Gemeente Zevenhuizen BELASTINGTARIEVEN 1981 HOOFDLUIS AGENDA BURGERLIJKE STAND Collecteschema In de editie van dit blad van 24 oktober 1981 is uitvoerig ingegaan op de gemeentebegroting 1981, de begroting van het gemeentelijk grondbedrijf 1980 en de daarbij behorende Nota van Aanbieding. Deze begrotingen en Nota zijn behandeld in de openbare raadsvergaderingen vah 13 en 20 november 1980. In die vergaderingen is ook aandacht besteed aan de tarieven van de gemeentelijke belastingen voor 1981. Voor dat jaar zullen nu de volgende heffingen gelden. Rioolrecht Dit recht zal voor een huisaansluiting worden verhoogd met 4,3% van ƒ71,52 per jaar tot 74,64 per jaar. Voor bedrijven, werkplaatsen, kantoren e.d. gelden tarieven, welke afhankelijk zijn van de afgevoerde hoeveelheid afvalwater of afvalstoffen. Hondenbelasting. Gold voor 1980 een tarief van 65,50 voor het houden van een hond, voor 1981 is dit verhoogd met 5% tot 69,- per hond. Voor houders van een hondenkennel of voor een handelaar in honden is het tarief vastgesteld op 90,- per jaar, ongeacht het aantal honden. Reinigingsrechten Voor 1980 gold een tarief van ƒ62,04 per jaar voor het ophalen van huisvuil e.d.. In de openbare vergadering van 8 mei 1980 heeft de raad besloten dit tarief te verhogen tot 81,84 per jaar in verband met de financiële problemen bij de N.V. Afvalverwerking Rijnmond (A.V.R.). In de editie van dit blad van 23 mei 1980 is hieraan uitvoerig aandacht geschonken. In de betreffende vergadering van 8 mei 1980 sprak de raad zich tevens uit, dat voor 1981 voorshands de kosten van de reiniging voor 46,34% gedekt zouden moeten worden door de oporengst der reinigingsrechten. Dit percentage gold ook vóór het financiële debacle bij de A.V.R.. Uitgaande van het vorenstaande is besloten het tarief voor 1981 definitief vast te stellen op 95,04 per jaar. Leges. Op een enkele uitzondering na zijn de tarieven met 5% verhoogd. Zodra de Koninklijke goedkeuring op het raadsbesluit is verkregen, zullen de nieuwe bedragen geheven worden. In een volgende editie zal aan de diverse verhogingen nog nader aandacht worden besteed. Woonforensenbelasting Deze belasting wordt geheven van hen, die zonder in de gemeente hoofdverblijf hebben er op meer dan 90 dagen per jaar voor zich of hun gezin een gemeubileerde woning beschikbaar houden. Voor 1981 zijn de tarieven per jaar als volgt vastgesteld: a. voor woningen en woonboten 1. met een oppervlakte tot 10Ó m2 2. met een oppervlakte van 100 m2 en meer b. voor een caravan, tenthuisje of soortgelijke ruimte 1. met een vloeroppervlakte tot 35 m2 2. met een vloeroppervlakte van 35 m2 en meer 306,- ƒ420,- 153,- 306,- Begrafenisrechten Evenals de leges zijn de diverse tarieven in de hiertoe strekkende verordening verhoogd met 5%. Onroerend-goedbelastingen. In 1976 werd de onroerend-goedbelasting in deze gemeente ingevoerd. Als heffingsgrondslag werd gekozen de waarde van het onroerend-goed in het economische verkeer met als peildatum 1 januari 1976. Voor de periode 1976-1980 is de grondslag niet veranderd (tenminste als er in die periode geen verbouwingen e.d. hebben plaatsgevonden). Besloten is nu de peildatum van 1 januari 1976 te wijzigen in 1 januari 1980. In de editie van dit blad van 29 februari 1980 is hieraan reeds aandacht geschonken. Tevens is besloten de totale opbrengst voor 1981 van de onroerend- goedbelastingen niet te verhogen ten opzichte van 1980. In het algemeen kan gesteld worden, dat de waarde van onroereftd-goed in het algemeen, en van huizen in het bijzonder, in de periode 1976-1980 flink is toegenomen. Om de totale opbrengst niet te laten stijgen zijn de tarieven daarom voor 1981 als volgt verlaagd. gebruikers per belastingjaar eigenaren per volle 3000,- waarde volle 3000,- waarde 1980 1981 ƒ5,30 2,65 ƒ3,50 1,75 De totale opbrengt over 1980 en 1981 blijft dus ongeveer gelijk, maar dat betekent niet, dat de aanslag gelijk behoeft te zijn. In het ene geval komt diehoger uit, in het andere geval lager. Dit komt omdat de herwaardering van de economische waarde ook te maken heeft met een herverdeling van de belastingdruk. Als voorbeeld kan worden aangehaald, dat woningen in het algemeen meer in waarde zijn gestegen als bijvoorbeeld boerderijen en bedrijfspanden e.d.. Maar ook niet alle woningen zijn weer gelijk in waarde gestegen. Factoren als bouwjaar, ligging, kwaliteit enz. spelen daarbij een grote rol. Het hebben van hoofdluis, is het een schande? Zoals u weet komt de hoofdluis in onze streek af en toe de kop op steken. Hoofdluis gaat namelijk gemakkelijk over van de een op de ander en kan dus bij iedereen voorkomen, onafhankelijk van beroep of sociaal milieu. Hoofdluis verspreidt zich door contact tussen de mensen, vooral tussen de kinderen, waar hoofden- contact vaker voorkomt; maar ook door mutsen, sjaaltjes en jassen die dicht bij elkaar aan de kapstokken hangen, kan de hoofd luis zich verspreiden. De hoofd luis heeft geen voorkeur voor gewassen of ongewassen hoofden. Het is dus niet waar dat alleen de viezerikken besmet kunnen wor den. Iedereen kan de kans lopen door de hoofdluis onaangenaam te worden verrast! Het is dus geheel ten onrechte, als iemand zich voor het hebben van hoofd luis zou schamen of als degene die het heeft met de vinger wordt na gewezen. Om zo gauw mogelijk van de gevolgen, die men van de hoofdluis ondervindt, af te zijn en ook om te voorkomen dat weer anderen ermee kunnen worden besmet, en dus de overlast krijgen, is het erg belangrijk zo gauw mogelijk met de behandeling te beginnen en deze ook grondig te doen. Vroegtijdige onderkenning en behandelng is van groot belang bij de bestrijding van de hoofdluis. Als kinderen zich vaak op het hoofd krabben, dan moeten de ouders bedacht zijn op de mogelijkheid van de aanwezig heid van luizen en onmiddellijk ter controle overgaan. Nog beter is om er een gewoonte van te maken om de kinderhoofden regelmatig bijvoorbeeld eens in de week voor het haar wassen, op luizen en neten te controleren. Als iedereen alert blijft, krijgt de hoofdluis weinig kans zich te verspreiden. Hoe herkent men een besmetting met luizen? De luis zelf is een klein grauw diertje, dat u soms tussen de haren door kunt zien wandelen en dat u zeker vindt als u het haar uitkamt met een stofkam. Verder moet u zoeken naar neten, de eitjes die moeder luis in grote getalen legt, meestal dicht bij de hoofdhuid op warme plekken, dus rondom de oren en onder de pony. Deze neten zijn glanzend wit, heel klein. Ze lijken wat op roos, maar in tegen stelling tot roos zitten ze vast aan het haar en zijn er niet uit te kammen. Gevolgen van een besmetting De hoofdluis is een onschuldig dier, dat geen ziekten overbrengt. Het dier voedt zich echter net als b.v. de vlo met bloed. Hierdoor onstaan kleine beetwondjes op.de hoofdhuid, die jeuken en aanlei ding geven tot krabben, waardoor de wondjes weer met bacteriën besmet kunnen worden. De neten komen na ongeveer 8 dagen uit, waarna de jonge vrouwtjes-luizen na nog eens 8 dagen zelf beginnen eieren te leggen, zodat een kind in korte tijd onder de luizen en neten zit en een bron van besmetting voor anderen wordt. Behandeling Luizen en neten zijn over het algemeen gemakkelijk te behan delen met prioderm of noury hoofdlotion, die verkrijgbaar zijn bij drogist of apotheek. Als ziekenfondslid kunt u het op recept van de huisarts krijgen. De gebruiksaanwijzing nauwkeurig volgen. Het is noodzakelijk de behandeling na een week te her halen, omdat de kans bestaat dat niet alle neten gedood zijn na één behandeling en dus nog kunnen uitkomen. Hoe voorkomt men een herhaalde besmetting? Het is noodzakelijk om bij de behandeling de kammen en bor stels grondig te reinigen, ook het beddegoed, kleding, mutsen en sjaals, omdat zich daar ook luizen kunnen bevinden. Het is te hopen dat we met z'n allen die lastige hoofdluis te lijf kunnen gaan. Heeft u problemen met de behandeling dan kunt u advies vragen bij u wijkverpleeg kundige. Wijziging regeling warmte-isolatiesubsidie De staatssecretaris van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening heeft de in het kader van het Nationaal Isolatie Programma van kracht zijnde "Beschikking geldelijke steun warmte-isolatie bestaande woningen" gewijzigd. Met ingang van 11 november 1980 is de mate waarin gesubsidi eerd wordt, alsmede de hoogte van de bijdrage ineens afhankelijk gesteld van de te treffen voor zieningen tot verbetering van de warmte-isolatie. De geldelijke steun uit 's rijks kas bedraagt 15% van de kosten van isolerende beglazing en 25% van de kosten van de overige voorzieningen tot verbetering van de warmte-iso latie. Per woning wordt over een bedrag van maximaal 5000,- aan te treffen voorzieningen uitbe taald, met dien verstande dat de bijdrage ineens niet meer dan 1250,- zal bedragen. Bij deze nieuwe regeling is in aanmerking genomen, dat thans ook de isolatie van begane grondvloeren voor subsidie in aanmerking kan komen. Ter gemeentesecretarie zijn aan vraagformulieren verkrijgbaar. Maandag 8 december 1980 Openbare vergadering van de Commissie financiën, ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en al gemene zaken. Aanvang 20.30 uur. In deze vergadering zal aandacht geschonken worden aan enige aanpassingen van een drietal belastingen, het opnemen van gelden in 1981, de aankoop van enige gronden en een tweetal wijzigingen van het bestemmings plan "Landelijx Gébied". Deze wijzigingen hebben ondermeer betrekking op het rijwielpad langs de Noordelijke Dwarsweg, het vervangende wegtracé langs de Rottekade, de uitwerking van het kassengebied aan de Bredeweg en de situering van bedrijfswoningen Donderdag 18 december 1980 Openbare vergadering van de raad Aanvang 19.30 uur GEBOORTEN Natasja, dochter van: Vos, Pan- cras en: Hermus, Maria. Robbert, zoon van: Koole, Jan en: Ooms, Erkie A. Saskia, dochter van: Rubeling, Petrus J. en: Roosen, Marina J. Pim, zoon van: Vente, Albert A. en: Pols, Leentje Robbert Jan, zoon van: Bijster bosch, JanJ. en: de Jong, Stijntje. OVERLEDEN Zijderhand, Pieter op 3 november 1980, oud 78 jaar. Van der Spek, Dirkina W. op 24 november 1980, oud 2 jaar. Rietveld, Jacob op 29 november 1980, oud 81 jaar. HUWELIJKEN Van Vliet, André en: De Koning, Dina J. Van Opijnen, Ronald en: Kloot wijk, Rookje. 5 december 1980 tot 1 januari 1981 geen collecten.

Dorpskrant | 1980 | | pagina 2