Gemeente Zevenhuizen iiiiiüü!! CENTRUMVORMING Het afgelopen jaar heeft het gemeentebestuur zich intensief bezig jehouden met de ontwikkeling van een plan voor het centrum van de gemeente. Het bestemmingsplan "Dorpsstraat" biedt de mogelijkheid om het jebied ten noorden van de Burg. Boerstraat door middel van een iitwerkingsplan vaste vorm te geven. Voor voorzieningen ten zuiden van genoemde straat is een aanpassing van het bestemmingsplan noodzakelijk. Om stagnatie in de werkzaamheden te voorkomen bestaat het voornemen om zo spoedig mogelijk een plan te ontwerpen voor het gebied ten noorden van de Burg. Boerstraat. Uitgangspunt is daarbij de handhaving van deze straat. In het bestemmingsplan worden de volgende uitgangspunten «ehanteerd, die tevens van belang zijn bij de centrumvorming. Doelstelling: de Dorpsstraat zal ook in de toekomst het centrale verzorgingsgebied van Zevenhuizen zijn met daarbij een belangrijke functie voor wonen en werken. Openbare en bijzondere voorzieningen. Centrale voorzieningen zoals liet gemeentehuis, het postkantoor, het Groene Kruisgebouw en enkele kerkgebouwen bevinden zich in de Dorpsstraat en benadrukken door bun aanwezigheid het centrumkarakter ervan. Een grote uitbreiding van de voorzieningen is niet waarschijnlijk; wel is rekening te houden met vervangende nieuwbouw of uitbreiding van aanwezige voorzieningen. Winkelapparaat. Bij 6.000 inwoners is er een uitbreidingsmogelijkheid van enkele honderden vierkante meters bruto vloeroppervlak. Er zullen echter slechts beperkte accentverschuivingen optreden in het bestaande spreidingspatroon. Te verwachten is dat het winkelapparaat als geheel beter zal functioneren, als ook in het tussengebied (tussen noordelijk en zuidelijk deel) winkels zijn gevestigd. Verkeer. De Dorpsstraat is de verbindingsweg zowel voor de bereikbaarheid van het gebied zelf als voor ontsluiting van de woonwijk aan de westzijde van de kern. Parkeerplaatsen. Benodigd voor de gehele Dorpsstraat op openbaar terrein: zaterdag 77 a 79; werkdag 52 a 57. Hiervan zijn er 63 resp. 38 bestemd voor winkelbezoek. Wonen. Binnen het Dorpsstraatgebied zal een aanzienlijk deel voor het wonen beschikbaar blijven. Er bestaat geen aanleiding niet ieder pand mede voor woondoeleinden te bestemmen. Gezien het karakter is de uitoefening van vrije beroepen aan huis zeker toe te staan en moet de houw. van kantoorruimten e.d. mogelijk zijn (via vrijstelling, met parkeren op eigen terrein). Het ruimtelijk beeld. De Dorpsstraat met de daaraan gelegen bebouwing vormt het oorspronkelijk dorpsgebied van de gemeente Zevenhuizen. Het - behouden bleven - karakter is over de gehele lengte van de straat min of meer gelijk en daarom nogal sprekend. Een plein daarin kan een verrijkende aanvulling zijn, zowel wat betreft gebruikswaarde als gevoelswaarde. Het moet daarvoor een vrije ruimte bezitten, een ruimtelijk accent (zwaartepunt) zijn en herbergzaam zijn, d.w.z. voldoende pleinwanden hebben met een beperkt aantal openingen. Deze wanden zouden met enkele bomenrijen kunnen worden versterkt. Voor het gebied ten noorden van de Burg. Boerstraat zijn drie varianten afgebeeld, te weten één met een straatwand en een eigen plein aan deze straat, één zonder en één met handhaving van de boom op dat plein. H et plein kan nog verlevendigd worden door het aanbrengen van enkele objecten. Het plein zou compleet zijn indien de oostelijke straatwand bij het postkantoor kon worden gedicht. Omdat zulks niet gerealiseerd zal kunnen worden, is een reeks van pleintjes geconstrueerd die ruimtelijk in elkaar overlopen. De wandelroute tussen oost en west loopt zo via pleinen van verschillend formaat. Het is denkbaar, dat de aangegeven oppervlakten worden vergroot aan de zijde van de Bosgracht. Het mogelijke gebruik. De belangrijkste huidige bebouwing in het centrum aan de westzijde van de Dorpsstraat is het gemeentehuis. Voor de uitbreiding hiervan, b.v. in combinatie met een bibliotheek, is in het ontwerp ruimte gereserveerd. Voorts kan, als straatwand van de Dorpsstraat, worden gedacht aan enkele gebouwen met een functie voor winkel, kantoor en/of wonen. Daarmee zijn de bebouwingsmogelijkheden in het gebied ten zuiden van de Burg. Boerstraat wel ongeveer ingevuld. Ten noorden van de Burg. Boerstraat zijn enkele winkels en/of kantoren, evenals in het zuiden van beschieden afmetingen, en een blok woningen, b.v. als beneden- en etagewoningen respectievelijk voor bejaarden en alleenstaanden of kleine gezinnen, denkbaar. Voor de boek Burg. Boerstraat - Dorpsstraat lijkt een winkel (of kantoor) een vereiste. Parkeerruimte is geprojecteerd ten zuiden van het (uitgebreide) raadhuis, mede ten behoeve van de in die omgeving aanwezig winkels, ei> rondom de bebouwing ten noorden van de Burg. Boerstraat. Nabij et Postkantoor is op de eerder beschreven pleinen zowel ruimte JPgenomen om te parkeren als om het kerkelijk centrum te kunnen bereiken. V oorlichtingsbijeenkomst. oor de belanghebbenden en de belangstellenden zal een voorlichtings- 'jeenkomst worden gehouden in het Dorpshuis Swanla op woensdag 1 januari 1980 om 7.30 uur n.m. Y/zY V/ZZZ ZZ/ZzZZZ. W/SWA zz/zzzzz 'zZ/zzzz/x I stad en landschap rotterdam zzZZZ/ZZz stad en landschap rotterdam OR P55T RAAT

Dorpskrant | 1980 | | pagina 3