kleintjes mtcrcaril EEN JAAR AMERIKA Laat het ons als eerste weten... drukkerij elgersma kennemer kaarten kollektie drukkerij elgersma pagina 10 indtketotrm kunte* 2utu tvi kzrtu okkotrfM* luo mil IcumZ Irimm» em {munch, trugiri/t (ebt! Langs deze weg willen wij iedereen bedanken voor de hartelijkheid die wij bij de start van onze nieuwe Sparwinkel mochten ontvangen. De vele bloemen, kaarten en woorden waren hartverwarmend. Ageeth en Harry, Nel en Nlek de Kooter Joke Veerman is weer terug uit Amerika. Zij verbleef daar een jaar m een gastgezin, in het kader van studentenuitwisseling, door de organisatie Youth for understanding. Deze organisatie werd ca 30 jaar geleden opgericht in de staat Michigan om jongeren uit Amerika en Duitslan met elkaar in contact te brengen. Om met de Tweede Wereldoorlog nog vers het geheugen, begrip en onderlinge verstandhouding met jongeren te bevorderen Spoedig konden ook jongeren uit andere Europese landen meedoen aan deze uitwisseling, ja zelfs over de hele wereld. Iedere jongere kan in principe een jaar naar Amerika. Alleen moet je alles zelf betalen, dat wil zeggen, de reis, het verblijf en de studie. Het is toegestaan dat de student in Amerika er een zakcentje verdient, doch dit is aan een maximum gebonden van tien uur per week. Joke is niet de enige uit Zeven huizen die een jaar in Amerika verbleef. Gelijk met haar keerde Roeland Brandse uit de Rozen straat naar huis. Hij verbleef ook een jaar in Amerika. Moer je een bepaalde opleiding hebben om te worden 'uitgewis seld?, vragen we Joke (die enigs zins aarzelend op ons verzoek voor een vraaggesprekje met onze redactie reageerde). "Er worden echt geen zware eisen gesteld. Je moet tenmiste 16 jaar oud zijn en drie jaar Engels op school gehad hebben. Iemand met een L.T.S.- opleiding kan ook naar Amerika. Je wordt wel erg goed voorbereid en er worden heel wat interviews van je afgenomen, voordat Y.F.U. toestemming verleent. Er wordt erg goed opgelet of je mentaal sterk genoeg bent om een jaar van huis weg te kunnen. Ook is er een voorbereidingsweekeinde, waar je voor alle gevaren, zoals drugs- en alcoholverslaving, wordt gewaar schuwd.' Hoe wist je van het be staan van deze organisatie? "Tja, eigenlijk trok het me wel, eens eeri jaar naar Canada of Amerika. Toen ik er met mijn mentor op de Havo, de samenwerkingsschool in Wad- dinxveen, over sprak, bracht hij me van het bestaan van de Y.F.U. op de hoogte." Met een groep van 150 Nederlanders en Belgen, vertrok de toen nog 17-jarige Joke, nadat zij met goed gevolg het HAVO- diploma behaald had, naar Ameri ka. In New York werd de groep gesplitst en vertrokken de jonge ren naar alle delen van de V.S. Een dertigtal ging naar Detroit. Joke: "De meeste Nederlandse jongeren verblijven in de staat Michigan. Van Detroits gingen we naar Grand Rapids en zo kwam ik in de plaats Baldwin terecht, waar ik een prima pleeggezin trof. Men m'n pleegouders en pleegzuster maak te ik ook nog een verhuizing mee. Gelukkig kon ik bij hen blijven, omdat de afstand naar de high- school in Scottville, waar ik op was geplaatst, goed bereikbaar bleef". Highschool is nauwelijks verge lijkbaar met enig schooltype in Nederland, horen we van Joke. le dereen gaat naar deze school, maar kan zelf zijn vakken kiezen. Enkele zijn verplicht. Het niveau is lager dan het Nederlandse HAVO. Het vervolg op deze school is College of de Universiteit. Voor de Universiteit moet de geslaagde highschool-leerling wel een ge middelde van 3,5 hebben. Heeft hij dat niet dan moet hij naar College. De vervolgopleiding moet ook zelf worden bekostigd. Kunnen de ouders dat niet, dan kan de student proberen bij te gaan wer ken en anders gewoon, in plaats van te gaan studeren, een baan zoeken. De highschool duurt vier jaar. Om het half jaar mag je van pakket veranderen. Een vak als Amerikaanse geschiedenis is b.v. 1 jaar verplicht en Staatsinrich ting een half jaar. Er wordt veel aandacht besteed aan de sport. De schooltijden zijn van 9.00 tot 15.00 uur. Daarna wordt er gezamenlijk aan sport gedaan en wedstrijden georganiseerd. "Alles draait om de school" vertelt Joke "het hele sociale leven is op school. In Nederland komt je uit school en maak je je huiswerk en doe je 's- met elkaar omgaat. Je doet veel samen en hebt veel plezier. Alleen het huiselijk leven is veel ongezel liger. Gezellig koffie- of thee drinken kennen ze helemaal niet, zodat de sfeer thuis ook heel an ders is." Zou je altijd in Amerika willen wonen? "Nee hoor", ant woordt Joke "Ik heb het een ge weldig jaar gevonden en ik ben veel ervaringen rijker, maar ik ben blij weer thuis te zijn. Wel zou ik het iedere jongere die goed van huis kan en hier ook wat voor voelt, aan willen raden, die plannen door te zetten (mits het financieel ook kan). Tenslotte vragen we Joke wat haar plannen voor de toekomst zijn. "Wel, ik ga bij mijn vader op kan toor werken. Diploma's halen voor verzekeringen. En in m'n vrije tijd veel brieven schrijven aan de vrienden en vriendinnen in Ameri ka en m'n vriendin in Zweden". avonds aan sport of wijd je je aan je hobby's. Daar kennen ze dat niet. Je huiswerk maak je soms 's- avonds laat of 's-morgens vroeg. Gelukkig is het niet veel, anders zou het ook niet kunnen. Je moet trouwens ook goede cijfers heb ben anders mag je een week niet aan sport doen. De cijfers worden van week tot week bijgehouden en variëren van 1 t/m 4. 4 is het hoog ste wat je halen kunt. Examen wordt er ook niet afgelegd. Elk half jaar kun je een halve punt vooreen vak verdienen, zodat je in een jaar 6 punten komt (je doet nl. 6 vak ken). Een totaal van 21 punten is goed voor het highschool-diplo- ma". Joke mocht het ook behalen, ondanks het feit dat ze maar aan 6 punten kwam, doch op grond van haar Havo-diploma. "Een hele ce remonie was de uitreiking van het diploma. We moesten ons er speciale kledij voor aanschaffen, een toga en een baret. Het geheel verliep bijzonder stijlvol, evenals de ceremonie van een eveneens door derde-jaars voorbereid di ner". Als blijvende herinnering heeft Joke niet alleen een fraai in boek vorm (met gouden opdruk) high- school-diploma, maar ook een Jaarboek. Dat jaarboek staat vol met foto's van sportieve en crea tieve gebeurtenissen van het afge lopen schooljaar. Op diverse foto's staat Joke ook afgebeeld, sommi ge met een hele groep poserend en op andere in actie. Natuurlijk ook met volleybal, de haar zo .geliefde sport. Omdat zij, samen met een Zweeds meisje, de enigen waren van Y.F.U., werd aan hen ook een artikel gewijd in dat Jaar boek, compleet met foto's. Van de uitreiking van de diploma'a aan de 112 geslaagden van de highschool getuigen foto's in een foto-album, omdat het jaarboek voor die gebeurtenis al was uitgekomen. In het volgende Jaarboek, dat Joke over de post krijgt toegezonden, zullen hier foto's van deze ceremo nie in staan afgebeeld. Frappant is de vrolijkheid die er van de ge zichten van de jongeren afstraalt. Is de jeugd vrolijker dan in Neder- land? "Ja...", komt het was weife lend, "je hebt onderling natuurlijk met je klas een veel hechtere band, omdat je niet alleen tijdens schooltijd, maar ook na schooltijd, Voor al uw schoenreparaties kunt u terecht bij: Schoenmakerij Doornhein Dorpsstraat 42 - Nieuwerkerk a/d IJssel - 01803-6594. TE HUUR GEVRAAGD: woning in of om Zevenhuizen Tel. 03408-84187 of 030-340128 NU sap maken (van vers fruit) VAN DE WINTER DRINKEN! MET DE STOOMEXTRACTOR MONTAGNE Noordeinde 17 - Zevenhuizen TEL. 01802-1653 TE KOOP: KOPEREN PAPAGAAI ENKOOI TEL. 01802-1424 TE KOOP: Bruine suede jas met franjes 200,-. Merk. Raoul Simon maat 52 - G. Hol - Eendrachtsdijk 3 Zevenhuizen. I )at u verliefd bent. weten er meer. Maar over uw trouwplannen heeft u zich non niet "in de familie" uitgelaten. I' wilt het nog even voor uzelf houden... I 'w goed recht. Maar laat het ons vast weten. hn kom een mooie kaart uitzoeken uit de prachtige serie (rouwkaarten van de Kennemer Kaarten Kollektie. Prachtige, stijlvolle trouwkaarten. Maar ook: originele kaarten, moderne.nostalgische... l'it zoveel moois is het kiezen niet bepaald gemakkelijk, maar de keus des te be* er. Kn dat u goed kunt kiezen bewijst de partner, uw aanstaande, waarmee u straks bij ons binnenloopt. We zijn benieuwd! dorpsstraat 62a - 01802-2289 MET SPOED: degelijke OPPAS voor maandag en donderdag van 8.00-18.00 uur bij 2 kind. van 2V2 jr en 8 mnd. - THUIS! - Tel. 01802-1761 Restanfhandel Jabe koopt en ver koopt div. restant en 2e hands art Als u wat nodig heeft komt u dan gerust langs, wat er vandaag niet is is er mis schien morgen wel. Zaterdag is er altijd iemand! Burg. Kllnkhamerweg 14-2157 of 2271 VAN HARTE GEFELICITEERD! Bijna is de grote gelegenheid daar, dat u een aparte kaart gaat uitzoeken voor deze blijde gebeurtenis. Of het nu voor een geboorte danwel verloving of huwelijk is, u wilt iets bijzonders verzenden voor deze geweldige dag. Wij kunnen u hierbij helpen, immers bij ons vindt u de nieuwste ontwerpen, allemaal mooi gerangschikt in een monsterboek. Ook de tekst kunnen wij met u opstellen. Komt u eens langs en zoek in alle rust uit! Li dorpsstraat 62a tel. 01802-2289

Dorpskrant | 1983 | | pagina 10