KOM KIJKEN! De tf/ltHrbcrk Zijn de kaarten geschud? w het kaasmekka BOTULISME De nieuwe najaarskollektie is binnen. Sterkste man van de wereld op Zevenhuizense Braderie kennemer kaarten kollektie drukkerij elgersma KAARTAVOND GROENEWEG mir trend '82/'83: Aubergine Petrol Oker geel Tuincentrum-Boetiek kamelen in zevenhuizen Voor de kinderen in Zevenhuizen zijn er twee kamelen gehuurd. Hierop kunnen de kinderen een ritje maken en eventueel op de foto gaan. Deze kamelen zullen in de Burg. Boerstraat lopen vanaf 10 uur tot 17.00 uur. antiek- en rommelmarkt Uiteraard mag een Antiek- en Rommelmarkt niet afwezig zijn, en dat zal dan ook niet gebeuren. De volleybal heeft reeds iets opge haald, en gaat zaterdag 21 augus tus weer ophalen in de polder, ter wijl zaterdag 28 augustus weer in het dorp opgehaald gaat worden. Het is wel bekend, maar alles is rad van avontuur Tijdens de braderie zal de volley bal ook weer met Rad van Avon tuur staan, weer met mooie prij zen, o.a. een fiets. Ook zal er een 21-spel gespeeld kunnen worden. Je kan meedoen onder het genot van een drankje of hapje op het plein naast de bekende barbecue. Er kunnen ook poffertje gegeten worden. Het wordt weer ouder wets gezellig. oude ambachten Dit jaar komen weer een aantal oude ambachten op het dorp te staan. Naast de bekende paling roker en stoelenmatter uit Zeven huizen, zullen ook andere am bachten te zien zijn. Zo zal er op kleine schaal kaas gemaakt wor den, en kunt kennis maken met BIJENTEELT. Bovendien zullen er meer kramen staan dan vorig jaar. De volleybal staat met bloemen en groenten in een kraam, waarbij uw gulden een daalder waard is. volleybal-loterij Tijdens de braderie van 4 sept. zal Notaris Jac. Bos de trekking ver richten van de grote Volleybal loterij. Gedurende de komende weken zullen de volleyballeden weer langs de deur gaan met de loten. De loten kosten 2,- per stuk en er zijn weer prachtige prij zen te winnen. De prijzen zijn: 1e prijs: weekend Parijs, 2 pers. - Rabobank; 2e prijs Dames- of herenrijwiel - Rabobank; 3e Tuin- ameublement t.w.v. 600,-; 4e lang weekend in naseizoen in bungalow sporthuis centrum; 5e Delftsblauw kasstel - Atelier de Kruik; 6e Fotocamera - Drogisterij Rodenburg; 7e Trainingspak; 8e t/m 12e prijs Saladeschotels voor 10 personen - Cafetaria de Telstar. j)i kemtmer koartfri koUelrfiz kuM u ■óamtt' A*j-. U kunt bij ons kiezen uit wijn geselecteerd en aanbe volen door de Alliance Gastronomique Neerlandaise, het verbond van 26 Nederlandse restaurateurs. Zij streven ernaar - ieder op eigen wijze - het aller hoogste te bieden ter stimulering van de culinaire cultuur in Nederland. Selection Exclusive door de Alliance Gastronomique Néerlandaise geselekteerde en aanbevolen wijnen Sauvignon de Haut Poitou 1981 VDOS Een frisse, verkwikkende witte wijn. De ideale dorstles- ser op zomerse dagen. Per fles 12,25 (6 fl. per doos). Cave les Coteaux du Haut Minervois 1979 VDOS Mondvullende, frisse rode wijn met veel karakter. Ook zeer geschikt om op te leggen. Per fles 12,- Chateau d'Aigueville 1979 A.C. Cötes du Rhone 'n Soepele, plezierige rode wijn, die fris en jong op z'n best gedronken wordt. Per fles 12,10. Chateau Beaumont 1979 Cru Bourgeois A.C. Haut-Médoc Een gave wijn met een plezierige souplesse. 'n Echte Médoc. Per fles f 21,50 Chateau Lescure 1979 Grand Cru A.C. St. Emilion Een rasechte St. Emilion met veel smaak. Zacht en stevig tegelijk. Halve fles 0,375 Itr. f 12,50. Fles 0,75 Itr. 24,-. Magnum 1.50 Itr. f 48,- (6 flessen per doos). Rioja Tinto 1976 - Olarra Met het voor de Rioja zo kenmerkende vanille- bouquette. Een rijpe bijnamildesmaak. Per fles f 10,70. Alle wijnen komen in hun originele verpakking. 12 fles sen per doos, tenzij anders vermeld. Eventueel ook per 6 flessen gesorteerd leverbaar. Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt. Noordelijke Dwarsweg 80 - Zevenhuizen - Tel. 01802-1463 Op zaterdag 4 sept. zal tijdens de Braderie, georganiseerd door de Volleybal in samenwerking met de Zevenhuizense Middenstand een optreden verzorgd worden door JOHN MASSIS uit België. Deze 'John Massis viert dit jaar zijn 25- jarige jubileum en het feit dat hij reeds meer dan 15 jaar vermeld staat in het Guiness book of re cords. Deze sterkste man van de wereld zal om 11.30 uur op het Dorp zijn krachten tonen, o.a. zal John Massis een 500 cc crossmo tor met zijn tanden tegenhouden en een 4-tal kinderen optillen, ook met zijn tanden. Verder zal hij nog meer van zijn kracht laten zien. muziek rond het dorpsplein De gehele dag zal er muziek zijn in de ochtenduren; dit zal verzorgd worden door de Kleine Trompet ter, waarvan ieder onder het genot van een drankje kan genieten. Na John Massis, zal 's-middags de Kon. Luchtmacht Kapel optreden, deze komen in de plaats van de Steelband van de Kon. Mariniers Kapel, daar deze laatste in op dracht van het Ministerie elders moeten optreden. Ook zal een aantal leden van de Ted Easton- Jazzband, onder naam van de Jazztrix een muzikale opwachting maken, bij een van de bars. welkom, niets is te gek, boeken, platen, speelgoed, meubels, appa raten...de volleybal neemt het wel mee. Indien niet thuis, geen nood, bel 2126 en het wordt alsnog op gehaald. Binnenkort treedt u in het huwelijk. Met een grote blonde man. U krijgt 3 kinderen. Twee jongens en één meisje. 't Kaartspel geeft z'n geheimen prijs. Üw GEHEIM geeft u prijs met een kaart van de Kennemer Kaarten Kollektie. Een prachtige serie trouwkaarten. Origineel, stijlvol, modern, nostalgisch.Net wat u wilt. En wat uw smaak is. U en "die grote blonde man" zullen 't ook wat dat betreft wel met elkaar eens worden. P. S. En wat betreft die 3 kinderen. Ook daar heeft de Kennemer Kaarten Kollektie in voorzien. Over een paar jaar tonen wij u graag onze kollektie geboortekaartjes. dorpsstraat 62a - 01802-2289 Ook dit seizoen heeft de kaart- commissie in de kantine van v.v. Groeneweg weer kaartavonden georganiseerd, ledereen, dus ook niet-leden kunnen aan deze kla- verjasavonden deelnemen. De vol gende data zijn: 10 sept., 8 okt., 5 nov., 3 dec., 24 dec., 14 jan., 11 febr., 11 mrt., 1 april en 22 april. Voor klaverjassen in competitie verband kan men weer in Hotel Vos terecht, vanaf woensdag 1 september, iedere week, aanvang 19.30 uur. Informatie bij B. Warn- ders of M. de Kooter. Grote plastic zakken vol dode een den, kraaien, meeuwen, futen, vis sen, reigers en zelfs roofvogels - met dikke rubber handschoenen geraapt door mensen van de botu- lismebestrijding - zullen ook deze zomermaanden weer het schrik beeld zijn in gebieden met ondiep, langzaam stromend tot stilstaand zoet water. Botulisme wordt veroorzaakt door een gif afscheiden döoreen bacte rie. Tot deze bacteriegroep beho ren ook die soorten, die tetanus en gangraen veroorzaken. Botulus worst) geeft al aan, dat de ziekte in het verleden gesignaleerd werd na het eten van worst. Clostridium botulinum, zoals de bacterie heet, is in 6 typen onderverdeeld, A t/m E. Hiervan kunnen alleen de typen A, B en E ziekten veroorzaken bij de mens. Deze onderverdeling kan alleen door middel van laboratori umonderzoek worden vastgesteld. Opvallend bij deze bacterie is de vorming van de zgn. sporen. Deze sporen zijn niet een vorm van vermenigvuldiging van de bacterie maar maken een overleving van de bacterie in ongunstige omstandig heden mogelijk. Ze zijn zo goed bestand tegen uitdroging, koude en warmte, dat men ze 30 minuten bij 121°C moet verhitten om ze te doden. De germinatie het ont kiemen van de sporen) komt onder gunstige omstandigheden op gang, hierbij zijn belangrijk tem peratuur (17°C), vochtigheid, licht en zoutgehalte. Indien er geen 'gunstige situatie' ontstaat, kunnen de sporen wel 20 jaar over- verkrijgbaar bij: Speciaalzaak in kaas - noten - wijnen fijne vleeswaren - kipspecialiteiten delicatessen Dorpsstraat 168 - Zevenhuizen Tel. 01802 - 1868 Dèpositaire van wijnen geselekteerd door Alliance Gastronomique Néerlandaise cyAlliance Gastronomique ''Neerlandaise^ leven. Er is daardoor dus weinig hoop, dat het botulisme ooit zal verdwijnen in Nederland. Het toxi- ne dat de Clostridium botulinum produceert is in zeer geringe hoe veelheden al fataal, de minimum lethale dosis voor een mens in minder dan 0,1 microgram (0,1 miljoenste gram). De werking van het gif is gelocaliSeerd op de over gang van zenuw naar spier, waar door een slappe verlamming ont staat. Door verlamming van de ademhalingsspieren treedt uitein delijk de dood in. Bij de mens komt botulisme door preventieve maatregelen bij de be reiding van voedsel slechts zelden voor, maar enkele jaren geleden ontstond een epidemie door het eten van corned beaf, dat in niet voldoende dichtgesoldeerde blik ken in een met botulisme besmet riviertje gekoeld werd. In nertsfar- men komt 'szomers nog weieens botulisme voor. Watervogels kunnen 'szomers met hun voedsel de botulinum-bacte- riën waarin het toxine (m.n. type C) is gevormd, opnemen. Na enkele dagen kunnen zij niet meer vliegen, laten de kop hangen; eten en drinken niet meer door verlam ming van de slikspieren. Na onge veerd 2 weken treedt door verlam ming van de ademhalingsspieren de dood in. In zo'n dode vogel vermenigvuldi gen de Clistridia zich snel, aange zien zij slechts anaëroob zon der zuurstof) kunnen groeien. Rondom zo'n cadaver is 't wateren ook de maden op het cadaver besmet met botulinümtoxine. Al dus is het te verklaren dat ook vis sen en hun praedatoren het slacht offer kunnen worden van deze ziekte. Een eendenkooiker vertel de, dat hij met goed succes botu- lismeslachtoffers, die hij in een vroeg stadium vond, heeft opge knapt door ze op advies van de die renarts veel water te geven. Ook zijn kippen die een deel van hun voedsel bijeen scharrelden in de kreken rondom zijn huis heeft hij op deze manier weten te redden, 's Zomers blijven zijn kippen voort aan in het hok! Dieren die de infectie overleefden, hebben geen immuniteit, aange zien de hoeveelheid toxine te ge ring is om afweerstoffen te maken. Wanneer de omstandigheden voor de bacterie te ongunstig zijn om zich door deling te vermenigvuldi gen, worden er weer sporen ge vormd. Zo is de levenscyclus van de bacterie gewaarborgd. Bo Botulismebestrijding berust voor namelijk op het verwijderen van de cadavers en destructie, zo moge lijk in een vroeg stadium en het verhogen van de waterstand, bij voorkeur ook het zorgen voor doorstroming van het betreffende gebied. Na 1972, toen botulisme voor het eerst in Nederland gesig naleerd werd, is er iedere zomer een epidemie geweest. Vooral in 1977 was de sterfte groot. Het vlees van besmette dieren, tenslot te, is voormensenlijkeconsumptie ongeschikt. Als uw hond 'n botu- lismeslachtoffer appoteert, is er geen enkele reden voor bezorgd heid, aangezien honden ongevoe lig zijn voor alle typen botulinum- toxine.

Dorpskrant | 1982 | | pagina 7