WIE KENT HAAR NIET? Gemeente^T^ Zevenhuizen DORPSKRANT WESTLANDS MANNENKOOR DE GEMEENTE MOERKAPELLE BIJ U THUIS BURGERLIJKE STAND: AGENDA MEDEWERK(ST)ER pagina 4 GEBOREN: Jorien, dochter van: van der Heijden, Andreas W. en: de Graaft, Roelfina M., op 9 september 1983. Josina, dochter van: Verweij, Pieter en: Snijders, Josina, op 16 september 1983. GEHUWD: Boeveé, Maarten en: Reijneveld. Dirkje Anneke, op 23 september 1983. 3 oktober 1983: Openbaar spreekuur Woonruimte-advies commissie. Aanvang 19.30 uur. 11 oktober 1983: Openbare vergadering van de gemeenteraad. Aanvang 19.30 uur. Gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel HINDERWET openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel ligt vanaf heden op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, alsmede op elke maandagavond, echter al- j leen na telefonische afspraak, ter inzage een verzoek met bijlagen van Dhr. H. Verduijn, Agrarisch loonbedrijf-Veehou- derij, Tweede Tochtweg 147, 2913 LR Nieuwerkerk aan den j IJssel, om vergunning tot het oprichten en in werking hebben van een agrarisch loonbedrijf en mestopslag. Datum verzoek: 8 september 1983 Ingekomen: 14 september 1983. Adres van de inrichting: Tweede Tochtweg 147. Kadastraal gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel, sectie Bbis nummer 6. Gemotiveerde BEZWAREN tegen het verlenen van de vergun ning kunnen door een ieder gedurende een maand na de dag tekening van deze kennisgeving SCHRIFTELIJK worden inge diend bij het gemeentebestuur. De ingekomen bezwaarschrif ten worden mede ter inzage gelegd. Een ieder kan ook MONDE LING in persoon of bij gemachtigde BEZWAREN inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling, op verzoek tot 21 oktober 1983. U gelieve daarvoor een afspraak te maken. Indien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van de gene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het bezwaar schrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. BEROEP tegen de op het verzoek genomen beschikking kan j later, behalve door de aanvrager en de adviseurs, slechts wor- I den ingesteld door degene die binnen de gestelde termijn schriftelijk of mondeling bezwaren heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen. 28 september 1983 Burgemeester en wethouders van de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel, De secretaris, De burgemeester, H. Roffel. Mr. L.W.L.F. van Heugten Voor nadere inlichtingen: Afdeling Algemene Zaken, tel. 01803- 3444, toestelnummer 44. intensieve verzorging vertrokken wonen r I Ter gemeentesecretarie, afdeling Financiën c.a., kan in verband met verleend zwangerschapsverlof aan een der functionarissen per 1 november 1983 (voorlopig tijdelijk) worden geplaatst voor maximaal 4 dagen per week een in algemene dienst. Jongeren in de leeftijd tot 21 jaar genieten de voorkeur. Hij/zij zal hoofdzakelijk worden belast met de bediening van de office-computer. Daarnaast zal hij/zij worden belast met andere op de afdeling voorkomende werkzaamheden. Vereisten: het bezit van het HAVO- of MEAO-diploma of een daarmee gelijk te stellen opleiding, alsmede een type-diploma. Aanstelling: zal voorshands plaatsvinden op arbeidscontract in de rang van typist(e)/schrijver, aan welke rang een salaris is verbonden liggende tussen 1.280,- en 1.870,- bruto per maand bij een volledige dagtaak, exclusief inhoudingen, afhankelijk van oplei ding, ervaring en leeftijd. Nadere inlichtingen over deze functie kunnen worden ingewon nen bij het hoofd van de afdeling, de heer H. Hogebrug, (tel. nr. 01802-1644, toestel 16). De bij de gemeentelijke overheid gebruikelijke rechtspositie regelingen zijn van toepassing. Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan burgemeester en wethouders van Zevenhuizen, Dorpsstraat 89, 2761 AA Zevenhuizen. Scholierentoernooi ZTTC Al enige tijd speelden we met de gedachte om haar te interviewen. Nu ze 12^ 2 jaar in Zevenhuizen is, leek het ons een goede aanleiding. Het kost wel enige moeite haar te pakken te krijgen. De ene keer is ze in bespre king, de tweede keer gaat ze nét weg met administrateur Thomassen en de volgende keer is ze aan het 'wassen', d.w.z. bejaarden een wasbeurt aan het geven. Tenslotte toch contact en na een lichte aarzeling: "Vooruit kom, dan maar!" Over wie we het hebben? Juist, de directrice van het Zevenhuizense bejaardentehuis De Zevenster, die door het bejaarden op handen gedragen wordt, maar van wie wel verwacht wordt dat ze een schaap is met vijf poten. Onmisbaar dus! Zelf vindt directrice Ch. M. Staal dit onmisbaar zijn een medaille met twee kanten, want zij kan de bejaarden ook niet missen. Ze leeft intens met hen mee. En als er één van hen overlijdt is ze altijd even van slag'lk probeer de andere dag weer mezelf te zijn. Toch blijf ik het afstand nemen van sterfgevallen, moeilijk vinden. Alhoewel ik er weieens moeite mee heb als ik 's- nachts met bepaalde problemen wordt geconfronteerd, wil ik persé in mijn nachtrust gestoord worden als één van de bewoners van ons huis gaat overlijden. Dikwijls word ik uit mezelf wakker en loop ik even langs een in de laatste le vensfase verkerende bejaarde. Meestal waakt de familie per toer beurt, maar is er geen familie, dan klampt zo'n bejaarde zich aan je vast, omdat je het enige bent waar aan hij of zij nog houvast heeft". Moeilijk, maar ook mooi vindt Mevr. Staal haar taak, die haar ook veel voldoening schenkt. Dat ze al weer zo lang in Zevenhuizen werk zaam is, verbaast haar...wat vloog de tijd. "Ik moet nog denken aan de tijd toen ik hier pas woonde en ik maatschappelijk werkster Wig man ontmoette, die vertelde hier al tien jaar werkzaam te zijn. Ik dacht toen: wat een tijd....". Waar kwam u vandaan voordat u naar Zevenhuizen kwam? "Uit Oostburg, Zeeuws Vlaanderen". Ze vertelt dat ze daar twee jaar directrice was van een bejaarden tehuis, maar de a'ansluiting met het vaste land een probleem vond. "Altijd moest je, om naar huis te gaan (Krabbendijke) met de boot mee. Was het slecht weer of mis tig, dan voer te pont niet, was het laag water ook niet. De reistijd naar huis was trouwens even lang als nu vanuit Zevenhuizen. De twee jaar die mevrouw Staal in Oostburg directrice was, zijn trou wens nooit tevergeefs geweest, ze deed daar ervaring op, want ze was nog vrij jong voor een dergelijke taak. Veel leren deed ze vooral in haar eerste werkkring: een ver pleeghuis voor demente bejaar den in Middelburg. "Ik werk nog steeds graag met de mente bejaarden. Ook bij ons in De Zevenster komt dementie voor. Het is dan oppassen geblazen om deze bejaarden niet voor te trek ken, terwijl ze je aandacht juist ex tra nodig hebben. In overleg met familie en verzorgsters, proberen we hen zoveel mogelijk in De Zevenster te houden. Zo ook met bejaarden die een intensieve ver pleging nodig hebben. In overleg met alle verplegende medewerk sters wordt dan het verpleegbe- leid bepaald. Welke ziekenver- zorgsters en verpleegkundigen de taak op zich nemen om afwisse lend de intesieve ziekte te verzor gen, zodat hij of zij niet naar een verpleegtehuis behoeft in de laat ste fase van het leven. Zo'n over leg vergt tact, want het kan gebeu ren dat een andere ziekenverzorg- ster of verpleegkundige denkt: hé, mag ik dat nou niet doen, ver trouwt ze me soms niet?. Om dat laatste gaat het helemaal niet, maar is in de eerste plaats be doeld ten behoeve van de patiënt. Die moet niet teveel andere ge zichten zien, steeds dezelfde el kaar afwisselende is voor hem veel beter! Je moet zoveel mogelijk de patiënt in de eigen waarde, laten, dat gaat niet in het ziekenhuis, waar de verpleegkundigen elkaar steeds afwisselen en het ook niet anders kan. Deze handelwijze is moeilijk over te brengen doch wel bespreekbaar. Een paar keer is het voorgekomen dat een bejaarde langdurige intensieve verzorging nodig had en het is ons gelukt dit te volbrengen. U bent op 1 oktober 121/2 jaar in Zevenhuizen, maar het bejaarden tehuis werd pas een half jaar later geopend? "Dat klopt ja", reageert mevr. Staal "maar voorafgaand aan de opening was er heel wat te regelen op organisatorisch ge bied. Ik weet nog hoe ik op 1 april '71 door burgemeester A. v. 't Ver laat werd ontvangen. Deze is tot aan zijn pensionering voorzitter geweest van De Zevenster. Ik kreeg een lijst met adressen van toekomstige bewoners van het nog in aanbouw zijnde bejaarden tehuis, die ik allemaal moest gaan bezoeken. De meesten bezocht ik op de fiets en de verder af wonen den in de auto van mevr. H.v.d. Vlist-v.d. Hee, echtgenote van de toenmalige Hervormde predikant. Ook mevrouw Boevé-Ames assi steerde mij in het wegwijs worden. Dit was een hele leuke tijd. Ik leer de vele mensen kennen". De aan staande bewoners, die van buiten Zevenhuizen kwamen, werden hiervoor in een profesorisch inge richt kamertje in het nog in aan bouw zijnde bejaardentehuis ont vangen. Hier vond de kennisma king plaats, iets wat ook gebeurde met sollicitanten naar personeels functies. Over de aanstelling werd overleg gepleegd met het dage lijks bestuur, terwijl de directrice de eindbeslissing nam. Voor de opname van bejaarden in het be jaardentehuis was ook toen al een commissie, bestaande uit de heren M.v.d. Pol, A. van 't Verlaat, A. Gij- senbergh. De heer Gijsenbergh, die als (oud-)gemeentesecretaris veel wist, hielp mevr. Staal vooral in die beginperiode. Steun onder vond ze ook van de heer v.d. Pol, terwijl de voorzitter haar "toe-" verlaat was. "Toen ik aangesteld werd was er voor mij nog geen woonruimte gereed in De Zeven ster. Ik woonde toen op kamers bij mevr. De Graaff in de Rozenstraat van begin april tot en met half juni! Toen haar appartement gereed was, trok ze in het gebouw, terwijl iedereen nog bij haar binnen kon lopen, omdat de rest nog niet klaar was. Ik ben zo vroeg erin getrok ken, omdat mijn hospita met va kantie ging. Daar ik nog niet met de keuken van het tehuis mee kon eten en ik tot op heden nog geen kookgelegenheid heb, moest ik elders eten. Mevrouw v.d. Neut zorgde voor m'n dagelijke warme maaltijd. Het was een leuke tijd die eerste periode. Destijds leefde de heer Ploogendoorn nog van de chr. woningbouwvereniging Ons Begin. Deze leverde een schoon maakploeg uif het dorp, van men sen van allerlei verenigingen die vooral 's-avonds kwam. Daar ik zelf ook meewerkte, hoorde ik al lerlei verhalen, soms tegenstrijdi ge. Zo leerde ik veel mensen ken nen en kreeg ik leuke contacten. In juli ging het huis draaien en kwa men de eerste bewoners. Mevrouw Donker van de Burg. Klinkhamer- weg was op 5 juli 1971 de eerste bewoonster. Op diezelfde dag kwamen er nog drie. Het eerst werd de bovenverdieping be woond. Elke dag kwamen er zo'n drie a vier nieuwe bewoners". Heeft u meer contact gehad met de eerste bewoners dan nu het geval is? "O nee hoor", lacht ze ont kennend "je probeert met iedere bejaarde een even goed contact op te bouwen. Dat het contact met Wisse iets anders was, als met de anderen, kwam vooral door zijn manier van optreden. Overal was hij in en om het huis de aan pakker, nooit deed je tevergeefs een beroep op hem, trouwens dat hoefde je nauwelijks te doen. Zo'n figuur was Wisse! Wie ik trouwens ook erg mis is oud-burgemeester Van 't Verlaat. Niet zozeer als voorzitter, want we hebben in de neer p. Hoogen- doorn een uitstekende opvolger, maar als mens. We hadden hele goede contacten en bespraken al les. Hij was het ook die mijn ge moedstoestand altijd goed aan voelde. Ook mijn waarnemer, de heer De Ruiter, met wie ik al die jaren prettig heb samengewerkt en die hier in het huis als een soort ombudsman fungeerde, vertrok vorig jaar. Zodoende zijn er in één jaar heel wat steunpilaren wegge vallen. Hieraan moest ik toch wel even wennen. Gelukkig hebben we weer een nieuwe administra teur, met wie het prettig samen werken is. "Juffrouw Leenhouts, die ook bij na 12 V2 jaar hoofd van de huis houding is, en al die jaren ook in De Zevenster heeft gewoond, heeft sinds kort een eigen woning in Waddinxveen. Zoiets zou ik ook eigenlijk wel graag willen. Waar schijnlijk gebeurt dat ook, omdat het bestuur er toestemming voor heeft verleend. Je kunt je dan even helemaal los maken van je dage lijkse werkzaamheden en dat is goed. Het is wel zo dat de avond en nachtdienstmedewerkster al leen bij hoge uitzondering een be roep op me doen, alleen bij zeer ernstig zieken en stervenden. Sommigen willen graag 's-avonds een afspraak met me maken. Ik zeg dan: komt u maar overdag, waarop men meestal reageert met de op merking dat men niet kan vanwe ge het werk. Uiteraard is mijn re actie dat ook ook overdag werk. Echt, op deze manier kan ik het volhouden, anders kom je niet meer tot rust en word ik geleefd. Wat het zelfstandig wonen betreft zou ik best in Zevenhuizen willen blijven, alhoewel het wonen bui ten de gemeente me ook wel trekt. Waarom?...omdat de meeste men sen me kennen en me associëren met De Zevenster, waarop velen een praatje met me aanknopen over één of meerdere bewoners1 De herfstvakantie biedt dit jaar een extra mogelijkheid om uit te gaan. In het bos de bruingetinte blade ren zoals altijd, nu vooréénmaal in Swanla de volle klankleur van de menselijke stem, want het Ge mengd koor Zanglust uit Zeven huizen viert op zaterdag 15 okto ber a.s. haar 3e lustrum o.l.v. mevr. Lutz. Om dit feest te vieren is het uit 135 man bestaande Westlands Mannenkoor uitgenodigd in Dorpshuis Swanla. Voor velen is denaam van dit koor al voldoende, want de kaartverkoop, die sinds 17 september gestart is, loopt gewel dig. Sommige koorleden verkopen zo'n 30 a 40 kaarten. Nu nog 10,-, straks aan de zaal 12,50 dus... Voor wie iets meer informatie wensi, uestaat het Westlands Man nenkoor uit amateurs, maar wel op zo'n hoogstaands cultureel niveau dat in 1982 aan haar de Culturele Prijs van Zuid Holland is toege kend, zij vier maal een gouden plaat heeft gemaakt en een bezie lende, deskundige dirigent heeft aan de heer Piet Struijk. Hun re pertoire is veelzijdig. Het program ma, wat op 15 oktober gezongen zal worden is gratis bij de verkoop adressen en bij het Postkantoor in Zevenhuizen mee te nemen. Kaar ten zijn te verkrijgen bij de koor leden, bij Rapsody, Dorpsstraat 29 en in Moerkapelle bij Van Dorp Dorpsstraat 29. Tafeltennisvereniging ZTTC orga niseert op zaterdag 15 oktober van 8.00-13.00 uur een scholierentoer nooi. Dit vindt plaats in de sport hal van Dorpshuis Swanla. Kinde ren van de 4e t/m 6e klas van de lagere school ontvangen een sten cil op school, waarna zij zich, na betaling van 1,- inschrijfgeld, op school kunnen opgeven t/m 4 oktober a.s. Voor iedere deelne mer is een herinnering beschik baar.

Dorpskrant | 1983 | | pagina 4