geboortekaartje F y Sig. Mag. P.J. HEIJ DORPSKRANT drukkerij elgersma Leven en werken in Saoedi-Arabië rode kruis Politieberichten pagina 10 het wonen en werken De familie Veerman woont in Abqaiq, een dorp van 6.000 inwo ners, waar ongeveer tien Neder landse gezinnen wonen. Eerst hebben ze in Udhailiyah, een dorp van 2.500 inwoners gewoond, waar maar 3 Nederlandse gezin nen woonden. Het dorp is een Aramco dorp, dat wil zeggen, alle inwoners (Amerikanen, Engelsen, Arabieren, Hollanders) hebben een functie bij deze 50-jarige fir ma. Ook Dhahran is een Aramco- dorp (stad), waar zo'n 35 Neder landse gezinnen wonen. De vrou wen van de Aramco-medewerkers mogen, in tegenstelling tot de vrouwen van werknemers van Nederlandse bedrijven, een baan hebben. Dat verklaart ook de stilte overdag in de straten, de gezellige drukte die erin Nederland overdag heerst en in de Nederlandse kolonies in Saoedi-Arabië, mis je daar. Het gaat er vaak erg zakelijk aan toe. Vader en moeder werken en kinderen in de crèche. Veerman laat doorschemeren dat hij hier niet zo'n voorstander van is. "Het is in de Hollandse kolonies veel ge zelliger. doordat de vrouwen over dag thuis zijn". Kinderopvang ziet hij niet zo zitten, ook niet waar het huishoudelijk personeel betreft die voor de kinderen zorgt. "Je hebt tenslotte zelf voor kinderen gekozen en als je ertoe in staaf bent moet je ze ook zelf opvoeden .is zijn mening Ook tuinpersoneel of hulp in de huishouding is daar het weer De westkant van Saoedi-Arabië ligt hoger en heeft een aantrekke lijker klimaat, waardoor de vegeta tie groen blijft. Wij wonen aan de oostkant, aan de Arabische (Per zische) Golf, daar is het veel heter. Landinwaarts is het enorm droog. Acht maanden van het jaar is het, waar Veerman woont goed uit te houden. De laagste temperatuur is in januari en februari ongeveer 10 graden C. Gemiddeld is het in de wintermaanden zo'n 15 graden C., met af en toe regen, zodatjealleen een vest hoeft te dragen. Van mei tot oktober is het zinderend heet. Dan komt de temperatuur overdag en 's-nachts boven die van het li chaam, waardoor het eigenlijk on draaglijk heet is. "Al vanaf negen uur "s-morgens" vertelt Arie "In Udhailiyah, waar we eerst woon den, was het overdag in juli en augustus 53 graden C. Zonder air conditioning zou je hier niet kunnen leven in de zomer. Alle huizen zijn ermee voorzien, even als auto's en openbare gebouwen en winkels. Bij ons staat de aircon ditioning altijd op 20 graden C. af gesteld. IN de zomermaanden valt er ook totaal geen regen, zodat alles verdort. Sommigen zeggen weieens tegen ons: Jullie komen uit zo'n warm land, waarom zijn jullie niet bruin. Nou ik geef ze het te doen om bij 50 graden C. in de zon te bakken!". het leven In het dorp waar de familie Veer man woont, is er weinig verse groente te koop, zodat Sandra wat meer Italiaanse en ook wel Ooster se gerechten bereidt. De mensen in Nederlandse kampen kunnen vaak meer verse groenten gemak kelijker koper, omdat deze dichter bij de Arabische dorpen en steden liggen, zoals Dammam en Al- Khobar. In ons Aramco-dorp zijn hoofdzakelijk Amerikaanse le vensmiddelen te koop, in blik en diepvries. Tekort aan vitamines hebben we niet, omdat er volop si naasappels en appels te koop zijn. JONGENS EN MEISJES, WIJ HEBBEN VOOR JULLIE EEN RUIME KEUZE AAN SCHOOLAGENDA'S EN WEL: Ryam Ryam de Luxe Jan, Jans en de kinderen Kijk Surf Penny Knudde Nieuwe Pop Sport en Spelagenda Jeans Studie Wereld Natuurfonds Stripagenda Asterix Popfoto-agenda KOMEN JULLIE GERUST KIJKEN, JE SLAAGT BESLIST UIT ZO'N GROTE SORTERING Een geboortekaartje moet apart zijn. Net zo apart als uw baby. Vraag dan speciaal naar de Intercard kollektie. Komt u eens langs en zoek in alle rust uit. Ook met de tekst kunnen wij u helpen. En natuurlijk ontvangt u bij ons GRATIS het verrassings-pakket! - f Zwemvierdaagse Op weg naar vriendschap. "Voordat je naar het Midden-Oosten gaat moet je terdege voorbereid zijn", zegt Arie Veerman, die met zijn vrouw en dochtertjes vijf weken met vakantie in Zevenhuizen is. Sinds anderhalf jaar woont hij in Saoedi- Arabië, waar hij ook werkt bij ARAMCO (Arabian American Oil Compa ny), een Arabische overheidsinstelling, die hoofdzakelijk ruwe aardolie, LPG en NGL produceert. Voor de maatschappij heeft Veerman tien jaar in Den Haag gewerkt, voordat hij in Saoedi-Arabië ging wonen met zijn gezin. "Het is heel wat anders om at en toe voor een paar weken voor za ken naar dat land te gaan, dan er te wonen als gezin. Onbekend waren we geen beiden met dit land, ster ker nog, m'n vrouw Sandra en ik, hebben er elkaar leren kennen. Sandra werkte als verloskundige voor Aramco in Ras Tanura. Ik werkte in Abqaiq, ongeveer 120 km ten zuidwesten van Ras-Tanu- ra. We hebben elkaar ontmoet in het gezelschap van anderen gedu rende een lang weekeinde in Riyadh, de hoofdstad van Saoedi- Arabië. Dat was in maart 1973. Ik reisde met noq 3 collega's met de trein van Dammam naar Riyadh. Een treinreis van 400 km, die meer dan 12 uur duurde, het leek wel of we er nooit kwamen. Sandra reis de met 2 andere meisjes met een taxi van Ras-Tanura naar Riyadh, een afstand van ongeveer 450 km. Dat kon toen allemaal nog met een taxi. Wij hadden een eerste klas hotel in Riyadh gekozen. De meis jes dachten het wel met een twee de klas hotel af te kunnen. Maar dat viel tegen, er was gereser veerd: één eenpersoonsbed in een klein kamertje achter de keuken. Het hotelpersoneel had direkt al een opdringerige belangstelling voor dit vrouwvolk. De meisjes besloten Riyadh verder te verken nen op zoek naar een beter hotel. Toevalligerwijs belandden de meisjes in hetzelfde hotel als wij. Drie meisjes alleen in Riyadh in die tijd, trokken in het bijzonder de aandacht van de plaatselijke be volking. We besloten de stad en omgeving als groep te verkennen. Riyadh heeft een bijzonder inte ressante geschiedenis vooral in verband met het koninklijk huis van Saoedi-Arabië. We waren alle bei, zo bleek achteraf, zo'n vier we ken geleden in Saoedi-Arabië ge arriveerd. Sandra had Saoedi-Ara bië gekozen als eerste tussenstap van een wereldreis, die Zuid Oost Azië, Australië en vele anderen lan den omvatte. Voor mij was het de tweede keer in Saoedi-Arabië, ik was daar gewoon voor mijn werk. Na 7 maanden boog Sandra's we reldreis wat af, van Saoedi-Arabië naar Yorkshire in Engeland, waar we in haar geboorteplaats in sep tember 1973 getrouwd zijn. Daar na zijn we in Zevenhuizen gaan wonen. Wel een beetje een lang verhaal, maar ja, vooruit maar-, Sandra heeft vijf jaar in de verple ging gewerkt, waardoor ze snel goed Nederlands leerde door de vele contacten met anderen. Dochter Rachel werd na vijf jaar geboren en Esther twee en een half jaar daarna". In de tien jaar van hun huwelijk ge beurde het dikwijls dat Arie voor een kleine week naar Arabië vloog, vanwege zijn werk. "Niemand merkte daar wat van. Ik vertrok za terdags en was de daaropvolgen de donderdag weer terug". Door deze kennismaking en een terdege voorbereiding op een verblijf van misschien diverse jaren Saoedi- Arabie. wisten Sandra en Arie. wat ze in dat verre, hete land te wach ten stond "Een heleboel mensen kri/gen een verkeerd beeld van het leven en werken in Saoed'-Arabië. Op de t v. zie /e doorgaans Neder landse kolonies, van grote bedrij ven zoals Ballast Ned am. H.B.M. enz die vormen een eigen kamp en kunnen zich binnen westers ge dragen Als ie naar Saoedi-Arabie gaat moet /e ie als gast gedragen, zeker als /e tussen de Arabieren woont, zoals wij. Ons dorp bestaat dan ook uit alleen medewerkers van Aramco, hoofdzakelijk Ameri kanen, Arabieren, Engelsen en wat Hollanders. Je moet je zo gedra gen omdat de Arabische (Islami tische) cultuur, godsdienst, poli tiek en taal totaal verschilt van de Westerse. Dat betekent dat je je niet provocerend mag gedragen, moet aanpassen aan de gewoon ten van dat land. Zo mag een vrouw niet zonder hoofddoek over straat, moet een lange wijde rok dragen, of een ruimvallende lange broek. Blote armen zijn voor mannen en vrouwen taboe, alhoe wel mannen wel de mouwen van hun overhemd op mogen rollen. Ook in de omgangsvormen geldt er een andere gedragscode dan in de westerse landen. Mannen kij ken elkaar onafgebroken aan als ze met elkaar spreken, terwijl het handen geven geen stevige hand druk is, maar een slap handje. Arabieren zijn erg vriendelijk en gemoedelijk. Met de vrouwen kom je niet in kontakt, die hebben een totaal ondergeschikte positie. Het gezin in Arabië speelt een zeer be langrijke rol. De oudste man, vaak grootvader of overgrootvader neemt alle beslissingen. De crimi naliteit is zeer laag als gevolg van godsdienst en cultuur. De mis daad wordt er doorgaans erg streng gestraft. Je kunt er gerust met een stapel bankbiljetten onder de arm over straat lopen, niemand doet je wat. Zo moest ik eens een groot bedrag Arabisch geld opne men bij de bank voor de aankoop van vliegtickets. Ik kreeg toen sta pels bankbiljetten, alles in briefjes van vijf en tien. 'Tjee', dacht ik, "waar moet ik al dat geld laten?", totdat ik anderen in het vizier kreeg die eveneens zulke stapels geld afhaalden en het gewoon als een twintig tot dertig centimeter hoge stapel open en bloot onder de arm droegen". gemakkelijk te krijgen, maar je bent niet verplicht om personeel in je huishouding te nemen, wat wel het geval is in vele andere landen. Wij doen de tuin en het huishou den zelf. Een goed georganiseerd gezinsleven is voor kinderen heel belangrijk, en vooral nest-warmte. Het huis waar het gezin Veerman woont is in westerse stijl gebouwd, naar Amerikaans idee. De Ooster se stijl (o.a. kleinere ramen) wordt steeds vaker toegepast, wat ideaal is, vanwege de hitte in de zomer. "We hebben een mooi ruim huis, met een grote tuin, waarin euca lyptusbomen, palmen, oleanders en bouganvillea's groeien. Deze tuin vergt veel onderhoud. Een pas aangeplante oleanderhaag, is on langs helaas verdord, zodat ik die weer opnieuw moet gaan planten. Als die haag het goed gedaan had, hadden we wel meer vrijheid gehad. Nu kan Sandra niet in bad pak zonnen in de tuin, omdat dan iedere voorbijganger naar haar kijkt, omdat zoiets niet gebruike lijk is. Nu heb ik wat windscher men gekocht om mee te nemen. In ons Aramco-dorp zijn alle acco- modaties, die je als westerling kunt bedenken, zoals tennisba nen, zwembaden, theaters en scholen voor de kinderen. Grote vierbaanswegen verbinden de éne plaats met de andere, zodat je je goed verplaatsen kunt. Alleen voel ik me op de weg niet zo veilig, om dat niet iedereen de rijkunst mach tig is. In tien jaar tijd maakten de Arabieren een stormachtige ont wikkeling mee, gefinancieerd uit de inkomsten van de aardoliepro- druktie, wat leidde tot een snel groeiende infrastructuur die een heleboel mensen niet bij kunnen houden. Het onderwijs en de tijd zullen dit probleem corrigeren Dorpsstraat 62 - Zevenhuizen dorpsstraat 62a - zevenhuizen - tel. 01802-2289 De Rode Kruiscollecte, die op 15 juni in de gemeente Moerkapelle gehouden werd, heeft 2.231,20 opgebracht, ledereen die er een steentje aan heeft bijgedragen wordt door de organisatie harte lijk bedankt. ook komkommers, sla en tomaten, die lokaal geteeld worden, zijn volop verkrijgbaar. Hoe het leven dan wel is? "Erg comfortabel, maar monotoon. Waar wij wonen zijn er alleen gras, bomen en planten in het dorp. We wonen in feite in de woestijn, waar een groot gedeelte van het jaar struikachtig gras groeit, wat in de zomer verdort. Als je iemand bent die veel van sport en handenar beid houdt en bovendien zonaan- bidder (in het voorjaar en najaar is dat goed te doen), dan kun je het wel 30 jaar in Saoedi-Arabië uit houden. Ben je een natuurliefheb ber, zoals ik persoonlijk en San dra, die uit het mooie en ruime Yorkshire komt, dan ben je gauw uitgekeken. Wij gaan veel naar zee met de kinderen, van ongeveer midden september tot begin mei. Het zand is bijna wit, er is geen branding, want twee honderd meter staat er 30 tot 40 centimeter water, ideaal voor kinderen. Oude Kunst en cunuur vindt je hier ook niet één twee drie. Daarom hebben we wel heimwee naar Europa, niet zo zeer naar Zevenhuizen, maar naar de mogelijkheden die hier in Europa zijn, de vrijheid, de natuur, de kunst en de leuke kleine dingen in het leven, die het gezellig maken, die mis je vooral in het weekeinde. Veel westerlingen van gen dat op door veel te sporten en party's te organiseren" besluit Veerman zijn relaas. ft Thee drinken op het strand van het vissersdorp Jubail met uitzicht op de Arabische Golf Nu. 10 jaar tater, wordt daar een nieuwe ralfinadeni gebouwd en zi/n er gigantische woonsteden en havencomplexen verrezen. Sandra, eerste van links, is ook uitgenodigd om thee te drinken in een gezelschap van mannen en kinderen tdit is iets heel bijzonders! MOERKAPELLE - 14 juni: Op de kruising Dorpsstraat-Kerkstraat vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Eén van de bestuurders reed achteruit tegen de andere auto. Dit had lichte schade tot gevolg. 20 juni: Eveneens op de Dorps straat ter hoogte van perceel 46 vond een aanrijding plaats tussen twee elkaar tegemoetkomende personenauto's. Het ene voertuig, bestuurd door een inwoners van Moerkapelle werd aan de voorzij de zwaar beschadigd. Het andere voertuig, bestuurd dooreen inwo ner van Dordrecht, liep schade op aan het linkerspatscherm. 25 juni: Een in de Raadhuisstraat geplaatst bloembak werd geraakt door een bestuurder van een per sonenauto, die komende vanuit het Rehobothplantsoen de bloem bak over het hoofd zag. Gevolg was schade aan het voertuig. 27 juni: Een inwoner van Moer kapelle kwam met zijn fiets ten val in de Zuidplasstraat nadat zijn fiets geraakt was door een achter hem rijdende automobilist. De fietser liep een schaafwond op en zijn fiets werd aan de achterzijde be schadigd. 27 juni: snelheidscontrole. Tussen 19.00 en 20.30 uur werd er op de Moerkapelse Zijde een radar snel heidscontrole gehouden. De ma ximum snelheid is aldaar 50 km. per uur. Er werden 14 automobi listen bekeurd. De snelheid waar mee werd gereden varieerde van 65 km. per uur tot"80 km. per uur. Ook een bromfietser ontkwam niet aan de controle, hij reed met 80 km. per uur langs de radarauto hetgeen 50 km. boven zijn maxi mum toegestane snelheid lag. Een absoluut record aantal deel nemers telde de vorige week gehouden zwemvierdaagse in zwembad De Koornmolen. Maar liefst 880 zwemlustigen zwommen vier dagen lang hun 20 baantjes, die goed waren voor een bronzen of zilveren medaille. De weersom standigheden nodigden vorige week ook wel uit voor een poosje zwemmen, want het waren opti male klimatologische omstandig heden. Een aantal kinderen kon de Zwemvierdaagse niet zwemmen vanwege hun schoolkamp. Deze scholieren mochten deze week de vereiste baantjes zwemmen. Het bleef in de Koornmolen niet bij zwemmen alleen, ook eten kon men er. Woensdagmiddag was er voor de jeugd een poffertjesfeest en vrijdagavond, bij de uitreiking van de medailles, een barbeque Badpakken en bikini's werden woensdagmiddag getoond, tij dens een modeshow, georgani seerd door de fa Van Rijs

Dorpskrant | 1983 | | pagina 10