DORPSKRANT Ook over de trouwkaart wordt uitvast wel eens... OOGST IN BEELD KORENMAAIER VAN STAL kennemer kaarten kollektie drukkerij elgersma plaats ook eens een advertentie in dit blad pagina 11 KEURSLAGERIJ M. V. TOL ZONEN nostalgie D ONDERDA G/VRIJDA G VERSCHILLEND Te gek eigenlijk dat rundvlees voor zoveel verschillende prijzen wordt aangeboden. De één nog goedkoper dan de ander. Wij zijn zeker niet de goedkoopste slager. We hebben echter het beste rundvlees. Een hele geruststelling! BIEFSTUK OF ENTRE CÓTE 100 gr. 2,75 tÏMUli ad/vHtni* cUff umj AMlbnan CUuJkJar,UMj'jnwwt' ohukktr: Dorpsstraat 132 - Zevenhuizen COMBINE - met een combine Den ie in een 'wip' klaar. Alleen moeten er nog stro balen worden geperst van het op het land achtergebleven stro. De foto werd ook op het land van Jaap Bos genomen. Een langgekoesterde wens van Dirk Schouten van de Korte Zijde uit Ze venhuizen ging zaterdag 6 augustus in vervulling. Hij maaide, met een ouderwetse korenmaaier, die hij voor dit doel opknapte, een gedeelte van een veld tarwe. Hij deed dat op het land van landbouwer Jaap Bos aan het Noordeinde 1. De landbouwer gaf niet alleen toestemming voor deze handeling, die onder toeziend oog van vele dorpelingen plaats vond, maar verleende ook medewerking eraan. Jaap Bos trok, gezeten op z'n trac tor de korenmaaier, die er punt gaaf uitzag. Dirk Schouten ver richtte met gepaste trots, bovenop de korenmaaier, de handelingen die ervoor zorgden dat deze ma chine bundeltjes korenaren uit spuwde. Het hele korenveld kon niet op deze wijze worden geoogst omdat er dan teveel werk nadien aan vast zou zitten. De tarweko- renaren zouden, na een achttal da gen drogen op 'hokken', moeten worden gedorst, en waar werd zo gauw een oude dorsmachine van daan gehaald? Het door Dirk Schouten met zijn korenmaaier gemaaide koren werd die zaterdag ook door vele handen, eendrach tig op hokken gezet, waarna het een week later, bij de totale oogst, met de combine gedorst werd. Zoals ook de omstanders zich bij het aanschouwen van het maaien van het koren, op deze nostalgi sche manier herinnerden; het is nog maar een kleine twintig jaar geleden dat er in de omtrek en in Zevenhuizen op deze wijze het graan werd geoogst. Schouten: "Deze korenmaaier, die in 1942 werd afgeleverd door de fa. Cor- mick, is tevens de laatste geweest. Dit was een Amerikaanse firma, doch deze leverde, vanwege de oorlog alleen via het dochterbe drijf in Duitsland. De machine kwam destijds als bouwpakket aan bij de fam. Groenveld en werd door de fa. P. Visser in elkaar ge zet. Na de oorlog kwamen de com bines en de loondorsbedrijven, waardoor de korenmaaiers van lieverlede buiten gebruik en in ver val raakten." Schouten weet zich nog te herinneren, dat de plaatse lijke zadelmakerij tijdens de ko- renbouw in vroeger jaren, de han den vol had aan het repareren van de dekzeilen van de korenmaaiers. "Sommige boeren waren zo zui nig, dat het zeil wel tienmaal ver steld werd. En natuurlijk ging het zeil net stuk als de oogst op haar hoogtepunt was. Zodoende draai de de zadelmakerij bijna dag en nacht, in deze periode". Hij vertelt dat de korenmaaiers oorspronke lijk door paarden werden getrok ken, wat de nodige problemen gaf bij verzakkingen, vooral na een re genperiode. "Deze maaier is des tijds door Groenveld verkocht als een 'paardenmachine'. Na de oor log bouwde smid Heij hem om tot tractormachine. Al een paar jaar struimde ik hier in de omgeving akkerbouwers af om een dergelij ke ouderwetse korenmaaier. Zo scharrelde ik er één op bij de Vos. Maar die was niet helemaal com- Voor het eerst werd tijdens deze graanoogst in Zevenhuizen, het stro op rollen ge perst. Het loonbedrijf M. Groeneveld heeft sinds kort een stropers, die het stro in plaats van de traditionele pakjes, in rollen perst. Echt nieuw is deze techniek niet, A in de ons omringende landen vindt je ze overal na de oogst op de akkers. Ook in het oosten van het land is het al enige jaren de gewoonte dat het stro zo geperst wprdt. Het voordeel van deze grote rollen is, dat ze makkelijker op een wagen geladen kunnen worden, door een tractor. Handenarbeid komt er niet meer aan te pas, zoals bij de gebruikelijke pakjes stro. De foto werd gemaakt op het land van akkerbouwer J. v.d. Wel aan het Noordeinde. pleet. Ik hao er geen andere be doeling mee dan zomaar een stukje koren te maaien. Zo kreeg ik er een paar jaar geleden twee van Rinus Verburg. Ik had ze op willen knappen, wat me helaas met gelukt is. Wel kon ik de onderde len gebruiken voor het maken van een transportband. Wat was ik blij met deze korenmaaier van Groen veld. die nog puntgaaf bij het be drijf aan de Knibbelweg in de schuur stond. Wim kwam er deze winter zomaar spontaan mee ach ter z'n tractor ons erf opgereden. Er moest heel wat aan opgeknapt worden. Omdat de wind zolang in het noorden bleef, stelde ik de res tauratiewerkzaamheden zolang mogelijk uit. Toen de oogst nader de ben ik, alvorens aan de slag te gaan, eerst eens met Jaap Bos gaan praten of ik de korenmaaier bij hem mocht laten proefdraaien. Dat mocht en zodoende gingen we aan de slag, tijdens die snikhete dagen van juli. Mijn vrouw vond het eerst wel een rommel op het erf, maar hielp tenslotte ijverig mee. Zij hèeftalleonderdelen in de verf gezet, omdat ik een gruwelijke hekel aan verven heb". (De machi ne ziet er dan ook als nieuw uit, waarmee het echtpaar Schouten, na afloop van de demonstratie werd gecomplimenteerd). "En vandaag was het een uitgelezen dag om te gaan proefdraaien; een beetje bewolking en het koren nét nog niet geschikt om er met de combine door te gaan". Na afloop een stralend echtpaar, dat uiter mate in hun schik is vanwege de geslaagde proef. 'Of er nog verde re plannen met de korenmaaier bestaan?" "Nee hoor" lacht Schouten "hij blijft voorlopig ach ter ons huis staan. Wat ik ermee ga doen weet ik niet. Ik ben alleen reuzeblij dat het koren maaien met deze oude machine gelukt is". I )'r zijn tonslt >ttc vool belangrijker zaken waai' u hot eens ovor bont geworden. I gaat trouwen. Ken belangrijke beslissing. En heeft u eenmaal besloten, dan komen allerlei kleine «mi grote beslissingen ook op u al. Waar gaat ti trouwen? Hoe doet u 't met de receptie? Wie nodigt u uit? En. hoe maakt u het bekend. De Kennemer Kaarten Kollektie maakt 't u voor wat dat betreft erg gemakkelijk. Een schitterende serie stijlvolle trouwkaarten. Met leuke tekst suggesties en ideeën. Kom de dikke Kennemer Kaarten Kollektie maar 'ns inzien. Een aparte kaart voor oen apart paar.

Dorpskrant | 1983 | | pagina 11