VERKOOPSTER UNICEF - WATER IS LEVEN Spar slagerij BAARS water is leven voor mens en dier Water bedekt driekwart van het aardoppervlak. Aan het water op onze blauwe planeet - evenals aan lucht, voedsel en energie - danken wij ons bestaan. Hoewel we water misschien beschouwen als een kleur- en smaakloze vloeistof zon der speciale waarde, is water één van de belangrijkste levensele menten. We weten dat we zonder water maar een paar dagen in leven kunnen blijven en dat het leven in de natuur gebaseerd is op een onafgebroken circulatie van dat 'tweede element'. Schoon, ver kwikt het on lichaam en laat het functioneren; het geeft leven aan planten en dieren die, op hun beurt, ons tot voedsel dienen. Door de eeuwen heen is water zo- 1 wel slaaf als meester van de mens heid geweest. Beschavingen bloeiden op waar water in over vloed was. Ze verdwenen als voor raden waren uitgeput. Mannen en vrouwen hebben regengoden ver eerd en om regen gebeden. Zon der regen verdorden de oogsten en ontstond er voedselgebrek. Bij teveel regenval overstroomden de rivieren met als gevolg: dood en vernieling. Maar water - de bron van het leven - dat zo'n belangrijke deel van ons leven uitmaakt, zorgt ook voor ons comfort. De handel en het toerisme maken gebruik van de waterwegen. Kleine en gro te watervallen, beekjes, stromen en bronnen dragen allemaal hun deel bij tot de levenschenkende ri vieren op de continenten. Water was, is en zal het element blijven waaraan de mensheid aandacht moet schenken om zo de lichame lijke en geestelijke gezondheid van de mens te waarborgen. Aan gezien water één van de belang rijkste elementen voor leven en ge zondheid is, de Verenigde Naties het decennium 1981-1990 uitge roepen hebben tot het Internatio nale Water-decennium en meer dan de helft van het fonds Unicef besteed wordt aan projecten in verband met water, meenden we er goed aan te doen, dit bij de lezers onder de aandacht te brengen. 80% van de ziekten bij kinderen ethiopië Actueel Unicef speelt ook een belangrijke rol bij de verzorging van endehulp aan mensen in gebieden waar er natuurrampen of oorlogsverwoes tingen plaatsvinden. In Libanon verleende Unicef hulp, door mid del van o.a. het instellen van een vuilophaaldienst. Per dag wordt 250 ton afval van de straten ge haald, waardoor verspreiding van gevaarlijke ziekten werd voorko men. Ook aan dete korten die door de oorlog ontstonden en het leven een groot deel van de 910.000 kinderen bedreigden werd door Unicef wekenlang in Beiroet de hele watervoorziening voor zie kenhuizen en mensen in bedreig de stadswijken overgenomen. "Operatie Waterkruik" was de naam voor de watervoorziening in West Beiroet. Unicef plaatste op verschillende plaatsen watertanks met drinkwater die voortdurend werden bijgevuld. Behalve water PROTEST!!!! PROTEST!!!! PROTEST!!!! PROTEST!!!! kinderen OPEL KADETT 1975 01802-1708 3 PANTY'S HALEN, 2 BETALEN Dorpsstraat 186 - Zevenhuizen Wij vragen op korte termijn een nette en accurate in de leeftijd van 16-17 jaar. Zij zal werken in een zeer prettige werksfeer. Sollicitaties richten aan Dhr. Baars, tel. 01802-1251 of 01802-2559. Kwik Slim Figuurcorrectie, Mini Lift cosmetische face lift SCHOONHEIDSSPECIALISTE W.A. ZANDBOER-V.D. BOGAARD Hoe belangrijk het werk van UNICEF is en wat er allemaal met het geld gedaan wordt hoorden we van plaatselijk Unicef vrijwilligster Wil Schiereck. Sinds enkele jaren verkoopt zij in de maanden oktober tot en met december alle artikelen van het Unicef-pakket, die variëren van een bureau-agenda, wenskaarten, postpapier, spaarpotjes, puzzels, boeken tot kinderkookboeken. Bij de aanschaf van één of meer ar tikelen (sommige zijn leuke Sint Nicolaascadeautjes) is de koper ook gedreven door het goede doel, in de wetenschap, dat er vrijwel niets aan de bekende 'strijkstok' blijft hangen. Unicef werkt vrijwel uitsluitend met vrijwilligers, waar door de onkosten laag blijven en de opbrengst hoog. Belangrijk is het om te weten dat van vier gulden opbrengst er één besteed wordt aan watervoorzieningen in de derde wereld. De cijfers van de Wereld-Gezond heids-Organisatie en Unicef dui den er op dat 80% van de ziekten waar kinderen aan lijden en vaak sterven, worden overgebracht door water - sterk vervuild water, of veroorzaakt door het gebrek aan sanitaire voorzieningen. Meer dan de helft van de mensen in de ontwikkelingslanden heeft geen beschikking over veilig water, vaak is er helemaal geen water op rede lijke afstand. Miljoenen kinderen en vrouwen moeten dagelijks 6 a 8 uur lopen voor enkele kruiken ver vuild water. Dan blijft er weinig tijd over voor andere noodzakelijke dingen, als onderwijs of hygiënis che verzorging. Vandaar dat er per jaar 1 miljard kinderen lijden aan diarree; zeker 25 miljoen kinderen sterven hierdoor. Vandaag de dag moeten zeker 100 miljoen mensen meer dan in 1975, vuil water drin ken. Een Unicef-man, die jarenlang in Ethiopië had gewerkt aan drink waterprojecten, vertelde eens het volgende verhaal; Er was langs de rivier een hele serie aftapplaatsen van drinkwater tot stand gekomen, waarvoor het water in de bodem van de wallekant, dat van zeer goe de kwaliteit bleek te zijn, was ge zuiverd. Een jongetje, aan wie na drukkelijk door zijn moeder ge zegd was, dat hij zijn waterkruik alleen maar aan één van die aftap plaatsen mocht vullen, liet zijn kruik vollopen met het kristalhel dere, schone water. Toen bukte hij zich en voegde er een handvol Ethiopische modder aan toe: om er de goede kleur en de goede smaak weer aan te geven! Smaak en kleur, waaraan ze gewend wa ren en waarvan ze hielden Met KRACHT protesteren onderstaande personen, allen werkzaam bij het kleuter- en lager onderwijs in Zevenhuizen, tegen de ONDERWIJSPLANNEN in het REGEERAKKOORD! Graag willen wij dat U, inwoners van Zevenhuizen, laten weten. In één klap zullen op 1 augustus a.s. 13.500 arbeidsplaatsen verdwijnen. MINSTENS DRIE LEERKRACHTEN op onze scholen zullen dan werkloos worden!!!! Tienduizenden onderwijsgevenden, die nu al WERKLOOS zijn, of dat in de komende jaren worden, verliezen daarmee elk oersDektief om nog aan de slag te komen. Tegelijkertijd wordt onvoorstelbare schade toegebracht aan de kwaliteit van het onderwijs. Nog grotere klassen! Voor ons staat een ding vast: DIT MAG NIET GEBEUREN!!!! Ook de EXTRA korting van 1,65% wijzen wij ten principale af. Bezuinigen? Akkoord, maar dan samen. Graaq laten wij u weten, dat salaris-problemen voor ons geen hoofdreden zijn voor deze advertentie. In de week van 15 t/m 19 november STAKEN wij NIET, maar op deze wijze willen wij onze mening bekend maken. Wanneer U het hiermee eens bent, dan kunt U op school mede een brief ondertekenen, die naar de verschillende frakties in de Tweede Kamer gestuurd zal worden en naar minister Deetman in het bijzonder. Deze brief kan ondertekend worden in de bovengenoemde week, voor en na schooltijd (tot 5 uur) en dinsdagavond 16 november van half 8 tot half 9 in een van de ZES scholen!! DE ONDERWIJSGEVENDEN: M. Auwema A. v.d. Berg M. Biemond-van Wijk I. Brinkhuis-v.d. Kaay A. Broere A. Brouwer A. Bruggeman N. Dirkzwager j.M. v. Dijken-Kloosterman C.D.M. v. Gein-v. Weers M.T.M. v. Gestel-v.d. Heijden J.A. Hammega-v. Sluis M. Hemkes A H. Hoos-Leentvaar G.L.A. Janssen A.W. Jeths C. v. Leeuwe P.O. Leuvenink C.A. de Meer-Huis G.P. v.d. Niet D.P.J.M. Nigg-Hak J.J. Noot S. Olthof H. Padmos H.D. Pelleboer E. Ploeger Roos M. Slijkhuis K.G. Stevens-Alblas C.E.A. De Tollenaere C.P. Trimp G. Vaatstra-Poelstra H. Verbree-van Keulen M.Y. Verkaik-Sturing E. Versprille M.E. Waarsenburg-Hollink Z. de Wit I. v. Zanten J. werden ook o.a. noodziekenhui zen, voedsel, medicijnen, ambu lances, tenten en dekens aange voerd en verspreid, kinderen in donkere tijden In het jaarrapport van Unicef, van 1981, staat dat de dood van 17 mil joen kinderen in 1981 had voorko men kunne worden als i 00,- per kind was besteed aan projecten voor basisvoorzieningen in de derde wereld. Maar één op de tien kinderen werd ingeënt tegen de zes bekende kinderziekten. Om alle kinderen in ontwikkelingslan den te laten inenten kost ongeveer 5,- per kind, als dat niet gebeurt kost dat 5 miljoen doden per jaar. Het ziet er naar uit dat de jaarlijkse grote sterfte onder pasgeborenen zal doorgaan, mogelijk zelfs tot ver in de toekomst. "In veel arme lan den wijzen de economische ten- denzen erop dat de strijd tegen de armoede sterk terugloopt", zegt de heer James Grant, directeur van het Kinderfonds van de Verenigde Naties "Unicef". Ontwikkelings hulp is de laatste 15 jaar gedaald van 0,49% tot 0,37% van het bruto nationaal produkt. "Er bestaan twijfels en pessimisme over ont wikkelingshulp", zegt Grant, "en de hoop om een eind te maken aan de armoede is nog nooit zo gering geweest". Het is belangrijk nu te voorzien in de levensbehoeften van kinderen omdat de leeftijdsstructuur in de wereld is veranderd. Met 40% van de bevolking van de derde wereld bevolking beneden de 15 jaar is dit de grootste generatie kinderen die ooit heeft bestaan. Unicef doet er iets aan...en wij kunnen helpen door giften en het kopen van aller lei dingen. Bij mevr. Schiereck kan men terecht. J. Wismeyer, Dorpsstraat 35 Zevenhuizen - tel. 01802-1213 Goudmos 138 - Nieuwerkerk a.d. IJssel - tel. 01803-7015

Dorpskrant | 1982 | | pagina 7