Gemeente SijS Zevenhuizen EUROPESE VERKIEZINGEN op 7 juni: beter laat dan nooit, BURGERLIJKE STAND 15 - 29 mei 1979 WONINGWET AGENDA Raadsvergadering 31 mei 1979 plaats ook eens een advertentie in dit blad BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS W ethoudersverkiezing SPREEKUUR BURGEMEESTER De Regio Gouwestreek Hoewel iets goeds nooit echt te laat kan komen, moet van de verkiezingen voor het Europees Parlement worden gezegd dat ze wel heel erg lang op zich hebben laten wachten. Het Europees Parlement bestaat al meer dan een kwart eeuw (sinds 1952) en wordt nog altijd samengesteld uit leden van de nationale parlementen uit de 9 landen die bij de Europese samenwerking betrokken zijn. Eigenlijk was in 1968 het moment gekomen waarop het Europees Parlement op zijn laatst een echt parlement had moeten worden. Toen had het gekozen moeten worden en toen had het ook meer macht moeten krijgen. Waarom in 1968? Omdat in dat jaar de samenwerking tussen de landen van de Europese Gemeenschap aarr'het einde was gekomen van de aanloopfase. Vanaf dat moment ging er een volgende, veel belang rijker fase in. De Gemeenschap telde toen nog maar 6 landen, Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Italië. Zij waren hun samenwerking begon nen met het uit de weg ruimen van allerlei hindernissen tussen die landen op economisch terrein. Het allerbelangrijkste was dat de 6 landen stap voor stap alle grensbe- lemmeringen opruimden voor el- kaars produkten. Geboorten Gideon Fyko, zoon van Stuurman Preter en van Schotanus, Johanna Johanna Alberta, dochter van Den Hollander, Maarten en van Van Keulen, Alberta W.H.A. Gehuwd Brandhorst, Pieter en Mostert, Maria In 1968 moest men een volgende fase ingaan (in de landbouw was men er overigens al mee bezig) en die fase betekende dat de 6 landen rekening met elkaar moesten gaan houden in hun financieel, econo misch en sociaal beleid. Men ging toe naar een situatie waarin geen land van de Gemeenschap nog langer maatregelen kan nemen ter bestrijding van de inflatie, of de werkloosheid, en ga zo maar door, of er moet overleg zijn geweest met de andere landen. Er moest namelijk worden voor komen dat de 6 landen elk op eigen houtje maatregelen nemen die elkaar tegenwerken. Maar als men op zo belangrijke terreinen van het regeringsbeleid met elkaar rekening moet houden dan verliest men natuurlijk een stuk zelfstan digheid.^ Op zich was dat niet zo erg, want de Europese samenwerking is nu eenmaal bedoeld om de deelne mende landen min of meer tot een eenheid samen te voegen; dat elk land een groot brok zelfstandig heid zou prijsgeven stond bij voorbaat vast. Maar de manier waarop dat in de Europese Gemeenschap gebeurt gaat zo langzamerhand wel bedenkelijke kanten krijgen. Dat komt doordat in Brussel een goede samenwer- Van Bergen, Adrianus en Van den Hoek, Rozetta Aplonia Baas, Huiberthus en Kwak, Ge- rardina Jacoba Magdalena Overleden Huurman, Cornelis op 14 mei 1979, geb.datum 14 januari 1886 Heijboer geb. Den Uijl, Gerritje op 15 mei 1979, geb.datum 18 februari 1905 king tot stand is gekomen tussen de regeringen van de (sinds 1973)9 landen, maar gelijktijdig is er nog geen goede samenwerking tot stand gebracht tussen de parle menten van de 9 landen. (In 1973 zijn Groot-Brittannië, Ierland en Denemarken tot de Gemeenschap toegetreden waardoor het aantal landen op 9 kwam). Terwijl het in een normale demo cratie zo is dat besluiten worden genomen in overleg tussen rege ring en parlement, is het in Brussel zo dat de Europese Ministerraad (een vergadering van ministers uit de 9 landen) besluiten neemt waarop het Europese Parlement nauwelijks of geen invloed heeft. Dat Europees Parlement werd bij het begin van de Europese samen werking al gesticht. Het bestaat nu uit 198 afgevaardigden die daar heen zijn gestuurd door de natio nale parlementen. Nederland heeft 14 afgevaardigden in dat Europees Parlement. De bedoe ling is altijd geweest dat het Europees Parlement steeds meer macht zou krijgen. Elke keer als de samenwerking tussen de 9 landen een volgende fase zou ingaan, belangrijker zou worden, zou ook het Europees Parlement meer macht krijgen. Men kan het ook zo bezien: de BRANDWEER "DORP" BRANDWEER "OUD VERLAAT" POLITIE ARTSEN TANDARTS DIERENARTS GEMEENTEHUIS Europese Ministerraad in Brussel neemt stap voor stap brokken werk over van de nationale regeringen, en het Europees Parle ment neemt gelijktijdig brokken werk over van de nationale parlementen. Maar helaas is daar niet veel van terecht gekomen. De Ministerraad in Brussel ging wel steeds belangrijker werk doen, maar het Europees Parlement zag zijn bevoegdheden maar heel, heel langzaam groeien. Dat komt uiteraard neer op een langzamerhand toenemende in perking van de democratie. De burgers van de 9 landen hebben weinig zich op het doen en laten van "Brussel". Om nu tot herstel van de democra tie te komen ijveren al jarenlang de voorstanders van Europese samenwerking voor het houden van verkiezingen voor het Euro pees parlement, -zo redeneren zij- zal meer prestige bezitten en meer successen kunnen behalen in het gevecht om meer bevoegdheden. De leden van het gekozen parle ment behoeven bovendien niet langer gelijktijdig lid te zijn van een nationaal parlement (dat moet nu wel) en zullen dus niet langer een dubbele taak hebben. Zij 1444 010-55.05.49 b.g.g. 010-55.04.21/010-55.02.60 01803-4444 1204 (Ensing) 1783 (Van Bruggen) 1635 2139 1644 kunnen al hun energie aan het Europese werk besteden. Er ko men nu 410 Europese parlementa riërs onder wie 25 Nederlanders. Vandaar dat de verkiezingen van 7 juni zo belangrijk worden gevon den. Vandaar ook dat die verkie zingen pas een succes genoemd kunnen worden als heel veel kiezers de moeite zullen nemen om op 7 juni naar de stemlokalen te gaan. Want een Europees Parlement dat door maar een handvol kiezers is gekozen kan natuurlijk niet waarmaken dat het namens de Europese burgers bevoegdheden opeist, omdat die Europese burgers zich zorgen maken over gebrek aan democra tie in de Europese samenwerking. En wat de datum van 7 juni betreft: het is laat geworden, maar beter laat dan nooit. Tot 11 juni 1979 ligt ter gemeente secretarie tijdens de kantooruren ter inzage het verzoek om bouw vergunning van de heer B. Bree- dijk, voor de bouw van een bedrijfswoning met bijbehorende loods op een perceel gelegen aan de Bredeweg nabij het Oogstpad. Genoemd bouwplan is gelegen in het vigerende bestemmingsplan in "hoofdzaken" van 1944, waarvoor thans een herziening in procedure is. Burgemeester en Wethouders zijn voornemens ten aanzien van die bouwplan vrijstelling te verlenen van de bepalingen van het in procedure zijnde bestemmings plan "Landelijk gebied" van 30 januari 1975, juncto artikel 50 lid 8 der Woningwet. Een ieder kan tot 11 juni 1979 bij het College van Burgemeester en Wethouders schriftelijk bezwaren indienen. De heer J. Hogenes heeft de raad bericht, dat hij per l juni a.s. om gezondheidsredenen zal aftreden als wethouder. Ter vervulling van de hierdoor ontstane vacature stellen burge meester en wethouders de raad voor tot verkiezing van een wethouder over te gaan. In de maand juni houdt de burgemeester spreekuur op vrijdag l en 29 juni van 10.30 uur tot 12.30 uur. 7 JUNI 1979 VERKIEZING LEDEN EUROPEES PARLEMENT De stembureaux zijn geopend van 8.00 uur tot 19.00 uur Adressen stembureaux: 1. Gebouw hulpverleningsdiensten. Burg. Boerstraat 1; 2. Ned. Herv. Centrum, Dorpsstraat 156; 3. Bejaardentehuis "De Zevenster", Leliestraat 3; 4. Wijkgebouw Het Groene Kruis, Vlietkade 22a. Er zijn dus geen bureaux meer in de oude schoolgebouwen. In de raadsvergadering van 31 mei 1979 (aanvang 19.30 uur) zijn aan de orde: - ingekomen stukken en mededelingen; - een voorstel tot vaststelling van een nieuwe Verordening betreffende de aangifte van woongelegenheid en een nieuwe Verordening, houdende regelen als bedoeld in artikel 4 van de Woonruimtewet 1947; - een voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het treffen van voorzieningen aan de tertiaire weg67 (Swanlaweg, Burg. Klinkhamer- weg en Zuidplasweg); - een voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor verbetering van de spoorwegovergang in de Noordelijke Dwarsweg; - een voorstel tot vaststelling van een subsidieregeling voor de peuter speelzaal; - een voorstel tot het verlenen van medewerking aan de lagere school in Oud Verlaat ten behoeve van de aanschaffing van nieuw meubilair; - een voorstel tot vaststelling van enige begrotingswijzigingen. hield vorige week zaterdagavond in het Dorpshuis Swanla een contacta vond voor de toneelverenigingen uit de regio, die aangesloten zijn bij deze nu reeds vijfjaar bestaande groep. De toneelvereniging "Toi-Toi" uit Wad- dinxveen speelde op verdienstelijke wijze, op deze avond waar de Zevenhuizense toneelvereniging "Spektakel" en "V.O.O." gastvrijheid boden, een éénacter "Plaza-Suite" van Neil Simon. Niet het gehele werk werd uitgevoerd, slechts één van de drie stukken. De regie was in handen van mevr. Jo Huldy, die zich weer op uitstekende wijze van haar taak kweet. Ter bestrijding van de onkos ten werd een leuke verloting gehou den! Tijdens het tweede deel van de avond kon er door de aanwezigen (helaas wat weinig belangstellenden uit Zevenhuizen) toneel gespeeld worden op basis van improvisatie. Er waren een viertal onderwerpen waar men zich aan moest houden, "Kampe ren in de regen" "samen in de lift" "mannen praten over sex en vrouwen over voeding" en zinnen en tekst verzinnen met telkens terugkerend 'k Heb vorige weekje brief gepost". Het werd een doldwaze komische geschie denis, of zelfs in meervoud. Leuk was het dat de leden van de diverse groepen en verenigingen, zich meng den. Er waren zelfs kledingstukken die bij de diverse skètches hoorden. Uit de reacties van de aanwezigen bleek dat de improvisaties bijzonder werden gewaardeerd, men hield het niet van het lachen. De navolgende toneelverenigingen uit de regio waren aanwezig Reeuwijk, Waddinxveen, Boskoop, Stolwijk, Hazerswoude en Zevenhuizen. Tenslotte was er nog een gezellig samenzijn.

Dorpskrant | 1979 | | pagina 2