De Turfhoeve uitgebreid Gospel- evenement '79 Hoe Maastricht ontstond NCR V-GOSPEL-CONCER NE WHOPE EN NUTSHELL soeeceecoosoosecoscooocoosooccco! »»5«»oo30oooooeoooocoo50ooc«»ooooaoooocoaoo!oooooo6050Cco5ooBic® sosoocoooeooecocosoeoccocccccoosos /^AAyTHt^f '£-/PotM7 uziek, was amusemei zever Aan de rand van de Peel, waar de E 3 kruist met de lange en kaarsrechte Middenpeelweg nog net op het grond gebied van de gemeente Sevenum, ligt de Turfhoeve. Een verbouwde boer derij, gezellig en sfeervol (oud-hol lands) ingericht en gespecialiseerd in pannekoeken. Sinds de start nu 4 jaar geleden, is het bedrijf zo gegroeid, dat de eigenaars, de heer en mevrouw H. v. d. Kolk, zonnen op uitbreiding. Dit is nu ge beurd en wel op een wijze, die alle lof verdient. Op de plaats waar de vroe gere schuur stond is een nieuwe vleugel aan de boerderij gebouwd in dezelfde stijl en met gebruikmaking van veel oorspronkelijk materiaal, dat beschikbaar kwam bij afbraak van een oude schuur van de familie Verdellen uit Horst. De nieuwe Turfhoeve biedt nu plaats aan in totaal 200 personen en straalt met z'n houten meubilering en een origineel centraal liggende open haard, sfeer en gezelligheid uit. Onder grote belangstelling werd de opening verricht van het nieuwe gedeelte vorige maand verricht door burgemeester mr. J. Reusen van Sevenum, die daarbij een stel foto's van natuurfotograaf Jan van der Kam onthulde, waarop het oude handwerk van de turfstekers in beeld is gebracht. Samen pannekoeken etenja gezellig Weekend suggesties Op veler verzoek komt de welbekende Amerikaanse gospelgroep New Hope opnieuw naar Europa toe; ook in ons land zullen zij een aantal concerten geven. New Hope is de meest bekende Ameri kaanse gospelgroep in ons land en maakt al sinds zes jaar iedere winter een groot toernee door Europa. Iedere zomer maken zij een uitgebreid toernee door de Verenigde Staten, te- samen met een van de continental Or kesten; zij maakten talloze LP's en deden veel radio- en televisiewerk. New Hope is een selektie uit de befaam de groepen Continental Singers uit Amerika, die al meer dan tien jaar iedere zomer over heel de wereld uit zwermen om met zang, muziek en ge sproken woord hun geloof uit te dragen. De New Hope-formatie bestaat geheel uit full-time musici, zangers en zange ressen, die zich alleen gedurende mini maal één jaar willen inzetten om op deze wijze te evangeliseren. De groep telt dit jaar twaalf leden; voor het eerst sinds enkele jaren maken ook enkele zagenressen deel uit van de groep. Van deze vernieuwde New Hope - for matie verschijnt binnenkort een nieuwe LP, getiteld: New Hope on wings of light. New Hope zal in de komende weken een aantal plaatselijke gastoptredens verzorgen in ons land; daarnaast wer ken zij ook mee aan twee grote gospel evenementen - aan het begin van het toernee op vrij dag 16 februari a.s. in Leiden (voor West-Nederland) - aan het eind van het toernee op 10 maart in de Friese Drachten (voor Noord- en Oost-Nederland). New Hope is in Leiden bepaald geen onbekende meer; in de afgelopen jaren werden zij reeds drie maal in Leiden uit genodigd door het Leidse Interkerkelijk Petra-jeugdkoor. Het vorig jaar verzorgde New Hope in Leiden twee optredens, die tesamen meer dan tweeduizend mensen trokken. Het Petra-jeugdkoor neemt ook de or ganisatie ter hand van het grote concert op vrijdag 16 februari in Leiden. Dit ge beuren vindt plaats in de Stadsgehoor zaal; de NCRV zal deze avond present zijn om radio-opnames te maken. Op voorstel van de NCRV treedt die avond eveneenj de engelse formatie gezonde taal, spontaan zonder kron kels en misschien, dat geven we grif toe, taal die slechts uit Maastricht kan komen. Nu nog een stap verder, uit deze oude vesting die wellicht poorten heeft gehad is zeker de Helpoort voortgekomen die deel uitmaakte van de stadsomwallingen plm. 1200. In zesendertig na negentienhonderd zijn de kantelen naar beneden ge donderd. Vreest niet, betaalt belasting doet U plicht Gemeentewerken beschermt Maastricht. Boeken, artikelen, bijdragen vertellen u over het ontstaan van Maastricht. Voor menigeen tot vervelens toe. Maar in "Mestreech" kan 't echt eens anders verteld worden waarom Maas tricht twintig eeuwen geleden al een vesting werd. Tegen het vallen van de avond, zo'n slordige 2000 jaar geleden zochten de Romeinen naar een geschikte plaats om voor een nacht een kampement in te richten om daarna weer zo snel mo gelijk te vertrekken. Maar 't kwam anders. Er werd alarm geslagen. De Romeinse schildwacht zag drommen mensen naar hun kamp optrekken, lieden met een zeer zonderlinge be wapening die het kamp als 't ware wilden omsingelen. Met verbazing constateerde men, dat deze wapens met de mond werden bediend. Op 't momenr dat de Romeinen tot de aan val overgingen kwam ook de tegen partij in actie en speèlden fantastische mewlodieën, zo iets hadden de Romeinen nog nooit gehoord. Ze waren weerloos en konden slechts luisteren, terwijl de "Mosaetrajecten- sers" een rondgang door het kamp maakten. Het resultaat: de Romeinen waren geenszins van plan deze geliefde plek zo snel vaarwel te zeggen en men besloot te blijven voor een poos. Iedere avond vond in 't kampement een groot muzikaal verbroederings feest plaats. Overdag? Waarlijk de soldaten visten in het (toen nog) heldere water van de Maas op forel en kaviaar. Waar nu het Stokstraat kwartier is werd spoedig het eerste ca feetje geopend en een eerste renovatie vond plaats, waarvoor had men nog een Romeins schildwachthuisje nodig, dit werd getransformeerd tot 't eerste openbaar urinoir uit de geschiedenis. En dank zij deze vriendschap was Maastricht geboren. Wij zinden dit Maastricht heeft drie stadsomwallin gen gehad, daterende 13, 14 en begin 16e eeuw. Maar helaas is de helpoort de enige nog overeind staande poort. Het zwaar verwaarloosde bouwwerk werd in 1881 gerestaureerd naar de toen geldende normen, daardoor zal natuurlijk de oorspronkelijke vorm veranderd zijn, maar nog steeds is de Helpoort iets imposants. U kunt nog een poortomlijsting in Maastricht vinden met de lyrische naam "Poort Waerachtig" deze naam vindt u terug in de tweede versregel van het gedicht dat werd gebeiteld in de poort en vermoedelijk afkomstig is van de grote monumentenbeschermer Victor de Stuers: In achttienhonderd acht en tachtig is deze poort gebouwd, waarachtig Vreest God, eert den Koning, doet Uw plicht. De Heer bescherme de stad Maas tricht. Maar ondanks deze prachtige spreuk, kwam ook bij deze poort de tand des tijds kijken en in 1936 raakten enkele kantelen los en dit gebeuren paro dieerde de oprechter mestreechter vastelaovendsgezet Nutshell op. Deze groep, die sinds een half jaar in een nieuwe samenstelling speelt, ver wierf in ons land in zeer korte tijd op nieuw grote bekendheid. Tijdens het grote Kamperland-muziekfestival, dat deze zomer door meer dan 2000 men sen werd bezocht, konden velen erva ren, waartoe deze verneiuwde groep nu in staat is Zij zijn enkele dagen in ons land, om hun nieuwe single en het toernee door ons land in mei wat te promoten. Het concert in de Stadsgehoorzaal be gint om 20.00 uur, vanwege de radio opnames wordt men verzocht tijdig aan wezig te zijn. Uitzending van de op names vindt o.a. plaats in het program ma Happy Sound, zaterdagochtend 24 februari. Een concert van New Hope en bijwonen is een belevenis en vooral inhoudsvolle - muziek, bij het niet alleen om het gaat. Voor informatie: Interkerkelijk Petra-jeugdkoor - bus 3097 - 2301 DB Leiden. Telefoon 071 - 211628.

Dorpskrant | 1979 | | pagina 2