Drukke receptie.... DORPSKRANT DE GEMEENTE MOERKAPELLE BIJ U THUIS AGENDA Bekendmaking BURGERLIJKE STAND Predikbeurten TAFELTENNIS Hoofdleidster mevr. G. Stevens- Alblas 25 jaar in Zevenhuizen MET INGANG VAN 1 NOVEMBER A.S. GEMEENTEHUIS 'S MIDDAGS GESLOTEN. Wijziging parkeer verbod Dorpsstraat MET INGANG VAN 1 NOVEMBER A.S. GEMEENTEHUIS GEOPEND VAN 8.00 UUR TOT 12.00 UUR. scholierentoernooi w pagina 2 Hoeveel man zouden er zijn geweest. Zeker honderdvijftig! Kan je zien wat zo'n goed verzorgde trouwkaart van de Kennemer Kaarten Kollektie doet. H QdMUe/t&ki dm umj AjafarVMCUultJar drukkerij elgersma Mb 1 november 1983: Raadsverga dering t.b.v. de behandeling van de Begrotingen 1984, aan vang 19.00 uur. 15 november 1983: Raadsver gadering, aanvang 19.30 uur. Burgemeester en wethouders van Moerkapelle maken ter vol doening aan het bepaalde in artikel 4 van de Wet Rampenplannen bekend, dat ter secretarie van de gemeente Moerkapelle voor een ieder ter inzage ligt het door de gemeen teraad in zijn vergadering van 11 oktober j.l. vastgestelde gemeentelijk Rampenplan. Burgemeester en wethouders van Moerkapelle, de wethouder, de burgemeester, C. Wolff. A.W. Lips. GEBOREN: Dirk Willem Sebastiaan, zoon van: Buijs, Gijsberten: Foppen, Teuni W., op 13 oktober 1983. Gijsbert Jan, zoon van: van de Lagemaat, Marinus P. en: Zwij- nenburg, Arina W.H., op 13 oktober 1983. Evelien Apolonia, dochter van. Boevée, Bastiaan en: Hanse, Apolonia A., op 17 oktober 1983. GEHUWD: Paul, Frank en: Molenaar, Hei- ma Marijke, op 20 oktober 1983. 18 oktober 1983 besloten voor de oostzijde van de Dorps straat de mogelijkheid te ope nen voor een periode van maxi maal een half uur te parkeren. Door plaatsing van een onder bord met de tekst "langer dan een half uur" onder de borden van het parkeerverbod wordt het mogelijk in de nabijheid van de winkels kort te parke ren. Genoemde maatregel zal be gin november van kracht wor den. Het college van burgemeester en wethouders van Moerkapel le heeft in zijn vergadering van ZEVENHUIZEN 30 okt. Herv. kerk 10.00 uur ds. G.F. Overgaauw, Ame- rongen; 19.00 uur de heer G.J. v.d. Berg. Geref. kerk 9.30 uur ds. E. Hoogerwerff Nieuwerkerk a.d. IJssel, jeugddienst; 18.30 uur ds. W. Davidse. Oud Verlaat 10.00 uur ds. C. Bezemer, Scheveningen. Ver. vrijz. herv. 19.00 uur ds. J. v. Ros- sum, Voorburg. woensdag 2 november: dankdag voor gewas en arbeid: herv. kerk 19.00 uur de heer G.J. v.d. Berg. Geref. kerk 19.30 uur ds. W. Davidse. Oud Verlaat 19.30 uur ds. J. Enderlé. zondag 6 november: Herv. kerk 10.00 uur ds. J. Enderlé, H. doop; 19.00 uur de heer G.J. v.d. Berg, jeugddienst. Geref. kerk 9.30 en 18.30 uur dienst. Oud Verlaat 10.00 uurds. C. Bezemer, Scheveningen; 19.00 geen dienst, moerkapelle 30 okt. Herv. kerk 9.30 uur ds. J. Harte- man; 18.30 uur ds. R. Veldman, Goudswaard. Geref. gem. 9.30 uur leesdienst; 19.15 uur ds. J.S. v.d. Net. 2 november: Herv. kerk 14.30 uurds. J. Harteman; idem 19.00 uur. Geref. gem. drie diensten waarin ds. C. v.d. Poel voorgaat. 6 nov. Herv. kerk 9.30 uur ds. J. Harte man; 18.30 uur ds. T.J. Kamerbeek, Hoevelaken. Geref. gem. 9.30 uur leesdienst; 15.00 uur ds. A. Bac. medische diensten 29 oktober dokter W. Vroegindeweij, Beatrixlaan 7, Moerkapelle, tel. 01793- 1687. 30okt.:dokter J A. Ensing, Dorpsstraat 196, Zevenhuizen, tel. 01802-1204. 5 nov.: dokter R.L. Warnaar, Dorpsstr. 12, Bleiswijk, tel. 01892-2500. 6 nov.: dokter W. Voorthuyzen, Lijster laan 2b, Bleiswijk, tel. 01892-5241. Zaterdag 15 oktober j.l. is het door ZTTC georganiseerde scholieren- tafeltennis-toernooi gespeeld. Om 8.00 uur waren 26 leerlingen uit de vierde, vijfde en zesde klas van de drie lagere scholen uit Zevenhui zen, aanwezig in het dorpshuis, ledereen die geen batje had kreeg er één te leen en na het openings woord en een demonstratie van de regels begonnen de wedstrijden. Veel leden van ZTTC waren aanwezig om bij de wedstrijden te tellen. Het eerste deel van het toer nooi bestond uit wedstrijden waar uit de gehele ranglijst van de spe lers per klas berekend kon worden ledereen kon bijn de constant spe len, was dit even niet het geval, dan leefde men sterk mee met de wed strijden op zijn of haar tafel. Het tweede deel van het toernooi bestond uit wedstrijden om de schoolbeker. In deze beker wordt de naam van de uiteindelijke win naar gegraveerd en dan in de school van de winnaar in de prij- zenkast gezet. Dit werd via een af- valsysteem gespeeld waardoor ie dereen die verloren had uitge schakeld was. Toch bleef iedereen tot het einde want toen werden de beste wedstrijden gespeeld, met als hoogtepunt de halve finale tussen Koen Blacquière en Stefan Knijnenburg, welke door de laat ste in drie games net aan werd ge wonnen. Onder grote belangstel ling werd hierna de finale ge speeld. Stefan moest hierin spelen tegen Frank Haan. Frank won deze partij met overmacht (21-11, 21- 12) en veroverde daarmee de be ker voor De Eendragt. Na afloop werden de prijzen uitgereikt in de Bruine Zaal. De winnaars van de klassen kregen een medaille en Frank de beker, ledereen kreeg verder een vaantje als aandenken aan deze geslaagde morgen. uitslag klaswedstrijden: 4e klas: 1. Martin Krijgsman; 2. Dick Stofberg 3. Mare Padberg; 4. Maurice Kreft; 5. Carla Hogebrug; 6. Tanje Stof bergen; 7. Sven Gericke; 8. Anne- marie v.d. Kooy. 5e klas: 1. Peter Start; 2. Nico Paul; 3. Sander Kos ter; 4. Babette Lammerts; 5. Buddy Beere; 6. Aris Verduyn; 7. Olav Padberg; 8. Jenny v.d. Horst. 6e klas: 1. Frank Haan; 2. Koen Blacquière; 3. Stefan Knijnenburg, 4. Edwin Noomen; 5. Pablo Zom; 6. Leontien Nieuwland; 7. Fabien Schiereck; 8. Corina Oudijk; 9. Atie v.d. Kooy; 10. Danielle Wiers- ma. De eerste klas van juffrouw Alblas in Zevenhuizen. Op onze kleuterschool vallen we van he.t ene feest in het andere" lacht mevrouw Stevens-Alblas, die op 1 november a.s. 25 jaar hoofdlèidster van de christelijke kleuterschool is. Het hele jaar door leef je naar be paalde hoogtepunten toe. Een trouwdag van een leidster, een bijzondere verjaardag, Vader- en Moederdag, christelijke feestdagen enz. Voor elke gelegenheid bedenk ik graag weet iets niéuws. Soms ga ik midden in de nacht m'n bed uit om m'n verzinsels op papier te zetten, omdat ik banq ben dat ik ze de andere ochtend vergeten ben. Voor al die speciale gele genheden maken de kleuters niet alleen werkjes, ook versjes en spelle tjes worden hen aangeleerd. Omdat ik bang was af te stompen, als ik alle liedjes en ideetjes zou bewaren, heb ik dat helaas nooit gedaan. Achter af heb ik daar wel een beetje spijt van. Vanaf nu heb ik mee voorgenomen om van alle ideetjes en dichtsels één exemplaar te bewaren. Ik zou het overigens ontzettend leuk vinden om in het bezit te komen van zelfgefa- briceerde versjes uit vroeger jaren... Aan die vroegere jaren bleven gelukkig meer dan zomaar herinneringen foto's Stapels foto's zijn bewaard door het echtpaar Stevens, terwijl het huis bol staat van de dia's, door haar echtgenoot met vaste en ge duldige hand, geschoten. Zwart wit foto's van haar eerste Zeven- huizense kleuterklas in 1958. "Kijk dat is die en die is verhuisd" wijst mevr. Stevens, terwijl we er een aantal bekijken. "Dit iseen kostba re foto van deze oude situatie, om dat je hierop nog ziet dat het schoolgebouw aan de achterzijde omgeven is door weiland". Ook een foto met een tent met kinde ren. "Kijk, al het oude komt terug. Vroeger gingen we een dag kam peren bij de boerderij 't Land Ka- naan. Ook nu doen we dat als af sluiting van het schooljaar, een dag op de camping. Jaren werden er schoolreisjes georganiseerd, het ene jaar naar Plaswijck en het andere jaar naar diergaarde Blij- dorp. Totdat er een nieuwe inspec teur kwam, die hier geen toestem ming meer voor gaf. Toen gingen we zelf leuke evenementen be denken, zoals een indianendorp, een bakkersfeest, kinderboerderij, kastelen en ridderfeest en de laat ste twee jaar dus een kampeerdag. En altijd waren er weer die ouders die met alle vormen van hulp deze feesten mogelijk maakten. Dat is van onschatbare waarde en vind ik zo geweldig. Tja, er is heel wat ge beurd in die 25 jaren, maar eigen lijk zijn ze omgevlogen 18 jaar en hoofdleidster "U bent al een aantal jaren langer dan 25 jaar kleuterleidster, waar kwam u vandaan toen u naar Ze venhuizen kwam?". "Ik kom uit Groot-Ammers, waar ik een be trekking op de plaatselijke christe lijke kleuterschool aangeboden kreeg. Dat zal in 1952 geweest zijn. Het kleuteronderwijs was toen nog niet gesubsidiëerd en je behoefde nog geen diploma's te hebben. Ik behaalde ze wel tijdens avondstu die aan de kleuterkweekschool in Gouda. In 1955 behaalde ik de A- akte en in 1957 de B-akte. Toen ik 18 jaar was ging de hoofdleidster van de twee-klassige school waar ik werkte weg en werd tegen me gezegd: jij moet maar hoofd wor den. Ik twijfelde over m'n kunnen, doch er werd tegen me gezegd dat ik dat best aan zou kunnen". Waarom werd u kleuterleidster? "Toen ik van de M.U.L.O.-school kwam moest ik iets gaan doen. Ik heb altijd op kinderen gepast en op zaterdag verzorgde ik twee kin deren. Met de kinderen uit mijn fa milie trok ik ook graag op. In het gezin waar ik op zaterdag was, was de vader bestuurslid van de kleu terschool. Toen er op de kleuter school in Groot-Ammers een leid ster wegging zei hij: waarom solli citeer je niet? Ook de hoofdleid ster en andere bestuursleden kwa men op die gedachte en vonden Truus Alblas geknipt voor kleuter leidster. M'n moeder vond het zeker iets voor mij. Ik wilde wel maar durfde het eigenlijk niet, om dat ik me afvroeg of ik er wel goed genoeg voor zou zijn. Ik ging het proberen en vond het direct leuk en dat is door de jaren zo gebleven Ik heb nooit tegen m'n werk opge zien, nooit gedacht: 't hoeft van mi, niet. Ze zeggen weieens: 'je hobby maar ik vind dat ik dat niet zeggen mag. Als je met kinderen omgaat mag je niet van een hobby spre ken. Omgaan met kinderen ligt op een veel hoger niveau. Kinderen zijn zo uniek, daar ga je niet mee om alsof het je hobby is. Het trekt me vooral aan dat de kinderen elke dag anders zijn en alle jaren an ders. Kinderen zijn zo echt spon taan. Dat is wat me trekt..ze stra len zoveel warmte uit. Hoe voelt u zich als de kinderen voor de zomervakantie afscheid nemen om naar de lagere school te gaan? "Het zou egoïstisch van me zijn om kinderen hun ontwikkeling te misgunnen. Natuurlijk hang je aan ze, maar het is geen echt af scheid, omdat je ze nog dagelijks op de gang tegen komt en kunt vra gen hoe het met hen is. Hier komt het belang van de integratie om de hoek kijken. Met onze expressie middagen werken we met groep jesvan 4t/m 8 jarige kinderen. Dus komen de kinderen regelmatig in die groepjes bij je terug en dat is bijzonder aardig. Zo blijf je van dichtbij hun ontwikkeling volgen en dat vind ik fijn. IK kan senti menteel doen, met een brok in m'n keel, maar daar heb ik geen recht op. Soms krijg ik wel een wee ge voel als ik bedenk hoe klein ze wa ren toen ze op school kwamen. Onzeker als vier-jarigen, nog graag op schoot zittend en van lie verlede groeiend naar zelfstandig heid, alhoewel ze het allemaal nog wel prettig vinden als ze af en toe een aai over hun bolletje krijgen. De kleuter zoekt op de kleuter school warmte, genegenheid, ge borgenheid en vertrouwen. Die si tuatie probeer ik altijd metalle lief de te creëren." 25 jaar geleden Hoe raakte u verzeild in Zevenhui zen? "Gewoon gesolliciteerd. Ik dacht: ik moet het ook eens ergens anders proberen. Ik was toen 22 jaar en wilde ook weleens zelfstan dig gaan wonen. Per 1 november 1958 werd ik aangesteld tot hoofd leidster van de twee-klassige, toen nog geheten Prinses Marijke- school. Een houten schoolge bouw, op de plaats waar de winkel van Rodenburg staat, was mijn da gelijks werkterrein. De eerste mor gen op school vergeet ik nooit. Ik had een klasje met 18 kinderen waarin Jan Herweijer bijzonder opviel. Deze was meer van, dan op z'n stoel en uitte steeds maar op merkingen over m'n uiterlijk. Droeg ik de tweede dag de groene trui van die eerste dag niet, zei hij: waar is die mooie trui nou, of waar is die mooie ketting?. De tweede dag bracht vader Bax een tegen- spartelende dochter Hennie naar school. De waterlanders stroom den overvloedig uit haar ogen en het naar school was duidelijk geen pretje vóórhaar. 'Kom maar op m'n schoot' zei ik en toen vader weg was, was ook het huilen over. Ik zie haar nog voor me met dat koppie met ponyhaar...". Waar woonde u? "Het was de be doeling dat ik een eigen woning zou betrekken ik het pand Dorps straat 146. Helaas bleef het kan toor van notaris Bos hier langer gehuisvest omdat de bouw van zijn kantoor aan het Noordeinde nog niet voltooid was. Zo kwam ik bij het toenmalige schoolhoofd Held in de kost. Na een maand verhuis- de ik naar de Rozenstraat, waar i bij de familie Markus op kamei kwam. Toen tenslotte na een jaar notaris Bos het gedeelte van het pand aan de Dorpsstraat 146 ont ruimde, besloten mijn man en ik te trouwen. We hebben daar bij de fa milie Hoogeveen achter, vier jaar met plezier gewoond. Daarna kre gen we ons huidige huis aan de Dahliastraat toegewezen". het schoolgebouw Herinneringen komen boven over de behuizing in het houten school gebouw, naast het stenen van de lagere school, aan de Dorpsstraat. De school had toen nog geen speellokaal. Als het regende wer den de meubeltjes aan de kant ge schoven en bij goede weersom standigheden konden de kinderen zich op het schoolplein uitleven. De eerste jaren was het achterste lokaal er nog niet en was daar een grote zandbak met gaas eromheen onder een afdak. Het was net een apenkooi", herinnert mevr. Ste vens zich. Toen de kleuterschool bijna het vereiste aantal kleuters had om drie-klassig te zijn, werd er een lokaal aan de achterzijde bij gebouwd. De drie-klassige kleuter school trok in het gebouw van de lagere school, toen deze een nieuwe behuizing kreeg. Zeven jaar werd in dit gebouw onderdak genoten. Sinds vijf jaarbeschikt de kleuterschool over een nieuw schoolgebouw, dat aan het lagere schoolgebouw gebouwd werd. Eén en ander vooruitlopend op de integratie. Gelijk kreeg de kleuter school ook dezelfde naam als de lagere: "De Eendragt". Maakte u veel wisselingen van leidsters mee in die jaren? Dat valt best mee. Juffrouw Lachman is het langst geweest, tien jaar. De andere kleuterleidsters bleven ge middeld ook zeker zo'n jaar of vijf, zes. Met ieder van hen was het ple zierig werken". Is de taak van een hoofdleidster zwaarder dan 25 jaar geleden? "Zwaarder is het woord niet. An ders is het wel. Door de integratie is er meer overleg nodig, met team, ouders en bestuur. Daar zijn de vergaderingen voor, waar tijd in gaat zitten. Maar het is wel belang rijk, anders zou het niet kunnen functioneren. M'n werkdag houdt niet op bij vijf uur schooltijd, het is dagelijks zeker het dubbele, als je de voorbereidingsuren, huisbe zoeken en vergaderingen optelt. Maar dat is geen punt hoor! Gelukkig ben ik ook in staat om me volledig voor de school in te zetten omdat bij ons de rollen omge draaid zijn en mijn echtgenoot zo veel mogelijk werk in ons gezin voor z'n rekening neemt. Het func tioneert bij ons uitstekend! VOor mijn is m'n gezin heel belangrijk. Ik vind het heerlijk om in het week einde in huis weg te duiken en te relaxen, om de volgende week er weer stevig tegenaan te gaan. Waar je het bovendien helemaal niet aan mag ontbreken is de liefde. Want al zou je de liefde niet hebben, dan zou elk jaar hetzelfde zijn. Onze trouwtekst was uit de Galatenbrief 'Dient elkander door de liefde'. Naschrift: zonder hiervan op de hoogte te zijn,schreef het hoofd van de lagere school, de heer Bruggeman in de schoolkrant over haar en die liefde als volgt: velen in ons dorp mochten en mogen als leerling haar lessen volgen. Bin nen die lessen is voor de kinderen alleen het beste goed genoeg. Zij beschouwt het als haar taak, elkaar (kinderen, ouders en colle ga's) te dienen en een ieder tot zijn/haar recht te laten komen. Onze christelijke school is voor haar een gemeenschap, waar de liefde tot God en de naaste cen traal staat". ledereen die haar kent, of haar als kleuterjuf meegemaakt heeft, kan dit beamen...". dorpsstraat 62a zevenhuizen - tel. 01802-2289 bovendien ontvangt u het gratis verrassingspakket! (ook bij geboortekaartjes!)

Dorpskrant | 1983 | | pagina 2