van Rijs Sport W. SOL Tuinarchitekt aanleg en onderhoud vos Wij zijn elke dag van 8.00 tot 24.00 uur geopend dagelijks geopend: H. CLASING Hotel - Café - Restaurant Het Trefpunt" voor een gezellige Partij, Receptie, bruiloft, dans- en feestavond. Tevens verzorgen wij ook diners en koud-buffet. Aardappelen, Groenten en Fruit Dorpsstraat 60 - Zevenhuizen Reserveringen Tel. 01802-1205 Speciaalzaak Verf-Behang A. VERSPRILLE Dorpsstraat 149 - Zevenhuizen Z.H. Tel. 01802 - 1315 Een bezoek aan onze groentestal is altijd de moeite waard Bij ons kunt u rekenen op zeer goede kwaliteit. Velen van u hebben ons reeds gevonden. In specialiteiten zijn wij ruim gesorteerd. k Rl ITBAKKEN en MANDEN worden door ons op be stelling gemaakt en bezorgd. Eendrachtsweg 1 - Zevenhuizen Telefoon 1835 DoLLec?flC SLIJTERIJ *55 33 1 "Ik mot jachtlak voor me boot" zei hij, k Heb een kwassie verref nooig voor me caravan" zei zij "Ik wil een nieuw behangetje" zei tante Mien "Hebbie de etalage bij VERSPRILLE al gezien?" vraagt Opa "Tafeltjie Dekkie geloof ik, wat een spullen", zei zij 'k Zou er ons huis mee kenne vuile", zei hij. "Wat let je", roept Opa en ook tante Mien "Kom mee jullie, we zallen us zien". "Een bussie jachtlak", zei hij tot VERSPRILLE "Een nieuwe kamer in me huis, anders ga ik gille" zei zij "Eerst de boot, de caravan van bederf geweerd overal een likkie van dut en van dat gesmeerd", zei hij. "Nou VERSPRILLE, je kent ons verlangen in Rotterdam mag je bij ons thuis komme behange" "Nee", roept Opa, dan help ik wel even als tante Mien 't behang an wil geve". "De gordijnen die krijg je van mij kado" VERSPRILLE we komme terug, o zo! Dorpsstraat 166 - Zevenhuizen Z.H. - Tel. 01802 - 1377 De Rottemeren- oorsprong van het Rottegebied. Zo n 4500 jaar geleden was het gebied van de Rottemeren een onafzienbare vlakte met wadden, kwelders en riet gorzen. De zee had hier vrij spel en oude afzettingen van zeeklei zijn nu nog altijd terug te vinden. Toen de zee langzaam maar zeker een langgerekte zandwal vormde, ontstond een bin nenzee, waar riet en zegge de kleilaag bedekten. Na verloop van vele jaren groeide de vergatie hier uit tot een dicht moerasbos met wilgen, elzen en berken. In de invloedsfeer van voed selrijk rivierwater vormde zich laag- veen waarop hier en daar het snel woekerende veenmos tot ontwikke ling kwam. Zó sterk zelfs, dat de ande re planten verdrongen werden, zoals veenmos nu eenmaal doet. Uit het afgestorven veenmos ontstond voed- selarm hoogveen. Maar de zee gaf zich nog niet gewonnen en zag kans de duinenrij te doorbreken. Het zoete moerasgebied liep onder. Jonge zee klei zette zich af en het hoogveenge bied "verdronk", zoals dat heet. Later zoch het water via grillige kreken door de laagst gelegen delen van dit gebied zijn weg naar zee. Voorbeelden van dergelijke veenstromen zijn de Vecht, de Amstel, de Gouwe, het Spaarne en het noordelijk deel van de Rotte. De zuidelijke tak van de Rotte is een voormalige tak van de Hollandsche IJssel. Door de eeuwen. Al ver vóór onze jaartelling -men neemt aan zo omstreeks 2500 v. Chr. - moeten jagers en vissers in deze contreien vertoefd hebben. Maar pas uit het tijdvak van de Middeleeuwen weten we iets meer van de bewoners rond de Rotte. Uit de geschriften van monnikken kunnen we opmaken dat bisschop Ansfried in het jaar 998 bij Amersfoort een klooster stichtte. Deze vestiging werd vijftig jaar later naar Utrecht verplaatst en was daar bekend onder de naam van Sint Paulusabdij. Ansfried's opvolger, bis schop Adelbold breidde de klooster bezittingen uit met Rotta. Rotta omvatte Hillegersberg en de daarvan afgesplitste parochies Bleys wijk, Zevenhuizen, Cralingen en rotter- dam. Het woord Rotta kan afgeleid zijn van "rode" een oud woord voor ontginning. RIJKE NATUUR In het rottegebied komen maar liefst 130 soorten vogels voor. In de rietkragen, langs de Rotte, broeden zangvogels als karakiet en de rietzan ger. Een paradijs voor vele vogels het natuurreservaat het koornmolengat. Naast vele soorten vogels als b.v. ook uilen, vinden we rond de Rotte ook naast bosmuizen, woelratten en veld muizen grotere zoogdieren als haas en konijn, wezel, hermelijn en bunzing. Vele soorten vis zijn te vinden in het langzaam stromende water. warme bakker dorpsstraat 163 tel. 01802-1335 zevenhuizen Vers van de banketbakker om er zo in te bijten dan wordt u stralend wakker op de camping, heerlijk ontbijten nog beter dan thuis, vers brood desgewenst knapperig of zacht dat had u hier niet verwacht en dan het gebak, bij de koffie of thee kom maar gerust terug, neem het mee Ook koeken en koekjes wat cake erbij Tot ziens wenst u bakker Verbeij (le winkel in de Dorpsstraat vanaf de Tweemanspolder) Wollefoppenweg 24, Zevenhuizen (Oud Verlaat), Tel. 010-55.02.57 HET ROTTEMERENPLAN. Het recreatieschap Rottemeren zich in om het gebied van de Rol met behoud van de schitteren natuur, zoveel mogelijk toegankeli te maken voor allerlei vormen v land- en waterrecreatie. Een deel v het plan is al uitgevoerd en daar i goede toegangswegen om per au (brom)fiets bij de mooiste plekjes komen. Ook aan paden voor wand laars en ruiters is gedacht. Een aan] deelplannen is nog in een stadium v uitvoering of voorbereiding. De Bleiswijkse Zoom en de Zev« huizer Zoom. Deze gebieden aan weerszijden vant Rotte zijn samen ongeveer 190 groot. Het zijn de noordelijke uitl pers van De Rottemeren. Van noordpunt van het gebied lopen tw. fietspaden langs de Rotte zuidwaan Het fraaie landschap bij de Mole, viergang in Zevenhuizen is ook p auto te bereiken via de Molenweg Zevenhuizen. De moeite van i, bezoek waard is ook het Bleiswijk: Verlaat, een prachtig gerestaureeii oud sluisje van zeer bijzondere vont Het is te bereiken via de Langevaait weg in Bleiswijk. Aan de kant va Bleiswijk is langs het verbrede gedeel te van de Rottemeren een flink strook groen aangelegd met daari een serie langgerekte speelvijven Overal in deze strook kan men metdi auto komen. Er zijn enkele parkee. terreinen. Overal mag op de gazon, een tent worden neergezet mits dea voor zonsondergang maar weer w is. Niet alleen kan men bij A groenstrook, de watersport beoefe nen, b.v. met kano's maar ook naai harte lust fietsen, wandelen, paardrij den en natuurlijk zwemmen. In hei zwembad De Bleiswijkse Kooi Bleiswijk en in Zevenhuizen in De Koornmolen. Wie wat langer wil blijven kamperen op het kampeerter rein Zevenhuizen. Met een boot kar men uiteraard ook de Rottemeren op Rond het water liggen enkele jachtha vens. In de jachthaven "De Eendragt in zevenhuizen zijn meestal wel wal ligplaatsen voor passanten. Roeiboot jes zijn daar ook altijd wel te huur! B deze jachthaven, aan het einde van d. Hennipsloot en bij een fraaie molen (bewoond door de fam. Van Elswijk is een sluisje, waarvoor de molenmees- ters in 1740 de eerste steen legden. Al deze indrukken kan men op hel gemak verwerken op een terrasje van de nabij gelegen uitspanning "De Roerdomp". Aan de overkant in dt Bleiswijkse Zoom vindt men ook een pleisterplaats 't Zeeltje" om even bij te komen, niet ver van de "Cooper- baan" (trimbaan) waar men de conditie kan testen. Ongeveer op dezelfde hoogte vindt men direct aan het water van de Rottemeren een kunstwerk van Lon Pennock. In aanleg is De Zevenhuizerplas. Een recreatiegebied met onder meer een eigen jachthaven. Hoge Bergse Bos. Waar de Rotte het Rotterdamse gebied nadert bij Ommoord en Hillegersberg vindt men het Hoge Bergse Bos, dat gedeeltelijk nog in uitvoering is. een gebied van 190 ha. Beboste heuvels en waterpartijen zijn in aanleg. Ook veel picknickplaatsen en parkeerterreinen. Het Lage Bergse Bos is I60 ha. groot en grenst aan Hillegersberg. Het is vanuit rotter- dam gemakkelijk bereikbaar per auto maar ook op de fiets. Het hele Rottemerengebied is trouwens op de fiets bereikbaar, voor plezierige ont spanning vindt men in het Lage Bergse Bos veel vertier voor dagrecre anten - waterpartijen, een bouwspeel plaats, een indianenterrein, een die renweide en bospartijen, ook een ruiterpad. „Het Wapen van Moerkapelle" B.V. voor al uw frisdranken gedistilleerd en wijnen G. Wiggers - Moerkapelle Zijde 14 - Tel. 01793 - 1305 's-maandags gesloten vrijdag tot 9.00 uur open.

Dorpskrant | 1979 | | pagina 14