Mensen, ga toch niet met 'n oude, onbetrouwbare kachel ae winter in. uw verwarmingsadviseur soja P Fa. P. VISSER Zn. Echte Bakker Gerritsen I IN MEMORIAM: AART KLAPWIJK Op 25 januari 1980 is - geheel onverwacht - overleden: AART KLAPWIJK. Op de leeftijd van 80 jaar. In hem hebben we een zeer geziene en zeer gewaardeerde dorpsgenoot verloren. Alle Zeven huizenaren en vele niet-Zevenhui- zenaren kenden Aart Klapwijk; een man met een ongekende humor en een trant van vertellen, zo humoristisch, bijna legenda risch. Als boerenzoon leefde Aart Klapwijk bij z'n vader, moeder, zus en broer Jan op de boerderij, Zuideinde 9; thans bewoond door het gezin Jos van Eyk. Na het overlijden van zijn vader werd de boerderij "omgeruild" van één van 56 ha. voor één van 30 ha., Zuideinde 8. Samen met broer Jan werkte hij enorm hard en na het overlijden van zijn broer heeft hij nog lange tijd het bedrijf zelfstandig voortgezet; hij was dan ook zo sterk als een beer. Ik kan me nog herinneren, dat er eens een boerenwagen in de weg stond. Elk jaar weer gebeuren er ongelukken met gaskachels, die ofwel ouderdoms gebreken vertonen of domweg slecht onderhouden zijn. Zeg maar rustig dat één op de vijf gaskachels ouder^ is dan tien jaar en daarom mogelijk onveilig is. Dus een gevaar voor u en uw gezin (rookgas - vergiftiging) of voor uw huis (explosiegevaar). Een sterk verwaarloosde en vervuilde kachel brandt bovendien oneconomisch. Alle reden dus om voor het menens wordt eens vrijblijvend te komen kijken wat wij aan nieuwe gashaarden en gevelskachels hebben staan. U zult tot uw plezier ontdekken dat veiligheid, eigentijdse vormgeving en gezelligheid nog prachtig samengaan ook. DORPSSTRAAT 167 - ZEVENHUIZEN TEL. 01802 - 12 06 Mensen die er mee bezig waren die wagen te verplaatsen, konden het niet vlug genoeg voor elkaar krijgen. Aart kwam erbij, iedereen moest opzij en hij pakte de wagen aléén op. Ik kon mijn ogen niet geloven. Hij zei: "Zo doen wij dat" 10 jaar geleden, Aart was toen 70jaar, is het bedrijf overgenomen door de fam. Piet v.d. Eyk uit Benthuizen. Gelukkig voor hem en - inmiddels getrouwd zijnde - voor zijn echtgenote, mochten ze op de boerderij, Zuideinde no. 8, blijven wonen. Velen liepen daar wel eens naar binnen, voor een babbeltje, of al was het maar om te luisteren naar zijn sappige verha len en zijn geweldige imitaties. Verhalen over harmonicaspelers en scharenslijpers, reizigers, die vroeger zo vaak op de boerderij mochten overnachten, en "de Beer van Dordt". de oorlogsjaren gingen niet geruisloos aan de Klapwijks voor bij. Velen hebben er eten gehaald - tegen regeringsprijs of minder - of als ze erg arm waren: gratis. Het kostbare bouwland ging onder water. Mensen uit de stad hadden eens het hooi vernield; Aart trof ze er nog net aan en strafte ze af-en dat gebeurde radicaal. De andere dag 's avonds, onder het melken, kwam de politie, tesamen met die afgestraften, die in het verband zaten. De politie trok zijn revol ver. Aart vloog overeind, gooide zijn melkblok weg en trad de politieman met blote handen tegemoet; die dreiging alleen al De politieman droop af, maar zou ervoor zorgen, dat Aart Klap wijk in het concentratiekamp in Vught terecht zou komen. Aart moest voor de rechtbank verschij nen. Een vriend - welke ook altijd hielp als er 's nachts klandestien geslacht werd op de boerderij, (voor onderduikers in het jacht huis, waar Engelse vliegers ver borgen zaten, of voor eten in ziekenhuizen in Den Haag en Gouda om de nood te lenigen van zieke kinderen) - die vriend werd erbij gehaald en de zaak werd vakkundig opgelost. Een kippedief - die al tweemaal kippen had gestolen - werd, na vele nachten posten door vrien Koos Plaizieren broer Jan, op een nacht door Aart, die toen de wacht had, in de kippeschuur gesnapt. Zo'n pak slaag heeft nog nooit een rover in Nederland gehad, als die kippedief die nacht van Aart Klapwijk. Toen de K.P. ploeg van het Rotterdams verzet gezocht werd door de S.Dkwam de groep Jossi, met 30 man, zwaar bewa pend, op de boerderij en vonden daar een veilige schuilplaats. Een maand zijn ze gebleven: dat waren angstige dagen. Eens had ene R. een kalf gekocht en dat moest 's avonds bij de Klapwijks geslacht worden. Een officier van de Duitse Wehr- macht, Kurt Früh - die bij een verzetsman hier in Zevenhuizen ingekwartierd was - stond op de uitkijk. Die verzetsman schoot het kalf dood en, tesamen met ene Maarten H. werd de slacht ver richt; niet voor geld, maar voor een klein stukje van de slacht. Na afloop bracht Aart KLapwijk het geslachte kalf, op een handkar, terug naar R. Het had gesneeuwd. Een politieman, met een zaklan taarn op de rug om een signaal te geven bij eventueel onraad, reed voorop. Het was "sperrtijd". Midden in de Dorpsstraat, onder de trap bij de gevangenis, legde Aart KLapwijk een stuk vlees. De politieman reed door met de bedoeling dat stak in veiligheid te brengen. Aart liep verder met zijn verboden lading. De afspraak bestond, dat wanneer hij zou worden aangehouden, die politie man hem zou arresteren, en in de "lik" zou stoppen om hem daarna te laten ontsnappen. Zover kwam het gelukkig niet. Ter hoogte van het woonhuis van dokter Verduyn de Boer stopte hij en belde de dokter uit bed. een stukje kalfsvlees, dokter??" "Graag, kom er in." in de keuken dronken ze een paar 'goede' borrels: eigengemaakte anisette. Toen de politie nog een ronde door de Dorpsstraat fietste, zag hij de handkar met het kalf onbeheerd staan. Toen hij licht zag branden bij de dokter, wist hij genoeg en ook hij deelde in de vreugde. Het was al erg laat (vroeg?) toen het kalf bij van R. in de schuur werd afgeleverd. De andere morgen meldde van R. vleesdiefstal, het kon niet bestaan, dat er van zijn kalf, ook al was het nu geslacht, maar zó weinig was overgebleven Op 29 april 1945, toen het jacht huis aan de Rotte werd overvallen door de Duitse Wehrmacht, en waarbij de vliegenier John Mac- Cormick en verzetsman Jaap van Rij sneuvelden, moest een verzets man Max zich melden in Zoeter- meer (naar achteraf bleek zou hij daar ter plekke worden gefusil leerd) Ook deze Max dook onder op de boerderij van de Klapwijks. Hooggewaardeerde diensten aan het verzet toonden aan, aan welke kant Aart KLapwijk stond. Lange tijd was hij van de Coöperatieve Landbouwvereni- ging, afd. werktuigen, niet alleen gewaardeefi, maar ook graag gezien besmurslid. Eén ding zou ik bijn^ vergeten. Bij het proces ovejle eigendomsrechten van de dijkgronden, in en rondom de Eendrachtspolder, was het alleen Aart Klapwijk, die zich nog kon herinneren, dat toen hij zo ongeveer 14 jaar was, zijn vader eens had verteld over de geschie denis van de polder en hoe het zat met de eigendomsrechten van de dijkgronden. Na lange tijd over deze verhalen te hebben nage dacht, om alles weer in zijn herin nering naar boven te halen, gaf hij mij op een onverwacht moment een tip, waar ik moest zijn, om de bewijzen hiervan te kunnen achterhalen. Door het gerechts hof in Den Haag werd deze getui genis volmondig als voldoende erkend om zodoende de ingelan den van de polder gezamenlijk zo'n 300.000,- inkomstenbelas ting te besparen. Van deze persoon, zoals ik u die in het kort geschetst heb, van deze dorpsgenoot, van deze Aart Klap wijk, hebben wij deze week afscheid genomen. Geheel onver wacht is hij heengegaan. -£L-bjL-!ïi°&L-™sten in vrede. A. Veerman. 1 op de o Is kan'n gevaar in huis zijn volkoren brood Ais u al het goede van tarwe aanvult met Sojagries- 45 en dat laat bakken door een echte warme bakker is het resultaat een kostelijk brood. Gemaakt van het beste wat de natuur te bieden heeft. Het volkoren-Sojabrood bestaat uit 2/3 volkorenmeel en 1/3 Sojagries-45. Samenstelling: 48.6% koolhydraten 22 eiwit 7.1% plantaardige oliën 6.3% ruwe vezels/mineralen 3.1% suikers 0.7% lecithine 12.2% vocht Sojabrood is rijk aan de vitamines A, B, B6, C, D en E en bevat een grote hoeveelheid linolzuur. Bent u konditiebewust bezig met uw leven? Begin dan voortaan de dag met volkoren- sojabrood! t

Dorpskrant | 1980 | | pagina 4