Gemeente Zevenhuizen NU OOK COMPUTER- PERMANENT! JAN DE RUITER DORPSKRANT LOOP DER BEVOLKING IN 1983 Afgegeven bouwvergunningen Openbare vergaderingen SCHOOLARTS Collecteschema BEKENDMAKING BOUWPLAN BURGERLIJKE STAND Cursus "Geschiedenis van Zevenhuizen en omstreken" BIJZONDER GESLAAGD pagina 2 vrouwen mannen totaal In de periode van 7 januari tot 20 januari 1984 zijn door burgemeester en wethouders van Zevenhuizen vergunningen afgegeven voor: - het gedeeltelijk slopen van een schuur en het maken van een achteruitbouw op het perceel Goudsbloemstraat 38; - het gedeeltelijk slopen van een schuur en het maken van een achteruitbouw op het perceel Goudsbloemstraat 40; - het plaatsen van een dakkapel op het pand Knibbelweg 11; - het bouwen van 22 huurwoningen in plan West, achter de geplande groenstrook nabij de woningen de Grutto 13 tot en met 27; - het maken van een houtkachel in de woning De Graskamp 5; - het maken van een open haard in de woning Akkerstraat 5; - het bouwen van een woning op het perceel Wilgenlaan 40. Een ieder die meent in zijn belang te zijn getroffen door verle ning van één van de bovenstaande vergunningen kan binnen 30 dagen na de dagtekening van dit blad een gemotiveerd be zwaarschrift ingevolge de wet Arob indienen bij burgemeester en wethouders. De vergunningen liggen gedurende deze termijn ter gemeente secretarie ter inzage (Dorpsstraat 144). De nieuwe schoolarts is me vrouw W.E. van Bekkem-van Vliet, wonende Montgomery- laan 70 te Delft (tel. 015- 616022). Zij volgt als zodanig mevrouw P. Osman-Handoko op. 25 januari t/m 12 februari 1984: geen collecten. Burgemeester en wethouders van Zevenhuizen maken bekend, dat zij van de heer A. van der Knaap een herziene aanvraag hebben ontvangen om vergunning voor de bouw van een drietal woningen aan de Kratonlaan, waarbij de bebouwingsgrenzen zoals vermeld in het bestemmingsplan op sommige plaatsen enigszins worden overschreden. Zij zijn voornemens de gevraagde bouwvergunning te verlenen, doch alvorens hiertoe over te gaan stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om gedurende de termijn, waarop het bouw plan ter inzage ligt, hun bezwaren tegen de eventuele afgifte van de gevraagde vergunning aan het college kenbaar te maken. Het bouwplan ligt vanaf donderdag 26 januari 1984, gedurende 14 dagen, tijdens de kantooruren, vooreen ieder ter gemeente secretarie, bureau Ruimtelijke Ordening c.a., Dorpsstraat 144, ter inzage. GEBOORTEN Kasdorp, Jade Jacinthe, doch ter van: Kasdorp, Jan P. en: de Vries, Anna C., op 3 januari 1984. Bakker, Dennis,zoon van: Bak ker, Wilhelm F. en: van Es, Kla- zina, op 5 januari 1984. Davidse, Bartel Johannes, zoon van: Davidse, Willem en: de Groot, Alida A., op 5 januari 1984. Heijnen, Roland Antonius, zoon van: Heijnen, Paulus H.M. en: Koekkoek, Anna M.T., op 6 januari 1984. Hogerbrugge, Robert Jan, zoon van: Hogerbrugge, Jan en: van Eijk, Wijnanda M., op 6 januari 1984. Verweij, Cornelia Ingetje, dochter van: Verweij, Pieteren: van der Knijff, Ingetje H., op 6 januari 1984. Vente, Alida Cornelia Elisabeth dochter van: Vente, Adrianus J. en: Havenaar, Elisabeth Janna, op 16 januari 1984. HUWELIJKEN van Erkel, Maarten en: Spek snijder, Teuntje, op 20 januari 1984. JM Haarmode ali O vsn alter L ouder voor REINIGING van al uw kleding en SUEDE REINIGING Aantal inwoners op 1-1-1983 2967 3086 6053 Aantal inwoners op 1-1-1984 2979 3120 6099 Aantal geboorten 27 40 67 Aantal overledenen 19 14 33 Gevestigd in de gemeente 134 127 261 Vertrokken uit de gemeente 130 119 249 Aantal huwelijken 26 Aantal echtscheidingen 6 Donderdag 2 februari 1984 Hoozitting beroepschriften- commissie Aanvang 19.30 uur. Donderdag 9 februari 1984 Gemeenteraadsvergadering Aanvang 19.30 uur. E CO .O) i. (li dc Cf'.d Ciiic'C v/o.f iTJt n nw - heen. ■Me.t eer» l- nauw 4 V. krom oebot cLaerrneJe XQCt£f* 'J e^ ov^r he* en cjelts IQ Helaas kwam de heer v.d. Berg er op de laatste avond niet meer aan toe om één van z'n fraaie bordtekeningen toe te lichten. Op de foto is de arrestee te zien met op de achtergrond de Hervormde kerk. Vroeger hadden rijke boeren alemaal zo 'n arretikker. waarmee pronkgereden werd op het ijs. Ongetwijfeld hebben de v.d. Duin's (vooraanstaande familie van vroeger) er ook één gehad. De heer A. v.d. Berg, onderwijzer van de zesde klas van de openbare la gere school 't Reigerbos heeft vier avonden lang zijn cursisten weten te boeien met de "geschiedenis van Zevenhuizen en omstreken". Dat de eerste cursusavond in het najaar bijzonder goed aansloeg bij de ca. twintig cursisten, bleek uit de opkomst voor de volgende avond: het aantal was met ruim tien personen gegroeid. De laatste cursusavond, die vorige week ge houden werd, boekte het absolute record van ruim veertig! Cursus leider v.d. Berg zegt van zichzelf geen 'deskundig' geschiedkundi ge te zijn, noch zelf in de archieven te zijn gedoken, maar zijn kennis opgedaan te hebben uit publica ties van anderen. "Ik heb geen bronnenonderzoek gedaan maar alleen verzameld wat er door an deren, zoals de heer A. C. Kuysten, gepubliceerd is. Dat alles heb ik in een cursusvorm gegoten, d.w.z. géillustreerd met dia 's, historische kaarten en bordtekeningen. Voor al dankzij het feit dat een aantal van de veertig cursisten met per soonlijke herinneringen, foto's van vroeger, films van vroeger en knip sels kwamen, is de cursus ge slaagd. Eén van de deelnemers maakte van zeer nabij het RAF bombardement mee, enz. Iemand anders had 'n prachtige film over een vooroorlogs con cours hippique op 't Zuideinde, met burgemeester Klinkhamer er nog op. Ook dhr. Schuddebeurs uit Moordrecht leverde een grote bijdrage. Als gepensioneerd tech nisch hoofdopzichter van de Zuid- plaspolder had hij in de loop der jaren veel archeologisch materiaal in werkputten gevonden. Een Spaanse pot uit de 16e eeuw, gevonden bij 't kerkhof, een Ro meinse pot-hals, gevonden bij Waddinxveen en vele andere za ken, allemaal tussen de bedrijven voor spades en draglines vandaan gevist. Dhr. Schuddebeurs had ook zelfgemaakte films over de Zuidplaspolder, met een boeren bruiloft in klederdracht, 't dagelijk se (ouderwetse hand-)werk van de boeren, 't verwisselen van sluis deuren, 't met de spa graven van sloten...("Die polderwerkers aten enorme stapels brood met spek onder schaftijd", herinnerde hij zich, zulk werd zou nu niemand meer kunnen, dag in-dag uit!"). De geschiedenis van het dorp gaat terug tot de 13e eeuw. Die van de regio gaat veel verder terug. 5000 jaar geleden leefden er in de direkte omgeving al prehistori sche vissers. Aan de overkant van de Rottemeren zijn fuiken gevon den van 3500 voor Christus. In de Romeinse tijd was onze regio grensgebied van het Romeinse Imperium. Bij de 's-Gravenweg zijn Romeinse munten gevonden. Er wordt wel gegist dat de 's-Gra venweg een Romeinse 'heerbaan' is geweest. De uitdrukking: "zo oud als de weg naar Kralingen" zou erdoor verklaard zijn. Na de Romeinse tijd w^s de regio onbe woonbaar. De zeespiegel rees en bij vloed liep het onbedijkte veen- moeras onder. Pas na 1000 A.D. zijn er ontginningen opgezet door Utrechtse kloosters. Later de Hol landse graven. Langs de IJssel, Gouwe en Rotte werden moeras bossen gekapt en met evenwijdige sloten ontwaterd. In de 13e eeuw ook zulke boerderijen bij 't Koorn- molengat. De ontginners moesten V10 deel van de opbrengst aan de adel betalen. De achtergrens van het stuk grond waaraan belasting- tienden verschuldigd waren, werd tienweg genoemd. Best mogelijk dat het Noordeinde zo'n achter- grens was in die tijd. Dus 'n tiend- weg, die naam komt in Gouda nog voor. Aan onze tienweg lag in de Middeleeuwen een kasteel, van de Heren Van der Duin. Tijdens de Jonker Fransoorlog is het in de brand gestoken en het is later (waarschijnlijk bescheidener) her- Jacques Meibergen Dorpsstraat 31-33 2761 AB Zevenhuizen Tel. 01802-1579 Dorpsstraat 80, Zevenhuizen, tel. 01802-1333 bouwd op 'roe' van ae uenaweg huidige Dorpsstraat) af, daar waar nu de Boslaan en Van der Duyn- laan zijn. In die tijd was de turfste- kerij in volle gang. Het beeldje op het marktje herinnert daaraan. In een paar eeuwen tijd is er een meterdikké laag veen opgebrand in de IJsselsteenbakkerijen, jene verstokerijen, enz. Die petgaten stonden vol water. Zo rond 1700 lag Zevenhuizen als gevolg van die enorme erosie op een uiterst smal strookje land. Aan alle kanten om geven door piassen van een meter of 3 diep. Later zijn al die plassen achtereenvolgens drooggemalen: Eendragtspolder, Tweemanspol der, Zuidplaspolder. Alle Zeven- huizense nieuwbouw staan dan op de vroegere bodem van enorme plassen. (Bronnen: A.C. Kuysten (onderwijzer o.Is. vóór de oorlog), die flink veel bronnen geraadpleegd heeft, Veerman Verheul. Een schat aan informatie vormt ook de kaart van Schieland van F.l. Balthasars uit 1611 trouwe ooi i<*n il t voor ling Zööö h» t

Dorpskrant | 1984 | | pagina 2