DORPSKRANT pagina 7 Openbare werken. saldo 373.724,77 - 396.850,57 124.024,79 155.128,70 994.008,78 - 1.048.377,87 218.079,80 255.079,80 ƒ-/- 23.125,80 ƒ-/-31.103,91 -/- 54.369,09 ƒ-/- 36.996,69 Welzijn. d. Bestemmingsplan "Dorpscentrum". Op zeer korte termijn wordt een ontwerp ter inzage gelegd. Inmiddels is van Gede puteerde Staten in Zuid-Holland al een verklaring van geen bezwaar ontvangen voor de bouw van 22 woningen op het perceel Dorpsstraat 150. e. Bestemmingsplan "Dorp". Regelmatig is de raad het afgelopen jaar geconfronteerd met het nemen van voorbereidingsbesluiten voor uitbouwen e.d. aan woningen in dit plan. Het streven is erop gericht het plan zodanig te wijzigen, dat op dergelijke punten geen ad hoe beslissing meer behoeft te worden genomen. Tevens zal voor fase E/F van dit plan een aangepaste exploitatieopzet worden opgesteld. De voorbereidingen hiertoe zijn inmiddels ter hand genomen. Personeel. De verwachting is dat het komende jaar enige mutaties in het personeelsbestand plaatsvinden in verband met (vervroegde) pensionering. Daarnaast zal het college mogelijk geconfronteerd worden met de pensionering van een medewerker, die een dienstverband heeft via de W.S.W.-regeling. In hoeverre binnen dit zelfde kader weer een personeelslid kan worden aangetrokken is momenteel in onderzoek. Voorshands acht het college het wenselijk voor 1984 een extra uitgave te ramen voor personeelskosten van 4.000,-. Gereedschappen, materialen en tractie. Blijkens de meerjarenbegroting zijn er de komende jaren diverse vervangings investeringen te verwachten. In dit verband werden onder andere genoemd: grasmaaier, zoutstrooier, zelflader. Voor 1984 staat op het programma de aanschaf van een 4-wielige motortruck, waar van de kosten voorshands geraamd worden op 24.000,-. Hieromtrent kan de raad het komende jaar een voorstel tegemoet zien. Ook wordt overwogen over te gaan tot de aanschaf van een kleine trilmachine ten behoeve van reparaties aan bestrating in eigen beheer. De kosten hiervan worden voorshands geraamd op 7.500,-. Tevens wordt het noodzakelijk geacht een mobilofooninstallatie aan te schaffen op de "disalcar", mede ten behoeve van de gladheidsbestrijding. Hiervan is een bedrag geraamd van 5.000,-. Riolering en zuivering. Door de raad zijn inmiddels gelden gevoteerd voor de aanleg van riolering van een gedeelte van de Wollefoppenweg, Groeneweg en Bermweg. Na de nodige goed keuringen zullen de werkzaamheden een aanvang nemen. Ook is nu een plan gereed voor het tweede gedeelte van de Wollefoppenweg, de Rottekade en de Middelweg. Het plan is inmiddels aangemeld voor een subsidie ingevolge de "Bijdrageregeling kostbare rioleringen". Ten aanzien van de aanleg van riolering langs de Bredeweg zijn de overeen komsten met Moerkapelle en Waddinxveen inmiddels gesloten. De daadwerkelijke aanleg is mede afhankelijk van de te ontvangen subsidies. Wegen en straten. In 1982 is een noodoplossing aan de Zuidplasweg getroffen, bestaande uiteen ver laging van de berm ten behoeve van het weglopen van het water. Volgens het college zal binnen afzienbare tijd deze weg een reconstructie moeten ondergaan. De provincie heeft op korte termijn geen financiële middelen voor deze verbetering beschikbaar. Bezien moet worden of bepaalde weggedeelten moeten worden ver beterd, vooruitlopende op een algehele reconstructie en vooruitlopende op een subsidietoezegging. Ook de kosten van een eventuele voorfinanciering dienen daarbij in de beschouwingen te worden betrokken. Teneinde extra, of niet uit te stellen onderhoud en het treffen van voorzieningen aan wegen - zoals onderhoud Dorpsstraat, voorzieningen N. Dwarsweg, Zuidplasweg, kruising Willem II - bij een (hopelijk niet) achterwege blijven van subsidies of bijdragen toch mogelijk te maken, stelt het college de raad voor, zoals reeds eerder is medegedeeld, een deel van het voordelige rekeningsaldo van 1981 tot een bedrag van 300.000,- te storten in een daarvoor in te stellen reserve. Wat de Onderweg betreft (voormalige doodlopende gedeelte Zuidplasweg), staat voor 1984 het aanbrengen vaneen slijtlaag op het programma. De huidige situatie is welhaast onhoudbaar. Met betrekking tot de overige investeringen, zijn een fietstunnel in de Noordelijke Dwarsweg, alsmede een verbetering van de kruising Noordelijke Dwarsweg - Bredeweg - Plasweg in de meerjarenbegroting opgenomen. Uitvoering is mede afhankelijk van de te ontvangen bijdragen en subsidies. Ten aanzien van het onderhoud van de wegen, straten, pleinen e.d. zal hiertoe worden overgegaan als de noodzaak is aangetoond en mits de daaraan verbonden kosten binnen de ramingen voor het onderhoud blijven. Wat de herverdeling van het beheer van de diverse wegen betreft, waarop in de nota van aanbieding voor 1983 is geattendeerd, wordt medegedeeld dat begrepen is, dat zulks voorshands niet doorgaat. Over de criteria en consequenties wordt momen teel nog in het duister getast. Overig. Het college acht het noodzakelijk, dat het komende jaar schilderwerk wordt ver richt aan de aula op de begraafplaats. Wat het te verrichten onderhoud aan sloten, vaarten e.d. betreft, zijn in de begroting de kosten opgenomen van het baggeren van de Bosgracht tot een bedrag van 19.000,-. De laatste keer dat dit plaatsvond, was in 1975. De raming voor de kosten van bediening van bruggen is aanzienlijk verlaagd, daar door het tijdelijk buiten gebruik zijn van de "Snelle Sluis" te Nieuwerkerk aan de IJssel de vaarroute tussen de Rottemeren en de Hollandsche IJssel gestremd is. Tenslotte wordt nog opgemerkt dat de cijferverlichting op de kerktoren vervangen dient te worden. Hiervoor wordt een bedrag van 5.000,- geraamd. Onderwijs. Algemeen. Met ingang van 1983 is de onderwijsuitkering uit het gemeentefonds beëindigd. De uitkering komt nu rechtstreeks ten laste van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. In de begroting is hiermede rekening gehouden. Hierdoor is tevens een beter inzicht ontstaan in de kosten van het onderwijs. inkomsten uitgaven openbaar kleuter onderwijs bijzonder kleuter onderwijs openbaar lager onderwijs bijzonder lager onderwijs Uit het vorenstaande overzicht moge duidelijk blijken, dat de rijksuitkeringen on toereikend zijn en dat van gemeentewege niet onbelangrijk uit de algemene middelen wordt bijgedragen. Opgemerkt wordt nog, dat de Minister van Onderwijs en Wetenschappen het college nog niet heeft gëinformeerd over zijn beleidsvoornemens inzake de vergoe dingen voor 1984. De berekeningen zijn nu gebaseerd op de voor 1983 bekende gegeven. Bij de vaststelling van de bedragen per leerling e.d. zal hierop nader worden teruggekomen. KLeuteronderwijs. Op 10 februari 1983 heeft de raad besloten medewerking te verlenen aan de reali sering van een nieuwe kleuterschool in Oud Verlaat. Inmiddels is een schetsplan bekend met kostenraming. In dit schetsplan is de kleuterschool tegen de lagere school aangebouwd. Tot uitdrukking komt reeds het opgaan in één basisschool. Nadere uitwerking vindt momenteel plaats. Verwacht wordt dat de nieuwbouw - inclusief voorzieningen aan de lagere school - een bedrag zal vergen van/400.000,- De kosten van rente en afschrijving zullen hierbij niet volledig gedekt worden door de rijksvergoedingen. Er is rekening mee gehouden, dat jaarlijks 8.000,- ten laste van de algemene dienst zal komen. Ten behoeve van groot onderhoud (waaronder schilderwerk) bij het lager onderwijs wordt jaarlijks een bedrag van 1.500,- gestort in een daartoe ingestelde reserve. Een dergelijke reserve ontbreekt voor het kleuteronderwijs. Voorgesteld wordt voor het openbaar kleuteronderwijs een dergelijk fonds in te stellen en hierin in de jaren 1984, 1985 en 1986 jaarlijks 5.000,- te storten. Het is duidelijk, dat dit doorwerkt naar het bijzonder kleuteronderwijs via de lokalenvergoeding. Hiervoor dient rekening te worden gehouden met een bedrag van eveneens 5.000,- voor genoemde jaren. Lager onderwijs. Bij raadsbesluit van 10 februari 1983 is het bedrag per leerling voor de aanschaf van leermiddelen en schoolbehoeften voor 1983 vastgesteld op 105,45, inclusief 3,60 voor audio-visuele middelen. Naar de mening van het college is het noodzakelijk, dat hieruit ook de aanschaffing van nieuwe leermethoden e.d. wordt voldaan. In verband hiermede stelt het voor het genoemde bedrag te splitsen, in dier voege dat voor de aanschaffing van leermethoden e.d. 20,- per leerling beschikbaar komt en 90,- voor overige aan schaffingen. Wordt genoemde 20,- per leerling niet besteed, dan zal dit bedrag worden gereserveerd. Het vorenstaande, dat een verhoging van het bedrag per leerling betekent met 4,55, werkt door in het aan de bijzondere scholen toe te kennen bedrag per leerling. Hierdoor kunnen aanvragen ex artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920ten behoeve van leermiddelen, in de toekomst achterwege blijven. Het college is zich ervan bewust, dat er zeker een overgangsperiode zal zijn. In redelijkheid zal hierin worden gehandeld. In de begroting is een bedrag van 1.500,- opgenomen als storting in het onderhoudsfonds. Gebleken is dat deze jaarlijkse storting te gering is om het groot onderhoud, zoals het schilderwerk dat aan de openbare lagere school't Reigerbos" te verwachten is, uit de gevormde reserve te bekostigen. Het college stelt voor, in 1984 en 1985 een extra storting te doen van 6.000,- per jaar. De doorwerking naar het bijzonder onderwijs wordt geraamd per jaar op 5.000,-.' Wat de bijzondere lagere school "De Eendragt" betreft, is het volgens het school bestuur noodzakelijk voorzieningen aan het dak van deze school te treffen. Een voorstel hieromtrent is op korte termijn te verwachten. Overig. Het afgelopen jaar is in ruime mate aandacht besteed aan een medezeggenschaps- reglement voor de openbare kleuter- en lagere school. Tijdig zal tot vaststelling worden overgegaan en zal de "voorlopige" medezeggenschapdsraad worden ver vangen door een medezeggenschapsraad. Tot 1 januari 1984 zal het beleid van het college inzake de toekenning van vergoe dingen en de verzorging van vervoer, als bedoeld in artikel 13 der Lager Onderwijs wet 1920, geen wijziging ondergaan. Nader zal worden bezien of, en in hoeverre, gelet op de hieromtrent verschenen circulaires van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, na genoemde datum daarin veranderingen dienen te komen. Het college is zich daarbij terdege van de eigen verantwoordelijkheid bewust. Het college heeft met ingang van het schooljaar 1983/1984 met een andere maat schappij een overeenkomst gesloten voor het vervoer van kinderen ten behoeve van het schoolzwemmen en het gymnastiekonderwijs. Dit leidt tot een vermindering van kosten van 8.600,-. De begroting zal op deze punten nog worden aangepast. Rijksbeleid. Zoals wellicht bekend is, heeft de Minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur besloten de Kaderwet Specifiek Welzijn in te trekken, onder meer wegens gebrek aan bereidheid van de diverse ministeries om te decentraliseren.

Dorpskrant | 1983 | | pagina 7