Gemeente Zevenhuizen GEMEENTE MOERKAPELLE UIT DE RAAD AGENDA BURGERLIJKE STAND BURGERLIJKE STAND Verhoging tarief reinigingsrecht 1981 Via de publiciteitsmedia (televisie, radio, dagbladen e.d.) heeft men kennis kunnen nemen van de zeer slechte financiële situatie bij de N.V. Afvalverwerking Rijnmond (A.V.R.). Het heeft er zelfs naar uit gezien, dat deze vennootschap failliet zou worden verklaard. De vraag kan gesteld worden wat de inwoners van Zevenhuizen hier mede te maken hebben. Helaas moet geconstateerd worden, dat dit heel veel is. De gemeente Zevenhuizen neemt deel aan de "Regeling Gemeenschappelijk Vuilverwer- kingsbedrijf Midden Holland en Rijnstreek". Hiertoe werd door de raad besloten in de openbare vergadering van 22 november 1973. De taak van het Gemeen schappelijk Vuilverwerkingsbe- drijf is het doen verwerken van huisvuil en daarvoor in aanmer king komend bedrijfsafval uit de in Midden Holland en de Rijn streek liggende gemeenten voor zover zij deelnemen aan de gemeenschappelijke regeling. Het is nu zo, dat het huisvuil en het eventuele bedrijfsafval uit Zevenhuizen en de andere aan de gemeenschappelijke regeling deel nemende gemeenten worden afge voerd naar de verbrandingsinstal latie van de A.V.R. Gesteld kan dus worden, dat de Zevenhuizense gemeenschap zeer nauw betrok ken is bij de financiële perikelen van de A.V.R. Teneinde de financiële proble matiek bij de A.V.R. tot een oplossing te brengen, zijn door de bewindvoerders zeer ingrijpende maatregelen voorgesteld. De keu ze daarbij was óf een drastische verhoging van de tarieven voor de verwerking van het vuil óf sluiting van het bedrijf. Met pijn in het hart is door het algemeen bestuur van het Ge meenschappelijk Vuilverwer- kingsbedrijf besloten tijdelijk de hogere verwerkingsprijs te vol doen, daar sluiting geen alterna tief is. Geen andere mogelijkheid om zich te ontdoen van het vuil was op korte termijn aanwezig. Voor de gemeente Zevenhuizen betekent dit echter, dat de kosten van de gemeenschappelijke reini gingsdienst zullen toenemen met 77.000,- per jaar, welk bedrag nog niet geindiceerd is en nog een voorlopig karakter draagt. Hiermede geconfronteerd wor dende, hebben zowel het college van burgemeester en wethouders als de raad zich beraden over de wijze, waarop dit bedrag gefïnan- cieerd zou moeten worden. Al snel vatte de mening post, dat het niet mogelijk noch ge wenst was het tarief van de reinigingsrechten, welk momen teel 62,04 per jaar per belasting plichtige bedraagt, zodanig te verhogen, dat genoemde 77.000,- geheel gedekt zou worden door de door de verhoging verkre gen meeropbrengst. Dit zou na melijk een verhoging betekenen tot 104,35 per jaar per belasting plichtige. Tevens heerst de mening, dat het jaar 1980 reeds te ver gevor derd is om het tarief nog voor dat jaar te verhogen. Na ampele overweging heeft de raad in de openbare vergadering van 6 mei 1980 besloten het tarief voor 1980 niet meer te herzien en het tarief voor 1981 voorshands te verhogen tot 81,84 per jaar per belastingplichtige. In dit bedrag is nog niet begrepen de trendmatige verhoging per 1 januari 1981 ten gevolge van de inflatie. De vraag kan gesteld worden hoe men aan het voorlopige bedrag van 81,84 komt. Hierom trent kan het volgende worden gesteld. Tot vóór het financiële debacle bij de A.V.R. werden de kosten van de gemeentereini ging voor 46,34% gedekt door de opbrengst der reinigingsrech ten. De raad heeft nu besloten, dat van genoemde 77.000,- even eens 46,34% ten laste van de belastingplichtigen zou komen. Dit leidt tot een tarief van 81,84, hetgeen beduidend minder is dan het eerder gememoreerde tarief van 104,35. Het gemeentebestuur hoopt op vorenstaande wijze enig inzicht te hebben verstrekt in de problema tiek met betrekking tot de vuilver werking en de daarmede verband houdende gevolgen voor de tarie ven der reiniginsrechten. In de openbare raadsvergadering van 8 mei 1980 zijn onder meer de volgende besluiten genomen: - de heer D. Zwerus is beëdigd als lid van de gemeenteraad. Tevens is hij benoemd als lid van de commissies Financiën e.a. en Openbare Werken en Bedrijven. Als plaatsvervangend lid van het algemeen bestuur van de Stich- v ting Drinkwaterleiding "De Tien Gemeenten" volg hij eveneens de heer Herweijer op. het jaarverslag van de hulpver leningsdiensten over 1979 is voor kennisgeving aangenomen; - aan de heer G.W.J. Looman en aan mevrouw C. Hofman- Nieuwenhuis is op eigen verzoek eervolg ontslag verleend uit hun betrekking als onderwijzer(es) aan de openbare lagere school 't Reigerbos"; - in de commissie tot nazien van de gemeenterekening 1978 zijn benoemd de heren J.D. Dorre- paal, D. Zwerus en J.E. Dorre- stijn. Als plaatsvervangende le den zijn benoemd mevrouw J.A. Groeneweg-Visser en u«. lieren F. van Harten en G. Groenveld; - vastgesteld zijn een nieuw alge meen ambtenarenreglement en diverse wijzigingen van andere rechtspositieregelingen voor het gemeentepersoneel; - aan burgemeester en wethou ders is de bevoegdheid gedele geerd tot het verlenen van garan ties ingevolge de Beschikking geldelijke steun gehandicapten en de Beschikking geldelijke steun eigen woningen 1979. - Voorts is het tarief voor de reini gingsrechten per 1981 verhoogd tot 81,84 per belastingplichtige. Nadere bijzonderheden over - deze verhoging staan in een ander artikel van de gemeente lijke rubriek vermeld. GLAS EN PAPIER In dit blad is een uiteenzetting gegeven over de verhoging van de reiningsrechten in verband met de financiële problematiek bij de N.V. Afvalverwerking Rijnmond. Ter aanvulling daarop kan nog worden gesteld, dat de kosten van de reinigingsdienst in belangrijke mate worden beïnvloed door de tonnage aangeboden afval. Voor elke ton, die ter verwerking wordt aangeboden is de gemeente mini maal f 98,- verschuldigd. Het gemeentebestuur is er van overtuigd, dat het tonnage te ver werken afval beperkt kan worden. Het denkt daarbij o.a. aan: - het zoveel mogelijk aanbieden van papier (kranten, tijdschrif ten, kartonnen dozen enz.) aan verenigingen, scholen e.d., voor zover deze er in geïnteresseerd zijn. Dit versterkt tevens de kas van die instellingen, daar de op brengst van oud papier niet te onderschatten is. - het zoveel mogelijk gebruik maken van de glasbakken voor het deponeren van glas. Deze glasbakken staan opgesteld op het Begoniaplein, in de Dorps straat nabij het postkantoor en in de Akkerstraat op de parkeer plaats. Voor een goede verwerking is het wel gewenst de flessen, potten e.d. schoon en zonder doppen in de bakken te deponeren. Het gemeentebestuur doet een dringend beroep op de inwoners aan het vorenstaande medewer king te verlenen. Dan wordt daarmede een bijdrage geleverd om de lasten te verlichten. Dinsdag 3 juni 1980 Openbare vergadering van ae commissie Openbare Werken en Bedrijven. Aanvang 19.30 uur Donderdag 5 juni 1980 Openbare vergadering van de commissie Onderwijs en Welzijn Aanvang'-15.30 uur Maandag 9 juni 1980 Openbare vergadering van de commissie Financiën e.a. Aanvang 19.30 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER In de maand juni wordt door de burgemeester geen spreekuur ge houden. Voor zaken, die niet tot juli kunnen worden uitgesteld, kan men ter gemeentesecretarie informaties inwinnen, ook telefo nisch (tel. 01802-1 (>44 - toestel 12). ONTEIGENING In het belang van de volks huisvesting. Tot 14 juni 1980 ligt ter gemeente secretarie een uitgewerkt onteige ningsplan ter inzage met de daar bij behorende stukken zoals kaar ten, kadastrale gegevens en te ont eigenen percelen en zakelijke rechten. De onteigening zal ge schieden ter uitvoering van nadere uitvoering van bestemmingsplan "Dorp 2e herziening" en betreft gronden ten westen van de Dorps straat en ten zuiden van de bestaande bebouwing aan de Esdoorn. Schriftelijke bezwaren kunnen door belanghebbenden uiterlijk tot 14 dagen na 14 juni 1980 worden ingediend bij het gemeen tebestuur. GEBOORTEN Johanna, dochter van Lekker- kerk, Gerrit en Reijm. Sophia. André Pim, zoon van Van Els- wijk, Cornelis en Cornelissens, Anna G. Marleen, dochter van Luijt, Jan en Tjelpa, Paula. Jeroert, zoon van Mimpen, Leo- nardus T.M. en Kortenoeven, Jannetje OVERLEDEN Van Spengen, Neeltje, oud 93 jaar, op 13 mei 1980. HUWELIJKEN Keijzer, Willem En Hardeman, Aaltje M.K. Clazing, Gerrit L en Voshol, Maartje. SPREEKRECHT VOOR BELANGSTEL LENDEN BIJ RAADS VERGADERINGEN Tijdens de vergadering van de gemeenteraad, die gehouden wordt op 27 mei a.s., zal een be slissing worden genomen over het invoeren van spreekrecht voor belangstellenden bij de vergade ringen van de raad. Omdat het college van burge meester en wethouders zoveel mo gelijk tegemoet wil komen aan de groeiende wens van de bevolking om betrokken te worden bij het bestuur van de gemeente, wil hij ook de inwoners van Moerkapelle kenbaar maken wat hij in het pre advies aan de raad heeft voorge steld. In de raadsvergadering van 17 april 1979 heeft de raad zich akkoord verklaard met het voor stel om bij wijze van proef de burgemeester en wethouders het wenselijk dat dit spreekrecht wordt uitgebreid. Tot op heden kon het recht alleen na afloop van de vergade ringen worden uitgeoefend. Veelal had dit tot gevolg dat door de belangstellenden geen vragen/ opmerkingen werden gemaakt die betrekking hadden op onderwer pen waarover dezelfde avond be raadslaagd was, omdat de beslis singen reeds genomen waren. Om meer inhoud te geven aan het spreekrecht acht het college van burgemeester en wethouders het wenselijk dat ook een recht vóór de aanvang van de raads vergaderingen kan worden uitge oefend. Dit spreekrecht dient - ter wille van de tijd - echter beperkt te blijven tot onderwerpen die op de avond van de vergadering geagen deerd zijn. Na afloop kan dan over ieder willekeurig onderwerp'wor den gesproken. belangstellenden bij de vergade ringen van de gemeenteraad gele genheid te geven na afloop van deze vergaderingen vragen te stel len en/of opmerkingen te maken. Bij het instellen van dit spreek recht is toegezegd dat na afloop van een proefperiode van onge veer één jaar bezien zal worden of de proef geslaagd is en/of dit spreekrecht gereglementeerd dient te worden. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat de proef als geslaagd mag worden beschouwd, omdat meerdere maken van het spreekrecht gebruik werd ge maakt. Om de betrokkenheid van in woners bij het gemeentegebeuren nog meer te stimuleren achten GEHUWD Leune, Simon, wonende te Bent huizen en Qualm, Jozina Wilhel- mina, wonende te Moerkapelle. Roos, Pieter Cornelis, wonende te Moerkapelle en van der Knijff, Hendrika, Wonende te Moer kapelle. HUWELIJKSAANGIFTEN Koole, Bennardus, wonende te Moerkapelle en: Bakker, Pieter- nella Joanna, wonende te Moer kapelle. GEBOREN Hendrik, zoon van Wortman, Hendrik Walter en: van der Spek, Dirkje. OVERLEDEN Nelisse, Hendrika, op 17 mei 1980 te Moerkapelle, oud 80 jaar. Brandweer Moerkapelle wint le prijs Op 10 mei j.l. heeft de plaatselijke vrijwillige brandweer de eerste prijs gewonnen tijdens de privin- ciale lage-druk-wedstrijden 'tweede klasse', te Ottoland. Het corps, dat onder leiding van bev el voerder C.V. Bakker, de strijd aanbond met 9 brandweerkorp sen uit diverse gemeenten, kwam met 426 punten als beste uit de bus. Op 7 juni aanstaande zullen zij hun eer gaan v erdedigen tijdens de selectie-wedstrijden te Bernisse. Vanaf deze plaats willen wij het brandweerkorps van harte felici teren met deze overwinning. RAADS VERGADERING Op dinsdag 27 mei aanstaande zal om 19.30 uur in het gemeentehuis een openbare vergadering van de gemeenteraad worden gehouden.

Dorpskrant | 1980 | | pagina 2