150 260 CEES VAN MANNEKES FRIKAND0 KOTELET ROSBIEF Keurslager M.van Tol en Zn. ARDENNER GEBRADEN OQ J.C. Ooms A. v.d. Heijden Bakkerij Verbey ïiaiaiaiiiiiBiiiiiiiaiiiaiiiiifi Fruit - Groenten - Aardappelen? 100 gram 100 gram miHIHIBIHIHIHIHIHIHIHIHIHIBII Voor verzekeringen, financieringen en hypotheken kunt u voor deskundig en onpartijdig advies terecht bij uw onafhankelijke verzekeringsadviseur. Bloemkwekerij Gemengde TROSANJERS uit eigen kwekerij 3,95 ORCHIDEE met vaasje 2,50 SINECHARIA 3,50 Groot boeket droogbloemen van 9,50 voor 6,50 'iets kleiner boeket droogbloemen van 4,75 voor 3,75 Reklame van: Witlof, 1 kg Spruiten, kogelhard, 1 kg Manderijnen, zonder pit, 20 voor Bloemkool, groot Cok's O. Pippin, 3 kg Goudreinette, 3 kg ƒ2,70 -ƒ 1,40 -ƒ 2,95 -ƒ 2,70 -ƒ 3,25 -ƒ 1,80 SWANLA-HOEVE is de plaats waar uw GULDEN EEN DAALDER WAARD IS! Overtuig U zelf A Is II-jarige begon Cees van Mannekes met de voetbalsport. Omdat hij erg groot voor zijn leeftijd was en hij algauw 12 jaar werd, kon dat bij de voetbalvereniging Groeneweg, die speelde op een land langs de Wolle- foppenweg. De vereniging bestond toen zo'n 2l/2 jaar. Of het waar is dat er gevoetbald werd op klompen, vroeger vragen we. "Dat zal best weieens gebeurd zijn, ik weet het niet meer zo goed, omdat je toen nog geen officiële training had. Elke dag gingen er wel een paar balletje trappen en dat gebeurde echt weieens op klompen". Cees van Mannekes woonde toen aan de Tweede Tochtweg in Nieuwerkerk. Afstanden bestonden toen nog niet en alles werd op de fiets gedaan. Het voetbalveld van v.v. Groeneweg was voor hem dichterbij dan dat van Nieuwerkerk dat aan de 's Gravenweg lag. Het voetbalveld waarop Groene weg speelde was van Bertus Dekker. Twee zonen van Dekker, Wim en Rinus, voetbalden toen ook. Twee broers van Van Mannekes speelden ook bij Groeneweg. "Het is zelfs een periode geweest dat we met z'n vijven als broers voetbalden". Minstens 20 jaar lang speelde Cees in het eerste elftal van Groeneweg. Op 36-jarige leeftijd brak hij zijn been, waardoor hij een poos was uitgeschakeld. In de oorlog werd er weinig gevoetbald. Eén seizoen werd er helemaal niet ge speeld. In 1944 begon de Goudse bond weer te spelen, in een noodcompetitie. "Werd je kampioen dan promoveerde je niet. Er waren erg weinig spelers beschik baar, er waren mannen in Duitsland tewerkgesteld. Hannes van Helden, Wim Heemsbergen, Bas Schmidt (overleden), Jan de Graaf, Jaap Hordijk (overleden), M. de Kooter zijn de namen die ik me zo weet te herinneren en met 9 man begonnen we in de noodcompetitie. Een kleine periode werd er daarna helemaal niet gespeeld toen het veld door het zgn. 'paardenvolk' werd vernield, waarom is niet helemaal duidelijk. De voetbal vereniging in Moordrecht, waar Cees na zijn huwelijk woonde trok ook aan hem in 1945, omdat daar ook te weinig spelers waren. Cees bleef *hter Groeneweg trouw, temeer omdat hij ook penningmeester was bij Groeneweg. Tot 1950 werd er op het land van Dekker gespeeld. Het terrein werd in die jaren niet zo vaak afgekeurd omdat er nog nit zoveel mensen over teletöon beschikten als tegenwoordig. Was het terrein dermate slecht dat het onbespeelbaar was, moest men naar het postkantoor aan de 's-Gravenweg in Nieuwerkerk om telegrammen te verzenden aan de officials en was het een uitwedstrijd dan moest men op het postkantoor wachten op het bericht van de tegenpartij. "Het gebeurde vaak dat er zondagsmorgens greppels werden gegraven als het terrein (dat hol lag) te nat was, met afwatering naar de sloot dat we ze om 12.00 uur weer dicht gingen maken, zodat er 's- middags gespeeld kon worden ge speeld. De graskluiten vlogen je dan wel om de oren. We wasten ons dan in wasbakken die gemaakt waren van 'varkenstroggen' of schepten in ge ëmailleerde bakjes water uit de sloot. Later kregen we een pomp of een put met een betonnen afvoerbak. Heel lang telde Groeneweg 3 elftallen tot 1957 1958. Wijlen Wim de Knegt hielp het vierde voltallig te maken. Eén seizoen speelde van Mannekes (na het gebroken been) in het pas opgerichte vierde elftal. Van de periode van 48 jaar is Cees 40 jaar doelverdediger geweest. "Was dat geen spannende taak?". "Soms, af en toe wilde je het niet zijn, je moest sterk geconcentreerd zijn". Zijn vrouw verklapt dat er in vroegere kranten verslagen vaak geschreven werd over 'd» man met de stalen zenuwen'. Jammergenoeg hebben ze geen enkel krantenknipsel meer van de periode uit het eerste elftal. "Geweldig", noemt hij het feit dat het eerste elftal momenteel in de 2e klassen van de K.N.V.B. speelt. "Eigenlijk te hoog, het is nog nooit gebeurd en het gebeurt haast nergens in de streek". Van de beginperiode weet van Man nekes zich nog te herinneren dat Evert van den Berg één van de eerste spelers was, met Kees Edeling en Arie van Eden en dat de voetbalvereniging werd opgericht door mensen die aan en rond de Groeneweg woonden en Arie v.d. Berg, die later penning meester werd. Voor de oorlog was van Mannekes bezorger van bestelwerk op de fiets en met de handkar, tijdens de oorlog werke hij bij boeren en tuinders, nadat hij ook nog een poos op een scheeps werf had gewerkt. 13 jaar werkte hij in de continuploeg bij Werkspoor, met vrijaf op zondag, wanneer Cees op het voetbalveld te vinden was. Zijn vrouw vergezelde hem niet, vanwege de kleine kinderen. Zodra die wat gr werden nam Cees er altijd enkele mee. Een groot gezin kost veel en daarom zorgde vader voor de noodzakelijke karweitjes, aan de fiets en repareerde zelf de schoenen van de dertien kinderen. Tegenwoordig is Cees chauffeur en maakt lange dagen, daarom is er afgelopen winter weinig terecht gekomen van zijn wekelijkse training bij de voetbalclub. Op twee na zijn alle kinderen uitgevlogen en wonen nogal ver van hun ouderlijk huis. in het noorden des lands. Rond 12 december kwamen ze met groepen tegelijk met kinderen een weekeindje over voor vaders verjaardag, zodat het weer even net als vroeger was. Het huis aan de Bostelweg is dan ook groot genoeg om er zeker wel tien tegelijk te herbergen. "Het is een gezellige maand", vertelt moeder Klein, die verklapt dat ze naast haar eigen kinderen ook nog jaren voor een pleegkind heeft gezorgd, die er als eigen kind gewoon bijhoort. Of er ooit leuke dingen voorgevallen zijn?. "O, jawel hoor, maar ik weet er zo gauw niet op te noemen. O ja, we gingen in 1946 eens voetballen in Bergambacht en we raken achter met 4-0. De vrouw van de caféhouder van Bergstoep kwam ons in de rust thee- brengen en zei: als jullie nou nog winnen schenken we alles uit wat er in het café voorradig is. Dat was in dat na-oorlogse jaar niet veel, maar toch aanleiding om er flink tegenaan te gaan. Rinus Dekker, de middenvoor maakte met 4 doelpunten in een half uur gelijkspel en ik meen dat Arie van den Berg het vijfde doelpunt scoorde. Tot zeven uur 's-avonds bleven we in het café tot er geen druppel meer over was". Keeper Cees Cees is gedurende zijn loopbaan nog nooit door de scheidsrechter uit het veld gestuurd of opgeschreven of geschortst. Cees van Mannekes is als Nieuwer- kerker goed te spreken over de Zeven- huizenaren. "Ik kan goed met ze opschieten en ik kan niet anders dan me lovend uitlaten over de midden stand. Die heb ik heel wat keren afge sjouwd om prijzen voor een verloting en altijd was men bereid om iets voor de voetbal af te staan". Ook de andere contacten die ik had waren prettig. Ik haalde contributie en donatiegelden open maakte met menigeen een praatje. Zo ook met burg. Am. Boer en dochter waarvan de dochter dona trice is. Als penningmeester was Cees blijkbaar voor geen kleintje vervaard, naast zijn dagelijkse arbeid, het trai nen en spelen, ook nog langs de leden was een hele job, terwijl er thuis ook best wat voor hem te doen was. Trou wens, moeder van Mannekes-Klein mag ook best eens in het zonnetje. Of ze ooit mopperde dat pa weer op pad ging, weten we niet, maar wel weten we, dat zij altijd aan huis gebonden was door haar kinderen en nooit mee ging naar het voetbalveld, omdat ze thuis haar handen vol had. De laatste vijfjaar is ze een trouwe fan van haar man en volgt ze hem bij de wedstrij den op de zondagmorgen. Jaarlijks organiseert Cees met zijn voetballende zoons en schoonzoons een familie-elftal. Dit voetbalfeest vindt doorgaans plaats in Zevenhui zen maar soms moet men naar een andere club omdat het bedrijfsvoetbal de velden nodig heeft. Over de voetbalvereniging, de saam horigheid en de zelfwerkzaamheid is Cees best te spreken. "Die jongens doen erg veel en hebben erg veel ge daan, denk maar eens aan de opbouw van de accomodatie. Jammer dat die zelfwerkzaamheid weieens weinig wordt gewaardeerd". Cees van Manneke voetbalt 48 jaar bij Groeneweg, waarvan meer dan 20 jaar in het eerste elftal en thans in het 7e elftal, het zgn. "veteranenelftal". 40 jaar keeper "Ik heb gehoord: U doet niet vooreen jonge vent onder" Cees lachend: "Als ik zou trainen of gewoon voetballen zou ik 20 en 30 jarigen niet bijhouden, maar in het doel doe ik geloof ik niet onder". Het nadeel vindt hij van het doelverdedi- gen dat hij zo weinig in beweging is. Als het een dag niet zulk mooi weer is en ik niet goed op temperatuur ben is het erg moeilijk bij een plotselinge beslissing snel te reageren. Daarom moet je als keeper sterk geconcen treerd blijven. Als je veel werk hebt doe je het gemakkelijker omdat jedan steeds bezig bent". Of hij goede ogen heeft? "Ik ben pas naar de keuring geweest, m'n ogen zijn prima, evenals mijn ver dere lichamelijke conditie". Als hem de gezondheid is gegeven hoopt hij de 50 jaar vol te maken bij Groeneweg. Dorpsstraat 132 100 gram 148 2x8 minuten zachtjes bakken Vlietkade 3 Zevenhuizen Z.H. Tel. 010-55.02.98 Krtibbelweg 42, tel. 01802-2201 WIJ BIEDEN U EEN GROOT ASSORTIMENT BLOEMEN EN PLATEN Wij zijn geopend van 09.00 tot 18.00 uur. maandagochtend gesloten, ook woensdag geopend, vrijdagavond koopavond Let op de BORDEN en VLAGGEN Tot ziens in onze gezellige plantenkas! iedere week andere aanbiedingen Amandelbroodje, een heerlijke hap, daarna nog eens zo'n lekkere Appelflap. Verrukkelijk he? Net wat we dachten. Elke dag kunt u ze hier vers verwachten. Ook op bestelling net zo veel u wel wilt. 't Is echt niet zo dat u uw geld verspilt. AlleenDaar wil ik wel over praten als u lijnt: 't mag wel, maar met mate, dat snoepen, een boter ham moet er ook nog in. Ook het brood is u vast naar de zin. warme bakker dorpsstraat 163 tel. 01802-1335 zevenhuizen natuurlijk op de "Swanla-Hoeve' daar waar de broekriem ook aangehaald wordt op de prijzen zoals deze week op de: Knibbelweg 27, Zevenhuizen, tel. 01802-1307 P.S. Ook voor echte BOERENKAAS en kakelverse EIEREN kunt u bij ons terecht.

Dorpskrant | 1981 | | pagina 5