kleintjes JAN DE RUITER DORPSKRAMT Unieke energiebesparende proef bij glastuinbouwbedrijf Traditioneel Countrymuziek concert KAMPIOEN SAKOR 1 april verloor Alva Den Briel pagina 6 Kenyaan loopt sta ge bij de Rabobank PASFOTO'S - zwart/wit Vergroting GRATIS! MINI-POSTER Inlijsten - Inlijsten Foto Marri Krijgsman Bibliotheek verbrandingsproces Bouw- en hout bond F.N.V. voor REINIGING van al uw kleding en SUEDE REINIGING ZEVENHUIZEN - Diverse voorbijgangers van rozenkwekerij Gebr. v.d. Kooy B. V. aan de Middelweg in Zevenhuizen hebben zich de laatste weken herhaaldelijk afgevraaga wat net trechtervormige bouwsel aan de voorzijde betekent. Nadere informatie hieromtrent leverde ons het nieuws op voor dit artikel. ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE - Niet 18 maart a.s., zoals in de vorige Dorpskrant stond vermeld, maar 18 mei a.s. zal het optreden plaatsvin den van de Amerikaanse bluegrassformatie Bob Paisley The Southern Grass in zaal Concordia aan de Bredeweg. Het voorprogramma zal wor den verzorgd door het Nederlandse duo A.G. Kate dat al meer dan tien jaar een opmerkelijke rol speelt in de countrymuziek. Zo begeleiden zichzelf op gitaren en autoharp en hebben een repertoire van meer dan 300 songs volledig paraat. De muziekstijl van A.G. Kate valt onder de zogenaamde Country Music In That Old Tradition. Hierin -ine!" me- invloeden terug van een breed scala van traditionele countrymuziek. Voor kaarten en inlichtingen kunt u bellen: 01793-1504. TE KOOP: donkerbruine BOX 1 mtr./1 mtr.; incl. boxkleed en speelband; prijs 75,- Inl.: tel. 01802-2040. Daartoe uitgenodigd door de Ra bobank Nederland en het Interna tionaal Agrarisch Centrum (I.A.C.) te Wageningen, werkt de direkteur van de plaatselijke Rabobank, de heer A.J. Ammerlaan, mee aan een 9 weken durende cursus voor ma nagers en leidinggevende functio narissen ui 14 verschillende ont wikkelingslanden. In het kadervan deze cursus zal de 41-jarige freer A.A. Nyamwanda uit Kenya van 5- 14 april a.s. stage lopen bij de Ra bobank Zevenhuizen/Moerkapelle Gedurende deze periode van indi viduele stage zal de Kenyaan - die hoofd is van de afdeling 'Land- bouw-Krediet' op het Ministerie van Coöperatieve Ontwikkeling te Nairobi - zich niet alleen oriënte ren op de ontwikkeling en werkwij ze van landbouwcoöperaties en coöperatieve banken, maarook di verse agrarische of aanverwante bedrijven bezoeken. De heer Ny amwanda, die voor dit doel ook al een studie heeft gemaakt in Ameri ka en enkele andere West-Europe- se landen heeft de niet gemakke lijke taak om verder inhoud te ge- veilen de uitbouw van het coöpe ratieve bankwezen in 2ijn land met als doel de uiteindelijke verbete ring van de agrarische produktie en omstandigheden. Voordat het zover is zullen echter nog vele ob stakels genomen moeten worden. De Kenyaan maakt deel uit van een groep van 18 personen die allen werkzaam zijn op Coöpera tieve Landbouwbanken of nauwe banden daarmede hebben. Op grond van studie en ervaring zijn zij geselecteerd uit een grote groep van aanmeldingen. De cur sus wordt bekostigd door Rabo bank Nederland en het Internatio naal Agrarisch Centrum, terwijl ook de cursisten een eigen gelde lijke bijdrage moeten leveren. De inhoud van de cursus is zeer geva rieerd en richt zich in hoofdlijnen op agrarische financieringen, ver werving geldelijke middelen, orga nisatie en administratie, sociale aspecten, coöperatieve structu ren en praktische oriëntatie/ex cursies. Naast enkele lezingen en discussies heeft de heer Ammer laan de groep inmiddels ook bege leidt bij een 3-daagse oriëntatie reis naar West-Duitsland. Ontwik kelingssamenwerking op deze ge richte wijze is een goede zouden wij zeggen. na afspraak ook 's-avonds nog tot en met 15 april: voor slechts 9,50 (van eigen negatief) Korenstraat 37 Telf. 01802-1834 In elk geval thuis woensdag- en zaterdagmiddag Er moest ver worden teruggegaan in de geschiedenis, voor er in de notulen van Biljartvereniging Ho tel Vos een kampioen gevonden kon worden, en wel tot 1962. Nu in 1983 konden de eerstvolgende kampioenen gehuldigd worden en niet 1maar 3 teams. Deze 3 teams kwamen uitin3verschillendepou les in de C4-klasse, Dit was ook nog niet eerder voorgekomen in de afdeling Gouda van deK.N.B.B. nl. de winnaars uit de 3 poules moesten onderling uitmaken wie er de afdeling Gouda gaat verte genwoordigen tijdens de Gewes telijke wedstrijden. Hoe dit ook zou verlopen, het werd altijd een team van Hotel Vos. De spanning was aan het begin van de avond te snijden, waardoor duidelijk was dat niemand het kado zou krijgen zoals misschien wel eens wordt verondersteld. Na 2 ronden was duidelijk wie met de eer zou gaan strijken, nl. team 6. Erg vreemd was dat niet. Duidelijk is gebleken in het afgelopen seizoen dat deze 4 alles in zich hadden om kampioen te worden. Ondanks de verhogin gen die deze spelers tussentijds ondergihgën '.Steven de successen- toch niet uit. Ook na de verho-ging werden er met regelmaat punten gemaakt. Ook op deze avond in Gouda werd er sterk gespeeld en gewonnen. Dat B.V. Hotel Vos het niet alleen in teamverband heeft gedaan maar ook in de pers. kam pioenschappen moet gezegd wor den. Na een aantal voorwedstrij den veroverde B. Huisman een plaats in de finalewedstrijd band stoten 3e klase. Hier heeft hij een eervolle 2e plaats behaald. In de 1e klas bandstoten bereikte Theo de Mooi een schitterende 2e plaats. Ook dit jaar doet de Stichting Sakor, organisator van de Natio nale kollekte kinderbescherming, een beroep op iedereen die de kin derbescherming een warm hart toedraagt. De Nationale Kollekte 1983 zal van 11 tot 17 april worden gehouden. In deze periode gaan vele vrijwilligers van deur tot deur om voor de ruim 30.000 kinderen, die veelal de huiselijke geborgen heid moeten missen, een financië le bijdrage te vragen. Want deze kinderen, die om welke reden dan ook niet meer bij hun ouders wo nen, hebben meer nodig dan op vang alleen. Helaas zijn de subsi dies van de overheid niet toerei kend voor die broodnodige aan dacht. Daarom missen deze kinde ren vaak de persoonlijke aandacht en kleine attenties of extraatjes die in een 'normaal' gezin zo gewoon zijn. Zoals zwemles, een muziek instrument of een lidmaatschap van een voetbalclub. Dit zijn zo van die kleine dingen die voor een op groeiend kind buitngewoon be langrijk zijn. En Sakor wil daarbij helpen. Financiële hulp aan kinde ren die in een toch al moeilijke periode van hun leven, ook recht hebben op een beetje extra geluk. TE KOOP: Racefiets Motobecane, blauw 450,- Ruime 2-persoonstent met voorportaal; 100,- Motorjack, damesmaat 38. (zwart); 190,- Motorlaarzen maat 38 (zwart); 175,-. Motorlaarzen maat 43 (zwart); 150,- TEL. 01802-1895. Heden gevestigd: Schoenmakerij Doornhein Dorpsstraat 42 - Nieuwerkerk a.d. IJssel - tel. 01803-6594 TE KOOP: OPEN HAARD-HOUT 100% hardhout; 6,50 per zak van 75 Itr. of 75,- per m3. Evt. thuis bezorgd bij aankoop van 100,- tot 10 km. omgeving Zevenhuizen. Bredeweg 68 - Moerkapelle Tel. 01793-2290. GEVRAAGD: j. medew. in rozenteelt. Fa. C. en P. de Hoog, Moerkapelle TEL. 01793-1103. TE KOOP: grenen meubelen, o.a. ledi kanten, ladenkastjes, spiegels, zithoek bureau, bankjes, boekenrek, kinder stoel, fietsmand, babystoeltje. TEL. 01802-2157 b.g.g. 2271. TE KOOP: 1 Afzuigkap Atag 40,-; 1 Philips Auto-radio Console met speaker voor Golf 50,-. TEL. 01802-2679. Hoewel we vorige jaar geen 1 -april grap plaatsten in de Dorpskrant waren de mensen toch op hun hoede bij het lezen van de vorige Dorpskrant. Vrijwel iedereen had gauw door (gehoord de reacties) dat er enkele 1 -april grappen in de krant stonden. Niet iedereen vond ze even goed, maar men bedenke dat de beste stuurlui aan wal staan. Het feit dat er onder de inwoners van Zevenhuizen en lezers van de Dorpskrant bedenkers zitten van dergelijke grappen mag best wei- eens gewaardeerd worden. Wie weet hoelang men aan het verzin nen is geweest...Drie grappen wer den er bedacht en vermeld in de vorige krant. Sommigen dachten zelfs van vier, omdat op 1 april ook de training voor het bedrijfsvoet bal in dorpshuis Swanla plaats vond. Dat Dorpsstraat 83 niet be staat en er geen winkelopening plaatsvond daar was men al snel achter...alhoewel we weten dat er enkelen stiekum naar het dorp gin gen om even naar de huisnum mers te kijken...Een winkel in verrekijkers en infrarode nachtkij kers komt er dus (voorlopig) niet... alhoewel, je weet maar nooit...we zagen het aan de Chinees met het grapje van twee jaar geleden...Arie Eriks was de geestelijke vader van de mop van verrekijkers. Peter Ho- vens vond Kees van Dries best een Zevenhuizense naam en bedacht een oprichtingsvergadering van een naturistenvereniging (hij was destijds ook de steenlegger van de Chinese 1-april grap) Gerard Kar- reman bedacht de digitale klok, waar sommigen ingetrapt zijn en er zich over hebben verwonderd dat er nog maar steeds geen stei gers rond de kerktoren stonden.... Een dag na de verschijning van de vorige Dorpskrant werd op infor mele wijze de (tijdelijke) biblio theek geopend. Burgemeester A.H van Gent sprak hierbij een woord van dank aan de vrijwi11igers(sters) van de bibliotheek en de medewer kers van de Diest Gemeentewer ken, die met eikaar de verhuizing van de talrijke boeken realiseerden Want wat is het geval? Deze rozen kwekerij bleek bij uitstek geschikt om als proefprojekt voor energie besparing te dienen. Het in de aan hef vermelde bouwsel is een filter systeem dat behoort bij een zgn. 'wervelbad voorstoker' die ge plaatst is voor een ketel. In de voorstoker wordt steenkool ge stookt die via een wervelend ver brandingssysteem voor brandstof wordt gebruikt. Volgens de heer W.K. Crone, die de licentie voorde produktie en de verkoop in Europa van de door de National Coal Board (N.C.B.) in Engeland ont wikkelde kolenketel heeft, levert deze manier van stoken een aan zienlijke besparing. "De energie kosten van het stoken met steen kolen volgens dit systeem be draagt 60% tegen dat van stoken op aardgas, bij eenzelfde warmte- eenheid gerekend". Het nieuwe verbrandingssysteem voldoet aan de gestelde milieu-eisen door het plaatsen van zgn. 'doekfilters' om rookgassen te reinigen. Ten op zichte van andere kolensystemen is dit nieuwe systeem goedkoper, alhoewel het een grotere investe ring is. Hierdoor is het voorlopig alleen voor grotere tuindbouwbe- drijven aantrekkelijk. De heer Crone: "Als het wervelbedsysteem opgang maakt in de industrie en de glastuinbouw kunnen de ketels goedkoper worden in de aan schaf". Hoewel het idee niet van de heer Crone, die sinds 1960 ketels bouwt en zijn bedrijf op de grens van Nieuwerkerk metZevenhuizen heeft, afkomstig is, maar zoals al eerder gesteld, uit Engeland, is de eerste wervelbed-voorstoker wel bij zijn firma vervaardigd. De voor stoker bij de fa. v.d. Kooy is de eerste. Hij zal zeker niet de laatste zijn, want nu al in het prille proef stadium wordt belangstelling ge toond uit alle delen van Nederland en tot ver in het buitenland. Niet alleen voor de glastuinbouw kan dit systeem worden benut, ook de industrie kan er zijn voordeel mee doen. Waarom is het bedrijf van de gebr. v.d. Kooy uitgezocht om als proefprojekt te dienen? vragen we de heer Crone. 'We zochten een bedrijf dat qua grootte in aanmer king kwam, maar dat ook een ketel 'over' had. Dit apparaat wordt na melijk vóór een bestaande aard gasketel geplaatst ter vervanging van de gas- of oliebrander. De ro zenkwekerij van Van der Kooy dat aan de Middelweg gevestigd heeft, heeft een oppervlakte van 27000 m2 en had dus de grootte die we zochten. Bovendien had het be drijf een ketel over en lag het voor ons dicht in de buurt om voor een optimale begeleiding te zorgen. En uiteraard, wat eigenlijk het be langrijkst is, moesten deeigenaars bereid zijn om hun bedrijf als proef te laten gebruiken. Zo'n installatie brengt nogal wat rompslomp mee, en telkens zijn er mensen op het erf, van onderhoudsmonteurs van de voorstoker, het grote filtersy steem, of belangstellenden, aan wie het systeem wordt getoond". De heer Crone vertelt dat de kleine technische mankementen vrijwel allemaal verholpen zijn tijdens het proefdraaien en het bedrijf er nu volledig mee verwarmd kan wor den. "het gaat geheel volautoma tisch". Hoelang duurt het voor de ketel van koud op temperatuur is? "Ongeveer een uur, tijdens het op stoken zie je wat condens door de schoorsteen, maar dat is al gauw verdwenen. Er is geen rookontwik keling door het doekfilter van de grote filterinstallatie aan de voor zijde. Rookgassen worden volle dig gereinigd". Welke steenkool soorten komen in aanmerking om in deze ketel te stoken? "Alle soorten, vooral die, welke met de tot dusver gebruikelijke stookin richtingen niet te verwerken zijn en daardoor dus relatief goedkoop in aanschaf zijn, zodat er zo voor delig mogelijk gestookt kan wor den Nieuwgierig geworden naar het uiterlijk van de unieke vinding op het gebied van energiebesparing, namen we eens poolshoogte aan de Middelweg 4. Ter plekke geven enkele medewerkers van de firma Crone nadere toelichting. Jam- mergenoeg wil de ketel niet aan slaan, omdat de buitentempera- tuurte hoog is en dezon schijnt. Er wordt ons wel verzekerd dat de voorstoker veel produceert. Een paneel met elektronische appara tuur toont dat de ketel volautoma tisch is. Boven de voorstoker is een brede vierkante buis te zien, die de brandstof toevoert vanuit een kleine kolenbunker, die in dit proefstadium, elke dag gevuld wordt. De steenkool wordt aange voerd in een container hoe werkt de gefluidi- seerde (wervel) bedketel? Onderin de vuurgang is het geflüi- diseerde-bedverbrandingssy- steem aangebracht. Op de bodem plaat van de vuurgang bevindt zich een groot aantal verticaal opge stelde pijpjes, waardoor de ver brandingslucht wordt geblazen. Rondom en boven deze pijpjes be vindt zich een laag bedmedium, bestaande uit een mengsel van as en zand. Door de uit de pijpjes stromende lucht wordt de zich boven de pijpjes bevindende laag medium omhooggestuwd en in een wervelende en borrelende be weging gebracht. In dit geflu'idi- seerde bed zijn enkele waterpij pen aangebracht, zodanig dat deze zich wanneer de ketel draait in het zandbed en wanneer de ketel is afgeschakeld boven het zandbed bevinden. Warmteover dracht van het hete zand/asbed op deze waterpijpen is zeer efficiënt en de helft van de geproduceerde warmte wordt via deze pijpen af gevoerd. De verbrandingslucht wordt vanaf een ventilator via een kanaal en een verdeelkast naar de straalpijpjes gevoerd. In het tus- senkanaal is een gas- of oliebran der aangebracht, waarmee het verbrandingsproces wordt ge start. Bij het opstarten van de ketel wordt het bed geactiveerd met de hete rookgassen van de startbran der, die zich in het luchtkanaal bevindt. Hierdoor wordt het bed medium verwarmd. Wanneer een temperatuur van circa 500° C is be reikt, wordt de kolentoevoer gelei delijk gestart. De kolen ontbran den en de tempera* r loopt ver der op. Bij een terr ratuur van ca. 750°C wordt de ->rtbrander uitgeschakeld, zodai a.leen ver- brandingslicht wordt aangeblazen De temperatuur loopt verder op tot ca. 900°C en wordt door middel van de waterpijpen op dit niveau gehandhaafd. Deze startperiode duurt ongeveer 30 minuten. Door dat de kolen verbranden in het wervelende zand/asbed worden twee dingen bereikt: - de verbran dingslucht kan van alle kanten toe treden; - door vuurtdurende bot singen worden verbrande delen van de kolen 'afgeschuurd', terwijl grotere asdelen worden verkleind. Bij het afschakelen van de ketel wordt de kolentoevoer gestopt en alle zich in het bed bevindende steenkool verbrand. Daarna wordt de aanvoer van verbrandingslucht gestopt en valt het medium terug op de onderplaat. Wim v.d. Kooy, één van de drie gebroeders, deelt ons desge vraagd mede, dat het proefprojekt mede realiseerbaar is geworden door de belangstelling van het Energiebesparingsfonds van het Landbouwschap, in samenwer king met de Neom (Nederlandse ontwikkelingsmaatschappij B.V.) wordt er vanuit milieutechnisch oogpunt gekeken of kolenstook in de Nederlandse glastuinbouw haalbaar is. Er zijn drie proefpro- jekten aangewezen, zoals een onderbrander in De lier, in Uit hoorn een stangenroostersysteem en de wervelbed-voorstoker in Ze venhuizen. "Overal moest in eerste instantie voldaan worden aan de eisen van de milieuwetgeving om in aanmerking te komen". Op de jaarvergadering van de af deling Zevenhuizen van de bouw en houtfonds F.N.V. is E. Moerman gehuldigd i.v.m. zijn 25-jarig lid maatschap van de Bouwbond. Hij is in 1958 lid geworden en in de zestiger jaren heeft hij de snelle groei in de bouw meegemaakt op allerlei terrein, zoals sjouwer op de bouwplaats, daarna jaren met de heistelling op pad, en daar tussen door ook nog bij de Zandpaal. Thans behoort hij tot het leger van werklozen. Vooruitzichten op wer zijn er niet, zeker niet als je de.leef tijd van 50 jaar gepasseerd bent. Ondanks deze tegenslag is en blijft hij vakbondslid en betaalt hij trouw zijn kontributie. Na de gebruikelij ke woorden ontving hij zijn zilve ren speldje en enkele andere at tenties. Na deze viering vond ver der de bestuursverkiezing plaats en werd het bestuur aangevuld met de heer L.H. Hordijk. Het be stuur ziet er als volgt uit: voorzitter Joh. Bruggeman, sekr. penn. H.J. Sleeuwenhoek, alg. dag. best. J A. de Rijke, alg. best. D A. Braat, B. Hertog en H.H. Hordijk. Dorpsstraat 80, Zevenhuizen, tel. 01802-1333

Dorpskrant | 1983 | | pagina 6