PRIJSCOURANTEN FUNE ILLUSTRATION ADRESBOEK VOOTi WADDINXVEEN een Boerendienstbode, bekwame MEUBELMAKERS, EEN GRASMAAIER Timmermansknecht. een nette Jon{ Bericht van Inzet VOOR MEUBELFABRIEKEN Broedeieren te kooj GROOTE OPENBARE VERGADE TE KOOP tegen spotprijzen t bekendmaking. rnmammm De Aardappelen-zwendel. Post- en Telegraafkantoor J. WESTHOEK, Schilders en een Beitser WITTE BIOSCOOP Het meisje met de groote oogen. Drukkerij Herman Mathot Soc. Dem. Arb. Partij - Afd. Wadi Een groote voorraad 2de hands Meubelen met Plattegrond der Gemeente. DRUKKERIJ HERMAN MATHOT, Julianastraat D 9. ««paling ztrorifri zrtt 57 sa 58 iu Kinwet De BUROEMEESTER der Oemeente Wad- d i n x v e e n herinnert personen, bij wie en be- •""lers van bijzondere ondernemingen en in- ?en, waarbij mannen, die den leeftijd van i twintig jaren hebben bereikt, in dienst- lijn olgens art, 57 der Kieswet, verplicht i zorgen, voor zoover niet bij algemeenen 'lel van bestuur vrijstelling is verleend, *r van dezen, die bevoegd is tot eene len stemming of herstemming mede te gedurende len minste twee achtereen- uren, tusschen acht uren des voor- en vijf uren des namiddags, daartoe mheid vinde; Jat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, ibr zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere lokalen in het grootste of wel in meer dan één idslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, den tot stemming bepaalden tijd op eene e wijze is opgehangen eene door hen hunnentwege onderteekende lijst, de achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, lende, voor elk afzonderlijk of groeps- ïf voor allen gezamenlijk eigens art. 154 der Kieswet, overtreding mstaande voorschriften wordt gestraft htenis van ten hoogste veertien dagen loete van ten hoogste vjjf en zeventig algemeene maatregel van bestuur, boven- noemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 dei 1901 (Stbl. No. 109) en luidt als volgt: Art. 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der KleSwet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere Instellingen en onder nemingen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stem ming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvol gende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Art. 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen alsmede aan personen en bestuurders van bij zondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Waddinxveen, 7 Juni 1916. m De Burgemeester voornoemd VAN DORT KROON. Regeer iagsmaïs. De BURGEMEESTER der Gemeente Wad dinxveen brengt ter kennis van belangheb- nden, dat in aansluiting met artikel 76b der Ont- jswet een beperkte hoeveelheid Mixed i te bekomen is bij de firma Gebroeders A alhier tegen den prijs van f 11.25 k contant afgehaald aan molen of per 75 K.G. thuisbezorgd, wenschen gebruik te maken, bons ten Gemeentehuize aan- 8 Juni 1916. e Burgemeester voornoemd, Van Dort Kroon, KONDIGING. tllbeproeving. er en Wethouders van Wad- brengen ter openbare kennis, dat ving der brandbluschmiddelen van de ling (Zuidkade) doordien is bepaald i Vrijdag, den léden Juni aanstaande, des namid dags ten zeven we. Zij herinneren, dat alle brandspuitbeambten en spuitgasten, tot voornoemde afdeeling b»-t hoorende, voorzien van hunne onderscheidings- teekenen, daarbij moeten tegenwoordig zijnen zich op het aangekondigde uur zullen moeten bevinden aan de bewaarplaats der spuit. Afwezigheid zonder geldige redenen, ter be oordeeling van Burgemeester en Wethouders, wordt gestratt met eene geldboete van ten hoogste f 15,—. Waddinxveen, 8 Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. Kreupelinq. Van Dort Kroon. belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons vader land en onze overzcesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Waddinxveen, den 7den Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. Kreupelinq. Van Dort Kroon. LANDBOUW. Een goed woord voor de Boeren. We hadden reeds eenigen tijd eenige cijfers uit de regeeringsstukken gereed liggen om ze bij voorkomende gelegenheid te gebruiken tegeiv over het onbesuisde geschimp, vooral van stede lingen, op de hebzuchtige boeren, die rijk wor den ten koste van de bevolking. We vonden nu wat wij wilden zeggen, zoo goed uitgedrukt door een bij uitstek bevoegde, den heer K. de Boer Czfl., lid der Eerste Kamer, dat we niet beter kunneft doen dan hem allereerst in zijn pleidooi aan het woord te laten. In de „Vaderlander" had een polemiek ge staan tegen een door hem gegeven beschouwing over de regeeringsbemoeiingen. Hij komt nu in zijn antwoord er tegen op dat ieder door de boeren gesproken woord wordt gebruikt als een bewijs te meer voor de kortzichtigheid en hebzucht der boeren, die maar niet willen begrijpen, dat de buitengewone tijden buitengewone maatregelen vereischenen dat ook van hen in het algemeen belang op offeringen moeten worden gevraagd. „En toch heb ik, zoo gaat de heer De Boer voort, het ten henderden uit gezegd, dat wij volstrekt geen principieelen strijd voeren tegen deze levensmiddelenpolitiek, overtuigd als wij zijn van de noodzakelijkheid, maar alleen op komen tegen de misbruiken, waartoe die maat regelen aanleiding geven. Wanneer u nu zegt, dat wij in onze critiek billijk moeten zijn, omdat geen regeling is te maken die de mis bruiken geheel zal doorkomen, dan herhaalt u slechts wat ik voortdurend heb gezegd. En ais wij dan toch niettemin met kracht daartegen opkomen, dan is dat, omdat alleen daardoor de distributie-commissien althans tot eenige waakzaamheid worden aangespoord. Hield de landbouw zich daartegenover geheel stil, dan zou daarvan het eenige gevolg zijn, dat „de lekkage" steeds grooter werd, en dat, zonder dat de binnenlandsche consument daar iets van profiteerde, een steeds grooter deel van de vruchten van zijn arbeid in verkeerde zakkéh zou komen. Daarom, waarde redacteur, strijden wij tegen die misbruiken en zuilen wij voort gaan ze aan de kaak te stellen. Dat mijn toon daarbij wel eens wat heftig is geweest, ik zal het niet ontkennen, maar dat was heusch niet een jacht op applaus in land- bouwvergaderingen, maar een uiting van een oprechte verontwaardiging, over het feit, dat het eerste woord van waardeering nog moet worden gesproken tegenover die landbouwbe volking, die, zij het dan ook gedwongen, toch in deze dagen aan de gemeenschap zulke groote diensten bewijst en dat met grooter lust zou hebben gedaan, wanneer die waardeering ook maar eenmaal ware geuit. Wilt u dit ontkennen, wijs mij dan de plaats, waar het is gesproken of geschreven. In plaats daarvan hoorden wij niets dan allerlei verhalen van fantastische oorlogswinsten en hatelijke toespelingen op een gebrek aan gemeenschapszin bij die bevolking, vooral geuit door stedelingen, die het bewijs nog moeten leveren, dat zij die deugd met meer succes beoefenen en die nog heel wat moeten aflèeren, eer zij zich tevreden zouden gevoelen in de positie van dien sober levenden, hardwerkenden, kleinen boerenstand." Middelb. Cour. V. P. N. COLLECTE voor den GEWAPENDEN DIENST. Burgemeester en Wethouders der ge meente Waddinxveen maken bekend, dat de jaarlljksche collecte ten behoeve van het „fonds tot aaimoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden" in deze ge meente zal worden gehouden aan de hulzen der ingezetenen. Zij achten het niet ondienstig de ingezetenen te herinneren, dat dit fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartpe de Staat verplicht is, maar om buiten- Een kippenhouder kan zelf zijn mest niet gebruiken en is in de gelegenheid, die aan een boer te verkoopen. Hoeveel kan hij zoo ongeveer er voor vragen Hoewel de meeste, zoo niet alle kippen houders weten, dat de uitwerpselen der kippen een uitstekende meststof zijn, wordt in ons land nog heel weinig aan het bewaren gedaan. Ik heb nu speciaal het oog op degenen, die geen tuin- of bouwland hebben en dus de mest niet zelf kunhen gebruiken. Boeren en In 't alge meen zij, die een lapje grond ter bebouwing hebben, gebruiken ze dagelijks of vermengen ze met de mest van het ander vee. In andere landen zooals Duitschland en Frankrijk ge schiedt dit afzonderlijk bewaren wel. Daar hebben de kippenhouders «- vooral de grootere een overdekte ruimte, marin de mest ge regeld gebracht en dus dribg gehouden wordt. Werpt men ze buitén op een hoop en stelt men ze aan de buitenlucht bloot, dan verliest ze heel wat van haar waarde. Wie er dus over denkt zijn hoendermest te verkoopen, zorge in de eerste plaat# voor een goede be waarplaats. I drukwerk is een machtig rnl—imiddel; Slecht drukwerk bewerkt het tegendeel PLAATSELIJK NIEUWS. WADDINXVEEN. L.l. Dinsdagavond waren in het Café van den heer Kwaak eenige winkeliers bijeen, om vereenigd zijnde, het verkrijgen van voldoende levensmiddelen tegen gematigde prijzen te be vorderen. Tot voorloopig bestuur werden ge kozen de heeren: T. Ververs, voorzitter, M. Kolkman, secretaris, A. van Eeuwen, penning meester, Jac. Asscheman en A. Hardljzer. Mej. A. Plomp alhier, slaagde Woensdag te Utrecht voor het akte-examen L.O. Door de gemeente-politie alhier, is proces-1 verbaal opgemaakt tegen vierstoombootkapitelns, wegens het te snel laten varen in de Oouwe. Een werkman uit Gouda, aan de N.V. Papier fabriek „De Schoone Haas", kwam met een "snel draaiende as in aanraking, waardoor hij zijn been zoo ernstig bezeerde, dat hij per rijtuig naar huis moest worden vervoerd. Een persoon kreeg van den veldwachter De Gelder procesverbaal, doordat hij in de vorige maand een valschen naam had opgegeven. De Bond van Kaasproducenten, afd. Wad dinxveen, hield 1.1. Woensdagavond in het Café van den heer Kwaak, een algemeene vergadering. Aanwezig 14 leden. De Voorzitter, de heer M. Hijkoop J.Fz. opende deze vergadering, waarna hij een kleine nabetrachting hield over de laatst gehouden rede door den heer A. van Wijnen van Stolwijk, waardoor deze afdeeling is totstandgekomen. Hierna stelde hij aan de orde: vaststelling Huishoudelijk reglement. Hiervoor had het be stuur een ontwerp samengesteld hetwelk in zijn geheel werd goedgekeurd. Bij de samenstelling van een definitief be stuur werden gekozen de heeren: M. Hijkoop J.Fz., voorzitter, G. de Ruiter Jz., secretaris- penningm., T. van Es K?., A. W. Moons en N. Breedijk. Tot lid van het Hoofdbestuur werd gekozen de heer M. Hijkoop J.Fz., en tot plaatsver vanger de heer T. van Es Kz. Als afgevaardigde werd benoemd de heer G. de Ruiter Jz. en als plaatsyervanger de heer N. Breedijk. Na eenige mededeelingen en besprekingen van belangrijken aard, werd deze vergadering door den voorzitter gesloten. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de Burgemeester dezer Gemeente Regeeringsaard- appelen aangevraagd. De op 15 Mei j.I.. van kracht geworden Kiezerslijst dezer gemeente bevat 1181 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 1176 voor de Provinciale Staten en 911 voor den Gemeenteraad. Ingevolge machtiging van den Minister van Landbouw zou bij den korenmolenaar G. mals in beslaggenomen worden, wegens verkoop tegen te hoogen pt^s. De zaak werd in der minne geschikt, met dien verstande, dat de maïs tegen den daarvoor vastgestelden prijs door genoemden molenaar zal worden verkocht. Aan het Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier, werden gedurende de maand Mei 1916 behandeld Telegrammen: verzonden 207, ontvangen 132. Telefoongesprekken: Interlocaal uitgaande 413. id. inkomende 615, Locaal (plaatselijk) 254. Aan de Rijkspostspaarbank werd in dezelfde maand ingelegd f 2789.165 en terugbetaald f 1978.78. Het laatste uitgegeven boekje draagt het Nr 1567. MOERCAPELLE. Woensdag 9 Augustus zal de Vereeniging „Zang en Vrienschap" alhier deelnemen aan het concours te Puttershoek, in de le afdeeling. Dat de paarden duur zijn blijkt wel hièruit, dat een landbouwer van hier op de Goudsche paardenmarkt twee 1-jarige paarden stond te markten, voor welke hem f 1100.— werd geboden en hij het bod nóg weigerde. REEUWIJK. De 15-jarige Kraaijenbrink alhier, werkzaam op de houtwerkfabriek van den heer Van Erk, had Maandag het ongeluk met een zijner handen in aanraking te komen met een schaafmachine, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd ver wond. Het eerste verband werd gelegd door de wijkverpleging te Gouda, waarna de jongen zich onder heelkundige hulp heeft moeten stellen van Dr. J. M. van Staveren alhier. De heer A. van den Spiegel, die met Ingang van 1 Juni j.I. met pensioen zijn betrekking als hoofd der Openbare School A heeft verlaten, is in verband met den niéuwen oproep voor hoofd van die school, als tijdelijk hoofd aangesteld. De Burgemeester brengt ter kennis aan be langhebbenden, dat vanaf heden Regeerings- rundvet (gesmolten) verkrijgbaar wordt gesteld tégen betaling van 40 cent per half kilogram bij een der winkeliers in deze gemeente, doch alleen voor hen, die in aanmerking kunnen komen om dit vet te betrekken. Zij, die dit vet wenschen te betrekken, kunnen zich daartoe aanmelden ter secretarie der ge meente van des voormiddags 10 tot 1 en des namiddags van 2 tot 5 uur. De besmetting van febris thyphoidea in het huis wijk O no. 31. is als geweken vertelaard. De 13-jarige C. Verwaal geraakte met zijn duim bekneld tusschen de ketting van zijn rijwiel. Hij verwondde zich zoodanig, dat heel kundige hulp van Dr. J. M. van Staveren alhier moest worden ingeroepen. Bij het verrichten van eenige herstellingen aan een dakgoot, had de timmerman S. H. het ongeluk, dat de goot kantelde en in haar val met zijn hoofd zoo in aanraking kwam, dat een bloedende wond ontstond. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Toen de bakker J. S. zich 's morgens als naar gewoonte naar zijn hond begaf, vond hij dezen dood in zijn hok liggen, terwijl hij den vorigen avond nog gezond was. Terwijl de tl-Jar, G. de U. op den hit van bakker V. S. zat om het dier naar de weide te brengen en hij het met een stokje sloeg, waardoor deze het op een loopen zette, kwam hij er af tuimelen en bezeerde zich vrij ernstig. Op 1 April bedroeg de bevolking dezer ge meente 1814 mannen en 1688 vrouwen, totaal 3502 zielen. Er vestigden zich in den loop der maand April 10 mannen en 19 vrouwen. Er vertrokken 12 mannen en 15 vrouwen. Er werden geboren 3 mannen en 5 vrouwen. Er overleden 4 mannen en 3 vrouwen, zoodat de totale bevolking op 1 Mei bedroeg 1811 man nen en 1694 vrouwen, totaal 3505 zielen. Mej. J. M. Guldermond, alhier slaagde te Utrecht vopr akte-examen L.Ö. ZEVENHUIZEN. Woensdagmiddag had de 81 jarige wed. A. Donker het ongeluk op het erf te vallen en daarbij haar heupbeen te breken. Eenige landbouwers hebben besloten eCn weegbrug te plaatsen op het terrein bij het station Zevenhüizen-Moercapelle waarvoor de werkzaamheden zijn begonnen. Voor de Provinciale Staten, kiesdistrict Zoeter- meer, waaronder Zevenhuizen behoort, zijn Dinsdag 6 Juni j.I. voor 2 vacaturen als can- didaat gesteld de heerenMr. A. J. L. van Beeck Calkoen te Den Haag, A. Dijkgraaf te Schoonhoven, Mr. S. J. Hogerzeil te Den Haag, W. J. Jochems te Wassenaar, Mr. D. A. Kleij te Den Haag, W. B. van Liefland te Den Haag en J. H. Schaper te Rijswijk. De Burgemeester van Zevenhuizen maakt bekend, dat de stemming ter vervulling van 2 plaatsen in de Provinciale Staten zal plaats hebben op Donderdag 15 Juni 1916 van des voormiddags 8 tot des namiddags 5 uur in het raadhuis aldaar. Dinsdag 6 Juni j.I. slaagde de Heer Toet alhier voor klerk-telegrafist bij de Staatsspoor BURGERLIJKE STAND van 2 tot en met 8 Juni 1916. WADDINXVEEN. Oeborbn: lacoba Catharina, d. v. A. van Oort en C. J. van den Berg. Hubertus, z. v. T. van Wageningen en D. P. Nieuwenhuiien. Cornelia Ida Christina, d. v. R. van Steenbruggen en F. Bree dijk. Neeltje Adriana, d. v. P. Glasbeek en A. J. le Clercq. Ondertrouwd: W. Brandhorst en E. de Graaff. J. J. F. E. Bronkhorst en N. M. v. d. Zijden. J. van Schie en T. Hoogendoorn. Getrouwd J. A. de Jong en C. A. Moons. Overleden H. van Zuijlen, 67 jaar. REEUWIJK. Geboren Pieter, z. v. NI. Blanken en O. Boere. MOERCAPELLE. Geboren Johannes, z. v. W. van Helden en J. de Jong. ZEVENHUIZEN. Geboren Adriana Maria, d. v. J. Dullemond en M. Schenk. - Getrouwd H. van den Heuvel en A. J. W. van der Neut. E. Koolj en W. A. J. van der Neut. E1ERENVEILING. Waddinxveen. 2 Juni. Aangevoerd 34 partijen. 4564 kippeneieren 16.90—8.90 p. h. 18 eendeneieren f 7.00 p. h. MOERCAPELLE. 8 Juni. 4499 kippeneieren f 6.75— 7.20 p. h. 74 eendeneieren f6.65—7.00 p. h. 4 Masjes, ieder ong. 4 p., f 0.36—0.38 p. p. Zevenhuizen. 7 Juni. 11483 kippeneieren f 6.60 —6.75 p. h. 182 eendeneieren f 7.05—7.20 p. h. Kaas f 0.43—0.45 p. p. Verder werd nog aangevoerd: kippen, konijnen, koolplanten en rabarber. KERKBERICHTEN. Zondag a.8. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, v.ra. halftien en n.m. halfzeven Ds. Ronner. 2e Pinksterdag v.m. halftien Ds. Ronner. Geref. Kerk, v.m. halftien en n.m. halfze* Dsf Wieling*. Rem. Oeref, Kerk, v.m. 10 uur (met koorzang) Ds. Lindeman. Zondagschool 11.49. MOERCAPELLE. Ned. Herv. Kerk, v.m. halfelf en n.m. 3 uur Ds. van As. 2e Pinksterdag v.m. halfelf Ds. van As. Oeref. Kerk, v.m. halfelf en n.m. 7 uurTeeskerk. 2e Pinksterdag v.m. haltelf leeskerk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur Ds. P. v. d. Koo(|. 2e 'Pinksterdag v.m. 10 uur Ds. P. v. d. Kooij. Sluipwijk, v.m. 10 uur Ds.*J. J. van Oosterzee. 2e Pinksterdag v.m. 10 uur Ds. J. I. van Oosterzee. Oeref. Kerk, Sluipwijk, v.m. lOuur Ds. Oroenewegen, e.m. pred. te Pernis en n.m. 7 uur dezelfde. 2e Pinksterdag geen dienst. ZEVENHUIZEN. (ntet ingekomen). GEMENGDE BERICHTEN. De Bond van Kaasproducenten heeft Dins dag te Bodegraven een vergadering gehouden tn Hotel van Haatten, die zeer druk bezocht was. Dè heer van Wijnen leidde deze vergadering en besprak den wantoestand, waarin de kaas handel zich thans bevond. De prijs wordt wekelijks lager en het Is slechts een wille keurige handeling, welke uitgaat van het Centrale Einkauf Gesellschaft, waarvan de heer van Lijk uit Oouda als bemiddelaar optreedt. Dat aan dezen gedwongen handel, waarvan de kaasproducenten hoofdzakelijk de lijdende partij zijn, een einde moet worden gemaakt, Is meer dan rioodig. Het is hierom noodig, dat de producenten zich vereenigen ten einde ge zamenlijk te kunnen optreden. Na veel weder- zijdsche besprekingen werd besloten tot op richting eener vereeniging, waarvoor zich aan vankelijk meer dan 90 leden opgaven. (Rijnb.) Kerkvoogden der Ned. Herv, Oem. te Valkoog (N.-H.) hebben, ten gerieve van de landbouwers, de torenklok ook weer op den zonnetijd teruggezet. Er is een nieuwe oproep tot de Engeische meisjes gericht om op het platteland te werken. Tr zijn 250.000 mannen uit den boerenstand naar het fiont getogen en nog slechts 50.000 vrouwen hebben hun plaats tijdelijk ingenomen. Veel boeten hebben hun melkvee al moeten slachten uit gebrek aan melksters. Hier en daar worden meisjes-fietsbrigades gevormd onder leiding van ervaren landarbeid- sters, die van bepaalde centra uit hulp op boerderijen gaan verleenen. De ervaring, de laatste weken met den aard- appelenuitVoer opgedaan, levert voor de zoo- veelste maal het bewijs, dat een op papier voortreffelijke regeling in de practijk toch op mislukking uitdraait, omdat men eenmaal som mige psychologische factoren niet in de hand heeft. Men mag wel toegeven, dat de aardappel- vereeniging, gesteund door de rijkscommissie, inderdaad zooveel mogelijk maatregelen had genomen om te zorgen, dat tot den nieuwen oogst voldoende aardappelen beschikbaar zou den zijn tegen niet onredelijke prijzen. De voorraden waren geïnventariseerd, soorten en kwaliteiten bepaald; er werden tal van voor schriften en regelingen voor den uitvoer ont worpen, samenhangend het beschikbaar hou den van aardappelen voor blnnenlandsch ver bruik; aan het hoofd van het distributie- en uitvoerbureau stond een bekwaam en in de practijk ervaren mankortom alles scheen als een bus te sluiten. Er waren leden van de aardappeivereeniging, die de pretentie hadden te beweren, dat deze vereeniging nu eens zou laten zien, hoe men de zaken moest aanpak ken om alles goed te laten marcheeren en de belangen van producent, consument èn handelaar naar billijkheid te behartigen. De laatste maand bleek evenwel meer en meer, dat de zaak niet goed marcheerde en sinds eenige dagen werd het duidelijk, dat een debacle voor de deur stond: de aardappeten gelden thans zoo ongeveer tiet dubbele mn verleden jaar om denzelfden tijd. Meer£n meer werd het duidelijk, dat er aan de schijn- schoone organisatie iets haperde en thans is ■en er ook achter, wat dit iets was. En voor fte zooveelste maal is ook hier weer gebleken, dat het kwaad van binnen uit kwamde eigen lijke knoeiers waren te zoeken in den boezem •jidef vereeniging zelf, wier heilige taak het was voldoende voor de binnenlandsche consumptie - re zorgen. Niet tevreden met de zeer royale winsten, welke hun bij den geordenden gang vanc zaken in den schoot vielen, hebben enkele exporteurs, waaronder een of meer leden der aardappeivereeniging zelf, met het doel om prijsopdrijving te bevorderen ca. 25 30°/0 van de voor blnnenlandsch verbruik benoodlgde aardappelen opgekocht en aan het verkeer ont trokken. Het aanbod der aardappelen werd zoodoende voor de vraag veel te klein en als gevolg hiervan liepen de prezen onrustbarend op^ de laatste week zelfs met f 2 per mud. De door de fraudeurs opgekochte aardappelen werden her- en derwaarts getransporteerd, van Harlingen naar Stadskanaal, van Stadskanaa' naar Ter Neuzen, van Ter Neuzen naar Rot terdam enz. Schijnbaar bleven ze voor het ver keer bestemd, in werkelijkheid waren zfj aan het verkeer onttrokken. De aardappeivereeniging poogde telkens in te grijpen, doch vischte ook telkens achter het net, omdat de knoeiers lont geroken hadden en de waar ergens elders In veiligheid hadden gebracht. Dat toevallig telkens ontsnappen leidde ten slotte in één geval tot het ontdekken van de bron van het kwaadcontroléurs van de aard appeivereeniging, die tot taak hadden de knoeiers na te gaan, verstrekten aan deze waarschuwin gen, zoodat zij steeds tijdig maatregelen kon den nemen. Toen men eenmaal deze zekerheid had, was de rest makkelijk genoeg en kon men zonder moeite vaststellen, welke controleurs mede in de zwendelzaak betrokken waren. Bij het ver dere onderzoek kwam ook uit, dat de pas ont dekte zaak niet de eer.ige was, waarin ge zwendeld was. Zooals men weet, mogen slechts enkele soor ten aardappelen uitgevoerd worden, omdat die hier te lande toch niet voor de consumtie ge bruikt worden. Er zijn evenwel aanzienlijke partijen aardappelen, die niet voor export in aanmerking kwamen, toch uitgevoerd, dank zij de medehulp der fraudeerende controleurs. On der toezicht van controleurs geladen schepen, die alleen uitvoervrije aardappelen mochten inladen, bevatten onderin de echte consumptie aardappelen en alleen bovenop de z.£ wit- vleezige soorten die we hier niet gebruiken kunnen. De ondeskundige douane-ambtenaren, van wie toch werkelijk niet gevergd kan wor den, dat zij ook verstand van de „soorten" aardappelen zullen hebben, vertrouwden op de opgaven der officieele controleurs en ins gelijks ook de rijkslandbouwieeraren en zoo doende werd het voor eigen land zoo hoog noodige voedsel het land uitgesmokkeld, zonder dat iemand er erg jn had. Op hoe groote schaal dit geschied is, schijnt nog niet vast te staan. Vermoedelijk heeft het spel nog niet lang genoeg geduurd om grooten omvang aan te nemen, maar met dat al is er reden om te vermoeden, dat voor normaal ge bruik van de gewone consumptiesoorten niet genoeg over zal blijken te zijn, zoodat het pu bliek noodgedwongen wel genoegen zal moeten nemen met soorten, die hier te lande gewoon- lijl^ niet gegeten worden. Daarbij komt nog, dat een deel der wel aanwezige consumptieaard appelen door opkoopers aan 't verkeer zijn ont trokken, zoodat. ook deze niet voor verbruik in aanmerking komenomdat men niet weët, waar die aardappelen precies zijn op geslagen. Een en ander verklaart voldoende de buiten gewone prijsstijging der aardappelen in de laatste dagen, waaraan wel niet ontkomen zal worden, tenzij de regeering alsnog alle con sumptieaardappelen, die in 't land worden aan getroffen, onverschillig waar of bij wien, in beslag neemt en van rijks- en gemeentewege doet distribueeren met uitschakeling van den gewonen handel. Intusschen is op dit oogenblik de consument voor de zooveelste maal de dupe van de zwen delaars. D.C. WADDINXVEEN. DIENSTREGELING.' Het kantoor is geopend: Post-, Telegraaf- en Telefoon, alsmede voor aangiften Ongevallenwet: op Werkdagen 8m.la. en 2a.7.30a. Spaarbank: 9m.—la. en 2a.—7.30a. op Zon- en Feestdagen 8m.— 9m. en la.2a. Voor Spaarbankzaken alleen 8m.—9m.\ geen Ongevallenwet. Postwissels, quitantiezaken en overige On gevallenwet-aangelegenheden alleen op Werkdagen 9m.—\a. en 2a.—3.30a. Basiichting aan het kantoor: Voor de richting Gouda: 69.55m., I a., 4.30a., 8.30a.; Zondags 6.— m. Voor de richting Boskoop: 5.35m., 8.—m., 11.35m., 2.55a., 6.45a.; Zondags 8.—, Alleen pakketpostzending bovendien richting Gouda des nam.: 7 uur. Tot agent van dit blad te Moer- capelle is aangesteld de Heer in de plaats van den Heer P. A. Verhoeff, die zich wegens drukke werkzaamheden heeit moeten terug trekken. DE UITGEVER. ADVERTENTIËN. VERLOOFD. MAR1NUS HOOFTMAN EN ADRIANA J. VAN EEUWEN. Waddinxveen, J 4 J""' ,9<8' Eenige en algemeene kennisgeving. Zoo spoedig mogelijk gevraagd die goed kan melken. Bij Wed. KLOOSTERMAN, Zuidplaspolder, Zevenhulzen. Aan de N.V. Stoom-Menbelfabriek v.h. A. Kempkes ft Co. kunnen geplaatst worden. GEVRAAGD bij P. VERSEPUT, Landbouwer, Waddinxveen. EEN MEUBELMAKER, bekend met machinaal- en handwerk, vraagt beleefd werk aan huis. Brieven onder het nr. dezer advert, a. h. bureau v. d. blad. 7M KLEIWEG GOUDA Vrijdag es volgende dagen GROOT FEEST-PROGRAMMA. Groot drama metcomisch opzet in 3 dee len, waarbij tranen vloeien van 't lachen. 733 Enorm succes te Amsterdam. Verder nieuw uitgebreid programma. Terstond gevraagd een Zij, die bekend zijn met het wagenmake vak genieten de voorkeur, (tegen hoog looi Bij N. BREEDVELD, Wagenmaker - Waddinx Aan de Drukkerij van dit blad kant geplaatst worden (leeftijd minstens om in het vak te worden opgeleid. De trasmoleu met ondergrond en acbui den Heer A. H. Muller en de huizen e van de heeren VELLEKOOP en Verweij zijn! 7 Juni 1916 ingezet en verhoogd, als volgt: Voor den Heer A, H. Muller perc. 1 (de trasmolen voor afbraak) tot f lOOO.n 2 de ondergrond 2200.- „4t3 B. Voor den Heer Vellekoop: het huis aan het Jaagpad voor f 2450.— C. Voor den Heer Verweij: perc. 1 geteekend C 236 voor f 1600.— - „2 C 237 f 1400.- De afslag der perceelen blijft bep Woensdag 14 Juni 1916 voorm. tl uur I café „de Unie" te Waddinxveen, inmiddels verhoogingen worden aangeno tegen 10°/0 premie ten kantore van den ond geteekenden notaris. f Notaris G. VOS, 741 Waddinxveen. MODERNE UITVOERING LAATSTE NODVEAÜTÉ'S 0) OMSLAGPAPIEREN Op aanvrage wordt gaarne, zonder eenige verbinding uwer zijds, een compl. schets met prijsopgave verstrekt naar Foto's, Penteekeningen of Lichtdrukken Julianastraat, Waddinxveen Goedgekeurde Koekoek Plymoutk Ri C. VAN MULLEJ 10 cent per stuk, Zevenhuizen.- op DINSDAG 13 JUNI, in de Zaal van den heer A. KWA Spreekster: Mevrouw Van Kersen-Muijlwijk. Onderwerp: De a.s. Statenv Vrije Toegang. Gelegenheid voor Debat HET BESTUUR. waaronder: stoelen, tafels, kasten, spiegels, pronk- en theetafeltjes, 1 ouderw. mahonieh. canapé, ledikanten, 1 groot prima keukenfornuis, nieuwe tuinbanken (geverfd en ongeverfd), losse pooten voor banken enz. enz. enz. TWEE HANDKARREN op veeren. Een goed onderhouden TILBURY, met Eng. Collumpatentas en voorzien van nikkel-koper. Een RIJZADEL met stijgbeugels, zeelen en hoofdstel met leidsels. Een prachtige MOTORBOOT, 8 P.K., 14 K M. \T "LJ U, .een partij nieuw smeedstaal en stalen zagenbledden. V OOr Jnujnu OUlcUcn X Ijzerwerken voor hooibergen enz. 738 Alle werkdagen te zien bij R ROOIT. Jaagpad E 87, Waddinxveen. A* Verkrijgbaar 60 cent per stuk aan

Advertentieblad Waddinxveen | 1916 | | pagina 2