Riolering en zuivering. Door de dienst van gemeentewerken van Rotterdam is inmiddels een plan ontworpen voor riolering van de Wollefoppenweg en omgeving, als onderdeel van een totaal rioleringsplan voor onze gemeente. De kosten van dit plan worden voorshands geraamd op 4 miljoen. Genoemd plan is aangemeld voor een subsidie als bedoeld in de Rijksbijdrageregeling Kostbare Rioleringen. Vernomen is, dat aan dit project door de subsidiërende instantie een hoge prioriteit wordt toegekend en dat mogelijk al het komende jaar een beslissing zal worden genomen. Na aftrek van het subsidie raamt het college voorshands jaarlijks 60.000,- ten laste van de gemeentebegroting zal komen. Een deelplan voor de Rottekade en De Bonk is in voorbereiding. De verwachting is dat deze voorziening een zelfde bedrag zal kosten als die van de riolering van de Wollefoppenweg en omgeving. Over de verdere uitvoering van de met Rotterdam gesloten overeenkomst zal nog nader over plaatsvinden. Voor wat betreft de riolering in de Bredeweg en omgeving zijn inmiddels met de gemeenten Moerkapelle en Waddinxveen overeenkomsten gesloten. Wegen en straten. De Noordelijke Dwarsweg met fietspad is inmiddels opgeleverd. In dit tracé blijft nog het knelpunt de tunnel onder de rijksweg. Het college acht het financieel nauwelijks haalbaar dit knelpunt met een kosten-indicatie voor een oplossing van ±f 1,5 miljoen op te heffen, indien geen hogere subsidie dan 75%vanwegede rijks- of provinciale overheid wordt toegekend. De Zuidplasweg is een aanhoudende zorg. Inmiddels is een noodoplossing getroffen, inhoudende een verlaging van de bermen ten behoeve van het weglopen van water. Een algehele reconstructie zou een bedrag vergen van 1 miljoen. Hiervoor is momenteel geen provinciaal subsidie beschikbaar. Nog in onderzoek is het treffen van voorzieningen aan de deklaag van het doodlopende gedeelte van de Zuidplasweg, daar dit gedeelte in een nog slechtere staat verkeert. Ten aanzien van het onderhoud van de wegen, straten, pleinen e.d. stelt het college nog, dat het overeenkomstig het advies van de commissie Openbare Werken eerst daartoe overgaan als de noodzaak is aangetoond. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat bezien wordt in hoeverre het beheer van de diverse wegen over de verschillende overheden zal worden verdeeld. Dit kan betekenen, dat de tertiaire weg 67 wordt overgedragen aan de provincie, terwijl de meeste quartaire- en andere wegen buiten de bebouwde kom door het Hoogheemraadschap van Schieland aan de gemeente zullen worden over gedragen. In hoeverre hieraan financiële consequenties zijn verbonden, is nog niet bekend. Plantsoenen e.d. Het streven is erop gericht de gemeente een zo leefbaar mogelijk aanzien te geven. Daarvan maakt deel uit de aanleg en het pnderhoud van groenvoorzieningen. Dit vergt veel inspanning. Helaas wordt geconstateerd, dat het gebruik van het groen in de gemeente niet altijd op de juiste manier plaatsvindt. Naast de uitbreiding van de groenvoorziening in plan West, fase E/F is in onderzoek als niet onbelangrijk object uit financieel oogpunt het asfalteren van het voetpad in de groenstrook langs de Ringbaart. De hieraan verbonden investeringskosten worden geraamd op 42.000,-. Ook wordt overwogen de voetpaden op en nabij het sportcomplex te verharden. De kosten hiervan worden voorshands geraamd op 57.000,. Overigen. Nog in 1982 heeft de raad besluiten genomen betreffende een uitvaartcentrum. Gehoopt wordt dat de exploitatie van het centrum geen of nauwelijks invloed opde begroting zal hebben. Onderwijs. In de begroting zijn de ramingen per kleuter c.q. leerling voor het aanschaffen van ontwikkelingsmateriaal e.d. voor het openbaar kleuteronderwijs en voor het aanschaffen van leermiddelen e.d. en voor bibliotheken voor het openbaar lager onderwijs gelijk gesteld aan die voor 1982. Het college stelt de raad alsnog voor de daartoe genoemde bedragen van respectie velijk 64,- per kleuter en 97,- en 9,75 per leerling te verhogen met 5% ter compensatie van de prijsstijgingen tot respectievelijk 67,20, 101,85 en 10,25. Mede in verband met de doorwerking naar het bijzonder onderwijs betekent dit een verhoging van de uitgaven van in totaal 4.044,-. De kosten voor oudercommissies zijn komen te vervallen. Daarvoorzijn in de plaats gesteld kosten van de (voorlopige) medezeggenschapsraad. De ramingen hiervoor zijn afgeleid van die voor eerdergenoemde commissies en verdeeld naar rato van het aantal kinderen op de kleuter- en de lagere school. Voor wat betreft de medezeggenschapsraad, wordt opgemerkt, dat op verzoek van zowel de lagere- als de kleuterschool en na advies van de commissie Onderwijs één raad voor beide scholen zal worden ingesteld, daarbij reeds vooruitlopende op de Wet op het basisonderwijs die per 1 augustus 1985 in werking zal treden. Op zeer korte termijn zal met de voorlopige medezeggenschapsraad een ontwerp van een medezeggenschapsreglement worden besproken. In verband met de invoering van de Wet op het basisonderwijs zal ook het personeel hierop moeten inspelen. Daarbij zal gebruik gemaakt worden van de diensten van he Schoolbegeleidingsdienst. Deze dienst zal nog worden uitgenodigd voor een bijeenkomst met o.a. de commissie Onderwijs c.a. om een uiteenzetting te geven over het functioneren van de dienst. Het college betreurt het, dat bezuiniging op het onderwijs onder andere plaats vinden via de leerlingenschaal. Dit heeft nu reeds tot gevolg dat (te)veel leerlingen ln één klas zijn ondergebracht, hetgeen het onderwijs zeker niet ten goede komt. Voor wat betreft de huisvesting, is nog geen uitspraak gedaan op het ingestelde beroep tegen de beslissing van de Minister van Onderwijs en Wetenschappen tot het niet verlenen van toestemming om bouwkundige voorzieningen te treffen aan de openbare lagere school 't Reigerbos". Ten aanzien van de kleuterschool in Oud Verlaat heeft het bestuur van genoemde school in overweging tot vernieuwing over te gaan. Overleg met het betreffende Ministerie vindt plaats, mede in verband met de invoering van de Wet op het basisonderwijs. Verwacht wordt, dat indien tot vernieuwing zal worden overgegaan de rijksuitkering niet voldoende zal zijn om de jaarlijkse lasten op te vangen. Voorshands wordt hiervoor 5.000,- geraamd. Welzijn. Subsidies. In de raadsvergadering van 18 maart 1982 is vastgesteld de "Algemene Subsidie verordening Sociaal-Cultureel Werk". Ter uitvoering daarvan alsmede van de Rijks bijdrageregeling Sociaal-Cultureel Werk zal tot de aanvang van december a.s. een ontwerp van te verlenen subsidies in 1983 ter inzage worden gelegd, waarbij de mogelijkheid open staat tegen het ontwerp bezwaren in te dienen. Definitieve vast stelling zal daarna volgen. Voor wat betreft de rijksbijdrage, is in het kader van de bezuinigingen voor 1983 een korting toegepast van 5,5% ten opzichte van 1982. Deze korting is reeds in de begroting verwerkt. Jeugd- en Jongerenwerk. In de raadsvergadering van 7 oktober j.l. is besloten de verhuur van een perceel op het Nijverheidscentrum ten behoeve van een jeugdsoos metéén jaar te verlengen. Bij de behandeling van dit voorstel is de raad een notitie toegezegd inzake het huisvestingsprobleem voor de jeugd. Deze notitie zal zich evenwel niet alleen tot de huisvesting dienen te beperken. Ook aan andere punten, zoals opvang en wijze van opvang kan daarbij aandacht worden geschonken. Multifunctioneel gebouw "De Vierkap" in Oud Verlaat. Naar het zich laat aanzien, zal aan het einde van dit jaar of anders begin 1983 "De Vierkap" in gebruik worden genomen. Inmiddels is een stichting in het leven geroepen, die zich met het beheer en de exploitatie zal belasten. Zeer binnenkort zal de raad een voorstel bereiken betreffende een te sluiten beheersovereenkomst. Daarnaast zal de stichting een eerste begroting betreffende de exploitatie overleggen. Daar nog geen enkel inzicht bestaat in de exploitatie-uitkomsten heeft het college voorshands hiervoor een bedrag van 5.000,- in de begroting opgenomen. Eerst nadat de begroting van de stichting is ontvangen, kan, na beoordeling, nadere vaststelling van een eventuele gemeentelijke bijdrage plaatsvinden. Dorpshuis "Swanla". Zoals bekend, leven bij het bestuur van de Stichting Dorpshuis Zevenhuizen plannen om tot uitbreiding van het dorpshuis "Swanla" over te gaan. Het college meent, dat op dit ogenblik prioriteit dient te worden gegeven aan andere projecten, waaronder de centrumvorming. In discussie is ook de gebruikersovereenkomst. Bezien zou kunnen worden dat verschillen in dergelijke overeenkomsten voorde in de gemeente aanwezige gebouwen zoveel mogelijk moeten worden voorkomen. Tennis. Door de tennisvereniging zijn in de 1e helft van 1982 2 nieuwe banen in gebruik genomen. In verband hiermede zal over de huurovereenkomst nog overleg dienen te worden gevoerd. Gehoopt wordt de raad hieromtrent het komende jaar een afgerond voorstel te kunnen doen toekomen. Bibliotheek. In het kader van de centrumvorming zal tijdelijk andere huisvesting voor de Stichting Openbare N.V.V.-Bibliotheek, die nu is gevestigd in het te slopen school gebouw, Dorpsstraat 79, moeten worden gevonden in afwachting van een definitieve oplossing. Met het stichtingsbestuur is nu in principe overeenstemming bereikt over tijdelijke vestiging in het gebouwtje Dorpsstraat 68, welk gebouwtje van de Stichting Kleuterschool Vereniging Openbaar Onderwijs wordt gehuurd. Nadere uitwerking van dit principe, met name over een uitbreiding van het gebouwtje, vindt nog plaats. In de begroting moet nog een half jaar huur worden verwerkt, daar slechts een half jaar is geraamd (f 7.453,50). Door de stichting is een begroting voor 1983 overgelegd, waarin een gemeentelijke bijdrage was opgenomen van 36.850,-. Daar deze nog is gebaseerd op het onderkomen in de oude school, zal aanpassing noodzakelijk zijn. Naast een subsidie voor vorenstaande instelling, acht het college het ook wenselijk subsidies beschikbaar te stellen voor blindenbibliotheken. Voorshands wordt hiervoor f 500,- geraamd. Dit subsidie kan wijziging ondergaan, afhankelijk van het aantal gebruikers uit Zevenhuizen van dergelijke bibliotheken. Maatschappelijk werk. In de nota van aanbieding, behorende bij de begrotingen 1982, is reeds een uiteen zetting gegeven over de Rijksbijdrageregeling Maatschappelijke Dienstverlening, fase I. Voor Zevenhuizen is de regeling vooral belangrijk ten aanzien van het algemeen maatschappelijk werk. Blijkens de begroting 1983 van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Zuidpias wordt een bijdrage van de gemeente Zevenhuizen geraamd van 51.700,-. Daar stond tegenover een rijkssubsidie van 21.223,-. In verband met het feit, dat van rijkswege op het subsidie een korting is toegepast van 2.124,-, waardoor het rijkssubsidie 19.109,- zal gaan bedragen, heeft het college het maximale subsidie aan vermelde stichting gesteld op 51.700,- - 2.124,- 49.576,-. f

Dorpskrant | 1982 | | pagina 5