Danfoss regelt de temperatuur haarfijn! m O.S.S. 50 JAAR R3 dp BLAUPUNKT FA. KADIKS Gebruik op al uw radiatoren Danfoss radiator thermostaten. Zij verhogen uw CV comfort en regelen de temperatuur haarfijn. Hierdoor kunt u tot maar liefst 20% op uw stookkosten besparen! Danfoss radiatorthermostaten zijn eenvoudig te monteren en geschikt voor alle typen radiatoren. Nederlands meest verkochte radiatorthermostaat FA. P. VISSER ZONEN Geschiedenis in vogelvlucht VAN DONGEN-PERDIJK Wij vertellen U er graag meer over. Dorpsstraat 169 - Zevenhuizen Tel. 01802-1206 De Blaupunkt Kopenhagen TV 16 Color is een super moderne kleuren TV met FM 100 techniek. Gebouwd op de toe komst. Dus met maar liefst 16 kanalen. Want die komen er aan via sateliet en kabel. Met 67 cm beeldbuis volgens het super precision-in-line systeem. En dat betekent briljante kleuren- weergave. Snelle zenderafstemming. Met 4 snelzoektoetsen en 16 programma's in het geheugen, Doe het Hier-en-Nü: ingesteld met de elektronische zoekknop. Digitale programma- indikatie. Extreem laag stroom verbruik, slechts 98 Watt; minder warmte, dus minder slijtage! Aansluiting voor video recorder. Uitvoering: notehout- dekor. En uw oude TV ruilen wij in vanaf heden tot eind april. Dorpsstraat 30, Moerkapelle Tel. 01793-1357 Plantenmarkt De Houtsniep Vaste planten en Coniferen VIOLEN f 0,25 Oranjestraat 29, Moerkapelle. EEN HUIS KOPEN? UW HUIS VERKOPEN? DESKUNDIG ADVIES PERSOONLIJKE INZET EN BEGELEIDING MAKELAARDIJ ZEVENHUIZEN B.V. Tweemanspolder 11 te ZEVENHUIZEN Z H Tel. 01802-1565. IDOEHET HIER-EN-NU s Blaupunkt Kopenhagen TV 16 Color. Terug naar de vorige Dorpskrant waarin we de lezers een interview met mevrouw Lenie Markus-Keijzer be loofden. Ze kwam als vijfjarige naar de gym in I937, aan de hand van buurjongen Leen Bontenbal. Drie zusjes van haar waren al lid van O.S.S. Niet alleen is zij een oud gediende van de jubilerende vereni ging, ook Geertje Wiggers. Zij is al lid vanaf 1934, was bestuurslid geduren de een negental jaren. Cor Zweere is ook vanaf 1937 lid, zat 19 jaar in het bestuur, waarvan 17jaar als voorzitter. Nog steeds is hij actief als leider bij O.S.S. Mevrouw Markus weet zich te herin neren dat er in de beginjaren van O.S.S, vanaf de her-oprichting in 1931, les werd gegeven in het achter ste lokaal van de openbare lagere school aan de Dorpsstraat. De heer Compeer uit Haastrecht was toen leider (of toen: directeur) "Vele malen werden er Kringwedstrijden gehou den en eerste prijzen behaald" weet zij zich te herinneren. "De dames- en herenafdeling waren de beste van de kring. In de oorlogsjaren werd het voor de heer Compeer steeds moeilij ker op tijd te komen, vanwege de slechte toestanden van zijn fietsban den. Mevrouw Markus: "Vele malen hebben wij moeten wachten en kwam hij niet opdagen". Hoewel de oorlogs jaren slechte jaren waren, ook voor O.S.S. ging men toch naar de Kring wedstrijden op het ON A-veld in Gouda, in de brik erheen vervoerd van Maarten Hol. "En dat arme paard maar trekken". Het gehorrel van gerammel op die boerenkar kon de pret niet drukken, zeker niet op de terugweg, toen de eerste prijs gewon nen was. Na de oorlog naar Hotel Vos, waar in de schuur de gymnastiektoestellen werden opgeborgen. "Dat was een hele heisa. Tweemaal in de week naar de zaal en tweemaal moeten ze wor den teruggesjouwd. Als je geen blessu re tijdens de training had opgelopen, dan kreeg je daarvan toch wel een paar blauwe plekken of een kneuzing. Maar we hadden het ervoor over om toch te kunnen gymen". Smakelijk vertelt ze dat op de zomer- en winter- uitvoeringen, die drie avonden lang gehouden werden vanwege het groot aantal toeschouwers, getrakteerd werd op adekowafels, waarvoor broodbonnetjes moesten worden in gezameld tijdens de oorlog en net erna. Achter in de zaal werd een tribu ne gebouwd en daar moesten de kinderen blijven zitten en 'mond houden' als zij niet aan de beurt waren om te gymen op het toneel, (een film voorstelling zoals nu bij de demon stratie was er toen nog niet bij). "Ons ere-lid Jan Sol gebood ons dan op niet mis te verstane wijze de kaken op el kaar te houden, maar ondanks zijn overweldigend stemgeluid lukte dat niet altijd. Maar aan het einde van de avond werden de boze woorden ver wisseld voor een vrolijk gejodel; ook zingen kon Jan Sol, tot in de kleine uurtjes. BONDSFEESTEN Mevrouw Markus vertelt dat er ook deelgenomen werd aan Bondsfeesten van het K.N.G.V. in Arnhem. Op de Sonsbeekweide eindigde men altijd met een massale vrije oefening, waar duizende gymnasten aan deelnamen; dat was imposant "één golvende mensenzee". Het peil van het turnen steeg onder leiding van de heer Den Hertog. "Hij wist een groepje dames- adspiranten zover te krijgen, zich extra in te zetten om tenslotte deel uit te kunnen maken van de keurgroep van de Goudse kring. Wekelijks gingen we op de fiets (gewapend met een knots in de fietstas om aanranders op afstand te houden) naar Gouda. De resultaten bleven niet uit en een paar dames van O.S.S, te weten Riek Heinhuis en Riet de Koning eindig den in de hoogste gelederen van de keurploeg. In 1953 maakte ikzelf deel uit van het bestuur. Het ging de vereniging goed onder de bekwame leiding van de heer Den Hertog. In 1956 bestond O.S.S. 25 jaar en telde toen 200 leden. Er werd natuurlijk een feestje gebouwd. Vóór het feest werd een Bazar gehou den, weet Lenie Markus nog, om te kosten te dekken. De opbrengst was 2.500,-. Toen kwamen er zwarte jaren voor O.S.S., die te wijten waren aan gebrek aan zaalruimte, die niet zo vaak meer disponibel was in Hotel Vos en in die moeilijke periode ontviel de vereniging ook de leider, de heer Den Hertog. "Na vele jaren getobd te hebben met zaalprobleem werd dan toch eindelijk de nieuwe gymzaal in 1964 aan de Dorpsstraat in gebruik genomen. O.S.S. telde toen nog 130 leden, die de vereniging onder de aller moeilijkste omstandigheden trouw waren gebleven", aldus mevr. Markus die vertelt dat het ledental zich daar na gelukkig weer uitbreidde en er groepen voor getrouwde dames wer den opgericht, de zgn. 'trimgroepen', zo ook voor heren. Het wedstrijd element bleef aanwezig, doch het turnen kwam meer in de recreatieve sfeer. In 1971 béstond de vereniging 40 jaar. Dit werd gevierd met een receptie en feestavond, op een ouder wets gezellige manir. En nu het heden, 50 jaar O.S.S. Lenie: In de onwelige en onzekere tijd is het niet altijd even gemakkelijk jonge mensen te inspireren voor het verenigingsleven; men laat het soms zo gemakkelijk afweten. Maar aan de andere kant leeft bij velen de gedachte, dat het voor de lichamelijke gezondheid geboden is te bewegen". Typerend vindt zij een krantebericht, in één van de dagbladen, dat ze kort geleden las, dat veel kinderen een slechte lichaamshouding hebben, met name de schoolgaande jeugd; afge zakte schouders en een kromme rug. Hier wordt vaak onvoldoende aan dacht aan besteed en schoolgymnas- tiek is ook niet toereikend, conclu deert ze. "Des te meer ligt er voor een gymnastiekvereniging een grote taak in de toekomst, hier verbetering in te brengen. Immers, zo zegt zij, het Koninklijk Gymnatiekverbond draagt in haar vaandel de spreuk "Mens sana in corpore Sano", het geen wil zeggen "een gezonde geest in een gezond lichaam". ILidNBM, dp

Dorpskrant | 1981 | | pagina 10