VAN PONY NAAR PAARD Bouw- en hout bond F.N.V. Laatste hand aan Dorpshuis Moerkapelle. wens van stichtingsbestuur: nieuwe verenigingen in Moerkapelle. I nieuwe verenigingen oude verenigingen verbouwing of nieuwbouw? inrichting buiten beheerder Crescendo verleent medewerking aan de zondagmorgenkerk dienst van Zevenhui zen. Zevenhuizense amazone zat goed in het zadel, maar niet hoog te paard. Any Dale Juweel fans CHIO manege de reigersburgh "Waarom een nieuw dorpshuis in Moerkapelle?", vragen velen zich af, en daarom knoopten wij van de Dorpskrant een gesprek aan met het bestuur van de Stichting Dorpshuis. "De huidige gymnastiekzaal in het (oude) dorpshuis is driejaar geleden al door de inspectie van onderwijs afge keurd, terwijl de zaal eigenlijk ook on geschikt is voor bruiloften en partijen. Het is er ongezellig, mede door het uit zicht op de klimtoestellen en de aan kleding", stelt de heer Cammeraat, die aangevuld wordt door secretaris H. Huisman. Beiden zitten al velejaren in het bestuur. De heer Huisman 12 jaar en de heer Cammeraat 9 jaar. De heer Huisman heeft overigens plannen om uit het bestuur te stappen, hij vindt het nu wel welletjes en meent dat er nog jongeren genoeg zijn die zijn taak over kunnen nemen. Ook mevr. A. Kadiks- Krijgsman heeft die wens te kennen gegeven (sinds 1964 in het bestuur), zodat binnenkort naar nieuwe be stuursleden moet worden omgezien, om het bestuur, dat uit zeven perso nen bestaat, weer voltallig te maken. Voorzitter K.J. v.d. Heuvel, die niet bij het gesprek aanwezig was, is in het zelfde jaar als mevr. Kadiks in het be stuur gekomen. Zij hebben het langst zitting in het bestuur, dat verder nog bestaat uit de heer P. Blok (3 jr. be stuurslid) en de heer C. Wolff (6 jr.) en M. Lindhout (1 jr.) De heer Blok (voorzitter van de bouw commissie) meldde telefonisch dat het nieuwe Dorpshuis een prima gebouw is voor zaalsporten die tot dusver nog niet in het oude Dorpshuis werden be oefend. Het zal in Moerkapelle toege juicht worden als er verenigingen wor den opgericht die zaalsport beoefenen zoals volleybal, basketbal en badmin ton. In oprichting is een kegelclub, waarvan mevr. Wolff grote animator is. De verenigingen die momenteel ge bruik maken van het huidige dorps huis zijn gymnastiekvereniging Tar- zan, tafeltennisvereniging Moerka pelle, terwijl 's-winters de training van de junioren "in de zaal plaatsvindt. Daarnaast wordt de zaal veel gebruikt voor bruiloften en partijen. De overige zaalruimten worden door de Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen, de fotoclub en de schaakclub gehuurd. Diverse verenigingen zijn er in de loop der jaren over de kop gegaan, terwijl de kerkelijke instanties vergaderingen en andere gebeurtenissen houden in hun eigen kerkelijke gebouwen. Het stichtingsbestuur hoopt dat gelijk met de ingebruikneming van het nieuwe dorpshuis, enkele nieuwe verenigin gen in Moerkapelle zijn opgericht, zodat het zalencomplex, inclusief de sportzaal, optimaal gebruikt zal wor den. Omdat de grote zaal van het huidige dorpshuis afgekeurd was als gymnas tiekzaal, werden door het stichtings bestuur plannen gemaakt om het dorpshuis uit te breiden. Dit leverde bezwaarschriften op van de Hervorm de kerk. Hoewel die bezwaarschriften ongegrond werden verklaard, koos het stichtingsbestuur eieren voor haar geld in samenwerking met het ge meentebestuur. Na veel wikken en we gen werd besloten een nieuw gebouw te stichten. Op het oude voetbalveld in het sportpark De Wilde Venen werd een geschikte bouwlokatie gevonden. Waarom wordt het nieuwe dorpshuis zo groot? De heer Cammeraat: "We wilden aan vankelijk nog een grotere met een sportzaal van 28x42 meter. Dit bleek te kostbaar. In verhouding tot de prijs zou het eigenlijk niet eens zoveel duur der worden. Het gemeentebestuur ging hiermee echter niet akkoord. Het exploitatietekort is voor het eerste jaar geschat op 125.000,- en het tweede jaar op 150.000,- (tegen het tekort van het huidige dorpshuis van 10.000,- 12.000,-). De gemeente staat voor het exploitatietekort garant Welke sport kunnen in de nieuwe sportzaal beoefend worden? "In principe alle zaalsporten. Ook zaalvoetbal, doch echter niet in com petitieverband, want dan zou de zaal 28x42, in plaats van de 23x28 die hij nu is, moeten zijn. Door de scholen zal de sportzaal dagelijks intensief ge bruikt worden. Door middel van een vouwwand kan de zaal gescheiden worden, zodat zelfs twee sporten tege lijk kunnen worden beoefend", aldus de heer Huisman. Het stichtingsbe stuur spreekt dan ook de wens uit dat de sportzaal en de overige zalen van het nieuwe dorpshuis steeds bezet zul len zijn. (Uit omliggende plaatsen komen al aanvragen binnen voor ge bruik van de zaal) De overige zalen die zich in het gebouw bevinden zijn een dorpshuiszaal van 9x 14, geschikt voor vergaderingen, bruiloften en partijen, een restaurant van 6x6, een jeugd honk van 9x9 en een schaarkegelbaan. De schaarkegelbaan is er één naar hel voorbeeld van onze oosterburen waar kegelen veel meer in zwang is als in Nederland. Het spel lijkt op bowlen, doch de baan is ander, de ballen lich ter en de puntentelling anders. Daarnaast heeft het nieuwe gebouw twee bars, waarvan ^én bij de sport zaal en beschikt over kleedruimten. Het gebouw wordt gebouwd doorTip Combine uit Twello, terwijl Moerka- pelse bedrijven onderaannemers zijn, zoals de fa. D. de Graaff, fa. Kadiks en schilder Huisman. Als er met de plaat selijke manufacturiers overeenstem ming wordt bereikt, dan zullen zij voor gordijnen en vloerbedekking zorgen. De vloeren zullen niet alle maal uit een vast tapijt bestaan. Zo wordt de vloer in de sportzaal er één voor multifunctioneel gebruik, komt er parket in de Dorpshuiszaal, evenals in het jeugdhonk, in de bar en het res taurant vaste vloerbedekking en bij het zitje bij de kegelbaan eveneens vaste vloerbedekking. Onder hoog spanning vindt het uitzoeken van vloerbedekking en gordijnen momen teel plaats. Bij het Dorpshuis komt een midget golf, die door de gemeente beheerd wordt. Daarnaast komt er een trap veld voor de jongsten uit de gemeente en een trapveld voor de wat grotere jeugd. Er komt een grote parkeer plaats, terwijl er aan de voorzijde van het gebouw een groot plein wordt ge maakt, wat gebruikt kan worden voor evenementen zoals b.v. Koninginne dag of een Braderie. Een grote Brink waarop diverse dorpshappenings plaats kunnen vinden. Henk Doornheim, die sinds 1977 be heerder is van het dorpshuis zal ook de scepter zwaaien in het nieuwe ge bouw. Op welke wijze hij geassisteerd moet worden en met hoeveel mensen, is het stichtingsbestuur nog aan het bekijken. Zo goed als zeker zal dit niet met vrijwillige hulp gebeuren, omdat men veronderstelt dat dit in Moerka pelle niet te verwezenlijken is. "Of het nieuwe gebouw straks een naam krijgt?". "Dat is niet de bedoeling", horen we van de heren Huisman en Cammeraat, die verder nog vertellen dat het nieuwe gebouw evenals het huidige dorpshuis, zondags gesloten is. Mannenkoor uit Winschoten op toernee. Het 80 leden tellende mannenkoor Crescendo uit Winschoten zal zon dagmorgen 16 mei in de Hervormde kerk van Zevenhuizen medewerking verlenen aan de dienst, die om 10.00 uur begint. Door contacten met de Hervormde predikant, ds. J. Enderlé, die afkomstig is uit het 'hoge noorden' des lands kwam deze medewerking tot stand. Het mannenkoor zal zaterdag middag een radio-opname maken voor het programma zondagavond zang van de N.C.R.V., dat op een later tijdstip zal worden uitgezonden. Za terdagavond verleent Crescendo me dewerking aan een concert is de St. Janskerk in Gouda. De koorleden zul len met hun aanhang ondergebracht worden bij gastgezinnen, terwijl er ook een aantal in een Woerdens hotel overnachten. De dames van de her vormde vrouwendienst zullen de koorleden en familieleden ontvangen in het Hervormd Centrum, waar hen een koffietafel en lunch wordt geser veerd. Het enthousiaste koor staat onder leiding van dirigent Bruno Riemeijer. Als 7-jarige begon de Zevenhuizense Jeannette Benning met pony lessen, niet zozeer omdat ze daar zo'n grote behoefte aan had, maar meer om het feit dat een vriendin van haar dat ging doen. Wie had toen kunnen denken dat ze ooit een niveau zou bereiken, dal maar weinigen meemaken. Op het toppunt van haar roem moest Jeannette ermee stoppen, want toen werd ze 18 jaar. Het jaar dat men 18 wordt mag nog uitgereden worden, maar dan is het op en kan er niet meer aan ponywedstrijden worden deelgenomen. Vorig jaar september zwaaide Jeannette af, uiteraard met gemengde gevoelens. Nu wordt er door de familie Benning bekeken wat voor soort paard er gekocht moet worden, want dat Jeannette doorgaat staal als een paal boven water. Alleen tot nu toe is hel er nog niet van gekomen, temeer, daar ze druk bezig is met een avondstudie en het nemen van autorijlessen. "Zodra ik m'n rijbewijs heb, ga ik beginnen met paardrijlessen", lacht ze. Het eerste wat ons opvalt als we de trap beklimmen naar de woonkamer die boven de welbekende winkel in de Dorpsstraat ligt, is de fraai gedeco reerde melkbus die op het trapportaal staat. Midden op prijkt een fraaie paardekop. Het blijkt een frappante gelijkenis met de pony van Jeannette: Any Dale Juweel, nageschilderd van een foto, door een kennis van de familie. "Een niet alledaagse naam", concluderen we, waarop Jeannette vertelt dat haar pony vernoemd is naar de manege waar hij vandaan komt, met als achtervoegsel 'juweel'. In de woonkamer hangt een wand bord met eenzelfde beeltenis, ge schonken door de veearts, wiens dochter ponyrijles krijgt op Any Dale Juweel. "Ik kan er nu niet meer zoveel op rijden, omdat hij nu moet wennen aan een andere berijdster", verklaart Jeannette. Met deze pony, die ze in 1977 kreeg, behaalde ze twee jaar gele den het vereiste aantal punten voor het Z-diploma en mocht ze twee jaar geleden meedoen met de voortraining met de ploeg die gereedgemaakt werd voor de Europese kampioenschappen Vorig jaar deed Jeannette met jaar 'juweel' mee met de voorselectie, teza men met 26 andere 'uitmuntende' pony-rijdsters uit heel Nederland. Een trainings week in Voorthuizen was hiervan een onderdeel. Zes hiervan werden geselecteerd voor de Europese kampioenschappen. "Om zover te komen, komt er heel wat kijken", mengt zich vader Benning in het ge sprek. "Er moet dan dagelijks lang geoefend worden, waarvoor je een ei gen bak moet hebben en een privé-in- structeur. Zoiets is gewoon onbetaal baar". Dankzij de steun van haar ouders kon Jeannette de top van de ponyruiter sport bereiken. Beiden zijn grote fans van hun dochter en kwamen de laatste jaren op hun enige vrije dag, zondags morgens voor dag en dauw uit de veren om hun dochter te begeleiden naar wedstrijden. "We zaten 's-mor- gens al om zeven uur langs de kant van het veld met een thermosfles koffie, de verrichtingen van de ponyruiters te bekijken", lacht mevr. Benning, die de specifieke ruitersfeer wel een beetje mist, zo geeft ze 'ruiterlijk' toe. Vader Benning reed twee jaar lang zijn doch ter elke zaterdagmorgen van decem ber tot juni, naar Utrecht, voor de training voor de voorselectie van de Europese kampioenschappen. Met een veetrailer van de manege gebeurde waarin naast Any Dale Juweel ook de pony van een Waddinxveense amazo ne werd vervoerd. "Om zeven uur gin gen we weg en om één uur 's-middags waren we weer terug", vertelt de heer Benning. Om winstpunten te halen moest Jeannette het eerste jaar (om dat ze toen nog met Z bezig was) elke zondag als er ergens in de regio een wedstrijd was, hieraan deelnemen en pa en ma derhalve mee om zes uur het bed uit en op pad. In 1978 nam Jeannette met haar pony del aan het CHIO in Rotterdam, wat ze een geweldige belevenis vond. De uitnodiging na de inschrijving heeft ze bewaard in haar foto-album, zeker niet in de laatste plaats om de adres sering, nl. "Weledelgeboren Vrouwe, mejuffrouw J. Benning...". Deze wijze van aanschrijven is vrij gewoon in de paardewereld. Op het CHIO werd Any Dale Juweel de bestgaande rij- pony. In 1978 werd 'rayon west' twee de op de nationale kampioenschap pen in Fries, voor welk rayon Jeannet te reed. In 1980 en 1981 nam ze in de Z-klasse deel in Apeldoorn, maar viel hier niet in de prijzen, maar werd op andere wedstrijden, 14 in totaal, wel eerste. Acht maal behaalde ze een tweede prijs en zes maal een derde prijs. Er zijn in huize Benning ruim 60 bekers en trofeeën, die door Jeannette op haar pony zijn behaald. Tot dusver is de naam van de manege, waarop Jeannette diverse keren club kampioen werd, nog niet genoemd. Deze verdient het zeker. "Het is een prima manege", prijst mevr. Benning: "De kinderen die graag ravotten ko men er goed aan hun trekken, want ze mogen erg veel. Daarnaast is de wijze van lesgeven er uitstekend en worden de kinderen er heel goed opgevangen. En waar vind je een manege waar kinderen elke dag (met uitzondering van donderdag, want dan is de manege gesloten) les krijgen, die bij de pensionprijs is inbegrepen?" Over welke manege we het hebben? "De Reigersburgh" in Waddinxveen. Hier is niet de allereerste schrede ge zet op het ruiterpad van Jeannette. Bij manege "De Zevenkamp" aan de Wollefoppenweg begon ze als 7-jarige met eenmaal per week een les op een pony van de eigenaresse. "Onder alle weersomstandigheden hadden we bui ten les. Er was hier toen nog geen binnenbak", vertelt Jeannette. "Ze heeft er veel geleerd", concludeert haar moeder "toen ze er heen ging was van alle dieren bang, zelfs voor een po.es". Met nog een paar vriendinnen ging ze op 10-jarige leeftijd naar De Reigersburgh, niet omdat mevr. Ver boom niet goed les gaf, integendeel, maar vanwege het feit dat op De Zevenkamp toen nog geen diploma's konden worden behaald. Dat is inmiddels veranderd. Op een pony van de manege Dé Reigersburgh behaalde ze in 1975 het B-dressuurdiploma en een jaar later L-dressuur. Toen ze in 1977 Any Dale Juweel kreeg deed ze de examens over en behaalde B dressuur en springen op haar eigen pony die een stokmaat heeft van 1.45 meter. De maximale hoogte van een pony is 1.47.3. Haar pony verschilt dus weinig in maat van een paard. "Er zijn", zo vertelt ze "di verse soorten pony's. Er zijn er in A, B, C en D, dit is een D-pony en hij was van het mannelijke ras. 'Springen L' behaalde Jeannette in 1978 en M- dressuur in 1979. Hierna kon nog het hoogste behaald worden, nl. Z, wat betekent dat de 1*2 winstpunten moet behalen om dit diploma te krijgen. Voor elke wedstrijd moeten 120 pun ten worden verdiend. Benden de 90 krijg je verliespunten. Hoewel ze de voorkeur geeft aan dressuur, nam ze ook we eel spring-evenementen deel en zelfs aan een pony-race, op de dag van het paard in Duindigt, vorig jaar. In galop liepen 30 pony's tegen elkaar, waarbij Any Dale Juweel 6e werd. "Een handicap waren altijd de hoestbuien van m'n pony", vertelt Jeannette, "Eigenlijk heeft hij altijd gehoest, maar tijdens wedstrijden kon dat weieens een verlies opleveren". Dikwijls kwam dan ook de veearts bij haar pony kijken. Nu rijdt zijn doch ter erop, in de B-categorie, waarin hij het uitstekend doet. "Hij is al 14 jaar moetje weten Z zou hij niet meer kun nen bolwerken", stelt Jeannette. Of ze nog dagelijks op de manege komt (waar ze vroeger ieder vrij uur te vin den was en mede daardoor haar schoolbpleiding niet af kon maken)? "Nee", ontkent ze "ik kom er nog vrij vaak, om te helpen en voor b.v. jureren bij wedstrijden. Daarnaast geef ik elke zondagmiddag caroussel- les aan een groep van 8 meisjes. Zij maken figuren en doen dressuurproe- ven met hun pony's op muziek. De meisjes zijn dan speciaal uitgedost met een leuk hoedje, een witte broek en een zwart jasje. Zelf leerde ze destijds caroussel-rijden van meneer Klooster man, een man die velen opleidde tot vaardige ruiters en nauw betrokken was met het wel en wee van de manege. "Als we toch namen noemen moetje ook Arie van der Breggen niet vergeten", maant mevr. Benning. Van hem kreeg Jeannette vanaf het begin les én hij is altijd vaste begeleider van haar geweest bij wedstrijden. Ook praatte hij haar moed in als ze soms een teleurstelling ondervond. "Het is weieens vervelend dat er bij wedstrij den een enorme concurrentie is. Je ponyvriendin wordt dan ineens een tegenstandster", stelt ze. "Is het goed berijden van een pony te leren, of moet je dat aanvoelen, een soort talent?", vragen we. Ontkennend stel len zowel de ouders als Jeannette dat het vooral op doorzetting, ervaring en training aankomt. "Ook moetje goed met je dier kunnen opschietén: het is een levend wezen, als je daar niet goed mee omgaat, dan lukt het je nooit". De pony van Jeannette kon dan ook uitstekend met haar opschieten, voor al waar het de dressuur betrof, figuren rijden en gehoorzamen. Springen deed hij minder graag en dat liet hij goed merken. Of het een gemis is dat ze nu niet meer dagelijks haar collega- ponyrijdsters ontmoet? "Die nu op ponyrijles zijn, zijn jonger dan ik. De groep waar ik bijhoorde is uit elkaar omdat ze allemaal 18 jaar zijn ge weest. Misschien dat we elkaar over een jaar of drie weer terug zien (als ze tenminste doorgaan met een paard), bij de wedstrijd-paardesport. Zo'n tijd heb je zeker nodig voordat je een nieuw paard eigen gemaakt hebt. Wij twijfelen nog steeds of we een jong paard, dat alles nog moet leren, of een wat ouder paard voor haar zullen kopen", vertelt haar vader, die door z'n vrouw aangevuld wordt die stelt dat zij in de gelukkige omstandig heden verkeren dan te kunnen doen voor hun enige kind, maar dat het hebben en houden van een paard en het deelnemen aan wedstrijden, be paald geen goedkope zaak is. Op de jaarvergadering van de Bouw en Houtbond F.N.V. die op 26 apriljl. gehouden werd, werd de heer Joh. Bruggeman tot voorzitter gekozen. De heer D.A. Braat trad af als voor zitter, terwijl secretaris-penningmees ter H.J. Sleeuwenhoek herkozen werd. Het bestuur werd aangevuld door de heer J.A. de Rijke. De heren J.v.d. Berg en L.H. Hordijk werden gehuldigd vanwege hun 25-jarige lid maatschap van de Bouwbond. In deze huldiging werden ook hun echtgeno tes betrokken. De heer C. Vonk, die aftredend en niet herkiesbaar was, als bestuurslid, werd eveneens hartelijk bedankt. Hij is 36 jaar lid van de vak beweging geweest en 25 jaar bestuurs lid. Daarvoor van de Meubilerings- bond en sedert 1971 eveneens van de Bouwafdeling. Hem werd door een districtsbestuurder een horloge aan geboden, terwijl de heer Vonk van de afdeling een Delftsblauwwandbord ontving. Hierop stond een meubel maker afgebeeld.

Dorpskrant | 1982 | | pagina 6