1 KERSTFEEST WARME BAKKER VERBEIJ GROTE RAMPENOEFENING Noordelijke Dwarweg WEER OPEN ANNALIÊS Mijn jeugd, mijn dorp, mijn kameraden Niet velen zullen het maandagavond gemerkt hebben; er was een grote rampenoefening, waaraan daadwerkelijk werd deelgenomen door de plaatselijke hulpverleningsdiensten, politie, gemeente, regionale zelf bescherming, het ambulancevervoer, gemeentearts J.A. Ensing en talrijke politiefunctionarissen. Het was een zgn. "staf en verbindings oefening", waarbij er van uit werd gegaan dat er een straalvliegtuig in de buurt van het bejaardentehuis was neergestort. Die plaats werd niet gekozen voor de oefening, maar het bij uitstek geschikte terrein van A.J.M. van Well B.V. - de Spar - op het industrieterrein. Hier deed zich in het gebouw zgn. explosiegevaar voor, terwijl een gedeelte was ingestort. Naast enorme rookontwikkeling werden de zelfbeschermers en redders gehinderd door de duisternis. De "Lotus-patiënten" speelden zoals gewoonlijk weer geweldig mee, niet alleen in schmink mar ook in het kermen. Naast Lotus-patiën ten waren er ook diverse 'gewon den' vrijwilligers uit de gemeente. Op het terrein buiten stond de commando-wagen voor het eerst bij een oefening in Zevenhuizen gebruikt, van waar uit commu nicatie werd onderhouden met het beleidscentrum, dat gehuisvest was in het gebouw voor hulpver leningsdiensten aan de Burg. Boerstraat, waar gemeentefunc tionarissen, de burgemeester, wet houders, gemeentesecretaris en politiemensen ijverig de papieren invulden die zo'n ramp met zich mee brengt. De brandweer hield zich daadwer kelijk bezig met het blussen van de brand ontstaan door een botsing van personenwagens met een tankauto, achter het industrieter rein. Dit was een ander onderdeel van de oefening. Om tien over zeven werd maandagavond voor alarm geslagen,waarna rond acht uur "groot alarm" kwam. De oefening werd met betrekking tot de daadwerkelijke rampenbestrij ding voorbereid door de heer A. de Vos, hoofd van de plaatselijke B.B., E.H.B.O. en E.H.B.R., in samenwerking met de zelfbescher- mingsdienst voor de regio te Gouda. Na afloop van de oefening werd er rond tien uur in de kantine door burgemeester A.v.'t Verlaat nader op de oefening ingegaan. "Het valt niet mee om serieus te zijn bij een vermeende ramp, er komt zoals gebleken is heel wat voor kijken als in werkelijkheid een straalvliegtuig zou neerstor ten. Wij denken dat bepaalde ge beurtenissen ons voorbijgaan, maar het is altijd mogelijk dat ons zo'n ramp treft". Spreker dankte alle vrijwilligers, waarvan er meer dan honderd waren, voor de ijver en inzet, evenals voor het gast vrije onderdak van Van Well. Ook het kringhoofd van de B B. te Gouda, de heer G. den Broeder betrok hij in zijn dank, die de plaatselijke vrijwilligers van dienst zijn geweest. "Trots is het gemeentebestuur op het feit, dat zovelen in Zevenhuizen voor dit werk beschikbaar zijn". De heer Den Broeder plaatste enkele kanttekeningen bij de oefe ning, waarvan hij opmerkte dat een dergelijke oefening altijd gebeuren kan, gezien de gevaren, ter land, op de wegen, in de lucht en op het water. "Ondanks de fouten kan er gesteld worden dat iedereen zijn best heeft gedaan, bij een dergelijke oefening gaat het vooral om de communicatie en de coördinatie", aldus de heer Den Broeder. In de betreffende dien sten zal er over de oefening worden gediscussieërd. Zevenhuizen - De inwoners van Zevenhuizen, die dagelijks naar Gouda of Waddinxveen gaan, hebben het intussen al gemerkt Noordelijke Dwarsweg is vc. open. De spoorwegovergang in de Noordelijke Dwarsweg is nu gelukkig beveiligd n et een zgn. "AHOB"-installatie, dat wil zeg gen: automatische halve overweg bomen. Omdat het noordelijke deel van de Noordelijke Dwars weg tegelijkertijd tot aan de gemeentegrens met Waddinxveen tot aan de boerderij Willem II gelijkertijd werd gereconstrueerd, werd de weg, gedurende een maand afgesloten voor alle ver keer. De autobusdienst werd om gelegd, met alle ongemakken van dien. Bushaltes waren er alleen in Zevenhuizen, aan de Opril en aan het Noordeinde. De gemeente plaatste gelukkig voor de koude golf een bushokje van de Rozen straat naar de Opril, waar be schutting werd gevonden. Talrijke fietsen getuigden er overdag van, dat de buspassagiers de afstand van hun woning naar de halte, toch wel wat ver vonden, hoewel vrijwel iedereen zich de situatie kon indenken. De Noordelijke Dwarsweg was afgesloten en zelfs geen bus van West Nederland kon erdoor. Wel fietsers. De reconstructie van de spoor wegovergang werd uitgevoerd door het aannemingsbedrijf J. van Herk uit Waddinxveen, terwijl het noordelijke deel van de weg, waarop een nieuwe fundering en wegdek kwam, werd uitgevoerd door Versluys b.v. te Bodegraven. Als in het voorjaar het eerste gedeelte van de Noordelijke Dwarsweg 1300 meter lang zal worden gereconstrueerd, wordt het verkeer wederom enige tijd omgeleid. De verwachting luidt, dat dit werk een omvang van twee maanden zal hebben. Dan zullen er twee bushokjes aan de Opri' worden geplaatst, heeft de ge meente beloofd. TE KOOP AANRECHT 2.20 I. R.V.S. blad 100, inl. Eendrachtsdijk 3 tussen 17.00 en 20.00 uur Winterse koude buiten. Warmte en sfeer binnen (gezelligheid) die geen tijd kent, en daarbij een heerlijk stuk kerstkrans of appeltaart van warme bakker Verbeij P.S. zaterdag 27 december zijn wij gesloten. Dorpsstraat 163 - Zevenhuizen - tel. 01802 - 1335 stopt met wedstrijdsport De Zevenhuizense topturnster bij de Zoetermeerse turnvereniging "Pro Patria", Annalies Perdijk, stopt na de Nederlandse kampi oenschappen van a.s. zondag, met actieve wedstrijdsport. Dit mede omdat zij zich wil gaan toeleggen op de training voor de jeugd, waardoor ze onlangs haar be kwaamheid behaalde. Annalies doet dit al enige tijd en is zwaar belast, omdat ze naast haar dage lijkse training en haar inzet als trainster van de jeugd, ook volgend jaar haar HAVO-diplo- ma wil behalen. Zaterdag bewees ze weer eens haar kunnen door de beste te worden op een voorbereidingswedstrijd voor de nederlandse kampioen schappen, tussen het Nijmeegse De Hazekamp en Pro Patria, met maar liefst 32.20 punten. (8.40, 8,25, 7,15 en 8,40) voor de onderdelen: sprong, brug, balk en vrije oefening. Een gedicht van de heer Miedema, onderwijzerszoon, opgegroeid in Zevenhuizen. Op zijn zeventiende vertrokken naar de grote stad zoals dat destijds heette. Het gedicht handelt over situaties en gebeurtenissen in ons dorp rondde jaren 1920. De heer Miedema bezoekt nog regelmatig Zevenhuizen. 'k Ruik nog de schroei van paardehoeven, Door het heet ijzeren beslag De smid met leren voorschoot Zijn t immers op het aambeeld Zijn sjorren aan de blaasbalg Een goed deel van de dag 'k Zie weer de geboorte van de wielen Van koets of boerenwagen Tweehandig trekken van het mes Om spaken vorm te geven En zaagsel stuift naar alle kant Door wagenmakershand En op de straat de kinderhoofdjes Daarop het armelijk verkeer Hoog opgetaste boerenkarren Met hooi of korenschoven Een kruiwagen met mest van zeug en beer De veldwacht op zijn fiets, de burgemeester Parmantig stappend als een heer En heb jij ooit gezien, als ik Hoe Goliath, die zwarte hengst Zorgvuldig voorgeleid In machtige steiger zijn merrie besprong En de bevruchting zong Wij zwommen als waren er geen ratten Visten op zeelt en snoek en baars Wijvoerden oorlog, maakten soms een circus En wisten het verschil tussen Een koe, een stier, een vaars Omdat we vaak de koeien zagen kalven Had de geboorte voor ons geen geheim En toen de vrouw van onze buurtgenoot Hij heette Grote Jongen Een tweeling kreeg, en dat was goed gegaan Toen wisten wij precies, je moet het mij vergeven Wat Grote Jongen daaraan tevoren had gedaan. Er was de toren bij de kerk, en het plein En ook de klokken hadden iets "mystieks Ze lokten ons naar boven, naar de trans en hoger Naar de kleine luikjes, vlak bij de haan Die schoten wij soms raak met pijl en boog En hadden hem dan pijn gedaan De dorpsgek en de ijz'ren hoepel De knikkers en het vliegertouw De bikkels van de kleine meisjes De klompen van de boerenvrouw De uier van de koe waaraan wij leerden melken We brachten ook de paarden naar het land En, al war ouder, liep je 's zondagsmiddags Met blonde Leentje hand in hand. En dan ons huis, mijn huis Wat moet ik daaraan denken Hoe was die ruimte en de inhoud mij vertrouwd Is het niet vreemd dat ik ook nu nog Van toen de kelder en de zolder houd De weiden, de bloemen, de vogels en de meiden De vaarten en de meren Waarop en -rond wij zwierven Soms met, soms zonder kleren Er waren molens in het landschap Zij staan er nu nog statig Te draaien bij de feesten Niet alle, maar de meesten De zoon van notaris was mijn vriend Ook Janus van de kruidenier Ver der Jaap Vis en Bertus Bos Een beste brave jongen Mét and'ren zijn zij allen in mijn hart Als blijvers doorgedrongen Ik denk aan de zon en blauwe luchten Maar ook aan de koude, ij zei, regen Aan sneeuw en ijs in de midwinter Als voor ons jongens schaatsen was een zegen Dan kwam je thuis, ijskoud tot op je botten En trok je bij, achter de kachel Bij moeke en pa Met een kop chocola Mijn jeugd, mijn dorp, mijn jcameraden Ze zijn nog altijd in m'n geest Hoewel 'k dat alles in de steek liet Ben ik toch nooit écht weggeweest Ik denk de laatste tijd heel veel aan dat verleden Misschien is dat een beetje een bewijs Dat mijn jeugd bezig is een ruime rol te spelen Ter voorbereiding op mijn laatste reis september 1980 Jan Miedema Sr. '""('W^j^M,#,. vg

Dorpskrant | 1980 | | pagina 6