de dag dat het /26,- BOMBARDEMENT OP STATION ZEVENHUIZEN DORPSKRANT jaapvander zwan SIG. MAG. P.J. HEIJ DE VIERKAP Marri Krijgsman DE VIERKAP pagina 10 reddende armen Terug naar de plek des onheils: een rokende puinhoop en een on gedeerde trein, die min of meer de oorzaak was van al deze ellende. Een wegvluchtende vaderen moe der met drie kinderen, linea recta naar Joost van den Broek, die over de Ringvaart woonde (Op die plek zijn twee huizen gebouwd langs de spoorlijn). Wijlen de heer v.d. Broek ontving ze letterlijk en fi guurlijk met open armen. Hevig verontrust door hetgeen hij voor z'n ogen, als was het dag (lichtko- gels en volle maan) had zien en ho ren gebeuren, stond hij op de uit kijk naar de familie Van Haren. Tellend: 'één twee drie vier, ja vijf, ze leven allemaal nog", draaide hij z'n brug over het water van de Ringvaart en haalde zo de hele fa milie naar de overkant, net vóór de groep schreeuwende Duitsers, die de bemanning van de trein vorm de. Hij was ze net te vlug af en tie rend en razend bliezen ze de af- rocht om de trein weer in bewe ging te zetten. Dokter Verduyn de Boer is ons nog weze onderzoe ken op mogelijke schadelijke ge volgen. M'n broer had een klein splintertje in het oog dat later wel gevolgen gaf. dolle dinsdag gesneuvelden beschietingen Vooral in de laatste maanden van de oorlog werd er veel door de RAF-vliegers geschoten, eigenlijk op al het zich verplaatsend ver keer. Veel auto's op de rijksweg moesten het ontgelden (dat moes ten ze maar niet op deze weg rij den was de conclusie). Gewone mensen konden toen hun auto nauwelijks laten rijden, vanwege de schaarste aan benzine, sommi gen reden op houtgas, zodat de auto's die reden vrijwel altijd Duit sers waren. Ziekenvervoerders on dervonden hiervan veel hinder en moesten minder goed begaanba re routes kiezen. Mevrouw Spek man herinnert zich dat de gebroe ders Van Reeuwijk in de oorlog zieken vervoerden met een auto, die niet op benzine reed, maar ge trokken werd dooreen paard. Ook deze moest het weieens ontgelden maar gelukkig met goede afloop. Zo werd op een keer de moeder van Bas Schmidt vervoerd en on derweg de zieken'auto' vanuit de lucht beschoten. Ze kwam er on geschonden van af, maar de ko gels waren dwars door haar jurk gegaan en eronder gevonden". onderdak Joost van den Broek had een heke aan Duitsers en ontweek ze liever vanwege het werk dat hij 'illegaal deed: hij was actief in het onder grondse verzet. Liefderijk ont fermde hij zich over het gezin Van Haren, die voorlopig bij hem ir bleef wonen. Alleen dochter Ne logeerde bij de familie Kooyman (boerderij Eindhoven, aan het Noordeinde). Haar oudste broer had verkerzing met de dochter des huizes, waardoor de families el kaar kenden. "Veel mensen ken den we nog niet, omdat we nog maar pas in Zevenhuizen woon den. Geweldig zijn we door diverse bewoners van het Noordeinde opgevangen. Neem nou de familie Van der Wel. Arie en jan van der Wel hun vader, die in de woning van Van der Pol woonde (Jan van der Wel sr.) stelde voor om ons op de zolder van de grote schuur naast de woning van zoon Arie (woont nu Johan van der Wel) te laten wonen. Die zolder moesten dan wel voor bewoning in orde worden gemaakt. Zo werd er ge timmerd en het resultaat waren slaapkamers, een woonkamer en een keuken. Wijlen sr. heeft er nog behangen", vertelt mevrouw Spek man glimlachend bij de herinne ring "behang was er toen niet, maar met allerlei kunstgrepen be kleedde hij toch de muren en schil derde erop: "Uit de puinhopen herrezen". In die provisorische bo venwoning, waar de w.v. uit een ton bestond en onder ons paar den waren gestald, hebben we ja ren gewoond. We mochter van de familie Van der Wel, gratis wonen, kregen groente, aardappelen en melk en hebben in de laatste maanden van de oorlog beslist geen honger geleden. Ook kregen we weieens logé's. Dokter Ver- duyn-de Boer, actief in het verzet, dook weieens een nachtje bij ons onder. Ook Joost van den Broek. Later moest m'n vader ook onder- - - BOEK OVER HET VERZET VAN HET DRAMA TISCH GEBEUREN ROND HET JACHTHUIS LANGS DE RIVIER DE ROTTE IN DE LAATSTE DAGEN VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG. TE KOOP BIJ: DORPSSTRAAT 62 - ZEVENHUIZEN - TEL. 01802-1288 na de oorlog GROENTEZADEN 20% KORTING bij vooruitbestelling Plantenkwekerij P.C. VAN OOSTEN FOTO Korenstraat 37 Zevenhuizen Z.H. Tel. 01802-1834. Mislukken uw foto's nogal eens? Kom gewoon langs en u zult zien dat we er sa men iets aan kunnen doén. AKTIE TOT 5 MAART: Gratis vergroting bij ont wikkelen en afdrukken. VOLGENDE MAAND: Gratis foto van foto. REPORTAGES EN INLIJSTEN Stafion ZSVENHtiKm* O&tKMëÖJE "Ik hoorde vanuit m'n bed dat er door vliegtuigen op een naderende trein geschoten werd die op dat moment over de Rottebrug reed. Ik vloog m 'n bed uit, naar m'n ouders, die op het punt stonden om naar bed te gaap. M'n moeder suste me en zei dat ik droomde, maarvaderweerhield me en maande m'n broers en mij onze kleren aan te trekken. Dat deden we in ijltempo, ondertussen naar beneden rennend richting kelder. Het stations- of brugwachtershuis, waarin we woonden, had een zeer solide kelder met een zolder van bielzen, die een heel vrachtje konden dragen. Moeder, m'n broer Clement en ik doken via een kast door een luik de kelder in. Terwijl m'n vader het luik vasthield, waar m'n oudste broer bijstond, stortte het huis in. Gelukkig niet op m'n broer en m'n vader. Er dwarrelde, als was het sneeuw, van alles naar beneden, waarna kalk en puin neerstortten. Eén bom viel recht door de schoorsteen en de andere opzij in 't huis. Het is een wonder dat we het er heelhuids hebben afge bracht. Alleen m'n oudste broer liep blijvend letsel aan één van z'n ogen op door de rondvliegende stof- en puindeeltjes". Aan het woord is Nel Spekman van Haren, één van de cursisten van de onlangs gehouden cursus over de "geschiedenis van Zeven huizen". In een verslag over deze geschiedenis in de vorige Dorps krant werd melding gemaakt van iemand die het R.A.F.-bombarde- ment op het station aan den lijve had ondervonden. Dat was Nel Spekman, die toen met haar ou ders en twee broers, in de stations woning woonde. Dat station "Ze- venhuizen-Moerkapelle" deed sfl enige jaren geen dienst meer, zo dat er normaal eigenlijk alleen maar treinen langsreden. Vader Van Haren was in dienst van de spoorwegen als bruggewachter. Hij moest de seinen bedienen en zorgen dat de overwegbomen dichtgingen, alles met de hand. Ten tijde van het bombardement, 31 oktober, was Van haren nog maar drie maanden in functie, na jaren bruggewachter van de grote brug in Dordrecht te zijn geweest. Het gezin woonde nog maar pas in de dienstwoning, omdat de voor malige functionaris, die de pensi oengerechtigde leeftijd had be reikt, nog geen woning had. De fa milie Van Haren woonde toen en kele weken in een noodwoning, aan de overzijde van de Ringvaart. "Tja en met dat bombardement, dat bedoeld was voor een Duitse trein, kwam er een eind aan de kortstondige bewoning van het stationshuis. Vrijwel de gehele in boedel ging verloren. Van een le deren bankstel hebben we slechts wat splinters teruggevonden. Alles was verpulverd. De jas van m'n broer vonden we later terug over 't spoor, één mouw was eruit. Die jas had m'n moeder net voor het bom bardement, nog uit de kast van de voorkamer (de voormalige wacht kamer) willen halen. M'n vader hield haar tegen. Dat was geluk kig, anders was ze omgekomen. We dachten dat onze kater, een mooi rood beest, ook was omge komen. Tussen de puinhopen zijn we gaan zoeken en wroeten. We vonden geen kat, maar wel twee pullen van een kaststel". "Kijk" toont ze "de andere heeft m'n broer. De kat was waarschijnlijk geschrokken weggelopen want la ter vonden we hem weer in de buurt van het 'voormalige' station. Wat ook gespaard bleef was een grote 'bim-bam' klok (die m'r> broer heeft). Op die klok was nauwkeurig het tijdstip van het bombardement af te lezen: 11.25 uur ('s avonds), omdat hij op dat moment stil was blijven staan. Ver der was het enige dat overbleef de kleding die we aan hadden. Schoenen waren ook verdwenen, want die hadden we niet aan ge had. Een enkele vonden we nog langs de spoorlijn. We hadden let terlijk helemaal niets meer. Later kregen we van de zgn. "Schade- en Kettingcommissie" geld om nieuw meubilair en kleding te kopen, maar dat was er niet in de winter van 1944. Er was vrijwel niets te koop. Een schapewollen vest kochten we toen bij De Groot, in het dorp voor 88,- dat weet ik nog en later maakte meubelmaker Rie- deman een old finish meubele- ment voor m'n ouders. Deze Rie- deman-was een handmeubelma ker en woonde in de huisjes tegen over de fa. Visser in de Dorpsstraat Daarvoor was de eerste nood gele nigd door gemeenteleden. De toenmalige Hervormde predikant, ds. Ter Steege, had de eerste zon dag na het bombardement, vanaf de kansel een beroep gedaan op de kerkgangers, in de trant van: wie heeft er nog een bed voor de familie Van Haren of andere, on misbare huishoudelijke zaken. Dat had tot gevolg dat we ons met de eerste huishoudelijke benodigd heden konden behelpen". Bij Piet de Koning konden we klompen ha len, die er later, als ze versleten waren, ook houden zolen onder timmerde. Bij De Gelder (dat was de coöperatieve maalderij) moch ten we later kleding uitzoeken. Die tweedehands kleding kwam uit Amerika. Ik vond nog een goed passende mantel. Hier konden we ook koeken krijgen van de Ameri kanen en ander voedsel, ter leni ging van de eerste nood. Mevrouw Spekman, destijds een meisje van 14 jaar, herinnert zich dat dit bombardement echt niet het enige was. "Het gebeurde dik wijls dat er treinen werden be schoten, door de RAF. De spoor lijn voerde naar Den haag en was een belangrijke route voor het ver voer van VI onderdelen. Ook de trein die de oorzaak was van ons weggebombardeerde huis, omdat de machinist dekking naast het station had gezocht, had VI onder delen naar Den Haag gebracht. Na zo'n bombardement gebeurde het vaak dat de Rottebrug helemaal vernield was. 's Nachts werd deze dan weer door de Duitsers her steld. Op dolle dinsdag in september 19844, we woonden nog maar pas in het stationshuis, beleefderr we een vreselijke beschieting. Door de chaos van berichten waren veel 'rijke' Nederlanders en NSB-ers hevig verontrust en drosten naar Duitsland. Onder de doden in de trein was een vrouw, die spionne was voor de Duitsers. Twee grote lederen koffers waren haar eigen dom. Ze bevonden zich tussen de bagage die bij ons werd gestald in de schuur. Vooral die éne mooie blauwe fascineerde mij. Door de Duitsers, ontsteld over de hoeveel heid doden die gevallen was en zeer kordaat handelend moesten optreden, werd bevolen dat we be slist de koffers niet mochten aan raken. Toen alle rumoer voorbij was, ben ikstiekum naardeschuur geglipt en heb de blauwe koffer opengemaakt. Het goud en dia mant schitterde me tegemoet. Een koffer vol met kostbare sieraden, die ik geschrokken, snel weer sloot. Omdat ik gedaan had wat niet mocht, hield ik m'n monden 's middags kwam een motorordon nans de twee koffers ophalen, 's Avonds kwam Joost v.d. Broek bij m'n ouders praten en ving ik een gedeelte van het gesprek op waar het ging om de koffers van de over leden vrouw. Van den Broek sug gereerde dat zij een spionne voor de Duitsers was en belangrijke ge gevens bij zich moest hebben ge had. (Die bleken later in de andere koffer te hebben gezeten) Hij be treurde het dat de koffers weg wa ren. Ik mengde me in het gesprek en vertelde van de ontdekking van de sieraden. Prompt gaf Joost van den Broek me een klap, waarop m'n vader zei: "Jo, Joost, het is nog maar een kind'. Het werd me door hem kwalijk genomen dat ik m'n ouders niets van m'n vondst had verteld. Wat beslist geen prettig werk was, was het vervoeren van de gesneu velden na een trein beschieting. Dat werk deed Jan Vente (Dorps straat). Hij gruwde ervan. De lijken werden in een open kar naarde be graafplaats vervoerd. MAMA duiken, om niet vanwege de werk verschaffing op transport naar Duitsland te worden gesteld. Her haaldelijk kwamen Duitsers bij m'n moeder aan de deur. M'n vader werkte toen in de witlof bij de Fa. v.d. Wel, na de spoorwegstaking die op 17 december 1944 begon. Om de Duitsers te boycotten wer den de spoorwegbomen en seinen niet meer bediend. Vader kreeg, om z'n werk bij de fa. v.d. Wel te doen, een door de ondergrondse vervaardigd vals persoonsbewijs. In april 1945 wilde m'n vader op een keer naarz'n groentetuintje bij het (voormalige) station. Door het water van de polderinnodatiege- bied, waren een paar mannen en een vrouw aan komen zetten. De één hield z'n regenjas open en trok eronder een pistool. Hij zei: "Kan ik je vertrouwende moet hulp gaan halen bij Ans Klapwijk". Wat hij te gen m'n vader zei heb ik nooit ge weten, maarde boodschap in code heeft hij overgebracht, op de fiets, een oude van mij, naar het Zuid einde. De hulp betrof de onderdui kers in het Jachthuis aan de Rotte. Voordat hij dat echter deed, stapte hij eerst naar Joost van den Broek, die hem verzekerde dat het goed was. En zo kwam het eind van de oor log naderbij en werd ook in Zeven huizen de bevrijding gevierd. En kele jaren na de oorlog kreeg m'n vader werk bij de spoorwegen in Leiden. Wij, de kinderen, waren de deur uit en m'n ouders, ze woon den allang niet meer op de zolder van de wagenschuur. Na eerst nog enige tijd bij Joost v.d. Broek ge woond te hebben, verhuisden ze naar de bovenwoning van Hooge- veen, omdat v.d. Broek hertrouw de. Moeder bleef er nog enige tijd nadat m'n vader naar Leiden ver plaatst was. Toen er daar een huis gevonden was hebben ze zich daar gevestigd. Ondanks de vele bele venissen in de Zevenhuizense ja ren, wenden ze snel in Leiden. Sla-, spits en bloemkool- planten voor glascultuur. DROOG HAARDHOUT. Kamerplanten enz. 1e Tochtweg 76 - Nieuwerkerk a.d. IJssel. TEL. 01802-2440-2430. Vrijdagavond koopavond. Vrijdag 24 februari organiseert de jeugdsoos in Oud Verlaat een behendigheidswedstrijd. Er moet een parcours met een aantal spel letjes en sporten worden afgelegd. Hiermee kunnen punten verza meld worden. Voor de besten zijn er leuke prijsjes! Verder kan de jeugd natuurlijk ook voor de mu ziek komen of om te kaarten. De aanvang is 19.30 uur en de entree 1,50. Aanwezig: woensdag- en zaterdagmiddag. Omdat carnaval nadert zal de middag van 3 maart dan ook het het teken van carnaval staan. Het zou het mooiste zijn als de kinde ren verkleed zouden komen, dan kan er een leuk feest van gemaakt worden tijdens de kinderdisco. Voor de meest originele creatie is er een aardige herinnering. Aan vang 14.30 uur. Entree 1,25.

Dorpskrant | 1984 | | pagina 10