Wordt lid van de jeugdspaarclub van de Rabobank Rabobank 9 VLIEGVISSER IN ZEVENHUIZEN 4* vliegvissen de toepassing Het Spaarpoort Feestmiddag de kunstvlieg als sieraad DORPSSTRAAT 168 - ZEVENHUIZEN - TEL. 01802-1868 Speciaalzaak in kaas - noten - wijnen - fijne vleeswaren - kipspecialiteiten - delicatessen AANBIEDINGEN GELDIG VANAF MAANDAG 19 APRIL T/M ZATERDAG 1 MEI A.S. JONGE KAAS p. kg. 8,95 500 gr. 4,75 AFD. BUITENLANDSE KAAS Pakje Boursin nü 2,10 MARGOTIN kaas met kruiden en pepers 100 gr. nü 2,35 AFD. FIJNE VLEESWAREN Boerenmetworst 150 gr. 2,25 Berliner 150 gr. 1,75 MUESLI met veel noten en zuidvruchten p. kg. nü 5,95 WIJNEN VAN DE MAAND NOTEN - VERS GEBRAND Weekendmix 250 gr. 2,95 AFD. KIPSPECIALITÉ Kipfilee 100 gr. 1,65 Kippelevertjes 500 gr. 3,50 Table water crackers p. pak nü 1,65 VIJGEN 500 gr. 2,95 Gastronomisch wildgerecht voor 2 personen Hazepeper chasseur m p. st. nü 8,95 NIEUW IN ONS ASSORTIMENT: TONINO - licht mousserende Siciliaanse wijn met een vleugje muskaat p. fles 5,95 LA MULE DU PAPE 1980 - fluweelzacht, volle en geurige Rhone wijn. p. fles 7,95 p. 6 flessen 45,- Nu ook enige wijnen geselecteerd door de ALLIANCE GASTRONO- MIQUE NEERLANDAISE, het verbond van 26 Nederlandse restaurateurs. Deze streven ernaar - ieder op eigen wijze - het allerhoogste te bieden ter stimulering van de culinaire cultuur in Nederland. o.a. Sauvignon - vins du Haut Poitou; Rioja Olarra 1976; Cave des Hauts Coteaux du Minervois 1979; Chateau Lescure - Saint Emilion grand cru 1979. Ooit in de Zevenhuizerplas een visser gezien, die tot aan zijn heupen in het water uren geconcentreerd bezig was, zonder aan eten of drinken te deken? Zo ja, dan zal dat ongetwijfeld de Zevenhuizense 'opper' Peter Rubeling zijn ge weest, omdat dit in de onmiddellijke nabijheid zijn meest geliefkoosde 'stekkie' is. In de vakantie heeft hij hel nog meer naar z'n zin, want dan wordt een cam ping bezocht in de Eifel, in Duitsland, waar stromend viswater voorhanden is. Vrije dagen worden doorgaans opgespaard om zo als een aansluitend geheel enkele malen per jaar, met vrouw en kinderen met de vouwwagen er tussenuit te trekken naar het op enkele rij-uren over de grens gelegen viswater. worden gevangen, daarom is de belangstelling ervoor enorm toegeno men. Hier wordt vooral op ruisvoorns (rietvoorns), baars, snoek en blank voorn gevist; lp de Krimpenerwaard was -h;et tot de-strenge winter van 1979 ook goed vliegvissen, maar sindsdien is het visbestand daar erg geslonken, vanwege het zuurstofgebrek. Tijdens die vorstperiode in 1979, zijn er dui zenden kapot gegaan". Rubeling ver telt dat er wel weer vis is uitgezet, maar dat het nog enige jaren zal duren voordat er weer een dergelijk visbe stand is als in 1978/1979. Het liefst vist hij in stromende riviertjes, die helaas hier in Nederland niet veel voorkomen. Omdat de fianciën en het werk het niet toelaten om telkens naar het buitenland te gaan, heeft Rubeling gezocht tot hij een stekkie dicht bij huis had. Een puik vliegvis-watertje heeft hij gevonden in de Zevenhuizer plas, tenminste als er niet zoveel surfers actief zijn. De vis die hij vangt zet hij weer terug. Soms lukt het niet en moet hij een andere vlieg aan zijn lijn doen. Dat het niet eenvoudig is om het juiste aas te vinden blijkt wel uit de grote sortering kunstvliegen die Ru beling heeft vervaardigd (wel meer dan 60 soorten). "Het kan soms van hele kleine details afhangen als de vis niet bijt en dan moet je gaan zoeken welk ander aas je dan moet gebrui ken". Het is afhankelijk van de eet lust maar ook van het jaargetijde soms zelfs van een bepaalde tijd. Forellen kun je bijvoorbeeld maar op bepaalde uren van de dag vangen. In de vroege ochtenduren en tegen de avond zijnde vissen het meest bijtlustig. Dat het licht een belangrijke rol speelt is ook een factor waar rekening mee gehou den moet worden bij het vliegvissen, maar ook: welke insecten zijn er op dat ogenblik in of op het water in grote hoeveelheden aanwezig. Neem een meivlieg (die komt niet in Neder land voor) die komt in mei/juni met duizenden tegelijk op het water. Als je op dat moment met een meivlieg vist dan is die voor de vis het makkelijkst te grijpen. Als je hetzelfde aas in september zou gebruiken, dan weigert de vis, instinctmatig, absoluut. Een vis herkent namelijk het silhouet, terwijl roofvissen zelfs kleuren onderschei den, vooral rood. Voor het bepalen van het juiste aas is het voor een vliegvisser van belang langs de water kant goed op de andere aanwezige insecten te letten, je moet dan een vlieg uit de doos pakken die op dat moment veelvuldig langs het water voorkomt", verduidelijkt hij. Er zijn vijf soorten kunstvliegen, droge vliegen: dit zijn imitaties van bestaande insecten, die op het water oppervlakte kunnen drijven. Er be staan ook fantasie-creaties, die op niet levende wezentjes lijken, maar appe leren aan het roofinstinct van de vis. De grootste vlieg is een imitatie van de mei-vlieg, die bij beken in de Eifel in West Duitsland voorkomen. Natte vliegen: dit zijn imitaties van in secten, die onder water leven, of van heel kleine visjes. Nimfen: dit zijn de larven-stadia van insecten, die zowel boven als in het water leven. Vele insecten, o.a. de ons bekende 'steekniug' (eggen hun eieren in het water, waar zij uitkomen. De larve onder water, totdat ze volwas sen is en dan het water verlaat, poly-stickel: fantasie; imitaties van garnaaltjes, die vooral gebruikt wor- De heer P. Rubeling beoefent de hob by van 'vliegvissen'. Hoewel niet iets unieks, blijkt het toch voor niet inge wijden een onbekende materie, zeker dadr het in Zevenhuizen, zover'de heer, Rubeling Weet, niet worcjt gedaan. De naatn zégt hef eigenïij k ai: het is vissen met vliegen. Niet met levende, maar met kunstvliegen, in allerlei soorten en maten, variërend van 3 mm. tot 5 cm. Ze worden door hem zelf gemaakt en lijken'net echt'. De techniek van dit zelf maken wordt 'vliegenbinden' ge noemd. Een hobby, waar de heer Rubeling een tiental jaren geleden mee begonnen is, daartoe aangestoken door het enthou siasme van zijn zwager. Op zijn eigen kalme wijze vertelt hij op ons verzoek wat meer over deze manier van vissen, waarbij 'de vlieg' centraal staat. "De laatste tien jaar is het aantal beoefenaars van deze hob by, die eigenlijk al eeuwen bestaat, in Nederland verveelvuldigd. Het aas is kunstaas, het zijn nagebootste vliegen of imitaties van insecten, kevertjes of onderwaterlarfjes. Met andere woor den larven van insecten die hun eieren onder water afzetten". Op een plaatje toont de heer Rubeling het proces van larve tot kever en om het nog aan schouwelijker te maken, haalt hij z'n koffertje te voorschijn, waaruit hij zulke fraaie vliegen en insecten tovert, dat het lijkt of ze echt zijn. Maar schijn bedriegt want onder het fraaie vliege- en insectelijf schuilt een angel- tje: de haak waaraan de vis moet wor den geslagen. "De vliegen zijn", zo zegt de heer Rubeling "eigenlijk aan gekleden haakjes". Ze worden voor namelijk gemaakt van natuurlijke materialen zoals' veertjes van talloze 'vogelrassen, maar ook haren, zoals b.v. geitehaar, hertehaar, haren van Fiaas of konijn maar ook van mollen. "Eigenlijk alle materialen die in de natuur voorkomen en daarnaast af en toe wat synthetisch materiaal b.v. zil- vertintsel". Van diverse diersoorten toont hij veren of haar, wat zo te koop is bij gespecialiseerde hengelsportza ken. Het maken van de vliegen blijkt, ondanks dat de eerste aanschaf van gereedschap, bindmateriaal en haken- klem nogal prijzig is, veel goedkoper, vooral ook omdat een fanatiek visser er per jaar heel wat nodig heeft. Niet alleen slijten ze in gebruik, maar ook dient er voor elk jaargetijde en elke omgeving een andere vlieg gebruikt te worden. Een gewone vlieg of nimf kost al gauw 2,25 per stuk en strea mers wel 3,50 a 4,-. Of er in elk water met deze namaak- vliegen gevist kan worden? vragen we de heer Rubeling. "Nee, maar vroeger werd er gedacht dat er alleen forellen en zalmachtigen mee gevangen kon den worden en was men op het buiten land aangewezen. Engeland is de bakermat van vliegvissen. Daar wordt het veel gedaan". (Iets wat we kunnen beamen omdat we daar voor het eerst met een dergelijke manier van vissen werden geconfronteerd. Als een zweep wordt de lijn met de vlieg uitge gooid terwijl de hengelaar met lies laarzen tot aan z'n bovenbenen in het water staat). Rubeling vervolgt: "Intussen is men erachter gekomen dat bepaalde in heemse vissoorten, die in Nederland voorkomen, ook met vliegen kunnen De Jeugdspaarclub is er voor jongens en meisjes van 6 tot en met 10 jaar. De clubleden komen elke tweede woensdag van de maand sparen. Deze dag heet: Jeugdspaarwoensdag. Elk lid kriigt een Spaarpoort. Dat is één jaar geldig. Daarin wordt voor elke keer dat er gespaard is een stempeltje geplaatst. Als je nu nog lid wordt kun je ook nog naar de feestmiddag van de Ekko club op 19 mei a.s. om 14.00 uur in het Berghonk te Bergschen- hoek. Voor vervoer wordt gezorgd. Vraag informatie aan onze balie. Je hoeft niet te wachten tot de volgen de Jeugdspaarwoensdag. Kom gewoon even langs en je krijgt alle informatie. geld en goede raad Zevenhuizen, Tel. 01802-2344 Moerkapelle, Tel. 01793-1577 den voor de vangst van forel op het Grevelinger en Veerse meer. Streamers: deze vorm van kunstvlie gen beoogt een imitatie van een visje te zijn en appeleren aan het roof-instinct en de nieuwsgierigheid van de vis. Kan in ons land goed gebruikt worden voor de vangst van baars en snoek. In dat geval kunnen allerlei kunst vliegen als broche worden nagemaakt, iets wat de heer Rubeling ook voor z'n vrouw heeft gedaan. Op de punt van het haakje zit een bolletje (voor de veiligheid) en aan de achterzijde een kleine veiligheidsspeld om het op een japon te bevestigen. Erg fraai om te zien evenals trouwens alle grote kunstvliegen, voornamelijk strea mers. Hoewel deze hobby vrij onbe kend is bij de leek, wat onder andere ook bleek uit de belangstelling die de heer Rubeling kreeg met zijn kunst vlieg en het binden ervan, op de hob by-beurs in september, blijkt er vrij veel literatuur over te bestaan. Het meeste is in het Engels, slechts weinig Nederlands, maar ook wat Frans en Duitstalig. Ook zijn er instructie boeken te koop, doch haast nooit in boekwinkels, maar ingespecialiseerde hengelsportzaken. De techniek van het vliegenbinden haalde hij uit een Nederlands boek. Omdat allebei de handen nodig zijn om- een vlieg temaken- is een 'haken*- klem' het basisgereedschap, en fun geert als een soort kleine bankschroef. Het is een echt priegelwerkie om een klein vliegje te maken, eigenlijk meer voor de handen van een vrou,w, iets wat in de fabriek, waar ze deze vlie gen maken, ook door vrouwen wordt gedaan", stelt Rubeling, waaraan z'n vrouw toevoegt dat ze er geen verstand van heeft en er nog nooit één gemaakt heeft. "Het is echt m'n man z'n hobby", lacht ze, al breiende tijdens ons gesprek. Op onze vraag of hij er elke avond mee bezig is antwoordt de heer Rubeling ontkennend. "Af en toe, als ik ze nodig heb en alleen voor eigen gebruik. Vroeger heb ik weieens voor winkeliers gewerkt, maar dat geeft teveel verplichtingen, ,waat dao moet ik een bepaald kwantum maken. Zoiets moet vrijblijvend zijn en ik wil geen verplichtingen. het kaasmekka WIJN

Dorpskrant | 1982 | | pagina 5