CONCORDIA DORPSKRANT STICHTING DE ZUIDPLAS Volkstuincomplex De Boerderij Politieberichten VLEESWAREN Pepercaré Gegrild zeeuws spek 100 gram 1,95 Gebraden frikandeau 100 gram 1,95 Pampa gebraden gehakt 100 gram 1,50 Vleessalade200 gram 2,45 Farmersalade .200 gram 2,45 M. V. TOL ZONEN 01793-1528 (1363) BIBLIOTHEEK OUD PAPIER pagina 8 100 gram 2,75 KEURSLAGERIJ 55 55 nieuwe aanwinsten ROMANS: Bergh, S. van den: De thuiszorg moet versterkt worden....is één van de opmerkingen die de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening "Zuidpias" maakt in het jaarverslag 1982. Evenals andere jaren ook over 1982 een verslag van alle aktivitei- ten. De Stichtiong "Zuidpias" geeft aan, dat in 1982 is gepro beerd om de dienstverlening op peil te houden. Dat lukte, maar evenzeer wordt opgemerkt dat bezuinigingen niet eindeloos kun nen doorgaan. Er zijn grenzen. Het zal absoluut noodzakelijk zijn dat er politieke keuzes gemnaakt worden die aan de thuiszorg voorrang geven boven de duur dere voorzieningen in tehuizen. Natuurlijk, op allerlei manieren wordt de thuisverzorging ook politiek onderschreven. Alleen de financiële regelingen en de gehele subsidiëring zijn daar niet op gericht. De Stichting Maatschap pelijke Dienstverlening"Zuidplas" heeft daar duidelijke voorbeelden van. De verzorging in een kinder kliniek, geheel betaald door de A.W.A.Z., kost f 400,— per dag. Door de gezinsverzorging als hulpverlening in te zetten, kon het kind thuisblijven en werden de kosten beperkt tot een minimale bijdrage. Het werkgebied van de Stichting "Zuidpias" De Stichting is werkzaam in de gemeenten Benthuizen, Boskoop, Capelle a.d.IJssel, Moerkapelle, Moordrecht, Nieuwerkerk a.d. IJs- sel, Waddinxveen en Zevenhuizen. De uitvoering van de hulpver lening vindt plaats in de afzonder lijke gemeenten vanuit de daar aanwezige bureau-ruimten. Het centraal bureau is gevestigd Nieuwerkerk a.d.IJssel. Daar is gehuisvest de totale bedrijfs voering, de financiële admini stratie, de administratieve onder steuning en de begeleiding van alle medewerkers van de Stich ting. De Stichting spreekt daarom ook van een centraal beheer en sterk gedecentraliseerde uitvoe ring van de hulpverlening. De hulpverlening De gezinsverzorging Gezinsverzorging is eigenlijk een verzamelnaam voor diverse vor men van hulpverlening in situaties waar de huishoudelijke en verzor gende taken niet meer kunnen worden uitgeoefend, geudrende korte of langere tijd. De Stichting zegt daarover het volgende: 300 uitvoerende mede werksters zijn via een dienst verband met de Stichting werk zaam in de gezinsverzorging: 266 zijn als zodanig in part-time dienst-verband werkzaam In 1982 werd de Alpha- hulpver lening verder gestalte gegeven en werd er gewerkt in 179 gezinssi tuaties. De Alpha-helpsters zijn niet in dienst van de Stichting, maar de cliënt is werkgever. De Stichting bemiddelt tussen vraag en aanbod. De Stichting consta teert derhalve weliswaar een te ruggang in het aantal personeels leden, de hulpverlening kon op peil worden gehouden via een uitbreiding van de Alpha-hulpver- lening. In 1982 werd eveneens gestart met de Wijkbejaardenverzorging in een nieuw gebouwd complex bejaardenwoningen in Nieuwer kerk a.d. IJssel. Via Wijkbejaar denverzorging is het mogelijk om door korte aangepaste hulpver lening, meer thuiswonende be jaarden te helpen.Het is de bedoe ling om ook in andere gemeenten tot invoering van deze hulpverle ning over te gaan. Maatschappelijk werk In 1982 werden 2382 (gezins)- situaties door het maatschappelijk werk geholpen. In vergelijking met vorige jaren blijkt het aantal hulp vragers toe te nemen. De meeste mensen die een beroep op het maatschappelijk werk doen, weten de weg zelf te vinden. Anderen komen via huisartsen en weer anderen zijn door familie en kennissen attent gemaakt op de mogelijkheden van het maat schappelijk werk. Uit het jaarverslag blijkt, dat de meeste hulpvragers, contact heb ben met het maatschappelijk werk. Dat gegeven is belangrijk, omdat alleenb op die manier een directe en snelle opvang mogelijk is. Uit het verslag blijkt verder, dat re latieproblemen tussen partners, ouders-kinderen en met anderen, omvangrijk zijn, evenals de pro blemen die samenhangen met de besteding van het inkomen. Tenslotte: In deze tijd wordt nog wel eens opgemerkt, dat de beroepsmatige hulpverlening eigen initiatieven wegneemt bij mensen en de burenhulp en onderlinge hulp zou ontkrachten. Naar de mening van de Maatschappelijke Dienstver lening "Zuidpias" berusten zulke beweringen op grote misver standen. Maar al te gemakkelijk wordt vergeten, dat de profes sionele hulpverlening altijd aan vullend werkzaam is. Bij het verlenen van elke hoeveelheid hulp, wordt steeds gekeken naar het aanwezig zijn van eigen moge lijkheden. Het zal bijzonder moei lijk zijn om de komende jaren de dienstverlening enigszins op peil te houden. Ondubbelzinnige po litieke keuzes voor de thuiszorg zijn daarom een absolute nood zaak. Zij die meer informatie willen, kunnen tegen verzendkosten, het uitgebreide jaarverslag aanvragen Zolang de voorraad strekt, wordt een verkort jaarverslag op verzoek gratis toegezonden. In alle gevallen kan men tel.01803- 4144 bellen. O Dorpsstraat 132 - Zevenhuizen Wist u dat er in Moerkapelle op Zevenhuizens grondgebied een SFEERVOLLE FEESTGELEGENHEID bestaat aan de Bredeweg 66 biedt ruimte aan groepen tot 250 personen. Wij zorgen desgewenst voor een KOFFIEMAALTIJD, KOUD BUFFET OF DINER. Concurrerende prijzen en optimale service-verlening! Kom eens langs of vraag vrijblijvend inlichtingen Dat Zevenhuizen een volkstuinvereniging heeft in de omgeving van het industrieterrein, die de naam draagt: De Peuleschil, is vrij algemeen be kend. Minder bekend is het nieuwe volkstuincomplex De Boerderij aan de Wollefoppenweg, waar in één jaar tijd heel wat stedelingen neerstre ken om na een drukke werkdag 's-avonds of in het weekeinde de aarde door hun vingers te laten glijden. Dat het niet eenvoudig is om de schrale grond aldaar te bebouwen is de meesten inmiddels duidelijk geworden, doch dat blijkt de stadse volkstuinder niet pessimistisch te stemmen, in tegendeel. 'Leve het buitenlevenis hun devies, waarvan ze dan ook met volle teugen genieten. kennismaking Op onze kennismakings-ontdek- kingstocht wordt er ijverig op de tuintjes gewerkt en opgewekt klin ken er hartelijke begroetingskre- ten tussen elkaar ontmoetende collega-volkstuinders. Dat ont moeten gebeurt op dit moment nog voornamelijk op de tuintjes maar op onze tocht, ook bij de perkplantenstand. "We zijn be gonnen met de verkoop van plan tjes om de verenigingskas te spek ken" verklaart voorzitter Van Aken, die de verkoop leidt "Het is ook een sociaal contact tussen de tuin ders onderling, blijkt nu al op de eerste zaterdag". Na zijn taak aan een mede-bestuurslid overgedra gen te hebben vergezelt hij ons naar het gebouw vóór op het ter rein. In deze ruimte, die vroeger een kalverenstal was, houdt het bestuur spreekuur. Juist meldt zich een nieuwe tuinder aan dieop de gebruikelijke wijze wordt inge schreven. Intussen vertellen de dagelijks bestuursleden over de totstandkoming van het volkstuin complex De Boerderij. het reilen en zeilen Voorzitter J. van Aken vertelt over de wijze waarop de volkstuinen worden verhuurd, waarbij de he ren D.C. Stoppelenburg, secreta ris en J.H. Stempher, penning meester, hem aanvullen. Het blijkt dat in april 1982 de eerste tuinen zijn uitgegeven. De familie Struck- man, die de gronden in eigendom heeft, verpacht deze aan de Rot terdamse Bond voor Volkstuin ders. Van deze bond pacht op haar beurt de Volkstuinvereniging De Boerderij het complex. "Dit was een voorwaarde van het gemeen tebestuur van Zevenhuizen, om wildgroei te voorkomenHoeveel tuinen zijn er? "Er is grond be schikbaar voor 200 tuinen van 300 vierkante meter. Er zijn al 125 tuinen uitgegeven" weet de secre taris uit zijn hoofd. "Tot nog toe heeft zich geen enkele Zevenhui- zenaar voor een volkstuin aange meld. wel uit de regio". Dus niet alleen Rotterdammers? "Nee hoor", ontkent de penningmees ter. "Ook Schiedammers, zoals de voorzitter en inwoners uit Capelle, Spijkenisse. Waddinxveen. Berg- schenhoek en Den Haag. En om aan de Wollefoppenweg te komen, hoef je zelfs geen auto meer te be zitten. want sinds kort rijdt hier ook een bus. De halte, die ook De Boerderij heet. is zelfs voor de deur. Zevenhuizenaren kunnen ook bij ons terecht", stelt de voor zitter, "die zouden dan een tuin kunnen huren waardoor leidingen lopen en waarop niet gebouwd mag worden" Ter verduidelijking: Vrijwel alle volkstuinders plaatsen - na goedkeuring van de gemeente op indiening van een bouwteke ning - een huisje. Zevenhuizena ren zullen daar wat minder behoef te aan hebben, omdat ze betrek kelijk dichtbij wonen. huisjes Moeten de huisjes uniform zijn? "Nee" verklaart de heer Stoppe lenburg "ze mogen maximaal 28 m2 en minimaal 20m2 groot zijn. Ze moeten echter wel een puntdak hebben". Van Aken vult aan dat ie dereen vrij is om een huisje te ont werpen, doch men moet bij de ge meente Zevenhuizen wel een bouwvergunning aanvragen. Mag er in de huisjes gewoond wor den? "We mogen op de tuinen ver blijven, mits het geen permanent karakter heeft, in het weekeinde en in de vakantie. Van april tot okto ber mogen we in de huisjes over nachten" verduidelijkt de voorzit ter "Het is echter nu nog echt kam peren, omdat we nog niet op de ri olering zijn aangesloten en geen waterleiding hebben. Voor het ge bruik van het toilet en de douche moeten we naar dit gebouw". kosten Wat kost een volkstuin per jaar? Een lid betaalt aan de vereniging 601,- per jaar, waarvan 351,- de huur van de grond kost en 250,- de contributie van de vereniging. Nieuwe volkstuinders betalen een inschrijfgeld van 250,- Wat doet de vereniging met het contributie- geld? De penningmeester: "Daar moet heel wat van gedaan worden. Eerst moeten we de kantine op knappen. Dit gebouw voldoet niet aan de brandpreventie. Een rieten plafond is erg brandbaar en moet daarom vernieuwd worden, ook is het te laag. Voor deskundig ad vies hebben we brandweerlieden van Zevenhuizen ingeschakeld die het uit oogpunt van brandveilig heid ook afkeurden" Het opknap pen van deze voormalige stal zal bovendien, om de kosten te druk ken, doorde volkstuinders worden uitgevoerd. Een grote kostenpost zal de aanleg van de riolering zijn. Hiervoor denkt men zelfs een le ning te moeten afsluiten. Stoppe lenburg: We hopen dat de riole ring aan het eind van dit jaar door getrokken wordt vanaf Rotterdam, zodat alle tuintjes volgend jaar aangesloten kunnen worden". Bij de kostenopsomming wat er van het contributiegeld bekostigd wordt hoort ook de huur van de vuilcontainer en de afdracht van de bondscontributie. Voor de werkzaamheden die moeten wor den verricht en die van lieverlede op gang komen, worden commis sies in het leven geroepen, vanuit het bestuur. Elk van de zeven be stuursleden heeft de supervisie over een bepaalde commissie. Zc is er een activiteitencommissie een werkcommissie, een tuincom- missie, een kantinecommissie en een in- en verkoopcommissie. In een prima verstandhouding ko men de volkstuinders zo nader tot elkaar en leren elkaar beter ken nen. Eén en ander wordt nog meer geactiveerd door de 'werkplicht' voor onderhoudswerkzaamheden, waarvoor een rooster wordt opge steld. Zijn het allemaal handige mensen? "De meesten wel hoor" lacht de heer Stoppelenburg "dat blijkt wel uit de aanleg van hun tuintjes" De beroepen die de volkstuinders in het dagelijks leven uitoefenen, varieëren. Zo zijn er handwerklieden, rijschoolhouders analisten, procuratiehouders, kantoorlieden, zakenlui en leraren Een zeer gevarieërd publiek dat gezamenlijk voor een goede sfeer op de tuin zorgdraagt, horen we. plannen Naast de plannen die binnenkort ten uitvoer worden gebracht zal er nog een ander groot werk moeten worden geklaard. Met vele handen zal het dan ongetwijfeld ook weer licht werk worden. Voor een symbolisch bedrag heeft de vere niging een oud houten postkan toor uit Schiedam overgenomen. Door een aantal volkstuinders is dat in een weekeinde gesloopt en naar de Wollefoppenweg getran sporteerd waar de onderdelen op het parkeerterrein opgestapeld wachten op vaardige handen die het op het parkeerterrein zullen plaatsen. In het gebouw, waarvoor een vergunning is aangevraagd, komt een bestuurskamer en op slagruimte. Ook is het bestuur van plan, hiereen verenigingswinkel in te richten, waar b.v. zaden en tuin- materialen kunnen worden ver kocht. spreekuur Omdat het bestuur graag op de hoogte blijft van alle problemen en vragen die er rijzen bij de huurders van de tuinen, zijn er speciale spreekuren, waarop men terecht kan. Ook voor de huur van een 'nieuwe' tuin kan men zich tijdens het spreekuur aanmelden. Op woensdagavond wordt er van 19.00-20.00 uur spreekuur gehou den en op zaterdagmorgen tussen 10.00-11.00 uur. rondleiding Een bezichtiging van het hele complex zou wat teveel tijd in be slag nemen, daarom beperken we ons tot de bezichtiging van het zelfvervaardigde tuinhuis van de voorzitter. Met gepaste trots toont hij zijn huis, dat niet voor een zo merhuisje onderdoet, alhoewel de waterleiding ontbreekt en er geen electriciteit is. Het laatste is te kostbaar om aan te leggen. "Ge lukking ook geen televisie" lacht hij. "Om water zitten we te snak ken" Hij toont bij de entree de ruimte die als toilet en douche dienst moet gaan doen doch welke nu benut wordt als opslagruimte. De woonkamerannes keuken doet ok dienst als slaapkamer, door in een handomdraai van de bank een bed te maken. In een aparte ruimte is een stapelbed voor de kinderen gecreëerd, waar ook het konijn een eigen plekje heeft. Z'n tuintje ligt er keurig bij. alhoewel de structuur van de grond erg grof is en er volop kluiten liggen. "Het groeit nog niet zo goed. maar elk jaar zal het beter gaan "stelt hij op gewekt. "We werken-allemaal dro ge koemest en kalk door de grond, die vrij zuur is. Elk jaar wordt de grond beter. Ze is nu al veel beter dan vorig /aar. alles groeit al veel beter. Gelukkig hoeven we er niet van te levenstelt hij laconiek 16 juni. Naar aanleiding van klach ten van bewoners van de Dorps straat werd er een snelheidscon trole door de rijkspolitie gehou den. De gemiddelde snelheid bleek 25 km. per uur te zijn. De snelste automobilist reed 41 km. Loslopende honden. Veel overlast ondervindt men in Zevenhuizen van loslopende honden. Eigena ren krijgen eerst een waarschu wing van de politie en bij de twee de keer worden zij verbaliseerd. Op de 1.9e vonden de volgende ge beurtenissen plaats: Bij de Zeven- huizerplas werd een auto gestolen waarin zich brandmelders bevon den, van deze voorwerpen kan men besmet worden met radio-ac tieve stoffen. De auto is nog steeds niet terecht. GETUIGEN GEZOCHT, 's-avonds tussen 22.00 en 23.00 uur heeft een bruine Amerikaanse auto het dorp onveilig gemaakt door het uitha len van stunts. Met gillende ban den optrekken en op hoge snel heid remmen. Deze auto heeft ook enkele boompjes bij het Nijver heidscentrum omvergereden. 20 juni: bij de Zevenhuizerplas wred een surfpak gestolen. Nog meer getuigen gezocht: 21 juni: een fietsend echtpaar dat achter elkaar op de Molenweg reed, werd ingehaald dooreen ro de personenato, die de vrouw, mevr. A. de W. uit Boskoop aan de arm raakte. De vrouw kwam ten val en liep een bekkenfractuur, arm- letsel en diverse kneuzingen op. Zij moest met de ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. De automobilist is doorgereden! 23 juni: bij de Zevenhuizerplas werd een bromfietser bekeurd ondat hij zonder helm reed en zijn rijwiel onverzekerd was. Hij bleek ook onverzekerd te zijn. Hoewel hij een valse naam opgegeven had, konden de politiemensen hem later bij de plas toch nog in de kraag grijpen, waarbij hij zijn juiste adres opgaf. Diezelfde dag werd er schade gereden door een automo bilist, de heer T.W. van D. uit Berg- schenhoek, die op rijksweg 12 met zijn auto op een stuk, op de weg liggend hout reed. 24 juni: Uit een geparkeerde auto aan de Korenstraat werd benzine ter waarde van 10,- gehaald. Op de 25e heeft de brandweer in het water van de Hennipsloot gespo ten om het zuurstofgehalte weer enigszins op peil te brengen, van wege de massale vissterfte. VERLOREN: (alles bij de Zeven huizerplas): bikini, rood met wit: witte linnen tas met handdoek en sportbroek: blauwe badhanddoek en zwarte sportbroek; 2 autosleu tels; GEVONDEN: fietssleutel en deur sleutel. Kroonprins van Mandelstein; Bla- man, A: Vrouw en vriend; Charrie- re, H: Banco; Christie, A: Het vale paard: Coue, J: Ik leef!; Daisne, Jo- han: De trein der traagheid; Dege- lin, E; De Marsorder; Doblin, A; Geen pardon; Fielding,H;Tom Jo nes: Highsmith, P: Moord op pa pier; Katz, Sh.: Het satanskind; Kessels, L: En waar is de echo?; McCrum, R; In de geheime staat; Modiano, P: Memory Lane; Mor- rell, D: De achtervolging; Myrer, A: De groene keizerin; Mwaura, M: De afvallige; Mooij, R: Breekbaar als glas; Nabokov, V: Harlekinade; Naipaul, V.S: Een bocht in de ri vier; Sherill, S: Hernieuwde liefde; Vandeloo, J: De engelse les; INFORMATIEF: Damste, O: Ro meinse sagen en verhalen; Fresco, M.F.: Sokrates, zijn wijsgerige be tekenis; Gabriel, I: Het herbarium; Schoorl, H. e.a.: Holland in de der tiende eeuw; Dijkstra/Metselaar: Voor het eerst...beginnen met een computer; Nies, I: Fantastische vrijheid; JEUGD: Banen, J: Een feest met vliegers; Berkel, H. van e.a.: Dam, jeugddamboek voor beginners; Breen, E: Tegen de draad in; Bru ce, Sh: Gonzo en de reuzekip; Disney, W; Lady en zwervertje; Finley, D: Mijn wereldbol-boek; Hansen, V: Pol als timmerman; Pol in het land van de zevenslapers; Pol bouwt een schip; Pol vindt een schat; Pol wordt koning; Herzen, F: Het zwaard van Brittanië; Hey- len, M: De farao is een vrouw; Jager, G. de: Roel en zijn bees tenboel schieten bokken. De Eendragt organiseert op 7 juli een laatste oud papier-actie voor de zomervakantie ledereen kan oud papier bij de school inleveren tussen 8.00 en 8.30 uur en 12.00en 13.15 uur en na schooltijd tot 19 00 uur.

Dorpskrant | 1983 | | pagina 8