r-COLLECTOJ DORPSKRANT VERDIEPT IN DE GESCHIEDENIS DORPSHUIS SWANLA geboorte- en huwelijkskaarten pagina 6 opgravingen Veel is er al over de geschiedenis van Zevenhuizen geschreven, maar van de prehistorie tot halver wege de middeleeuwen is er wei nig bekend van Zevenhuizen, wel van de directe omgeving. "Bij het uitdiepen van de kanovijver in de Bleiswijkse Zoom heeft men des tijds op een paar meter diepte een platte fuik gevonden van wilgete nen. Deze dateert van ver voor onze jaartelling. In Bergschen- hoek heeft men speerpunten ge vonden, die ook al duizenden jaren oud moeten zijn. Vermoedelijk zijn ze gebruikt als 'otterspeer', door 'ottervangers', maar door de eeu wen heen heeft deze speer vrijwel hetzelfde uiterlijk gehouden. Op schilderijen van oude meesters met ijstaferelen, zie je weieens mensen bezig met een otterspeer bij een gat in het ijs. In het verleden moeter er langs en in de Rotte veel otters geleefd hebben wat ook te rug te vinden is in veel Zevenhui- zense namen: Den Otter, Otte- speer, Ottevanaer enz. Jammer dat er zoveel jacnt op deze beesten is gemaakt in de loop der eeuwen wegens schade aan de"visstand en voor het bont. Daardoor kannen de muskusratten nu welig tieren". Terugkerend tot de prehistorie merkt v.d. Berg op, dat er in Hol land, rond 10.000 v. C. een veel kouder klimaat heerste. Omdat de Noordzee er nog niet was, had men niet te kampen met hoge wa terstanden en was Nederland heel anders. Door de smelting van het Poolijs, een paar duizend jaar later, ontstond de Noordzee, die tot dan toe een toendra-vlakte was. De opbouw van het land schap is vanaf die tijd begonnen: het veenpakket ontstond. Om de cursisten en de zesde klassers, die tegelijkertijd onder schooltijd de zelfde geschiedenislessen van 'hun meester' kregen, een inzicht te geven over de bodemgesteld heid en de grondsoorten, verza melden enkele leerlingen wat grondsoorten. In een doorzichtige plastic koker was het bodempro fiel goed te zien. water namen vogels v.d. duyn De Van der Duyns hadden een kasteel dat stond daar waar nu de Van der Duynlaan en de Boslaan liggen. De inkomsten van deze ommuurde boererij blijken ge deeltelijk te heben bestaan uit verkoop van hout en eieren van aalscholvers en lepelaars. De ver koop van deze toen als lekkernij bekend staande eieren, vond na tuurlijk alleen in de broedtijd plaats. Een bekende Nederlander, één van het driemanschap dat de weg bereidde voor koning Willem I in 1813 heeft ooit eens gezegd dat op dit landgoed zijn vrouw is gebo ren. IN die tijd (19e eeuw) was er weinig of niets meer over van de bezittingen van de fam. v.d. Duyn te Zevenhuizen. De uitspraak van v.d. Duyn v. Maasdam staat geno teerd in het aardrijkskundige woordenboek van v.d. Aa. Letter lijk staat er: "het huys kan mijn zelfs zeer wel heugen datter nog stond. Mijn vrouw is erop geboren en mijn vrouws vader Jan Muis heeft het aflaten breken. Er is niets meer van over dan de werf. Die komt mij nog in eigendom toe". In 1731 werd het slot omschreven als een 'oud vervallen huis met koe- schuur, 2 hooibargen en 2 schu ren. Ene Stolksman was gebruiker. Van de oorspronkelijke 11 mor gen land was er nog maar 7 mor gen over, vertelde Stolksman (arti kel Kuysten). Een morgen is onge veerd driekwart hectare. De totale oppervlakte bedroeg destijds 11 morgen, in de vroegere middel eeuwen nog véél grofér. Aan de V.d. Duyn's herinnert nog een steen in de zijgeval van het post kantoor. Dat verreesin 1963, op de plaats waar de 'oude mannenhui zen' stonden. De oorspronkelijke oudemannenhuizen werden in de 16e eeuw door de fam. V.d. Duyn geschonken. Gelijk met de kerk en het schoolmeesterhuis brandden ze echter in 1699 tot de grond toe af. Later werden ze herbouwd. Dat de V.d. Duyn's nogal invloedrijk waren blijkt uit de straffen, die op hun verzoek (in de 16e eeuw) door o.a. landsheer Karei de Vijfde toe gestaan werden. Dat was b.v. een hand afhakken van een veroor deelde stroper. kermis de vierschaar godsdiensttwisten Ooit was de kerk van de vrijz. herv. een Remonstrante kerk. Ver voor de Franse tijd werden Remon stranten soms zelf onthoofd (b.v. in de tijd van Prins Maurits). Deze godsdienst werd te vrijzinnig ge vonden. Alle Remonstrante kerken platen en kaarten oorlogsverhaal storm ramp-rwatersnood concours hippique Hilariteit borrelde op bij de aanwe zigen bij het aanschouwen van de dikke burgemeester Klinkhamer die voorafgegaan door het fanfa recorps, zich met vrouw naar het Zuideinde liet rijden, in een koets. Op het land van Vente vonden hier voor de oorlog (1936?) wedstrij.- den plaats van De Eendrachtrui- ters, wat een heel bijzondere manifestaie werd. oud verlaat zootje vis? Voorlopig geplande bijzondere activiteiten in 1984 in dorpshuis Swanla Na de cursus over de geschiedenis van Zevenhuizen vindt met de cursusleider A. v.d. Berg nog een gesprek plaats bij hem thuis aan de Lente. Vrijwel zijn gehele vrije woensdagmiddag wordt hieraan besteed. Vindt hij dat niet jammer? "Nee hoor", antwoordt hij opgewekt "ik heb de cursus ontzettend leuk gevonden en heb er zelf ook veel van geleerd. Vooral de reacties van de cursisten waren enorm leuk. Sommigen wisten van bepaalde, nog deze eeuw gebeurde voorvallen, veel meer dan ik en konden daardoor in details treden. Van zulke reacties genoot ik, ook van herkenningen op oude foto's, die als dia's werden geprojecteerd". het smalle slootje aan de noordzij de van het Korenmolengat. Waar schijnlijk is deze vaart door boe ren, door het moeras gegraven. Waar dat koren vandaan kwam in de nadagen van de vervening, is niet helemaal duidelijk, misschien wel van veraf, omdat de Zevenhui- zense boeren zich handenwar- mend verheugden over de op brengst van de turf, die uit hun 'land (water) was gevist. De boe ren langs het Noord- en Zuideinde (vroeger tiendwegen) konden op hun weggegraven land niet veel meer verbouwen. De Zuidpias be reikte door het afsteken van turf een diepte van 2.70 m. Spoedig dacht men aan droogmaken, wat gebeuren kon toen er financiers gevonden waren. Meestal kregen zij hun geïnvesteerde geld weer terug door verkoop van land. De Tweemanspolder (vroeger de Cat- gespolder) kwam in 1734 droog. De Eendragtspolder (voorheen de Zwanlasschepolder) in 1760. Om de polders droog te malen moes ten er eerst molens worden ge bouwd. Vrijwel altijd viergangen met getrapte bemaling (drie plus één). Volgens het bekende boekje van Verheul moeten er in Zeven huizen vele molens hebben ge staan. In de 18e eeuw zelfs 13 langs de Hennipsloot. Door een dijkbreuk is de Eendragtspolder ooit weer eens ondergelopen. De Zuidplaspolder kwam veel later droog, nl. in 1841 en de Alexander in 1874. Ooit schijnt de Rotte aan de Bleiswijkse kant weieens leeg gelopen te zijn. De sluizen aan het eind van de Rotte, nabij de Hoog straat, zijn toen zwaar gestut met balken, de druk va de buitenzijde was groot door het water, terwijl aan de binnenzijde geen water meer was. Hadden de sluizen het niet gehouden dan was Zuid-Hol land (na de drooglegging) weer voor een groot deel onder water gelopen. De cursusavonden verliepen, juist door de reacties in een ontspan nen sfeer. Omdat Adriaan v.d. Berg een luisterend oor toonde en geen pretenties had 'alles te weten' verliepen de avonden bijzonder geanimeerd. De meeste avonden was het al elf uur geweest voordat men er erg in had. Aan die sfeer werd nog eens een extra tintje ge geven in de koffiepauze, als me vrouw v.d. Berg heerlijke zelfge bakken cake presenteerde. Ook op de woensdagmiddag van ons gesprek komt de geur van versge bakken cake ons al tegemoet en bij een kopje thee, laten we ons dat goed smaken. Hier in de omgeving moeten tot ca. 300 n. Chr., na het ontstaan van de Noordzee, vissers hebben ge woond. Na die tijd liep Zuid-Hof land onder water. Eén en ander was het gevolg van het rijzen van het zeeniveau door een periodieke snellere smelting van het ijs op de Pool. Tot ongeveer 1000 na Chr. was Zuid-Holland onbewoonbaar. Nadien werd het weer bewoon baar, doordat het zeeniveau gesta biliseerd was en er hoogveen werd gevormd, door afgestorven plan tenresten, van moerasbossen. Hoogveen vormde zich ook waar de elzenbossen door de boeren waren gekapt, want daar kregen snelle veenvormers als riet en zegge een kans. Voor die moeras bossen behoefden de pachtboe ren geen 'tienden' te betalen. Men kon er achter de 'tiendweg' vrij z'n varkens in rond laten lopen. Toen het bos verdween, was er ook geen energiebron meer en moest men wat anders bedenken. Hoogveen bleek afgestoken te kunnen wor den en een prima brandstof te zijn. En zo werd er ca. 1400 een begin gemaakt met het turfsteken. Zo is er in de polders heel wat turf weg gestoken, wat aanvankelijk weer aangroeide, maar doordat na 1500 ook het veen beneden het water peil opgebeugels werd, liep hier alles in de buurt onder water en ontstonden er grote plassen. Bier brouwerijen, aardewerkfabriekjes en jeneverstokerijen in de steden konden heel wat turf aan, Zo kwam er veel land in Zuid-Holland onder water en lag de eerste nederzet ting 'Zevenhuizen' aan de Rotte, helemaal geïsoleerd bij het Koren molengat. Door water gescheiden van het huidige dorp. Om dat korenmolen aan de Rotte te berei ken kon men door een vaart naar In één van de lessen van de heer v.d. Berg werden namen ontleed. Moerkapelle betekent: kapel in het moeras. Ommoord (om oude) oude moor of moeras. Moordrecht is ook in moeras ontstaan, een drecht was een doorwaadbare plaats. Utrecht was in de Romein se tijd al een oversteekplaats voor Romeinen, het lag toen nog aan de Oude Rijn. 'trecht' moet toen een veer geweest zijn. Zo ook Maas tricht. De Zijde (in Zevenhuizen) betekent in het oud-Nederland: iets wat lang en uitgestrekt is. De Hennipsloot was een lange rechte sloot waarlangs hennep geteeld werd. De naam Catgespolder kan twee verklaringen hebben: nl. van keten of katen.datzijn eenvoudige huisjes waar turfstekers in woon den b.v. Ketensedijk. De tweede verklaring is volgens de heer v.d. Berg een natuurnaam. In deze om geving kom je in de natuur veel el zen tegen; 'katjesdragers'. In het verleden hebben er honderden ge staan, hele bossen, bloeiende bo men in heel Zuid-Holland. Het Ze- venhuizense bos, waar het land goed v.d. Duyn in lag, was een overblijfsel van al het bos dat Zuid- Holland vroeger bedekte. Aan de hand van kaarte van Schieland van 1611, getekend door ene Floris Balthasar, die v.d. Berg ooit eens van z'n vrouw kreeg, verklaart hij de naam 'Zwanlassche polder". "Kijk", wijst hij op de kaart "De Rotte met de Rottedijk lijkt net de hals van een zwaan. Zo is in Rotter dam ook de straatnaam 'Zwaans hals' ontstaan. De naam Wollefop- penweg komt van "Wolphaerts- koop". Wolphaert is een v.d. Duyn geweest. In een artikel van de heer Kuysten staat vermeld dat er in de 15e eeuw ene Wolphaert v.d. Duyn aan de Wollefoppenweg land had, dat land kreeg hij na 'koop'. Dat 'koop' komt je ook tegen in Boskoop, Nieuwkoop, Willeskop enz. Over vogels werd er ook in de les gesproken. "Nabij de Wollefoppen weg (waar nu de nieuwe Rotter damse wijk De Zevenkamp in wor ding is) leefde een lepelaarskolo nie, die oorspronkelijk in het Ze- venhuizense bos leefde rond het landgoed v.d. Duyn. Op de legka- des in deze plas leefde ook een grote aalscholverkolonie. Die leg- kades waren over van de turfsteke- rij en tref je ook aan in de Reeu- wijkse plassen en andere. 40% van Zuid-Holland was in de tijd van de turfstekerij (16e en 17e eeuw) water geworden. Soms braken de dunne dijkjes van veen door een smolten twee plassen ineen. Dat kon gebeuren bij zuid- of noord westerstorm. Ook in de Zuidpias lagen allemaal legkades. Soms stonden er boerderijen op die ook in het water gleden als zo'n dijk doorbrak. Begrijpelijk dat men weieens voor de Dorpsstraat ge vreesd heeft en het op dezelfde hoogte gelegen Zevenhuizer bos. De Zevenhuizense gemeenschap heeft door de eeuwen heen de ker mis als een geweldig feest be schouwd. Dan gebeurden er ook tal van ongeregeldheden, omdat de gemeenschap (in 15 a '1600) nog als los zand aan elkaar hing. Dat kwam omdat de turfstekers van heinde en verre kwamen. Veel turfstekers die hier bleven hangen leefden er maar op los. Mijn en dijn was nauwelijks verschillend. In het Zevenhuizense bos werd naar lievelust gestroopt. Vechten was een sport, waarbij weieens onge lukken vielen. Gelukkig grepen schout en schepenen nogal eens in en moest er recht worden ge sproken. In Hof van Holland kwam de Vier schaar bijeen. De schout en drie bijzitters. Dat gebeurde tot de Franse tijd (ca. 1800). Enkele zgn. 'Vierschaarboeken' zijn bewaard gebleven. Geschiedschrijver (wij len) de heer C. Kuysten heeft er destijds in de Goudsche Courant, tal van artikelen aan gewijd. Eens per maand kwam de Vierschaar bijeen. Alle rechtszaken werden voor de schout gebracht. Zo waren er mensen die hun doktersreke ning niet konden betalen, en was er een vrouw die de buurvrouw met een pan op het hoofd had ge slagen. De buurvrouw moest toen twee maanden op bed blijven en de daderes moest voor de schade hiervan opdraaien. Ook scheidin gen kwamen toen al voor. Op zon dagmorgen werd onder klokgelui, bij het uitgaan van de kerk afge roepen wie er ging scheiden. Na mens de echtgenoot werd dan me degedeeld dat hij niet meer voor schulden of aankopen van zijn ex- vrouw op wilde draaien, zodat le veranciers gewaarschuwd waren. In de Vierschaarboeken kwam veelvuldig de naam 'Bontenbal' voor, zodat het een echte oude Zevenhuizense naam is. Enkele Bontebals brachten het tot schout, anderen tot schepen of secretaris. hadden een 'schuilkerk', zo hield die gemeente van Zevenhuizen zich ook schuil tijdens samenkom sten. Een Zevenhuizenaar, ook een Bontenbal, is weieens terecht gesteld. Ooit is een Zevenhuizen se Remonstrante dominee na rel len gevlucht naar Moordrecht. Remonstranten waren eigenlijk vogelvrije mensen, die bij tijd en wijle om hun godsdienst gepest en getreiterd weden. In 1867 werd het kerkgebouw van de Remonstran ten in de Dorpsstraat herbouwd. Erg mooi kan de heer Schudde- beurs vertellen over de polders rond Zevenhuizen. Dat deed hij ook op de tweede cursusavond, waar bij drie kwart van de avond vulde met films, platen en kaarten van de polders. Natuurlijk kwam ook het turfsteken, waardoor af braak van het landschap werd ver oorzaakt als het onder de grond waterspiegel ging, ter sprake. Schuddebeurs vertelde dat de Zwanlassche polder (Eendragts polder) tussen 1600 en 1700moetr zijn weggestoken. Ook de droog legging werd uitgebreid behan deld. Van nabij maakte hij het pol- deronderhoud mee van de Zuid plaspolder, sloten ophalen, kade onderhoud, graven. Over de pol derwerkers die stapels boterham men met spek verorberden. Ge deeltes van de prachtig droogge malen polders rondom ons zijn in het laatste oorlogsjaar van 1945, moedwillig onder water gebracht, op beval van de bezetters. Eén en ander in verband met een waterli nie die van Amsterdam via Zeven huizen naar Rotterdam liep. In de oorlogsjaren stortten er ver scheidene vliegtuigen in de regio neer. Deze gebeurtenissen wer den aan de hand van dia's bespro ken. Eén van de aanwezigen her kende haar ouderlijk huis op de dia. Uitgebreid werd door de heer v.d. Berg ingegaan op de situatie in Zevenhuizen met de verbindin gen naar elders. Ook de functie van het jachthuis, waarin verzets mensen en onderduikers zich schuilhielden. Aan de hand van het boek 'de dag dat het manna viel' van de Zoetermeerder v.d. Zwan, schetste hij de gebeurtenis sen. De watersnood in 1953 werd ook uitvoering door hem belicht op de laatste avond. Het gevaar dat er ook voor Zevenhuizen heeft be staan, daar in Nieuwerkerk de Groenedijk was doorgebroken. Dank zij de moed van een schipper die zijn schip in de dijk voer, is waarschijnlijk een dijkdoorbraak voorkomen. Dia's illustreerden ook dit bloemrijke verhaal van de 'meesterverteller'. Ooit gehoord van ae naam "Zootjes Vis?". Dat is de naam van Oud Verlaat geweest. De heer v.d. Berg stelt: "Verlaat was een sluis. Bij Oud Verlaat moet vroeger een sluis hebben gelegen. In die sluis zat veel vis wat dus aangeduid ge weest kan zijn met zootje vis. Zeker is dat er na 1611 een neder zetting was op de plaats van Oud Verlaat die 'zootge vis' heette. Verderop was nog een hoek met veen, die veenhoek of kikkershoek genaamd was. Dat is nu de Vijfhui zen. Passerende turfschippers kochten zootjes vis van de pacht- visser. Sommige dijkgraven (of polderheren) verpachtten maar wat graag het visrecht in de slui zen aan vissers. Ze kregen daar flink geld voor, omdat er zich in dat zuurstofrijke water van die sluizen, veel vis bevond. Vaak werden er sluizen aangelegd waar ze hele maal niet nodig waren. Dat ver zwakte de dijk, waarvoor later strenge straffen werden inge voerd. (wijzigingen voorbehouden) 5 maart: schaaktoernooi (schaak club evenementencomm.); 5 6 maart: schaaktournooi voor de jeugd; 10 maart: zaalvoetbaltour- nooi dorpshuis (evenementen comm.); 10 maart: soos 1216; 14 maart: modeshow Fashion Flair; 16 maart: filmavond, filmclub Ze venhuizen; 24 maart: wedstrijden O.S.S. in sportzaal; 24 maart: To neelgroep Spektakel met Mexico, o Mexico; 31 maart: soos 1216; 7 april: uitvoering Kleine Trompet ter m.m.v. Volendams Operakoor; 20 april: open bridgedrive (eve- nementencom.); 21 april: soos 1216; 11 mei: blokfluit uitvoering (Zeven Muzen); 18mei: Open brid gedrive (evenementencom.); 25 mei: filmavond filmclub Zevenhui zen; 2 juni: jubileum feestavond ZTTC; 4 juni: soos 1216; 22 juni: afscheidsavond Nessevliet; 23 juni soos 1216; 11 juli: dorpshuis we gens vakantie gesloten; 13 augus tus: dorpshuis weer open, alle ge bruikers weer welkom; 22 septem ber: jubileum bridgetournooi- bridgeclub (sportzaal); 27septem ber: 1e avond lustrumfeest dorps huis Swanla 10 jaar; 28 septem ber: 2eavond lustrumfeest; 29sep tember: hele dag feest wegens het 10-jarig bestaan; 7 november: to neeluitvoering John Lantings the ater van de Lach; 17 november: Propaganda feestavond Volks On derwijs; 26 december t/m 29 de cember: te reserveren voor diverse sporttournooien. O Exclusiv drukkerij elgersma dorpsstraat 62 01802-2289. (met gratis verrassingspakket!)

Dorpskrant | 1984 | | pagina 6