verwey Adegeest MEER ZEKERHEID WILT U EEN DAKKAPEL OP UW HUIS? BOUW- EN INSTALLATIEBEDRIJF betekent: WIJ ZIJN AL JAREN GESPECIALISEERD IN DIVERSE STANDAARDTYPEN (in één dag kompleet geplaatst) (zeer konkurerende prijzen) VERWEIJ ADEGEEST EN NKP Informatie: K.H. Verweij, tel. 2244, toestel 4 vraag vrijblijvend offerte of ga kijken bij onze modellen die reeds geplaatst zijn. Dit is het eerste kantoor in de fabriek te Zevenhuizen. Links: Ina v.d. Ruit, rechts. Klaas P. Verweij. Het oude huis van lange Lena is op de foto nog zichtbaar. Wie kent in Zevenhuizen en wijde omgeving niet de letters V&A? Immers elke week duikt deze naam wel ergens op in sportuitslagen van bijvoorbeeld de volleybalvereniging Zevenhuizen. V&A staat voor de naam "Verweij Adegeest", een inmiddels gerenommeerd kassenbouwbedrijf dat onder de naam NKP(Neder- landse Kassenbouw Produktie) naam hoopt te gaan maken op de wereldmarkt. Hierover meer, maar eerst de steenlegger eens wat nauwkeuriger beschrijven. Achter de naam van Verweij -Adegeest, staat "Klaas Verweij", die de sport in Zevenhuizen een warm hart toedraagt en het w&arnodig, financieel steunt. Sinds 1964 is V&A een bekende naam in volleybalkringen, omdat vanaf die tijd dit bedrijf als spon sor optreedt. In een recordtijd werkte deze vereniging zich op, van een beginnend regionaal clubje, tot een nationaal bekend team, dat hard onderweg is iffe». de ere-divisie. Voetbalvereniging "Groeneweg" -speelt onder grote belangstelling van Verweij Adegeest in de tweede klasse van de KNVB en sinds kort bestaat er een NKP zaalvoetbalteam. De Nederlandse schaatssprintploeg heeft zich ook enige jaren onder de financiële hoede van Verweij Adegeest kunnen stellen, terwijl ex-schaats kampioen op de 500 meter Jan Bazen, al geruime tijd verkoop leider bij het Zevenhuizense be drijf is. geschiedenis van een kassenbouw bedrijf Naar aanleiding van publikaties over de Verenigde Nederlandse Kassen bouw Produktie (NKP) bezocht de redactie van de Dorpskrant de 'grote' man hierachter, Klaas Verwey, in zijn riante villa aan de Hennipsloot. Het Klaas Verweij is een goedlachse man, die het organiseren duidelijk in zijn vingers heeft zitten. De roem is hem beslist niet naar het hoofd gestegen, want hij is - ondanks alle voorspoed, zichzelf gebleven. Ook een grote dosis nuchterheid in het 'management' was in zijn voordeel, want zijn vriend en compagnog, liet het jaren geleden afweten. In alle vriendschap is Ade geest vertrokken, terwijl de naam, als zodanig gehandhaafd bleef, waar de heer Adegeest content mee was. Moedig was hij ook, want wie durft het aan, als verwarmingsmonteur zomaar over te stappen en kassen- bouwer te worden? 19 jaar geleden begon het allemaal. Nadat hij begonnen was in de verwarming van kassen, als lasser in dienst bij Klaas Vente, begon hij voor zichzelf met het lassen van buizen, samen met Piet Adegeest. Er was nog een derde man in het spel, maar die viel af. Toen zijn Piet en Klaas zommar ineens begonnen met het bouwen van een kas. "Ik weet het nog goed, het was de tuin van Witteloos- tuin, aan de Hoofdweg. Na een jaar of vijf, zes hebben we die kas terugge kocht en weer doorverkocht aan V.d. Meer aan de Hoofdweg. Toen we samen begonnen hadden we één man personeel, m'n broer Jo Verweij, die het langst bij ons is. Van 1 ha kas, werden het 2 ha, tot tien tallen toe. Waar zijn jullie begonnen? Op de Eendrachtsdijk, met een plank over de Bosgracht kwamen we in de schuur van Jaap de Korting. Omdat hij niet sterk in jaartallen is roept hij zijn vrouw Tiny erbij, die excact de jaren weet te melden, ook van de periodes dat ze in de diverse woningen woonden. "1 jaar aan de Eendrachts dijk" vertelt zij. Toen kwam er een periode Bleiswijk, tegenover de vei- linhal, maar dit was eveneens tijdelijk, ook maar 1 jaar. Aan de Albert van 't Hartweg in Nieuwerkerk hadden Verweij en Adegeest armslag in het opslaan van materialen voor vijfjaar. Klaas en Tiny woonden toen achter een kruidenierswinkel, waar nu de damwskapsalon in is gevestigd. In de beginjaren zorgde Wim Visser voor de boekhouding (beslist vermelden hoor!, vindt Klaas Verweij) Het was toch al klein wonen in het achterhuis maar desondanks was er nog een klein vertrekje waarin Wim Visser 's- avonds de boeken kon bijhouden. Ina van der Ruit volgde hem op als vast boekhoudster, waarbij Visser contro leerde. Ir. Luiten kwam, een zeer deskundig man, die een zelfstandig adviesbureau heeft voor de tuinders- bedrijven. Hij werkt nog veel voor V&A. Na 11 jaar achter de kruide nierswinkel, woonde het echtpaar Verweij 11 jaar aan de Dorpsstraat, waar ook het bedrijf zich in 1964 ves tigde. In dat jaar, werd er een eerste bedrijfshal gebouwd, met een opper vlakte van 44 x 12 m. Na verloop van een aantal jaren werd een tweede hal gebouwd, die dezelfde afmetingen kreeg. Piet Adegeest betrok hetzelfde pand als Klaas Verweij: van één geweldig groot huis, werden twee grote huizen gemaakt. Na de verhui zing van Piet Adegeest werd het enen gedeelte als kantoorruimte ingericht. Jan Bazen trok vijf jaar geleden met zijn vrouw in het pand van de familie Verweij, toen die verhuisden naar de Hennipdreef. Toen Piet Adegeest in 1968 vertrok, telde V&A al 15 medewerkers, verne men we. Verweij: "Piet z'n grootste beweegreden om uit de zaak te stappen was, om zelf tuinder te worden in Berkel, zodat in een sfeer van "ouwe jongens krentebrood" ge scheiden werd." Klaas en Piet gaan nog in de beste verstandhouding met elkaar om. De naam V&A kon voort bestaan, wat Klaas Verweij fijn vindt. "Er zijn zoveel zaken die de ngam Verweij dragen, maar nu met Ade geest erachter is het veel duidelijker". Voordat het Verweij boven het hoofd ging groeien, kwamen er bekwame mensen werken in het bedrijf. Jan Bazen, die eerst vertegenwoordiger was, in onlangs verkoopleider gewor den van de nieuwe firmd, terwijl Wim van Oostrom als exportmanager werd aangesteld. Beiden voor de N.K.P., dat in de toekomst ruimte zal bieden aan dertig arbeidsplaatsen. Ook wordt er veel kassenbouwwerk ver richt door onderaannemers die Ver weij dus niet in loondienst heeft. Op dit moment werken in beide bedrijven totaal 40 mensen. Jan Slingerland is procuratiehouder en doet het uitste kend. Op kantoor zorgen drie meis-jes voor de afwikkeling van administra tieve zaken. Klaas Verweij jr. is tot directeur aangesteld van V&A. Hij is de zoon van Verweij's oudste broer. Na een inwerkperiode in een "expe rimenteel jaar" heeft Klaas jr. bewe zen over ruim voldoende capacitieten te beschikken. "Hij bezit de technische kennis en is'een echte manager. Ik bemoei me steeds minder met zijn directeurschap" vertelt Klaas sr. V&A is verhuisd naar de loods achter Abbe- kerk, terwijl een paar maanden geleden in de bedrijfshallen N.K.P. ontstond, totaal 3000 m2. N.K.P. Wat is de Verenigde Nederlandse Kas senbouw Produktie (NKP) in Zeven huizen? Wel, wat bij een doorsnee kassen bouwbedrijf in twee weken wordt ge fabriceerd, b.v. één hectare tuinbouw kassen, kan bij NKP in één dag met hetzelfde aantal mensen worden ge daan. Kassen bouwen dus, met een complete omwenteling in de produk- tiemethoden, door de toepassing van verregaande automatisering. Door deze automatisering, die het gevolg is van twee jaar intensief overleg met verscheidene machinefabrieken, wordt niet alleen de leveringsduur van kassen aanzienlijk bekort, maar door de grote besparing op arbeidskosten is prijsconcurrentie mogelijk gworden op een niveau dat een groot deel van de exportmarkt weer kan worden herovert op, onder meer, de goedkoop producerende Oostbloklanden. Speciaal voor het buitenland hanteert de NKP de naam "Dutch Green house Corporation" Om afzetgebie den te vinden in het buitenland wordt er heel wat afgereisd, door Jan Bazen en Wim van Oostrom. De afgelopen weken stond de NKP driemaal in Frankrijk op de tuinbouwvakbeurs met een kas als model. In Avignon in Bordeaux en in Orleans bleek belang stelling voor de kassen van de NKP te bestaan, zodat diverse orders konden worden genoteerd en er nog steeds binifenkomen. Frankrijk is het eerste land dat "klaar" is. Er is een afzetgebied gevonden. Uit Grieken land kwam een order van 3 ha. terwijl de orders ook uit andere landen binnenkomen. Wim van Oostrom gaat nu 13 dagen naar Canada op 'promotion' reis om de Canadezen waim te maken voor de Hollandse greenhouses. Ook Portugal komt binnenkort aan de beurt, waarna de NKP in eigen land zich presenteert op de Grote Tuinbouwbeurs in Bleiswijk in februari. Daaraanvolgend zal er een officiële opening van de NKP volgen. Waarom automatiseren en een NKP? Verweij: "Naast prijspolitieke redenen was het voortdurend gebrek aan vakmensen doorslaggevend om het nieuwe bedrijf zo geautomatiseerd mogelijk op te zetten. Om aan produktiepieken te voldoen moet je soms ineens over tien tot twintig vakkundige lassers kunnen beschik ken. Door onze 'bijna' twintigjarige ervaring in V&A weten we dat die niet te krijgen zijn, wat betekent dat je 'nee' moet zeggen tegen grote orders, waarbij een snelle oplevering zwaar telt, Nu hebben we geen enkel probleem meer met een order van 10 tot 15 hectare die in een korte periode moet worden 'uitgeleverd". Verweij vertelt dat men beschikt over een grote las-unit, met vele las-toort- sen. Voor veertig lassers heeft unit 70 tot 80 seconde nodig. Door dat tempo kunnen we eindelijk hard tegen de buitenlandse concurrentie aangaan. Op een offerte kan deze produktie- methode zelfs vele duizenden guldens per hectare in arbeid uitmaken. WEERSTAND Niet iedereen is blij met het automati seren van allerhande systemen, van wege de verloren arbeidsplaatsen. De Bij de NKP is dit niet van toepassing, integendeel zelfs want er komen in to taal 30 plaatsen bij in de toekomst. Een achttal mensen is afkomstig van V&A, terwijl een ander deel al is aangetrokken. Binnen een half jaar zijn er nog eens 15 mensen nodig. Het merendeel van de banen kan op part time basis worden verricht (inpak- werk) zodat de vrouwen de kans krijgen in de tijd die hen uitkomt te werken. En wat de vakmensen betreft stelt Verweij dat de las-unit inderdaad 10 tot 15 mensen lassers uitspaart, maar dat de ervaring leert dat deze niet te krijgen zijn. Uiteraard heeft men wel een aantal lassers in dienst: gedegen vaklui. Het bijzondere van de nieuwe situatie is, dat Verweij zij eigen toeleverancier is geworden. De NKP levert uitslui tend aan kassenbouwers zoals Verweij Adegeest er één is. Verweij vindt de voordelen hiervan legio, omdat men de eigen produkten door en door kent, terwijl de kassenbouwers nu tot op de milimeter mweten wat de mogelijk heden van het produktiebedrijf zijn. "Ons kassenbouwbedrijf is nu en dan ook in staat om bijzonder snel en goedkoop een totaalpakket te bren gen met alle systemen, alle energie-be sparende voorzieningen enandere zaken die voor een goede kas van belang zijn". De technische details van de wijze waarop de kassen gefabri ceerd worden worden door Verweij ook nader aan een beschouwing onderworpen. Hij vertelt dat de inter nationale activiteiten niet inhouden dat de NKP de vaderlandse markt vergeet, integendeel, want Nederland is onderverdeelt in rayons en men wil per rayon werken, met kassenbouwers die consequent de produkten van Verweij voeren. Vele kassenbouwers bouwen reeds NK P-kassen - in Aals meer, Westland enz., er zijn nog vele aanvragen van kassenbouwers in Nederland, "ook voor de Nederlandse tuinder is een snelle aanleg en vooral een geringe kostprijs van groot belang. De mogelijkheden zijn uitge breid. We produceren zgn. 'tralie- kassen' in typen van 6.40 en 9.60 meter. De 8 meter breedkapper is ook gereed. Op stapel staan nog de 12,80 meter breedkappers, en nog moderner tuinbouwloodsen, uitgevoerd in stan- daardmaten of op maat gemaakt voor de bestaande situatie", aldus Verweij. De afnemer kan verder kiezen uit allerlei uitvoeringen van dubbelglas en energiebesparende maatregelen. Kortom er kan door NKP aan de bouwers worden geleverd hoe ze het willen, terwijl zij het op hun beurt van de klant (de tuinder) vernemen. De kassen kunnen helemaal kant en klaar worden geleverd inclusief verwarming regenleiding en dergelijke.

Dorpskrant | 1980 | | pagina 6