GEMEENTE MOERKAPELLE DORPSKRANT Vrije sector bouw in Moerkapelle Uitwerkingsplan "Wilde Veenen tweede fase" Raadsvergadering BURGERLIJKE STAND Helpers onder één dak in 'Moerveen' DES pagina 4 INGEZONDEN: Geef's voor diabetes Het is alweer enige tijd geleden dat in Moerkapelle de mogelijk heden voor de bouw van vrije sector woningen aanwezig waren. Burgemeester en wethouders zijn voornemens binnen afzien bare tijd (zie de advertentie elders in dit blad) een uitwerkings plan vast te stellen, waardoor dit weer mogelijk wordt. Dit uit werkingsplan, Wilde Veenen 2e fase genaamd, bevat ondermeer ca. 3.000 m2 grond ten behoeve van vrije sector bouw. Van deze 3.000 m2 is één perceel verkaveld tot een oppervlakte van 472 m2 waarop één woning kan worden gebouwd. Omdat zoveel mogelijk rekening gehouden kan worden met de wensen van de kopers, heeft voor de overige grond geen verka veling plaatsgevonden. Hierdoor is het mogelijk dat belang stellenden zelf de grootte van het aan te kopen perceel grond bepalen. Wel moet rekening gehouden worden met een aan koop van minimaal 300 m2. Met betrekking tot het soort of type woning zijn beginsel geen voorwaarden opgenomen. Uiteraard moet wel voldaan worden aan de eisen van het bestemmingsplan (goothoogte, voorgevel richting) en bouwverordening (bouwtechnische eisen en welstand). Ten aanzien van de grondprijzen kan gesteld worden dat deze variëren van 225,- tot 260,- per m2 excl. b.t.w. Belangstellenden kunnen onder opgave van het gewenste aan tal vierkante meters *zfch schriftelijk bij het gemeentebestuur van Moerkapelle aanmelden. Tijdens kantooruren (8.00-15.30 uur) kunt u bovendien in het gemeentehuis verdere informatie verkrijgen. Tenslotte dient nog vermeld te worden dat bij de beslissingen omtrent de verkoop van grond Moerkapelse inwoners de voor keur hebben en dientengevolge als eerste gegadigden worden beschouwd. De burgemeester van Moerkapelle maakt bekend dat, met toepassing van artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, burgemeester en wethouders van Moerkapelle voor nemens zijn een gebied met de bestemming "Woondoeleinden" van het bestemmingsplan "Dorp '77" nader uit te werken. Het ontwerp van het uitgewerkte plan, dat Wilde Veenen tweede fase wordt genoemd, ligt met ingang van 4 juli 1983 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie ter inzage. Gedurende de bovengenoemde termijn van 14 dagen kunnen belanghebbenden schritelijk bezwaren tegen dit ontwerpplan indienen bij burgemeester en wethouders. Moerkapelle, 30 juni 1983 De burgemeester voornoemd, A.W. Lips Op 5 juli a.s. zal de gemeenteraad om 19.30 uur in vergadering bijeenkomen. De volgende agendapunten zullen onder andere aan de orde komen: voorstel tot onderzoek van de geloofsbrief van mevrouw H. Crop-van der Jagt; - voorstel tot verkoop van grond aan de heer M.J. van der Tas; - voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit als be doeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening voor een gebied vallende binnen het bestemmingsplan "Dorp", (bouw van 5 woningen Oranjestraat/Julianastraat); - aanbieding van 11 jaarrekeningen en voorstel tot het benoe men van een onderzoekscommissie; - voorstel tot vaststelling van de vragenlijst nieuwbouw en vernieuwbouw 1984 t/m 1986; - voorstel tot wijziging van de bouwverordening; - voorstel tot het nemen van een tweetal verkeersmaatregelen nabij de kruising Herenweg/Beatrixlaan/Akkerweg. Dit voorstel is bedoeld om de veiligheid - van met name de voetgangers - nabij deze kruising te verbeteren. In de eerste plaats stellen burgemeester en wethouders voor ter hoogte van de hoofdingang van het multifunctioneel centrum "Moer- veen" een voetgangersoversteekplaats aan te brengen. Voorts zullen maatregelen moeten worden genomen die tot gevolg hebben dat het verkeer, rijdende op de Herenweg, ge dwongen wordt snelheid te minderen. Voorgesteld wordt de voorrangsregeling van genoemde krui sing te wijzigen. In de toekomst zal de Akkerweg worden aangesloten op de Hollevoeterlaan, waardoor deze als doorgaande route kan worden aangemerkt. Het ontmo.et echter geen bezwaren om de Beatrixlaan-Akkerweg op dit moment als voorrangsweg te bestempelen ten opzichte van het verkeer op de Herenweg. In de voorrangssituatie van de andere kruisingen met de Herenweg zal nog geen verandering komen. Uiteraard zal de gewijzigde voorangssituatie bij de kruising Herenweg/Beatrixlaan/Akkerweg voldoende worden aange geven met waarschuwingsborden. - voorstel tot het beschikbaarstellen van subsidie aan de foto club Moerkapelle. De Fotohobbyclub Moerkapelle is een vereniging die in november 1981 in het leven is geroepen. Voor het jaar 1983 is door deze vereniging voor de eerste maal subsidie aange vraagd. Overeenkomstig de bepalingen van de subsidieveror dening Sociaal Cultureel Werk, kan subsidie worden verstrekt. GEBOREN: Sara Arentje, dochter van: de Vos, Gerrit en: Boer, Arentje, op 12 juni 1983. Daniëlle Theodora, dochter van: de Gooijer, Rudolf en: Cammeraat, Catharina S., op 16 juni 1983. Christian, zoon van: van Lavie- re, Jan W. en: Breugem, Trude A., op 23 juni 1983. OVERLEDEN: Koole, Gerrit, op 18 juni 1983, oud 68 jaar, te Gouda. Kok, Johanna, e.v. Breedijk, op 20 juni 1983, oud 86 jaar. Kaashoek, Josina Wilhelmina, w.v. Qualm, op 21 juni 1983, oud 82 jaar, te Benthuizen. Dat er in Moerkapelle een gebouw staat waarin.diverse hulpverlenende instanties onderdak hebben, is iedere inwoner na het lezen van de voriqe Dorpskrant duidelijk geworden. Bezichtigd hebben velen het tijdens het Open Huis op 17 juni jl. Burgemeester A.W. Lips verrichte vorige week vri/dagmiddag de officiële opening van het gebouw, dat de naam Moer veen draagt. Hij deed dat door een sleutel uit een oranje koker te halen die om de nek van een paard van de bereden politie hing. Hieraan vooraf ging een officiële bijeenkomst in het gemeentehuis, waarbij o.a. aanwezig vertegen woordigers van de 'gebruikers' van het gebouw, zoals de rijkspolitie, het Groene Kruis, het Rode Kruis, stichting maatschappelijke dienst verlening Zuidpias en tandarts mevr. Van Driel. In zijn toespraak vertelde de heer Lips dat het twee jaar heeft ge duurd, voordat het overleg met de hulpverleningsdiensten en andere instanties afgerond kon worden, waarbij de tandarts zich vorig jaar als eerste vestigde. De burge meester: "Wij dachten: als er één schaap over de dam is, komt de rest vanzelf" Spreker benadrukte de belangrijkheid van een postbu- reau voor de rijkspolitie, welkezijn dienst die week ervoor (na de over val op het postkantoor) heeft be wezen. Aan het adres van het Rode Kruis, die een eigen colonne heeft, sprak hij lovende woorden, terwiji hij het Welfarewerk dat door vrij willigsters geleid wordt, prees. Dat het Groene Kruis aan nieuw com fortabeler onderkomen toe was. kwam ook duidelijk naar voren. "De kleme hoek/es worden opge vuld door de maatschappelijke dienstverlening Zuidpias zo lach te hij. Last but not least, de tand arts, welke vele jaren voorkwam op het wensenlijstje van sommige po litieke partijen", zo sprak de heer Lips, die het fijn vond tandarts mevr. Van Driel onderdak in Moer veen te kunnen bieden.' "Dienst verlening aan de ander hebben wij in Moerkapelle hoog in het vaan del. Daarom mogen we als ge meente blij zijn dat de ingebruik- neming van dit gebouw door de hulpverleningsdiensten, tot stand kon komen". Districtscomman dant J.v.d. Ban overhandigde de burgemeester een dasspeld als aandenken aan deze heuglijke dag en gaf een explicatie over de huis vesting tot nu toe van de post Moerkapelle van de rijkspolitie. Uitgebreid belichtte hij de hulp verlenende taak van de politie. Na mens het Rode Kruis sprak de heer P Boogerman. "Wij zijn de koning te rijk". Hij vertelde dat de plaatse lijke afdeling 400 leden of dona teurs telt en dat Moerkapelle de grootste Rode Kruis colonne heeft van maar liefst 30 vrijwilligers die allen een actieve rol spelen bij hulpverlening. Kringcommissaris J. ter Scheggert sprak een felicita tie- en dankwoord aan het adres van het gemeentebestuur, voor het goede onderkomen Hij had voor de afdeling Moerkapelle een inge lijste oorkonde meegebracht, waarop vermeld de belangrijkste beginselen van het Rode Kruis. Humoristisch klonk daarna de voorzitter van de afdeling Zeven- huizen/Moerkapelle van het Groe ne Kruis, de heer J. Huber, vanaf het spreekgestoelte. Het geijkte dank- en felicitatiewoord wilde hij achterwege laten maar deson danks zijn blijdschap over de huis vesting niet verdoezelen. Hij noemde Moerkapelle een vriende lijk dorp, waar het fijn toeven is. Namens de provinciale afdeling van het Groene Kruis, werd door de heer C. de Haan een houten rijdbare hond cadeau gedaan, die zuster Speksnijder mocht uitpak ken. De heer J. van Duinen sprak namens de stichting dienstverle ning Zuidpias zijn dankbaarheid over de centrale huisvesting. Ten slotte hoopte de postcommandant de heer J. Blokland dat het pu bliek de weg naar Moerveen zal weten te vinden, zeker waar het het postbureau van de rijkspolitie be treft. open huis Het Open Huis trok 's-avonds veel belangstelling. De schooljeugd van Moerkapelle had, om de ope ningshandeling gade te slaan, 's- middags wat vroeger vrijaf gekre gen, zodat zij al vroeg in groten getale acte de présefice gaf. Dit ook vanwege de publiciteit die er door de rijkspolitie op de scholen aan de nieuwe huisvesting van het postbureau was gegeven, nl. o.a. kleur- en tekenwedstrijd en etala ge-speurtocht Voor de ME-bus, die voor het gebouw stond gepar keerd een een controlewagen, be stond grote belangstelling, even als voor de technische wagen waar men vrijblijvend brommers kon la ten controleren. Twee agenten van de bereden politie uit Wassenaar reden te paard rond. In de afdeling waar het postbureau gevestigd is, stonden tal van informatiepane len, kon de blaastest en een ogen- test worden gedaan. Een doorlo pende dia-voorstelling toonde hoe men zijn huis tegen inbraak kan beveiligen. Na de lokaliteiten, waarvan er zich drie naast elkaar bevinden, te hebben bezichtigd, komt men in de ruimten waar resp. het Rode Kruis Welfarewerk wordt verricht en de grote oefenzaal. In de oefenzaal staan permanent een aantal 'oefen'-bedden opgesteld (o.a. voor donor-avond gebruikt). Via een corridor, met een kleine keuken, komt men in de ruimten waarin het Groene Kruis geves tigd is. Een grote sfeervol inge richte wachtkamer, met daarach ter de kleedruimten voor de baby's en kleuters en een aparte kamer voor de wijkverpleegkundige. Met de kleur rood is hier op oogstre lende wijze gestoeid, terwijl de art senkamer daarentegen een som berder inrichting heeft. IN een hall biedt een andere deur toegang tot de gezellige ontvangstruimte van de stichting maatschappelijke dienstverlening Zuidpias en een andere naar die van tandarts van Driel. Laatstgenoemde heeft, zo als velen al bij een behandeling hebben gezien, een óverwegend crème-kleurige inrichting. In dit artikel willen we de vrouwen uit Zevenhuizen op de hoogte brengen van de mogelijke gevol gen van Des. Des is de afkorting van Diethylstilboestrol. Het is een synthetisch oestrogeen. Oestro- geen is een hormonale stof, die verantwoordelijk is voor de vrou welijke geslachtskenmerken. In de periode 1947-1973 is Des in Ne derland toegediend aan zwangere vrouwen. Het middel werd o.a. ge geven om miskramen te voorko men. Het middel is in Nederland in ieder geval voorgeschreven onder de namen Oestromensyl, Stilbes- trol en Diethylstilbestrol. In de ja ren '70 kwam Des in opspraak, om dat toen ontdekt werd, dat zich bij de dochters van de moeders die tij dens de zwangerschap Des had den gebruikt in sommige gevallen problemen bij de vruchtbaarheid voordeden. In andere gevallen werden afwijkingen van de baar moederholte of -hals gekonsta- teerd. Verder werd er ook nog een zeldzaam soort vagina kanker als gevolg van Des-gebruik ontdekt. Om bovenstaande reden is het belangrijk dat bij kinderen die ge boren zijn in de periode 1947-1973 nagegaan wordt of er sprake is ge weest van medicijn-gebruik tij dens de zwangerschap en zo ja, of dit Des geweest is. Op welke wijze kunt u er achter komen of er spra ke is geweest van gebruik van Des? Voor kinderen die in deze pe riode zijn geboren en voor vrou wen die in deze periode zwanger waren: - Ga na of er sprake is ge weest van: - 'n dreigende mis kraam; - (zwangerschaps)suiker- ziekte; - medicijngebruik tijdens de zwangerschap; - eerdere mis kramen. Wanneer u zich niet kan herinneren of u medicijnen heeft gebruikt, dan zijn er een aantal mogelijkheden om te achterhalen of u Des heeft gebruikt. U kunt de behandelend huisarts, gynaeco loog of apotheker van destijds ver zoeken om te proberen na te gaan of er sprake is geweest van Des- gebruik tijdens de zwangerschap. U kunt dit het beste schriftelijk doen. Er is inmiddels door de Des commissie een lijst opgesteld van gynaecologen die zich bereid heb ben verklaard Des-patiënten naar zich te laten doorverwijzen, op de hoogte zijn van het Des-pro bleem, het ook serieus nemen en de juiste onderzoeken kunnen doen. Deze artsen zitten voorna melijk verspreid over alle acade mische ziekenhuizen. Wilt u meer informatie over Des? De Des-actie groep is telefonisch te bereiken op maandagmiddag van 2-5 uur en maandagavond van 7-9 uur, tel. 030-312331. De Des-brochure is te bestellen door overmaking van 7,50 op giro nr. 4251492 t.n.v. Des-aktiegroep te Utrecht. Onder vermelding: Des-brochure. Voor globale informatie kunt u ook de volgende plaatselijke tel. nrs. bel len: 01802-1564 of 1910. - enkele verontruste ouders - Rooie vrouwen van de P.v.d.A. afd. Zevenhuizen/Moerkapelle Van 4 t/m 10 juli houdt het Diabe tes Fonds Nederland een landelij ke collecte onderhet motto: Geef's voor diabetes". De opbrengst is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek op het gebied van dia betes (suikerziekte). Vorig jaar le verde de actie ruim 800.000,- op. Met dit geld is het Diabetes Fonds Nederland in staat verschillende onderzoeksprojecten een financi eel steuntje in de rug te geven. De wetenschap heeft de laatste jaren al veel bereikt. Dankzij de insuline zijn diabeten niet meer ten dode opgeschreven. Door goede be handeling kunnen vrouwen mei diabetes tegenwoordig ook een gezonde baby ter wereld brengen Complicaties kunnen steeds beter behandeld en soms zelfs voorko men worden. Maar nog altijd is diabetes een ongeneeslijke ziekte, die diep ingrijpt in het leven van de patiënt en de directe omgeving. Diabeten dienen zich te houden aan een dieet en moeten een regel matig leven leiden. Zeker 80.000 diabeten in Nederland moeten zich bovendien dagelijks met insu line inspuiten. Een dikke 160.000 diabeten worden behandeld met tabletten en/of een dieet. Diabe tes wordt namelijk veroorzaakt door een slecht werkende alvlees klier. Als de alvleesklier geen of te weinig insuline produceert, kan het voedsel in het lichaam niet meer worden verwerkt. Door de 'onzichtbaarheid' van de ziekte zit ten diabeten vaak nog in het ver geetboekje. In Zevenhuizen organiseert mevr. Co de Groot-Dullaard de collecte.

Dorpskrant | 1983 | | pagina 4