om nachtverblijf, hetgeen haar werd verstrekt. Nader bleek dat zij nog drie weken gevangenisstraf moest ondergaan, zoodat zij naar het huls van bewaring te Rot terdam werd overgebracht. MOERCAPELLE. Tot opzichter van den Polder Honderdmorgen is benoemd de heer G. van der Sterre te Nieuwerkerk. Zondag maakte Ds. van As bekend dat er f 10.— was gevonden in de kerkezak waar voor hij ^den onbekenden gever(ster) hartelijk dank zegde. REEUW1JK. Vermoedelijk door de duisternis misleid is vorige week Donderdagavond de 70-jarigen Th. Hoogenboom in de afd. Stein, nabij zijne woning, in den Holl. IJssel te water geraakt en verdronken. Zijn lijk werd Vrijdagmiddag opgehaald. Toen Vrijdagavond de stations-chef uit Oude water zijn rijwiel een oogenblik had geplaatst in het blokhuisje aan de halte Hekendorp (afd. Stein), kwam hij bij zijn terugkeer tot de min der aangename ontdekking, dat zijn rijwiel, waaraan een tasch met verbandmiddelen was bevestigd, was verdwenen. Een korporaal der Infanterie, die juist gepasseerd was, schijnt aan dit zaakje niet vreemd te zijn. Van den landbouwer E. is uit de weide een kalf ontvreemd. De seinwachter S. alhier had een kip te broeden gezet op 15 eieren in een open schuur tje bij zijne woning. Vreemd keek hij op toen hij Zondagmiddag ontwaarde dat alle eieren, die reeds 14 dagen waren bebroed, verdwenen waren. Schooljongens, welke in dien morgen nabij het schuurtje hebben gespeeld, schijnen de eieren uit het nest te hebben weggenomen. De uitslag van de Vrijdag gehouden stem ming van een voorzitter, een poldermeester en vier gecommiteerde ingelanden van^den polder Reeuwijk is als volgt: tot voorzitter werd gekozen de heer J. Mi- chielen, gecommit. ingel. te Oud-Bodegraven, in de plaats van den heer F. H. Bulaeus Brack, die wegens te hoogen leeftijd niet herkiesbaar was; tot poldermeester werd gekozen de heer A. van Spengen, in de plaats van den heer A. de Jong, die eveneens wegens te hoogen ouder dom niet herkiesbaar was; tot gecommit. ingelanden werden gekozen de heeren G. van Spengen en C. S. P. van Griet huizen, in de plaats van de heeren N. van Spengen en A. Verkleij, beiden wegens te hoogen leeftijd niet herkiesbaar, terwijl wer den herkozen de heeren I. Baelde en J. Bunnik. De politie alhier heeft op aanklacht proces verbaal opgemaakt tegen zekeren P., die een jongen, genaamd T. B., zoodanig met een hooivork op het hoofd heeft geslagen, dat een bloedende wond ontstond ter ier.gte van 5 c.m., die door heelkundige hulp is ge hecht geworden. De Burgemeester brengt ter openbare kennis, dat de in de registers van den landstorm inge schreven personen der jaarklasse 1911, die zijn toegewezen aan de Infanterie en wier geslachts naam begint met een der letters M tot en met Z, of die uit anderen hoofde met het tweede, voor de Infanterie bestemde, gedeelte van die jaér- klasse moeten opkomen, en voorts de in ge noemde registers ingeschreven van die jaarklasse, toegewezen aan de Vesting Artillerie, worden opgeroepen om in werkelijken dienst te worden gesteld. De burgemeester brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, in afwachting van de ter zake te treffen maatregelen, wenscht te vernemen, welke artikelen en tot welke hoeveelheden voor het tijdvak van Sept. 1916 tot Mei 1917 men onder toezicht der Rijks- commissiën wil betrekken. De distributie van eenig verlangd artikel dat nog niet plaats had, is de Minister bereid te overwegen of tot de beschikbaarstelling kan worden overgegaan. Te dien einde worden neringdoenden in deze gemeente uitgenoodigd hunne opgaven zoo spoedig mogelijk in elk geval voor den 8sten Juni a.s. ter gemeente-secretarie in te dienen, alwaar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Op 1 Juni zijn de volgende personen voor den Landstorm jaarklasse 1910 uit deze ge meente ingeschreven T. Scheer, J. Koster, KI. de Knikker, J. v. Roon, J. Th. de Wit, W. den Houdijker, W. Vermeulen, K. Verweij. Th. Kompier, C. Verweij, D. Schouten, J. Jongeneel, H. Oosterom, B. Remeijer, C. W. Stoppelenburg en j. van Wensveen. BURGERLIJKE STAND van 25 Mel tot en met 2 Juni 191©, WADDINXVEEN. Geboren: Leendert, z. v. A. Verhpeff en O. J. van Vianen. Neeltje Cornelia, d. v. J. A. de Brum en O. van de Water. Simon, z. v. W. Hofman en E. van Hofwegen. Maria, d. v. J. Visser en M. Sleeuwenhoek. Gerrlt, z. v. W. A. y. d. Starre en A. Verzijden. Ondertrouwd: K. de Koning en A. A. van Eijk. O verlede*» Thomas Kortlever, 2 wk. Johanna Erberveld, 7™., echtg. v. A. Houdijk. Jannetje Verstoep, 79 j., wed. v. S. Tips. Jacoba Sekeris, 17 j. Reijer Doornenbal, 17 j. REEUWIJK. Geboren Theodora Maria, d. v. loh. de Rijk en J, M. Brand. Theodorus, z. v. G. A. Huiden en E. de long. Adriana Maria, d. v. J. de Rooij en Th. v. d. Berg. Hendrik Johannes, z. v. C. Hagen en N. van Leeuwen. GETROUWD: C. Burger en E. Jongeneel. Overleden: Theodoras Hoogenboom, 70 j., wed. v. H. Kompier, eerder wed. v. S. Benschop. Leven loos geboren kind van M. T. Hagen en A. v. d. Oever. ZEVENHUIZEN. ONDERTROUWD Hendrik Van der Heuvel en A. J. W. van der Neut. E. Kooij en W. A. J. van der Neut. EIERENVEILING. WADDINXVEEN. 26 Mei. Aangevoerd partijen. 5686 kippeneieren 17.10—7.20 p.h. eendeneieren f 0.00-0.00 p. h. Zevenhuizen. 31 Mei. 12508 kippeneieren f 6.50 —0.00 p. h. 213 eendeneieren f 6.60—0.00 p. h. 9 kalkoeneieren. 3 kippen. 2 duiven. 6 pond weiboter :n f0.45—0/- iieren. f 0.66 p. p. 3 kazen 0.47 p. p. KERKBERICHTEN. Zondag a.s. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, v.m. halftien en n.m. halfzeven J. van Lokhorst, cand. t. d. H. Dienst. Qeref. Kerk, v.m. halftien en n.m. halfzes Ds. Wielinga Rem. Geref. Kerk, v.m. 10 uur Ds. Lindeman, Zon dagschool 11.45. MOERCAPELLE. Ned. Herv. Kerk, n.m. halfdrie Ds. Bootsma van Zoetermeer. Geref. Kerk, v.m. halfelf en n.m. 3 en 7 uur leeskerk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur Ds. P. v. d. Kooij. Sluipwijk, v.m. 10 uur Ds. J. J. van Oosterzee. Geref. Kerk, Sluipwijk, v.m, 10 uur en n.m. 7 uur leeskerk. ZEVENHUIZEN. Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur en n.m. 7 uur Ds. Pieper. Geref. Kerk, v.m. halftien en n.m. halfzeven Ds.Jansen. Lokaal Rotte, geen dienst. GEMENGDE BERICHTEN. Een zekere B. te Ottersum had dezer dagen ongeveer 14p0 Mark verdiend met smokkelen, 's Avonds zou er eens „een extraatje op ge pakt" worden met eenige vrienden. Tijdens de drinkpartij bemerkte hij echter, dat zijn 1400 Mark, die hij bij zich gestoken had, „verschwunden" waren. Gevolg was na tuurlijk een hevige ruzie tusschen de „vrien den", die zoo hoog iiep, dat de marechaussee er bij te pas moest komen en de drinkers- smokkelaars werden ingepikt. De afdeeling van den Bond van Nederl. Onderwijzers te Baarn, heeft aan den Raad dier gemeente het verzoek gericht om in de politieverordening een* bepaling op te nemen, waarbij 't aan ieder verboden is aan kinderen beneden 16 jaar tabak, sigaren of sigaretten te verkoopen of op andere wijze te verstrekken of te doen verstrekken. Te Ravenswaay is op verzoek van de land bouwers de zomertijd afgeschaft. De kerkklok is een uur terug gezet en de kinderen gaan weer op den ouden tijd naar school. Woensdagmorgen brak uit den veestapel aan de Oosterkade te Rotterdam een stier los. Het dier rende door de Spoorwegstraat, over het Oostplein, naar de Admiraliteitsstraat en kwam zoo terecht op de Admiraliteitskade, waar hij eindetijk werd tegengehouden. Een agent van politie loste een paar schoten uit zijn revolver op het woeste dier, doch de kogels ketsten van zijn '.harden kop terug. Een inspecteur van politie vuurde eveneens op den kop van het dier, doch met hetzelfde resultaat. Ten slotte is het een beambte van het abattoir gelukt het dier met een revolverschot te vellen, nadat ook de eerste kogel, dien deze beambte loste, van den kop van het beest afgesprongen en door de ruiten van de drukkerij van Van Ditmar gevlogen was. Het geheele geval liep zonder persoonlijke ongelukken af, hoewel er zich honderden nieuwsgierigen om de plaats van het gevecht verzameld hadden. Door den heer Van Dam, commissaris van politie te Bergen-op-Zoom, is een belangrijke spoorwegdiefstal aan het licht gekomen. Hij arresteerde geholpen door zijn inspecteur, een Belgisch vluchteling, zekeren L., die vroeger te Bergen-op-zoom heeft vertoefd, doch sinds dien te Rotterdam zijn verblijf had. Blijkens de be komen inlichtingen heeft deze persoon verschil lende spoorwegdiefstallen bedreven o.a. te Am sterdam, Rotterdam, Breda en andere plaatsen. Een vrij belangrijke partij goederen, die hij aan verschillende bagage-bureaux in ontvangst had genomen of wel had weten te verdonkeremanen, werden door den commissaris in beslag ge nomen. Van alle soorten artikelen waren op het bureau aanwezig, alles was van zijn gading, schoenen, costumes, kousen, ondergoederen enz. Het heerschap had ook nog te Breda een rijwiel weten machtig te worden, dat ook werd in beslaggenomen. De goederen waren alle nog in de origineele verpakking, zooals ze door de grossiers waren verzonden naar hunne klanten. HIJ is heden naar het huis van bewaring te Breda overgebracht. Een 3-tal soldaat-koromiezen te Glanerbrug slaagde er Zaterdag in twee bekende smok kelaars aan te houden, terwijl zij een hoeveel heid spek en vet, in drie zakken verpakt, naar onze naburen poogden te brengen. Bij het douanekantoor, slechts enkele me ters van de grens, werden de waren voor de deur gelegd, terwijl de kommiezen de smok kelaars mee naar binnen namen. Een Duitscher, die aan de andere zijde van de grens stond en met leede oogen had gezien, dat het spek zijn bestemming miste, maakte van de afwezigheid der ambtenaren gebruik de zakken viug over de grens te halen en toen de kommiezen een oogenblik later de smokkelwaar naar binnen wilden brengen, konden zij den Duit scher nog juist met den laatsten zak de grens zien passeeren. In de omstreken van Loeboe Basoeng treden de tijgers steeds brutaler op, schrijft de „Sum. Bode". Eenige dagen geleden begaven zich twee menschen, man en vrouw, op klaarlichten dag naar hun ladang om daar te werken. Op weg daarheen moesten deze menschen een kleinen dichtbegroeiden heuvel passeeren en juist waren zij daar aangekomen toen de vrouw van dat heuveltje af door een tijger besprongen werd. Het monster had echter blijkbaar zijn sprong niet goed berekend, althans hij hield zijn prooi niet vast doch gleed af in een aan de andere zijde van den weg zijnd ravijn. Nu zal gewoonlijk een tijger, die zijn prooi heeft gemist, niet voor de tweede maal aan vallen, doch verdwijnen. Deze tijger week echter van die gewoonte af en kwam uit het ravijn naar boven om nog maals zijn geluk te beproeven, maar nu stond de man, verdacht op dien aanval, met een vlijmscherp kapmes klaar om zijn vrouw te verdedigen en nauwelijks liet het monster zich zien of hij had al een paar flinke houwen te pakken en op zoo'n ontvangst niet gerekend hebbende, verdween hij in de rimboe. De vrouw had gelukkig slechts enkele schram men bekomen door de nagels van het ondier. Den veertienden van de vorige maand werd op een ladang bij kampong Pinggir een oude man door een tijger aangevallen en verscheurd. De overblijfselen van den ouden stakker werden over den grond verspreid teruggevon den en daarna begraven. WADDINXVEEN. DIENSTREGELING. Het kantoor ia geopenis Post-, Telegraaf- en Telefoon, alsmede voor aangiften Ongevallenwet: op Werkdagen 8nt.— \a. en 2a.—7.30a. Spaarbankr9/n.—la. en 2a.—7.30a. op Zon- en Feestdagen 8m.— 9m. en la.2a. Voor Spaarbankzaken alleen 8m.—9m.; geen Ongevallenwet. Postwissels, quitantiezaken en overige On- ge'vallenwet-aangelegenheden alleen op Werkdagen 9m. \a. eft 2a.3.30a. Bnslichting aan het kantoor: Voor de richting Gouda: 6.nt., 9.55/71., 1.a., 4.30a., 8.30a.; Zondags 6.—. Voor de richting Boskoop: 5.35m.t 8.11.35/ti., 2.55a., 6.45a.; Zondags 8.—. Alleen pakketpostzending bovendien richting Gouda des nam.: 7 uur. 1891 1916 ADVERTENTIÈN. Heden overleed, plotseling, onze geliefde zoon en broeder REIJER DOORNENBAL, in den leeftijd van 17 jaren en 6 maanden. R. DOORNENBAL EN ECHTaENOOTE en Kinderen. WADDINXVEEN, 1 Juni 1916. Zuidpias. Hiermede betuigen wij onzen hartelijke» dank voor de vele blijken van belangstelling, bij onze 25-jarige Echtvereeniging ondervonden. A. TOL. L. M. TOL- Biesheuvel. WADDINXVEEN, 2 Juni 1916. Den 17den Juni hopen onze geliefde Oudere ADKIANUS VAN EEUWEN en ADRIANA JOHANNA METSELAAR hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. WADDINXVEEN, Juni 1916. 7,7 Receptie 12 Juni van 3—4'/2 uur- Hiermede betuigen ondergeteekenden hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij hunne 35-jarige Echtvereeni ging ondervonden. H. SLINGER. 7'» M. SLINGER- van Willigen, Waddinxveen, 2 Juni 1916. Zoo spoedig mogelijk gevraagd die goed kan melken. Bij Wed. KLOOSTERMAN, 703 Zuidplaspolder, Zevenhuizen. Gevraagd» zoo mogelijk direct, EN bekend met boerenwerk. Adres?: J. STOLKER, agl Melkhandel, Boskoop MODERNE UITVOERING LAATSTE NOUVEAUTÉS IN OMSLAGPAPIEREN Op aanvrage wordt gaarne, zonder eenige verbinding uwer zijds, een compl. schets met prijsopgave verstrekt naar Foto's, Penteekeningen of Lichtdrukken Julianastraat, Waddinxveen Direct gevraagd BEKWAME en HALFWAS Mach. Meubelfabriek O. A. H. MATSE. Zuidkade - Waddinxveen. Gevraagd een flinke Kweekerij Voorofsehe Poldtr. Adres: M. V. D. LAAN ZOON Boskoop., Aan de Drukkerij van dit blad kanten geplaatst worden (leeftijd minstens 13 om in het vak te worden opgeleid. Direct gevraagd een Corn. KLUIS, Achterkade it Boskoop. is geem ^nkel oogenblik besteed aan het hetwelk door een schat van fraaie illuöl U een aanschouwelijk beeld geeft van al er belangrijks ter wereld voorvalt. Dit RUK GEÏLLUSTREERD WEEKBLAD is bij verkrijgbaar gesteld tegen slecht 45 i drie maanden (franco per post 52cent). Proefnummer GRATIS verkrijgbaar aan het bureau van dit blad. In het begin van ieder kwartaal worden de abonnementsgelden geind. INTEEKENBILJET. Ondergeteekende wenscht geregeld te ontvangen het Naam: Wijk en Nr: Goedgekeurde 'Koekoek Plymouth Roc 10 cent per stuk, C. VAN MÜftLEM, Zevenhuizen Te huur tegen 1 Augustus a.s. met schuur ,en bergplaats aan den Rijweg Waddinxveen. Te bevragen bij Wed. H. C. DOELEMAN, indien ge niet bij voortduring de op uw zaak vestigt Te haar gevraagd) tegen 1 Juli of eerder. Adres te bevragen onder het nummer dezer advert, a. h. bureau v. d. blad. Verschijnt 2X per maand. Prijs (2e uitgave) 75 ets. per kwartaal (per post 85 ets.) Men abonneere zich bij den Uitgever van dit blad. Zoolang'de voorraad strekt steeds

Advertentieblad Waddinxveen | 1916 | | pagina 2