VERSMARKT DICK PAK Danfoss regelt de temperatuur haarfijn! BABY- EN PEUTERZWEMMEN Gebruik op al uw radiatoren Danfoss radiator thermostaten. Zij verhogen u\y CV comfort en regelen de temperatuur haarfijn. Hierdoor kunt u tot maar liefst 20% op uw stookkosten besparen! Danfoss radiatorthermostaten zijn eenvoudig te monteren en geschikt voor alle typen radiatoren. Magere HAMLAPPEN500 gram 6,75 1 kilo 11,98 KIPFILET100 gram 1,65 SCHOUDERKARBONADE500 gram 4,75 GEHAKT h.o.h. 500 gram 4,25 500 gram zeer magere RUNDERLAPPEN7,95 500 gram SUKADELAPPEN7,95 500 gram verse Runder- of Varkenslever 2,70 5 kilo RUNDERHART 29,50 FA. P. VISSER ZONEN Nederlands meest verkochte radiatorthermostaat In het Zevenhuizense zwembad "De Koornmolen" gebeurt elke woensdagmorgen toch eigenlijk wel iets unieks. Ca. 200 moeders gaan én komen met hun baby en peuter, om het kind al op zeer jonge leeftijd •vertrouwd met het water te maken. KWALITEITSSLAGERIJ DICK PAK Topkwaliteit Varkens-, Rund- en Kalfsvlees Ed Beere, zwemonderwijzer, is de geestelijke vader van dit zwemge beuren, waarvoor aanvankelijk weinig of geen andere belangstel ling bestond dan Sjaan Meijer met haar zoontje en Henny Gericke. Op de woensdagmorgen bestond er sinds 1974 een 'moeder en peu- terzwemuurtje'. Sjaan Meijer toog erheen, maar merkte dat ze vrijwel de enige was met haar 2-jarige zoon Peter. Ed en Anneke Beere waren toen al gevorderden met hun zoon Buddy, die op de leeftijd van 2 maanden al met z'n vader of moeder het water inging, dat was mede een gevolg van het feit dat zowel zijn vader als zijn moeder zwemonderricht gaf, een moeder en peuter-uur was er toen nog niet. Sjaan Meijer en haar man, hadden zich al voorgenomen, voordat Peter geboren was "dit kind zal zo vroeg mogelijk leren zwemmen, vooral omdat we zo dicht bij het water wonen". "Al gauw kwam Henny Gericke erbij, maar het duurde nog wel een hele tijd voordat de mensen echt begonnen te komen, pas in 1976/1977 kwam er meer belang stelling voor het moeder en kind uurtje, dat sinds 2 jaar uitgebreid is tot 2 uren op de woensdagmor gen". Het is dan een gaan en komen van moeders, zodat het zwembad net een bijenkorf is. De baby's en peuters worden aan- en uitgekleed op speciale aankleed- tafels, terwijl er een aangename temperatuur heerst in het zwem bad, zowl van het water als de bovenlucht, wat trouwens ook een voorwaarde is om met zulke kleine hummeltjes te gaan zwem men. Les of instructie wordt er niet gegeven, wel geadviseerd door Ed Beere of zijn vrouw Anneke, die per toebeurt dit zwemgebeuren begeleiden. De baby's mogen maar een paar minuten in het water, terwijl het ook een wekelijks terugkerend rit me moet zijn wil het kind werkelijk vorderingen maken. Zo doende blijven de moeders alle maal niet veel langer dan een half uurtje als ze erge kleintjes hebben, om het kihnd weer 'op rust' te laten komen. De doorstroming in die twee zwemuurtjes is dan ook enorm, alhoewel het toch eigenlijk druk genoeg is. Jammergenoeg zijn er geen lege uren meer beschikbaar op de woensdag, wanneer het water iets warmer is dan normaal, omdat dan ook met gehandicapten en bejaarden wordt gezwommen. Maar het iets unieks is, blijkt uit de reacties van omliggende ge meenten: Er wordt geïnformeerd hoe het in Zevenhuizen wordt gedaan omdat de zwembadbezoe kers uit de omliggende plaatsen bij hun eigen zwembad hiernaar in formeren. Van heinde en ver komt men naar Zevenhuizen, waar het zo langzamerhand een beetje te vol wordt, "het mooiste zou zijn als meer zwembaden dit moeder en kind-zwemmen zouden gaan begeleiden", meent Ed Beere. Jammer dat zovelen bang zijn zijn om met een kind onder water te gaan. Op de televisie komt Ed Beere maar kort en zal het lang niet iedereen duidelijk worden, daar om gaat hij met een onderwater camera een instructiefilm maken. De Dorpskrant ging naar hem toe voor wat meer gegevens. Het hoe en waarom met baby's te gaan zwemmen vernemen we van Ed Beere, als we hem thuis opzoeken, na de t.v.-opnamen, waarvan de Dorpskrant-redactie getuige was enige weken geleden op de woensdagmorgen. Wanneer kan er begonnen worden Ed: "Als de zuigeling ongeveer 7 weken oud is en na overleg met de desbetreffende huis- of kinder arts die het kind onder controle heeft. Waarom zo jong? "Het kind heeft 9 maanden in water geleefd in de moederbuik en is er nog op ingesteld om zonodig een moment onder water te zijn nl. de luchtwegen sluiten zich nog automatisch af terwijl het kind de mond en ogen openhoud. Ook de lichamelijke ontwikkeling gaat weer verder zoals het in het moederlichaam begonnen is". Welke voorzorgen zijn er nodig voor men in het water gaat? "Informeer eerst hoe hoog de temperatuur van het water is in het bad waar men gaat zwemmen, zodat men thuis het badje lang zaam aan kan passen, daar er anders een te groot temperatuurs verschil is voor het kind. Als het badwater 29° C is maak het badje thuis dan ongeveer 33° C. Mocht het badwater nog lager zijn, raadpleeg dan nogmaals de arts, of hij het dan nog raadzaam acht of dat het beter is nog even te wachten, totdat het kind ongeveer drie maanden is". Wat kan men doen als men de eerste keren in het zwembad is? "Ga in geen geval langer dan 3 tot 5 minuten in het water, naar mate het kind ouder is kan het langzaam worden opgevoerd, doch zorg er altijd voor dat het kind niet teveel afkoelt, daar het anders zoveel energie moet ver bruiken om warm te blijven, dat het uitgeput raakt en dan de normale regel van de dag kwijt raakt (geen eten en alleen maar slapen - dit mag natuurlijk nóóit) Onder water kan het kind best Onder water kan het kind best, volgens Beere, omdat de luchtwe gen automatisch afsluiten. Aange raden wordt om dit rustig en vol zelfvertrouwen te doen, zodat het kind dit alles als normaal be schouwt. WAARSCHUWING Er dient volgens Ed Beere goed opgelet te worden op de houding van het kind, want zodra het boven water komt wil het adem halen. "De mond moet dus leeg zijn van water", waarschuwt hij. De eerste maand kan men dit per keer niet herhalen, omdat de hart- frequentie hoog oploopt en het kind veel tijd nodig heeft om te herstellen. Naarmate de duur van het in het water zijn langer is, kan men deze oefening herhalen. Ed Beere benadrukt hierbij "veel tijd overhouden voor het herstel van de hartfrequentie". Om te voorkomen dat het kind beperkt wordt in zijn bewegings vrijheid wordt geadviseerd het kind niet te dicht tegen zich aan te houden. Over de periode van 6 tot 9 maanden. "Als het kind onveer 6 maanden is sluiten de luchtwegen niet meer automatisch af: het kind kan zich gaan verslikken". Een gevolg hiervan kan zijn dat het kind niet meer in het water wil. Als dit het geval is, adviseert Beere, een keer over te slaan. Het kind moet namelijk tijd krijgen zich aan te passen aan de nieuwe ontwikkeling van zijn lichaam. Mogen er drijfmiddelen worden gebruikt? "Nee", meent Ed, "omdat als het kind in het water valt ook geen drijfmiddelen om heeft. Het moet leren reageren op situaties die zich zoals voor kunnen doen". De ik-periode De kans bestaat dat een kind op een bepaald moment niet veel meer wil, als het kind zich bewust wordt wat het allemaal alleen kan. Voor de moeder niet zo leuk, maar wel een goed moment. Deze periode kan 14 dagen duren maar ook een jaar. Het lijkt alsof het kind bang is, maar dat is niet waar, het wil alleen maar doen waar het zelf zin in heeft. Wat is het resultaat van dit op jonge leeftijd zwemmen? Ed Beere concludeert: "het is erg gezond, zowel lichamelijk als geestelijk bevordert het de ont wikkeling en bovendien de zelf redzaamheid van het kind. Het kind heeft, als het in het water valt meer kans op overleven". DONDERDAG T/M ZATERDAG: 20 TM 22 NOVEMBER: MAANDAG EN DINSDAG: 24 EN 25 NOVEMBER: per kilo nu 7,98 WOENSDAG: DONDERDAG T/M ZATERDAG: 27 T/M 29 NOVEMBER: DE HELE WEEK: MOERKAPELLE VOOR GOEDKOPER EN GEZELLIGER WINKELEN Wij vertellen U er graag meer over. Dorpsstraat 169 - Zevenhuizen Tel. 01802-1206

Dorpskrant | 1980 | | pagina 6