jZb fle Fa. J. v.d. Jagt Zn Wees er vroeg bij! AKTIE OP "DE OUDE HOEVE" Rabo-Bridge toer nooi Zevenhuizen VINYL AUTODAKEN EN BEKLEDING VERDUYN B.V. ONZE NIEUWE KOLLEKTIE BURDAPATRONEN EN NAJAARSSTOFFEN is binnen "De Oude Hoeve" Half verscholen achter de dijk langs de Wollefoppenweg in Zevenhuizen, ligt de riante hoeve van defamilie De Oude. In verband met de op hande zijnde activiteiten van de in september te houden Braderie van de Middenstand en de volleybalvereniging "V&A Zevenhuizen", werd de Dorpskrant-redaktie door Hans de oude uilgenodigd voor het uitwisselen van gegevens hierover. Nauwelijks binnen en van de schrik bekomen, die de mooie waakhonden ons op het lijf joegen, blijkt dat er zelfs in de avonduren zaken gedaan worden. Een rin kelende telefoon verstoort de begroeting maar zaken gaan voor. Mevr. De oude is in gesprek op het andere toestel, zodat haar man genoodzaakt is op te nemen. Zijde lings horen we hem in het Duits praten. Later vertelt hij dat het een zakenrelatie uit Zwitserland was. Intussen hebben we de gelegenheid het fraaie en met smaak inge richte interieur te bekijken. Helaas is dat van korte duur, maar laat in de avond wordt dat door het echtpaar goedgemaakt en krijgen we rondleiding. Dan zijn we niet alleen ondersteboven van de fraai ver bouwde woning, maar ook van de activi teiten die hier op deze hoeve (die door de vrouw des huizes "De Oude Hoeve" is gedoopt) worden ontplooid. WORMENKWEKERIJ "Kom eerst maar even mee, anders wordt het te donker", sommeert De oude en toont de achter zijn woning opgezette wormen kwekerij. Dertig bakken met elk 1 m, grond staan er op een beschut stukje land. De sa menstelling van die grond is van allerlei materie. Zo bevindt er zich mest, compost, lava en ökoland in. Hij neemt een riek en spit even rond in een bak. "Kijk, zie je ze?, wei honderden". Hij vertelt: "Een worm is tweeslachtig en heeft twee ogen. Het ene oog is mannelijk en het andere vrouwelijk. Er zit een gele ring een eindje van de kop af. Deze heeft een functie bij de voortplanting. Een wormenpaar legt 'capsules' waarin zich gemiddeld 2,6 wormen bevinden. Het vermeerderen vindt onder ideale omstan digheden plaats, zodat één wormenpaar tussen de 1000 a 2000 nakomelingen per jaar krijgt. Eén worm weeg 1/3 gram, doch eet per dag het tienvoudige. Alles wat er in deze bakken zit, passeert de maag van de worm, waardoor de gehele inhoud afge werkt wordt. Na afloop bavat de grond veel stikstof en is zeer rijk". Vanuit de veredelingsindustrie voor bloe men en planten blijkt er zeer veel belang stelling voor deze afgewerkte grond te be staan. "Een regenworm is de beste grond- verbeteraar", stelt hij. Hans betreurt het dat er zoveel slakkendood wordt gebruikt, omdat dit zgn. slakkendood chemisch is en de micro-organismen in de grond dood maakt. Omdat het wormen kweken naar wens verloopt is hij van plan de kwekerij uit te breiden. Op het ernaast gelegen perceel grond is al een dijkje aangebracht voor beschutting, omdat wormen niet van kou houden. "Zo dat was dat en nu moetje ook nog even naar onze groente-tuin kijken", vindt hij. Druk gebarend naar zoon André, die bij de postduiven een op dracht van z'n vader uitvoert, wijst hij onderwijl op de rondvliegende uilen. "Hoor je ze?", vraagt hij. Inderdaad, in de schemering worden ze actief en vliegen uit, daarbij schrille geluiden uitstotend. Er blijken er heel wat in de bomen rond de hoeve te zitten, vooral jonge uilen. Het volgende object ter bezichtiging is de plantenkas. Een plastic tunnel, waarin tomaten-, paprika- en komkommerplan- ten staan. Alle planten zijn bedekt met een soort poeder. "Dat vertel is straks, die worden op natuurlijke wijze tegen onge dierte bespoten", verduidelijkt hij. Enkele tellen later, op een tiental passen van de kas verwijdert, toont hij de groente-tuin. "Alle maal zonder kunstmest en het groeit als kool. Ook hier gaan we het ongedierte te lijf met een biólogisch poeder", vertelt hij. Tenslotte worden de planten en bloemen, die nog maar een jaar oud zijn, getoond. Ze staan er florissant bij, recht op de stelen. En dan zijn we weer binnen. In de intie me ruimte van de erker, steekt Hans de Oude van wal. Af en toe zijn vrouwTineke ruimte gevend om hier en daar was aan te vullen. "Zonder haar steun had ik alles wat ik je nu ga vertellen nooit kunnen doen", lacht hij. BIO-POMP Allereerst laat hij een zgn. Bio-pomp zien, die door zijn vriend en zakenrelatie Theo Tacke, een Duitse bioloog, is uitgevonden. Deze relatie ontstond door de contacten die beiden met elkaar hadden, vanuit het hoofdberoep dat de Oude uitoefent, nl. verkoop en advies van isolatie-materialen aan bouwondernemingen. In deze pomp, die een grote verstuiver is, worden lava en ökoland met distelpoeder vermengd. Dit doodt op volkomen natuurlijke wijze in secten. Vandaar de stof die op de tomaten planten zichtbaar was. Ook voorkomt de inhoud van de pomp bladvergeling. Met uitzondering van azalea, erica en rhodo dendron kan hij voor alle planten gebruikt worden, ook voor fruittelers. Het blijkt dat 1 kilo mengsel zo fijn is dat het voor 900 m2 gebruikt kan worden. Het verstikt de tracheëen van het insect, dit zijn de adem halingsorganen, en twee minuten later is deze dood. Vanuit Zwitserland kwam reeds een grote order binnen; hij is nl. importeur voor de Benelux en Zwitserland van de Bio-pomp, evenals* voor de produkten 'lava' en 'ökoland'. Eigenlijk is hij met deze laatste twee produkten het eerst begonnen in november vorigjaar. De handel hierin neemt hand over hand toe in de gehele Benelux. Ook het tuincentrum Oud Verlaat verhandelt dit. LAVA EN ÖKOLAND Lavakorrels zijn een vulkanisch gesteente en zeer vruchtbaar. "Je hebt gezien dat de planten en bloemen er in onze tuin stevig uitzien en de bloemen fier op de stengel staan, ondanks dat ze nogal veel wind hebben gehad. Een resultaat van dit lava" Van het één kwam het ander. "Zo zagen we de duiven op de aarde rond de jonge planten in onze tuin neerstrijken en ervan pikken. Geschrokken nam ik eens pools hoogte en wat bleek? Ze vonden die lavakorrels lekker. Kom. dacht ik, ik zet eens een bakje in hun hok. Ze vlogen er op af. M'n postduivenvriend Brem uit Nieu- werkerk voelde er wel voor om de lava in de duivenhokken te testen. Spoedig ontstond er een levendige handel in dit lava, zowel in het lava-poeder als lava- duivenvloerdekkorrel. Door de absorbe rende werking verdroogt de mest en ver dwijnt de stank. Door de natuurlijke stof fen in lava Vloerdek, dat door de duiven opgepikt wordt, is het goed voor de spijs vertering en later is de mest uitstekend geschikt voor de tuin. Vóór het vliegsei- zoen bedroeg de omzet in Lavavlierdek- korrels 25000 zakken van 25 kg. Nu ligt deze handel even stil, omdat een duiven melker niets verandert tijdens het vlieg- seizoen. Tijdens de trainingsperiodes van de duiven, zeven wij zo nu en dan de korrels. Via grossiers is dit produkt voor allerlei diersoorten te koop. Het is o.a. ook geschikt voor de kattebakj als lava-katte- korrel. De inhoud van de afvalbak is daarna nog geschikt voor de tuin, door de natuurlijke meststoffen, die reeds in het natuurprodukt zitten. Het afval wordt door de grond geschoffeld. Het lava is Ei- felgesteente en het ökoland komt uit de Dolomieten. Het laatste bestaat hoofdza kelijk uit mineralen en heeft een heel hoog magnesiumgehaltei Compostbak gevuld met 200 wormen "Er wordt hier in huis geen afval wegge gooid. Schillen, koffiedroes, eierschalen, bloem-, tuin- en plantenafval enz., alles wat verteert, gaat in een compostbak. (Omdat we die nog niet gezien hadden werd de bak buiten getoond) Deze bestaat uit een rondgebogen plastic golfplaat met een waterdoorlatende bodem, maar ook met een deksel, voorzien van een priem. Met die priem wordt in het afval geploegd, zo maar even met de hand, als er nieuw afval bovenop komt. Het deksel drukt op het afval. Inderdaad is vanaf de buitenkant te zien dat de onderste laag al compost is. "Het gaat hiermee ontzettend snel", verklaart De Oude. BIO-HUISJE "O, ja", zegt hij weer binnen "ik zal je ons bio-huisje eens laten zien". Hij haalt ergens uit de woning een potje, waarins schape wol, met een welriekende olie Overgoten. "Hier blijven muggen van weg. Vorigjaar stikte het hier van de muggen, maar nu hebben we er geen last meer van. Muggen en wellicht ook andere insecten slaan op de vlucht voor de geur van deze tienkruiden- olie, die op volkomen nafuurlijke basis is bereid". Ook dit is weer een vinding van De Oude, samen met de Duitse bioloog. Onder de naam "bio-huisje - puur natuur" wordt dit in de handel gebracht. "Hier een beetje olie op je hand, dan heb je vannacht geen last van muggen" (het rook heerlijk, hoe kunnen muggen en andere insecten dat nu een akelige lucht vinden) Hans'vertelt dat de samenstelling van de olie bestaat uit welriekende kruiden zoals marjolein, kalmoes en venkel. Voor fruittelers is zo'n huisje, maar dan gevuld met vochtig gemaakt houtwol ook een uitkomst. Oorwurmen verzamelen zich in zo'n huisje en beschermen het fruit tegen rupsen, larven enz. Met m'n duiven ben ik met de olie begonnen, omdat muggen overbren gers zijn van pokken (aan het oog) waar door duiven kunnen doodgaan". Het op de klok kijken laten we hierna maar achterwege, want dan komt het verhaal, waar we eigenlijk mee hadden moeten beginnen. Het is en wordt het belangrijkste van alle dingen waarmee Hans De Oude en zijn vrouw bezig zijn. Hiermee kunnen namelijk mensen gehol pen worden. Zonder dat hen hen een vermogen kost, kunnen ze genezing of verlichting krijgen van jeuk, eczeen en andere huidziekten, zoals b.v. Psoriasis. PSORIASIS Als omschrijving van Psoriasis staat er in de encyclopedie: Huidziekte, gekenmerkt door speldeknop- tot handpalmgrootte, rode plekken, die met parelmoerachtig glanzende schilfers bedekt zijn. Over de. oorzaak bestaat nog geen zekerheid. Door plaatselijke behandeling bereikt men vaak genezing. HariS de Oude gaat proberen wat voor deze mensen te doen. Hij is nl. impor teur voor de Benelux van het zgn. "Dode- Zeezout". Overigens: Via Duitsland kwam het al op de Nederlandse markt en werd het verkocht, doch dit verandert omdat De Oude de importrechten kreeg. Samen met zijn Duitse zakenvriend en vrouwTineke is hij daarvoor naar Israël gereisd, naar de Dode Zee. Hier wordt door lijders aan deze erge huidziekte gekuurd. In een hotel trof fen zij 350 a 400 mensen, waarvan het merendeel Psoriasis-patiënten. Ook men sen met gewrichtsaandoenirgen, eczeem en rheumapatiënten ontmoetten zij daar, vlakbij de Dode Zee. Het water van de Dode Zee heeft een zoutgehalte van 25%. Dit zout blijkt uitstekend geschikt voor de behandeling van deze patiënten. Het drietal sprak met velen van hen. "Mensen die psoriasis hebben lopen zich dag en nacht te krabbelen van de jeuk. Er is geen medicijn tegen. Vreselijk". Ze spraken o.a. met een man uit Miami (V.S.). Hij lijdt al 22 jaar aan deze huidziekte. Als eigenaar van drie stomerijen, is hij jaarlijks 8 weken uit de roulatie, omdat hij dan in het zieken huis ligt. Driemaal per week gaat hij naar de specialist. Het kostte die man een vermogen. Na tien dagen is er bij hem een aanzienlijke verbetering, daaraan de Dode Zee. (De kuur duurt in totaal een maand) We hebben mensen gezien dieer volkomen genezen vandaan gingen, maar helaas komt de huisziekte na anderhalf a twee jaar weer terug, vertelt De oude. Uiteraard namen ze de proef op de som om ook eens te baden in ht zoute water, wat geen verkoeling bleek te geven, omdat het 39° Celsius warm is. "Je moetje ook direct af spoelen, want anders verbrand je levend van dat zout. Het is anders wel een gewaar wording. Je blijft drijven, je kunt als het waren achteroverliggend een sigaretje roken", lacht Hans. Er werden zaken gedaan met de Israëlieten en wel met men sen van de "Dead Sea Works" zodat nu het zout ook in Nederland rechtstreeks inge voerd kan worden uit Israël. Op dit moment wordt de eerste container met 18 ton Dode Zeezout verwacht, in verpakkin gen van 1 kg, 5 kg, 10 en 20 kg. Het zal tegen redelijke prijzen in de winkels te koop worden aangeboden. Hans De Oude: "Ik pretendeer niet met dit Dode Zee-zout een medicijn te hebben meegebracht uit Israël, maar wel een middel om het uitbrei den en het weer de kop opsteken van meerdere huidziekten tegen te gaan en een preventief middel, wat veel lijden van mensen tegen kan gaan. De Psoriasis- patiënten en lijders aan gewrichtsaandoe ningen kunnen nu thuis een bad nemen vermengd met dit zout. Ze behoeven er niet meer voor naar de Dode Zee. Ook nerveuze mensen kunnen baden in dit zout, omdat het rustgevend werkt. Het is o.a. rijk aan broom(rustgevend),zwavelen magnesium. Verder heeft het een hoog percentage sporen-elementen en blijkt het ook goed voor mensen met spataderen. (Magnesium bevordert de bloedcirculatie) Omdat het huidige zeezout wegens het vinden van zware metealen, afgekeurd is, zal het oor de mensen die 'gezond' willen eten, ook gebruikt kunnen worden. Verder komer er likstenen voor het vee, welke zeer gezond zijn (sporenelementen). Uiteraard worden dan ruwe zoutblokken gebruikt. ZAKENMAN "Natuurlijk ben ik een zakenman", zegt Hans, "maar ik wil er wel voor knokken om de prijs van dit zout zo laag mogelijk te houden. Het is goed als je iets voor je medemens kunt doen. Ik ben ervan overtuigd dat de natuur nog geheimen in zich bergt, die van ontzettend belang zijn voor iedereen. Ook probeer ik dicht bij de natuur te leven, (soms ontdek je daarvoor iets zeer belangrijks), concludeert hij. AU kwaliteiten van het Dode Zeezout heeft De Oude weergegeven in een folder. Gedeelte lijk een vertaling van deskundige rappor ten, maar ook met een inleiding van hem zelf, waarin hij vertelt over de geweldige ervaring die hij opdeed in Israël, aan de Dode Zee. De folder draagt als opschrift: "De Dode Zee leeft". En tenslotte kwam dan het verhaal over het op handen zijnde feest op 5 september. De Braderie, waar actie gevoerd wordt door de volleybalvereniging V&A Zeven huizen in de dorpskern, met tal van attrac ties, waarover elders in de Dorpskrant meer. Hans De Oude, die het 'actie-voeren' goed afgaat werd door het bestuur van de volleybalvereniging gevraagd medewer king te verlenen. 4' Deze zwarte manis Hans De Oude. Ingesmeerd met een soort modder uit de Dode Zee wal een geneeskrachtige werking heeft. Tevens alle stoffering voor meubelen en boten. BERMWEG 22 - ZEVENHUIZEflT- TEL. 01803-2806 /TANKBOUW EN INSTALLATIEBEDRIJF BEZINESTATION dag en nacht geopend Wollenfoppenweg 107A, 2761 DL Zevenhuizen, tel. (010) 550475 In- en verkoop van olietanks constructiewerken centrale verwarming olie opslagtanks (KIWA) zaterdag 5 september 1981 Brigdeclub Zevenhuizen organiseert dit jaar voor de 2e maal een open toernooi en wel op zaterdag 5 sept. a.s. Er wordt gespeeld in 2 zittingen, to taal 42 spellen - systeem Top Inte graal. Uitslagen worden evenals vori ge maal berekend per computer. Aanvang 9.30 uur - Einde 17.00 uur. Prijs 40,- per paar incl. 2 lun ches. Inschrijven d.m.v. storting van 40,- op bankrek.no. 3750.64.400 of giro 3808067 t.n.v. Bridgeclub Zeven huizen. Onder vermelding van naam en adres van de deelnemers. Prijzen: 1 t/ m 15 geldprijzen (le prijs/250,-, ter beschikking gesteld door de rabobank Zevenhuizen). Meesterpunten volgens schaal. Tijdens de extra lange middagpauze worden de deelnemers in de gelegen heid gesteld een bezoek te brengen aan de Braderie, die in het Dorp wordt gehouden. Hier zijn vele oude am bachten te bewonderen. Tot ziens op 5 september! Seer. B.C. Zevenhuizen F.R. Nieuwold. N. Dwarsweg 80 Zevenhuizen, tel. 01802-1463

Dorpskrant | 1981 | | pagina 4