GEMEENTE MOERKAPELLE Handtekeningen voor Amerika BIBLIOTHEEK Zoetwaterkanaal BURGERLIJKE STAND AGENDA TROPICA Rabo-voorlich- tingsavond ZEVEN MUZEN MOERKAPELLE'S INTOCHT tijdelijk onder dak. Verklaring geen bezwaar methylbromide De Verenigde Staten van Amerika en Nederland vieren dit jaar 200jaar vriendschappelijke betrekkingen. Somszou men echter denken dat het met die vriendschap, voor wat Nederland betreft, momenteel slecht gesteld is. Dat komt vooral doordat kleine groepen in ons land onevenredig veel aandacht krijgen zodra zij uiting geven aan hun anti-Amerikaanse gevoelens. Dit is in de Verenigde Staten niet onopgemerkt gebleven. Veel Amerikanen beginnen ook hun twijfels over die wederzijdse vriendschap te krijgen. De Stichting Nederland Groet Amerika wil trachten die indruk recht te trekken. Meer wederzijds begrip tussen onze beide landen is hard nodig. Door een handtekeningenaktie willen zij Amerika laten zien dat vrienden nog steeds vrienden zijn. Daarom hebben zij zich ten doel gesteld dit najaar zo mogelijk een miljoen handtekeningen te verzamelen in Nederland. Die handtekeningen zullen zij aanbieden in het Witte Huis. Met deze aktie wil de Stichting Nederland Groet Amerika de volgende punten onderstrepen: 1de positieve waarde van 200 jaar diplomatieke betrekkingen en vriendschap met Amerika; 2. de diepe dankbaarheid voor onze bevrijding en de daarop vol gende (Marshall) hulpverlening bij de wederopbouw; dank baarheid niet alleen bij de oudere, maar ook bij de jongere generatie, die hierdoor in staat wordt gesteld voort te bouwen aan een toekomst van democratische vrijheid; 3. het vertrouwen in democratische principes, die in verbon denheid met het Amerikaanse volk een waarborg vormen voor de rechten, waardigheid en individuele vrijheid van de mens. Mocht u aan deze aktie willen meedoen - de aktie is overigens niet politiek gemotiveerd - dan heeft u tot 13 december 1982 de gelegenheid uw handtekening te plaatsen op één van de lijsten die ter gemeentesecretarie voor u gereed ligt. "De Zevenhuizense bibliotheek kan niet langer gehuisvest blijven in het huidige gebouw, dat in vroe ger jaren dienst deed als school gebouw van de christelijke school' Tot deze conclusie kwam het col lege van B. en W., dat daartoe aan gespoord door het bestuur van de openbare N.V.V. bibliotheek, eens poolshoogte kwam nemen. Burge meester en wethouders werden daarbij gewezen op de slechte kli matologische omstandigheden in het gebouw, waarin het soms even hard lekt als het buiten regent. Ook de verwarming laat het nogal eens afweten, zodat het niet altijd even prettig werken is in de biblio theek voor de vrijwilligsters, die naast de uitleen ook ochtende de administratie bijhouden. Dit be zoek versnelde het proces zodat naarstig gezocht werd naar een tijdelijke oplossing van het huis vestingsprobleem, temeer daar het gebouw als zodanig in het ka der van de centrumvorming toch op de nominatie staat om afgebro ken te worden. Het is de bedoeling dat er bij de centrumvorming reke ning gehouden wordt met een nieuw definitief onderkomen voor de bibliotheek en daarom moest de gezochte oplossing niet teveel geld kosten. kleuterschool Het schoolgebouw van de Stich ting Kleuterschool Vereniging O- penbaar Onderwijs, aan de Dorps straat 68, bood een gelegenheid, doch werd door de bibliotheek medewerksters te klein bevonden want naast de opslag van boeken moest er bovendien een balie wor den ingericht waar de uitleenad ministratie kan plaatsvinden. Het gemeentebestuur ging er in de vorige week donderdag gehouden raadsvergadering mee akkoord dat er een (tijdelijke) voorziening, in de vorm van een container van 30 m2 of aanbouw zal worden aan- Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland maken het vol gende bekend: Bij besluit van 22 september 1976, nr. B5238/1 heeft hun college aan het Hoogheem raadschap van Delfland op grond van de Ontgrondings- wet vergunning verleend voor het graven van het zoetwater kanaal Waddinxveen-Voor- burg. Door het instellen van beroe pen op de Kroon is dit besluit niet in werking getreden. Vergunninghouder heeft aan hun college medegedeeld op behoud van de vergunning geen prijs meer te stellen. Het besluit om niet meer tot aanleg van het kanaal over te gaan is in overeenstemming met de uitspraak van provin ciale staten d.d. 12 november 1981. Daarbij is in plaats van aanvoer van water via een ka naal gekozen voor aanvoer vanuit het Brielse Meer via een pijpleiding in combinatie met de bestaande aanvoer van water via Gouda en Leidschen- dam naar Delfland en een apar te voorziening voor Schieland. Gedeputeerde Staten zijn daarom voornemens genoem de vergunning in te trekken. Tegen dit voornemen kan een ieder vanaf 15 november 1982 tot en met 14 december 1982 een bezwaarschrift indienen bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Koningskade 1, 2596 AA 's-Gravenhage. gebracht aan de zuidzijde, nabij de ingang van het gebouw. De kosten hieraan verbonden worden ge schat op 50.000,- en worden ge dragen door de gemeente blijdschap Het dagelijks bestuur van de bi bliotheek, dat wij de dag na de goedkeuring ten huize van voorzit ter mevrouw Kegen, onmoetten, toonde zich bijzonder verheugd over de (tijdelijke) huisvesting. Secretaresse mevrouw M. v.d. Vleugel: "In de raad werd gespro ken over een termjn van 3 jaar. Het gebouw mocht niet te luxueus worden, anders is er straks geen noodzaak meer voor een definitie ve huisvesting". Mevrouw Kegel stelde dat de nieuwe bibliotheek een onderdeel van de centrumvor ming wordt. "Of deze nu in, onder of naast het gemeentehuis komt is niet bekend, omdat de plannen nog niet definitief zijn". Penning- meesteresse Sina Hofman beaamt dat de kleuterschool een prima onderkomen wordt, vooral omdat er nu één centrale uitleenbalie komt omdat alle boeken straks ge lijkvloers staan uitgestald. Het ge meentebestuur draagt zorg voor de afwikkeling van de technische kant van de zaak, waarna men in april hoopt te kunnen verhuizen, wat ongetwijfeld een gigantisch karwei zal worden. nieuw uitleensysteem De bibliotheek gaat met ingang van 1 januari overop een ander uit leensysteem. Tot dusver konden boeken pas na een intensieve speurtocht achterhaald worden bij lezers die ze te lang in huis hadden Mevrouw Kegel:" Het was meer een kwestie van goed vertrouwen. Eenmaal per maand keken we de kaartenbak door, waarmee we met elkaar een ochtend bezig waren. Nu gebruiken we precies dezelfde kaartjes, maar elk lid heeft nu een nummer. Op het kaartje van het boek dat uitgeleend wordt wordt het nummer van het lid opgeschre ven dat het boek leent. Elk kaartje wordt alfabetisch opgeborgen achter de datum waarop het boek terug moet komen. In één oogop slag kunnen we straks zien wie te lang een boek houdt. De uitleen termijn wordt bovendien verlengd tot drie weken. Daarna betaalt men boete". "Voor de lezer zal het pret tiger zijn nu hij of zij eerst de boe ken kan inleveren en daarna nieu we boeken kan zoeken en in laten schrijven. Tot dusver moest men ze bij zich houden, wat niet ieder een plezierig vond", merkt mevr. v.d. Vleugel op. Omdat het in Zevenhuizen alle maal vrijwilligerswerk is in de bi bliotheek, is de administratie nog niet aangesloten bij de openbare landelijke bibliotheek. vernielingen Verdrietig zijn de vrijwilligsters weieens als ze vernielingen in de boeken aantreffen. Het is voor hen onmogelijk om elk teruggebracht boek na te kijken. Met populair wetenschappelijke jeugdboeken trachten ze het teruggegeven boek dadelijk door te kijken, doch vaak is het al te laat. Daar heeft men in middels ook al iets op gevonden, door deze boeken bij de uitleen te registreren. "Uit prachtige nieuwe boeken worden soms hele bladzij den geknipt om werkstukken te verfraaien. Aan de hoofden van scholen hebben we gevraagd toch vooral de werkstukken niet naar de bijgezichte plaatjes te beoordelen, zodat er geen aanslag op ons boeken wordt gepleegd", verzucht mevr. Kegel. De populair weten schappelijke boeken die voor de bibliotheek niet meer bruikbaar zijn zullen binnenkort aan de scholen ter beschikking worden gesteld. Met andere boeken, zoals romans is dit met het bejaardente huis De Zevenster gebeurd. tien jaar De bibliotheek bestaat volgend jaar 10 jaar en is niet meer uit de samenleving weg te denken. Hij werd destijds opgericht vanuit de V.N.N. bibliotheek, maar kreeg een openbaar karakter. Omdat de bibliotheek het volledige boeken- De Hoofdingenieurvoorde Be drijfsontwikkeling in de provin cie Zuid-Holland heeft ingevol ge de "Beschikking vrijstelling methylbromide" een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor het gebruik van methyl bromide aan: P. Evers, Herenweg Moerkapelle. 44 te Deze beschikking ligt gedu rende drie maanden voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage. GEBOREN: Jolanda Maria Alida Cornelia, dochter van: Schouten, Hui- bert en: Bakker, Hubertina M.F.A. Ilse Dorothea Renate, dochter van: Sinke, Maarten en: Schra- der, Charlotte E.J. Jasmijn Maria Helene, dochter van: Koppes, Joseph N.M. en: Eijgelshoven, Agnes M.J.J. 6 december 1982: Openbaar spreekuur Woonruimte- ad viescommissie. Aanvang: 19.30 uur. bestand van de opgeheven N.V.V. bibliotheek ontving, werd bedon gen dat de naam ervan in de nieuwe bibliotheek, die een open baar karakter moest hebben, voor kwam. De bibliotheek groeide van 2500 boeken naar 11.514 in eigen bezit, waarvan 20% uit naslagwer ken en informatieve boeken be staat; 15.00 boeken wisselcollec tie; 50.000 uitleingen per jaar; meer dan 1000 leden; Op 4 dagen in de week uitlening, waarvan tweemaal in de avondu ren en op de woensdag- en zater dagmiddag. Een alfabetische en systematische catalogus, inge deeld volgens SISO en een titel- catalogus in wording; 26 mede werkster met in totaal ca. 160 uur werkzaam per week; gemeente subsidie van ca. 30.000,- en col lectieve abonnementen t.b.v. de scholen en het bejaardentehuis. Naast het dagelijks bestuur be staande uit de dames: Kegel, van der Vleugel en Hofman, bestaat het bestuur uit mevr. A. Zielman, Mevr. J.M. Smits en de heer J.A. de Rijke. Namens de N.V.V. is vanaf de oprichting de heer H.J. SLeeu- wenhoek bestuurslid. Kampioen 1e prijs (eigen kweeken bondskruis) werd de parkiet van de heer N. Potze, met 90 punten, op de vogeltentoonstelling van de Moerkapelse vogelvereniging Tro pica, in dorpshuis Op Moer. Bij de Open kfasse werd de Stanley Ro- sella van de heer L.G. Metz kampi oen en eerste prijswinnaar. Deze parkiet behaalde eveneens 90 punten. Jeugdkampioen werd J. Reiniers met een parkiet, eigen kweek, waarvoor hij 88 punten kreeg. Burgemeester A.W. Lips van Moer kapelle opende vorige week don derdagavond de vogeltentoonstel ling en sprak lovende woorden aan het adres van de organisatoren. 17 leden zonden met elkaar 161 vogels in, die door drie keurmees ters aan een nauwkeurig onder zoek werden onderworpen en de prijswinnaars bepaalden. Dat dit geen sinecure is en soms van klei ne details afhangt, daarvan wer den de bezoekers aan de tentoon stelling - die in groten getale kwamen - overtuigd: op het oog allemaal even fraaie vogels. Ter dekking van de onkosten werd een verloting gehouden. De gezamenlijke Rabobanken van de gulden Vijf (Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk, Nieuwerkerk a.d. IJssel en Zeven- huizen/Moerkapelle) organiseren een informatieve bijeenkomst voor agrarische ondernemers en be langhebbenden op dinsdag 7 de cember a.s. in de bloemenveiling van Bleiswijk. onzekerheden De laatste jaren maken wij in ons land een zorgwekkende econo mische ontwikkeling door, waar door de positie van veel bedrijven c.q. ondernemingen er niet een voudiger op is geworden. Als zo danig wordt ook de Nederlandse Land- en Tuinbouw in haar be drijfsvoering geconfronteerd met grote onzekerheden. Deze beslist niet al te rooskleurige situatie roept bij menigeen niet alleen veel vragen op, maar geeft ook gevoe lens van vertwijfeling en machte loosheid. Kortom: het is voor de agrarische ondernemer beslist geen eenvoudige zaak meer om juiste en verantwoorde beleidsbe slissingen te nemen. Tegen deze achtergrond hebben de gezamen lijke Rabobanken het initiatief ge nomen voor deze informatieve bij eenkomst, waar tijdens minister G.J.M. Braks (landbouw en visse rij) een inleiding zal houden. Ook drs. H.H.F. Wijfels, lid van de hoofddirectie van Rabobank Ne derland) spreekt op deze avond, waarna er vragen kunnen worden ingediend die aan het slot van de avond door beide inleiders zullen worden beantwoord. Kaarten voor deze avond zijn bij de.plaatselijke Rabobank verkrijgbaar. In de Hervormde kerk van Zeven huizen vindt a.s. vrijdagavond, aanvang 20.00 uur, een concert plaats, waar tijdens liefhebbers van orgelspel, blaasmuziek en zang, volledig aan hun trekken komen. Kaarten aan de zaal ver krijgbaar Kinderen gratis toegang Voor het bezoek aan Moerkapelle liet Sint Nicolaas zijn schimmel op stal staan. Het leek hem beter zich in een rijtuig te laten vervoeren, om wat bij te komen van de vermoeienissen. Voor hij aan de rijtoer, door vrijwel alle straten van het dorp Moerkapelle, begon, wachtte hem een hartelijke ontvangt op het bordes van het gemeentehuis. Zaterdag j.l. rond klokke twee heette burgemeester A. VJ. Lips Sint Nicolaas hartelijk welkom, ter wijl er van klein tot groot meegezongen werd met de Sint Nicolaasliedjes Terwijl Sint met zijn drie Pietjes een rijtoer maakte, trokken hon derden kinderen naar de sporthal van het Moerkapelse dorpshuis Op Moer, om daar zijn komst af te wachten, iets wat voor sommigen wel lang duurde. Rond drie uur maakte hij zijn opwachting, waar na even een consternatie was, want...waar was die éne Piet? Na hard roepen uit de zaal kwam hij tevoorschijn en wérd door de coltega-pietjes bestraft met...een pak voor z'n broek. Tijdens deze bijeenkomst, waar natuurlijk erg veel gezongen werd, boden tal van kinderen de Sint tekeningen aan. Deze bijeenkomst en de intocht werd georganiseerd door de plaat selijke middenstandsvereniging.

Dorpskrant | 1982 | | pagina 8