ISLAS AFORTUNADAS Y JARDIN DE ESANA STICHTING 55+ REIZEN Nieuwe service van Tor Line PER BUS VERDER NAAR OSLO OF STOCKHOLM ywqggl „Gelukzalige eilanden en tuin van Spanje", dat zijn twee van de benamingen die al van oudsher aan de Canarische Eilanden toegeschreven worden. Wij denken bij de Canarische Eilanden meestal direct aan strand, veel zon en aan het zachte klimaat dat er ook gedurênde de wintermaanden heerst. Er zijn dan ook veel mensen die de paar uurtjes vliegen er graag voor over hebben om de kille winter hier te verruilen voor een behaaglijke vakantie op deze eilanden. Tenerife is bekend, maar kent U ook de eilanden Gomera, Hierro en La Palmadie samen met Tenerife een provincie van Spanje vormen? Ok Gran Canaria is een druk bezocht eiland, dat samen met Lanzarote en Fuerteventura de tweede provincie van deze archipel in de Atlantische Oceaan tegenover de noordwestkust van Afrika vormt. Maar wist U dat bij deze 7 grotere eilanden nog 6 kleine eilanden horen, die liggen rond Lanzarote en waarvan er twee nog onbetreden zijn en nauwelijks boven de zeespiegel uitsteken, namelijk Roque del Este en Roque del Oeste? Alle 13 eilanden zijn trouwens uit zee ontstaan door een lange periode van vulkanische werkingen die nog steeds voortduren. We zullen hier voorbij gaan aan de twee bekendste en de kleine nog ongerepte eilanden om wat meer informatie te geven over Gome ra, Hierro en La Palma en in een later stadium over Lanzarote en Fuerteven tura. oorspronkelijke bevolking van de eilanden zich tot de laatste man tegen de Spaanse veroveraars. Deze Guanches die in nog te bezichtigen grotten onder de kliffen woonden, zijn uiteindelijk in 1496 onder het bewind van Ferdinand en Isabella overwonnen. De hoofdstad is Santa Cruz de la Palma. Architectonisch opvallend zijn de balkons van de huizen die uit roodachtig pijnbomen hout gemaakt zijn en zorgen voor een apart straatbeeld. In het natuurhisto risch museum zijn o.a. archeologische belangrijke vondsten te zien. Vooral het noordoosten van het eiland is groen en vruchtbaar. In het zuiden ligt Fuencaliente „warme bron", zo genoemd naar de geneeskrachtige bron waar, zo men zegt, vele mensen van hun kwalen genazen, naar welke bron in 2677 door een uitbarsting van de vulkaan San Antonio geheel verdwenen is. De westkust is het meest geschikt voor een zonvakantie. Tazacorte is al een toeristisch plaatsje en de mooiste stranden met donker gekleurd fijn zand zijn die van Puerto Naos en Los Concejos. Vanaf het eilandje Gomera kunt U de berg de Teide op Tenerife zien. Dit ronde eiland heeft een bergachtig binnenland en woeste rotsachtige kusten maar toch ook een paar mooie stranden. San Sebastian de la Gomera is de hoofdstad. Hier vertoefde Columbus tijdens zijn ontdekkings tochten vaak om zijn schepen te bevoorraden. Ook de pioniers op weg naar Zuid Amerika, zoals Hernén Cortés, deden Gomera aan om in de kapel van San Sebastian te bidden samenstelling marijke van schaik voor een gunstig verloop van hun reis. De Torre del Conde", een nationaal monument, was het huis van Hernan Peraza, de wrede heerser over de Guanches die hun dan ook in de grot „Cueva del Conde" vermoordden. Santiago, een vissersdorpje ligt in het zuiden bij een lang wit zandstrand. Vele dorpen in de bergen tegenover elkaar met een breed dal ertussen. Om met elkaar over en weer te kunnen communiceren is zo het typische „canarische fluiten" ontstaan, waar "nog vaak demonstraties van te horen zijn. De „Canarische tuin" biedt op al deze eilanden een verrassend gevarieerd landschap; valleien, stranden, bergen, kliffen, bossen en vulkanen. Daar door is ook de flora zo afwisselend. Op La Palma en Hierro zijn uitge strekte dennenbossen te vinden, óp Hierro vooral beuken- en jeneverlbos- sen. Op Lanzarote zijn meloenen, vijgen, uien en druiven overvloedig aanwezig. Veel verschillende soorten palmbomen zijn er, papaja's en de drakenbloemboom die een hoogte kan bereiken van 18 meter. Het meest westelijke punt van Spanje is de vuurtoren van Orchilla op Hierro. Dit eiland heeft een driehoeki ge vorm en zeer steile kusten. Het hoogste punt is Mal Paso, 1320 m in de centrale hoogvlakte. De hoofdstad is Valverde waar ongeveer de helft van de hele bevolking van het eiland woont. De stadt ligt in het noorden en de haven ligt op ongeveer 5 km afstand, de „Puerto de la Estaca". De westkant van het eiland „El Golfo" is een zeer rijk bosgebied. Dit eiland telt meer dan 1000 vulkanische kraters! Mooie stranden zijn er te vinden in het oosten en toeristisch is als het vakantieplaats je Tamaduste, even boven Valverde, waar de zee natuurlijke zwembaden uit de vulkanische rotsen heeft geslepen. La Palma wordt wel het meest groene eiland genoemd van de archipel met in het centrum de vulkanische krater „La Caldera de Taburiente". Deze krater is tot Nationaal Park verklaard en is misschien wel de grootste krater ter wereld met een omtrek van 28 km. Bij deze krater verdedigden de „Guanches", de In 1976 werd Stichting 55+ reizen op gericht, met als doelstelling reizen te or ganiseren voor hen, die 55 jaar of ouder zijn en om door extra aandacht te geven aan de beegeleiding, ook de minder er varen vakantieganger, een fijne vakan tie te bezorgen. Uitgangspunt daarbij is, dat de Stichting dient te functioneren zonder winst-oogmerk. Uit een toeslag, welke in de reissom is begrepen, wor den slechts de noodzakelijke kosten be rekend. Nu, na ruim twee jaar, is een kleine staf in dienst bij de Stichting en zorgt voor het organisatorische en ad ministratieve gedeelte; op een groot aantal vrijwiliig(st)ers kan een beroep worden gedaan om één of soms meer dere reizen per jaar te begeleiden. MEER VAKANTIE MOGELIJKHEDEN VOOR 55-PLUSSERS Begin dit jaar is het nieuwe reispro gramma van Stichting 55+ reizen ver schenen. Evenals vorige jaren uitgevoerd in groen/zwart op een klein - oblong - for maat; echter beduidend dikker dan het boekje van vorig jaar. Druk-technisch doet het geheel mogelijk aan. Het is ech ter een handzaam en duidelijk program ma, waarin een groot aantal reismoge lijkheden zijn omschreven. Doorbladerend: 'n 5 daagse touringcar- reis naar Vlissingen, naar Luxemburg per touringcar of trein, touringcarrei- zen naar Westerwald, Beieren, Tirol en Salzburgerland. Vliegreizen naar de Adriatische kust en de Bloemenrivièra, naar Mallorca, de Canarische Eilanden en Costa del Sol. Maar ook: rondreizen door Israël, crui ses over de Rijn, naar de Noordkaap en Spirtsbergen en een gecombineerde vliegreis/cruise naar Egypte, Israël, Griekenland, Turkije en de Dalmati- sche kust. Een opvallende - aktieve - vakantiemogelijkheid is de Senioren- week, welke in september a.s. in Llan dudno (Wales) wordt gehouden. Aan deze internationale week, waarin tal van evenementen zijn gepland, kan men via de Stichting deelnemen. De goedkoopste vakantie kost 300,- (5 dagen per touringcar naar Woster- wald), de duurste reis tot 4.920,- (cruise naar Egypte); de korste reis duurt 5 dagen (verschillende bestem mingen), de langste reizen zijn die voor overwinteraars, b.v. 3 maanden Mallor ca of Israël. Dicht bij huis (Vlissingen) of als verste bestemming Spitsbergen/ Noordkaap. Met uitzondering van de cruises, zijn de annuleringskosten- en de reis-, ongeval len- en bagage verzekeringen, altijd in de prijs begrepen. Op deze wijze wil de Stichting de deelnemers een duidelijker inzicht geven, wat een reis kost Ook omdat zij ervan uitgaat dat de verzeke ringen niet iets extra's zijn, maar dat men onmogelijk onvoldoende verzekert op reis kan gaan. In vergelijking met vorig jaar zijn de reissommen van verreweg de meeste reizen onveranderd gebleven, 'n enkele reis is zelfs in prijs verlaagd. Een uit zondering vormen de reizen naar Span je; dit vooijaar liggen de prijzen van de vakanties naar Mallorca b.v. plm. 20% lager dan de prijzen, zoals ze gelden vanaf 1 september 1979. In een toelichting zegt W. A. van Zan ten (direkteur van Stichting 55+ rei zen) „Door de toenemende belangstel ling voor onze reizen kunnen wij veel prijsverhogingen opvangen, temeer om dat ons uitgangspunt nu eenmaal is, dat we geen winst willen maken. Voor de reizen naar Spanje echter, met prijsver hogingen tot 100% in het verschiet, is dit een onmogelijkheid. Wij zijn be nieuwd naar het antwoord van onze deelnemers; gaan zij ondanks de prijs verhogingen naar Spanje of kiezen zij uit ons programma een andere bestem ming?" Het reisprogramma van de Stichting is uitsluitend verkrijgbaar op het adres van het secretariaat: Stationsplein 7 te Baarn. Het is ook telefonisch aan te vra gen onder nummer: 02154 - 17078 17801. Tor Line vaart reizigers van Amster dam naar Göteborg, maar achter dat Göteborg ligt dat enorme Scandinavië uitgestrekt en dat betekent dat de reis daar moet worden voortgezet Wie z'n auto bij zich heeft vindt zelfs in de winter goed begaanbare wegen. Maar niet iedereen heeft een auto. Voor hen kan Tor Line thans voor een aan sluitende busverbinding zorgen op de trajecten naar Oslo en Stockholm. Tot Line heeft namelijk een eigen bus onderneming, die een regelmatige dienstregeling onderhoudt tussen ge noemde steden. Belangrijke voordelen zijn de perfecte aansluitingen in Göteborg, want de bus dienst is afgestemd op de aankomst- en vertrektijden van de schepen, directe verbindingen met Oslo en Stockholm met slechts enkele stops onderweg en buitengewoon lage prijzen voor Tor Line-passagiers. De rit naar Oslo kost slechts 26,- en voor Stockholm be taalt men 30,-. De reisduur naar Oslo is vanuit Göteborg ca. 4Vi uur, die naar Stockholm zeven uur. Nóg voordeliger is het arrangement, dat bestaat uit een retourpassage Amster- dam-Göteborg in standaardhut, retour Oslo- of Stockholmbus en 2de klas treinretour van ieder station in Neder land naar Amsterdam met aansluitend busvervoer naar de Scandia Terminal, waar de Tor Line-schepen liggen. Af hankelijk van data en perioden kost een all in-retour Oslo/ 195,-tot/ 255,-en een retour Stockholm 223,- tot 283,-. TOERISME

Dorpskrant | 1979 | | pagina 11