7 ^7 smalgeprijsde gordijnstoffen; ze hangen breeduit voor u klaart J HIJ KOMT! HIJ KOMT! DIE LIEVE GOEDE SINT! rr-ia^i urn REDAKTIE ADRES: Drukkerij Elgersma, Dorpsstraat 62a, Tel.: 01802 - 2289 Ie Jaargang nr. 12 Verschijnt éénmaal per veertien dagen. november 1978. Onafhankelijk informatieblad voor alle inwoners van Zevenhuizen, Oud-Verlaat en Moerkapelle. Bericht aan de bestuurders van alle verenigingen. biedt een ruime keus aan St. IMicolaasgeschenken Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten GEVULDE SPECULAAS lekker dik goed gekruid met een duimdikke laag spijs. TEXT EL-W0NIN6TEXTIEI MEUBELEN-ZONWERING niet aleen uit de grond maar ook voorwerpen uit het vroegere boe renleven, toen alles nog niet met de hand werd gedaan. Ook die staan en hangen tentoongesteld in de klas. Een museum lijkt het wel. Dat Ze venhuizen zoveel stof tot praten heeft bleek wel tijdens een bezoek aan deze klas. De 36 leerlingen zwaaiden enthousiast met hun vin gers en om de beurt mochten ze spuiten. Aan de hand van een boek dat over Zevenhuizen en omgeving gaat vertelt juffrouw Vaatstra de kinderen die daarvan aantekeningen maken en deze gegevens weer uit werken. Ook enkele Zevenhuizena- ren zijn in de oudheid gedoken, zo als de heer Veerman, die een spe ciaal boekje over Zevenhuizen heeft geschreven een aantal jaren geleden. Bijzonder interessant en wetens- jU hebt het vast wel gemerkt. De I Komkommertijd is voor de Dorps- I krant duidelijk voorbij, f Door de verenigingen wordt een 1 overstelpende hoeveelheid kopy ge- lleverd, waar met moeite een plaats- I je voor wordt gevonden. I Willen we met ons allen de Dorps- I krant toch leesbaar houden, dan zouden we de berichtgeving hiervan I enigszins willen beperken en een be- I roep op de bestuurders van de vere- nigingen willen doen „Houdt u het a.u.b. kort, dan kan ook een andere vereniging aan bod komen". Bijvoorbaat dank de redaktie Zevenhuizen- De leerlingen van de zesde klas van de christelijke basis school „De Eendragt" komen niet uitgepraat over Zevenhuizen, ze zijn er trouwens bijzonder in geïnteres seerd. Wie bij hen deze interesse ge wekt heeft? Wel niemand meer of minder dan hun part-time onderwijzeres mevr. Vaatstra. Aan het begin van het nieuwe schooljaar stelde zij voor om in plaats van geschiedenis, aard rijkskunde en handenarbeid, nu I eens Zevenhuizen bij de kop te ne men, omdat daar, geschiedkundig en aardrijkskundig heel wat over te I vertellen valt. En met handenarbeid kun je tekeningingen of knutseldin- getjes van Zevenhuizen laten ma- ken. De produkten hiervan zijn in de klas opgehangen terwijl ook een 1 tafel "vondsten" uit de grond van Zevenhuizen in de klas staat opge steld, als een "echte expositie". De kinderen zijn allemaal laaiend enthousiast. De één voor de ander weet nog meer te vertellen. Eén meisje bracht bijzonder veel mee, waardig, met fraaie foto's. Zetten we alles op een rijtje dan be stond 2500 jaar voor Christus dit gebied uit wad, kwelders en rietgor zen, waar eb en vloed via de Rijn en Maasmond vrijspel hadden anno 998 werde Sevenhuysen al in de an nalen genoemd. Zeker is dat het dorp Zevenhuizen op een plakkaat van 1282 na chr. wordt genoemd. De Naam is waar schijnlijk ontstaan door een zeven tal boerderijtjes die bij de Rotte stonden, waar ook de allereerste dorpskern was, in de buurt van het Korenmolengat en het daarnaar ver noemde zwembad. Ook moet daar rond 1300 een kerkje gestaan heb ben. Heel vroeger had Zevenhuizen een open verbinding met de zee, dit blijkt wel uit het feit dat de polders in en om Zevenhuizen uit zeeklei bestaan. Door dichtslibbing ont stonden grienden en een laag veen, waarop men kon wonen. De invloed van de zee werd steeds minder. Toen men merkte dat men dit veen "als turf" kon gebruiken als brand stof, was het met de rust in dit dorp Ondanks zijn volle agenda, hoopt Sint Nicolaas tijd te vinden om Zeven huizen een bezoek te brengen. De Middenstandsvereniging is met de voorbereidingen bezig om hem een groots welkom te bieden. Als alle weersomstandigheden meewerken en er geen al te grote sneeuw buien zijn, hoop* de goedheiligman om twee uur zaterdagmiddag 18 no vember a.s. in Zevenhuizen aan te komen. Het fanfarecorps De Kleine Trompetter is aan het repeteren om de Sint „echte" Sint Nicolaasmuziek te laten horen. Zij zullen hem op feestelijke wijze inhalen. Burgemeester A. v.'t Verlaat zal de Sint, die van plan is op zijn paard te komen, met een stuk of wat Pieten, begroeten op het gemeentehuis, om half drie. Aan de Zevenhuizense kinderen wordt gevraagd om vooral goed mee te zingen, als Sint Nicolaas verzoeknummers laat zingen, onder begeleiding van De Kleine Trompetter. Vaders, moeders en kinderen opgelet! Wat er dan komtEr worden surprise-enveloppen uitgedeeld door de Zwarte Pieten, waarin weieens een waardebon kan zitten. Alle winke liers hebben de hand over hun hart gestreken en zijn bijzonder vrijgevig. Alleen het is maar voor één middag dat zij zo gul zijn. De waardebonnen kunnen ingeleverd worden vanaf zaterdag 2 december tot en met dinsdag 5 december a.s. Na de ontvangst op het gemeentehuis trekt Sint vergezeld van zijn „hel pers" de Dorpsstraat in om enkele winkels te bezoeken en te kijken wat er zoal verkocht wordt in Zevenhuizen, zodat hij op 5 december zijn keus kan bepalen. Vanaf 27 november zal de Dorpsstraat feestelijk verlicht zijn. VELE AANBIEDINGEN Dorpsstraat 110-Zevenhuizen Onder het motto "sporten helpt" wordt dit jaar voor het eerst een landelijke collecte gehouden ten be hoeve van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, en wel van 13 - 19 november a.s. Het Nationaal Fonds heeft ten doel het werven en verdelen van gelden voor sportbeoe fening door gehandicapten. Dit houdt in zowel bewegingsrecreatie, recreatie-, wedstrijd- en denkspor ten door gehandicapten onderling en met niet-gehandicapten waar mogelijk. Het overkoepelende or gaan van de gehandicaptensport bonden is de Federatie Sport Ge handicapten. Alle gehandicapten zijn hierin vertegenwoordigd, gees telijk-, lichaamelijk en zintuiglijk gehandicapten. Hiervoor verzamelt de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten de zonodige gelden. Maar ook iedereen wil zich ervoor inspannen omdat gironummer 5855 een hoog saldo te geven, omdat sporten helpt, juist voor gehandi capten. Sport is niet alleen een zin volle vrijetijdsbesteding, sport is bezigheidstherapie, sport is sociaal kontakt. Sport voor gehandicapten is ook 5855, dat gironummer weet u wel, ten name van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten te Den Haag, te gebruiken in het geval dat u geen collectebus tegenkomt. Wij willen helpen zoveel als moge lijk is. Helpt u ons? gedaan. Van 1500 tot 1700 werd de nederzetting Zevenhuizen aanzien lijk groter door de polderjongens, die zich hier vestigden en hun be staan hadden in de ontvening. Toen dit karwei rond 1700 "geklaard" was, verdwenen ze (klein en achter achterkleinkinderen van de oor spronkelijke) om hun heil en ver dienste elders te zoeken. Intussen stond Zevenhuizen rondom weer in het water. De Dorpsstraat is nooit ontveend, dat was in die "ontve- ningstijd" de dorpskern, terwijl de kerk in 1525 werd gebouwd. Ook over de kerk weten de kinderen veel te vertellen. Dat deze in 1699 is af gebrand en dat pas ver na de refor matie een Protestantse of Hervorm de kerk is geworden. Van de toren wordt verteld dat deze op koeiehui- warme bakker dorpsstraat 163 tel. 01802-1335 zevenhu izen Emperor Klassieke schoonheid in vol ornaat, deze kamerhoge drukstof In oranje, grijs groen of (raise Smalgeprijsd p m voor Amira. Warme jacquard weefstof 100%" Draion Decoratief dessin in groen of goud 120 cm breed smalgeprijsd p m voor Appel. Vrolijke drukstof met speels appel- motief Witte appel op rood. groen of bruin fond 120 cm breed smalgeprijsd p Perkam. Strakke moderne drukstof Wit met rood. bruin of groen 100% katoen 120 cm breed smalgeprijsd p Bastogne. Schitterend opengewerkt gordijn ecru Met loodband 270 cm hoog. 29.90 220 cm hoog. smal geprijsd p m voor Capn. 100% Acryl open weave Eenvoudig en daardoor erg rustig van struktuur In bruin of beige 150 cm breed smalgeprijsd p *>°e eao>9e,s Raadhuisstraat 19 Dorpsstraat 45 47 Tel 1421 (01793) Tel 1238(01802) Moerkapelle Zevenhuizen den staat. De kinderen zijn veel te weten gekomen over de historie van de kerk uit een speciale editie van Kerkklanken na de restauratie in 1971, terwijl ook door de oud-ge- meente-secretaris de heer A. Gijsen- bergh, die secretaris ontvanger van de kerkvoogdij van de Hervormde kerk is, interessante gegevens en vermeldenswaardige feiten verteld. Tijdens en bij de ontmoeting met de heer Gijsenbergh mochten de kinderen de toren van de Hervorm de kerk beklimmen, die zoals vroe ger gebruikelijk was, eigendom is van de burgelijke gemeente Zeven huizen. Een aardigheid dat de kin deren toen ook verteld is, dat de eerste ballon die in Nederland land de, ook in Zevenhuizen neerkwam. Ook werd er onder leiding van een medewerker van het recreatieschap "De Rottemeren" de heer Berger, een excursie gemaakt naar het na tuurreservaat van Zevenhuizen het Korenmolengat. Dit gebiedje aan de Rottemeren, is niet ontveend en be staat uit drijvende eilandjes, die een unieke collectie vogels herbergt, vooral in het broedseizoen. De zeld zame roerdomp blijkt hier ook wei eens te vertoeven, evenals ransuilen enz. Ook bijzondere planten komen hier voor, zoals Valeriaan. Hier heerst volstrekte rust. In het broed seizoen is het natuurreservaat geslo ten en daarbuiten slechts op af spraak of op de woensdagmiddag onder leiding te bezichtigen. Ook is het gevaarlijk om op eigen houtje hier te komen omdat het wa ter rondom een gevaarlijk moeras blijkt Er ligt daar nog 5 meter veen bedekt in de sloten met slechts 30 cm water.

Dorpskrant | 1978 | | pagina 1