Re Keurslager, GëldlL -IGoedvoor 10 ZEGELTJES DORPSKRANT JAN OTTEVANGER IN OTTAWA Algemene ledenvergadering ROTTA. Van Kringloop winkel naar Kringloopcentrum 't Praathuys Profiteer ook van extra spaarwinst. Maar liefst 32% op een volle kaart. Mooi meegenomen. M. VAN TOL ZONEN pagina 8 ...unieke buizerdfilm na de pauze... optimale conditie sponsor eikelenboom Om mee te doen moest ik boven dien een sponsor hebben, omdat deelname toch wel een aanzienlijk bedrag vergt: een vliegreis en verblijf in Ottawa, voeding en de complete schaatskleding. Eikelen boom Staalbouw werd bereid ge vonden om als sponsor op te tre den. Zonder die financiële steun zou ik het nooit bekostigd kun-nen hebben. De reis werd verzorgd door een reisbureau en begon bij mij op 4 februari. Samen met Cees Vermeulen uit Benthuizen, Rien de Roon uit Rockanje, Arend Klos uit Zoetermeer en twee verzorgers ging Jan in de Boeing 747 richting Motreal waarna de schaatsers met de bus naar Ottawa vervoerd wer den. Ze vertrokken Nederlandse tijd 13.00 uur en liepen om 20.00 uur Canadese tijd hun hotel binnen. de week vroeg uit de veren Zaterdag, de dag van de wedstrijd, werd Jan om vijf uur gewekt. Hij begon de dag met een bord rijst, waarna hij twee bolletjes brood met honing en banaan nuttigde. Daarna begon hij, zoals alle ande re rijders, met het verzorgen van z'n lichaam. Invetten en een creme tegen spierpijn. Het aankleden van de out-fit was ook een heel karwei, omdat het schaatspak uit verschil lende delen bestaat. Heel belang rijk is ook de onderkleding ervan omdat het lichaam gevaar loopt voor onderkoeling. De weersom standigheden waren niet slecht, ongeveer -3° C, toen de marathon rijders om 7.00 uur aan de start stonden. Helaas begon het aan het eind van de eerste ronde (ca. twee uur later) te ijzelen. Rugnummer 297 (Jan Ottevanger) bleef aan vankelijk ca. 20 km. bij een groep, maar verkoos het alleenrijden, omdat hij doodsbenauwd was voor de gevolgen van een valpartij. Daardoor was het wel een eenza me tocht van 180 km. De eerste drie ronden reed Jan met een ge middelde van twee uur per ronde. ik moet zo nodig w'are proud of you natuurwandeling Op zaterdag 25 februari organi seert Natuur- en Vogelwacht Rotta haar eerste natuurwandeling van het nieuwe seizoen. Gestart wordt om 13.30 uur vanaf restaurant 't Zeeltje, Kooilaan te Bleiswijk. Deze week bij aankoop van onze kilo-reklame (winkelwaarde 50 cent) MAANDAG EN DINSDAG: Speklappen/Schouderkarbonade 6,95 kg. HAMLAPPEN 12,90 kg. KRABBETJES 3,75 kg. WOENSDAG - GEHAKTDAG: ALLE SOORTEN GEHAKT: 7 ons HALEN - 1 pond BETALEN! KEURSLAGER De 36-jarige Zevenhuizenaar Jan Ottevanger leverde zaterdag 11 febru ari in Ottawa een uitstekende prestatie. Hij reed de alternatieve Elfste dentocht een marathon van 200 kmhelemaal uit en eindigde op de 66e plaats. Jan maakte een tijd van 10.9.10 en was één van de in totaal 183 deelnemers die de tocht helemaal uitreden. En dan te bedenken dat er ca. 380 rijders aan de start waren verschenen. "De oorzaak hiervan ligt grotendeels aan de erbarmelijke staat waarin het ijs verkeerde. Grote scheuren en ongelijk ijs. Van de 40 km. uitgezette baan (die in vijf ronden moest worden gereden) was 4 a 5 km goed schaatsbaar ijs, de rest was vreselijk slecht. Je moest als het ware dansend over de scheuren. Je zag dan ook ernorme valpartijen, waarvan sommigen met vervelende gevol gen. Ik zag onderweg ook iemand een smak maken, waarvan ik dacht dat hij het er niet levend af zou brengen. Ik heb ontzettend geluk gehad en ben maar vier keer gevallen. Waar ik wel veel last van had was de ijzel, die zich vastzette op m 'n bril. Met m 'n wanten moest ik hem steeds schoon wrijven. Zonder die bril kun je haast niet schaatsen, omdat je anders de kans loopt dat je ogen bevriezen. M'n zwager Cees Vermeulen, een fan tastische rijder die marathon A rijder is in Nederland, viel na 100 km. uit, omdat hijz'n bril afgezet had en sneeuwblind werd. Omstanders hebben hem uit de sneeuw gehaald waarin hij languit lag. Dat ik de marathon uit heb kunnen rijden dank ik bovendien aan m'n uitstekende conditie. Niet van het schaatsen, ik had tot dusver maar een keer of vier op de kunstijsbaan geschaatst, maar door het hardlo pen, wat ik dagelijks, vóór mijn werd, op de vroege morgen doe. Ik ben daardoor ook veel sterker dan twee jaar geleden toen ik aan de marathon op de Rotte deelnam. Toen speelden ook andere facto ren een rol, zoals een opkomende griep en een kapotte schaats. Maar als ik toen zo sterk geweest was als nu dan had ik het er heel wat beter afgebracht" denkt Jan Ottevanger. Naast z'n dagelijkse rondje hard lopen van een uur, oefende J^n op roller skates op het geasfalteerde fietspad langs de Rotte. Geen bel op z'n (loopfiets) kon het gebeu ren dat wandelaars hem niet aan zagen komen, zodat Jan vooruit moest roepen dat hij eraan kwam. Zo gebeurde het een keer dat hij wandelaars achterop reed die hem niet zagen komen en hen niet hoorden vanwege de (tegen)wind. De schrik was enorm toen Jan tussen hen doorsuisde. Een wiel rijder die verbaans naar die schaatser op het droge keek, be landde in de graskant. Anderen riepen: "pas op, verderop ligt een wak!" "Ik moest rond de Kerst wel intensief gaan trainen vooral ook met die roller skates, omdat ik de periode daarvoor acht weken niet kon lopen vanwege een gebles seerde knie. Deze had ik overbe last met hardlopen. Pas met de kerst wist ik dat ik deel kon nemen aan de alternatieve elfsteden tocht in Ottawa". Wanneer kreeg je het idee om mee te doen? "Afgelopen zomer. Het nam vastere vormen aan toen ik de schaatskroniek las, die m'n zwager Cees Vermeulen meebracht. Eind oktober kwam er een domper op m'n enthousiasme, vanwege de pijnlijke knie. Zondag verkende Jan de omge ving en maandag zette hij zich voor het eerst op Canadese bo dem, op de gladde ijzers. Het vroor die nacht -20°C, ook de volgende nacht was een vriesnacht, terwijl de dagtemperatuur dinsdags niet onder de -15°C kwam. Jan trainde elke dag 40 a 50 km op het Rideaucanal, waar in het weekein de zeker zo'n 200.000 mensen schaatsten, schat Ottevanger. Op dit kanaal nam Jan donderdag deel aan een schaatswedstrijd over 80 km. Ca. 15 minuten na de winnaar kwam hij door de finish. Vrijdag rustte Jan en reed ont spannen op de schaats met z'n fotocamera om z'n nek. Eten en nog eens eten was het die dag voor de wedstrijd. De hele dag door kre gen de schaatsers voedzame maaltijden. In totaal vier warme, die als hoofdbestanddeel rijst en spaghetti hadden. De laatste twee ronden reed hij de twee uur. Waarschijnlijk is een sanitaire stop hier de oorzaak van. Jan: "Ik moest verschrikkelijk nodig toen ik bij m'n verzorger kwam. Het is een hele heisa om iets dergelijks langs de baan te doen, wantjemoetuitjepakendat zijn diverse lagen. M'n verzorger pelde me uit en gaf me gelijk te drinken". In de laatste ronde reed Ottevanger er nog een stuk of 15 voorbij, waaronder Jeen v.d. Berg, om tenslotte de laatste 5 km er alles uit te gooien en los uit het handje schaatsend over de finish kwam, luid applaudiserend be- juicht door de toeschouwende Ca nadezen. "Er was veel publiek op de been, maar minder als bij ons op de Rotte bij de marathon" vertelt Jan. Hij voegt eraan toe dat hij direct hierop bijna in elkaar klapte omdat hij toen pasontdekte dat hij zo'n pijnlijke rug had. Met auto's werden de schaatsers van het ijs naar het hotel gereden, waar Jan nauwelijks in staat bleek z'n pak uit te trekken. Gelukkig hielp z'n verzorger en in een warm bad kwam hij weer bij. Nauwelijks aan gekleed belde hij z'n vrouw Agaath Canadese tijd was het toen 18.30 uur, terwijl in Nederland de klok op 0.30 uur stond. Agaath verkeerde in grote spanning, temeer daar ze wist dat Jan enkele uren eerder nog op de schaats stond, terwijl haar zwager uitgeschakeld was. Deze had namelijk zijn vrouw op gebeld in Benthuizen en zij had op haar beurt Agaath hiervan telefo nisch op de hoogte gesteld. Omdat ze het nieuws over de gele verde prestatie van haar echtge noot aan iemand kwijt moest snel de ze naar de familie Molenaar, enkele huizen verderop om het hen, ondanks het late tijdstip, toch nog even te vertellen, temeer daat zij enorm meeleefden. Cees Molenaar was ook van de partij bij het afhalen maandagmor gen op Schiphol.Groot was de ver rassing voor Agaath toen daar meerdere familieleden van de familie Ottevanger met z'n moe der, met een schaatsbloemstuk en een spandoek op Jan stonden te wachten. "Welcome Jan Ot W'are proud of you" stond er met duide lijke letters op te lezen. Jan vertelt: "Het vliegtuig waar we met voor namelijk marathonrijders in zaten, leek wel een invalidevliegtuig. Overal zag je verbanden en draag- doeken: gebroken kaken, polsen en verder schaafwonden enz. Ik zat er tussen en mankeerde niets. Waarschijnlijk vanwege die bles sures was het dan ook uitzonder lijk rustig aan boord". Thuisgeko men wachtte hem een geweldige taart met een schaats van z'n vrouw en kinderen. Natuurlijk is er die dag in en door de familie en vrienden veel over Jan's prestatie gesproken, omdat het zoon Ro bins verjaardag was. Hoewel Jan erg vermoeid was toen hij in Hol land aankwam, was die vermoeid heid dinsdagmiddag alweer over toen hij zijn dagelijks werk hervat te. Rest ons nog een vraag te stellen: Zou je volgend jaar weer mee willen doen? (Even pauze en dan aarzelend:) "Ja, mits finan cieel haalbaar!". Een jaar lang heeft een aantal vrij willigers de gelegenheid gehad er varing op te doen met het project Kringloopwinkel. Voor dit doel was de loods tegenover het ge meentehuis bijzonder geschikt: Voldoende ruimte en centraal ge legen. De bedoeling was om pro- dukten, die nog te goed voor de kraakwagen waren, voor herge bruik beschikbaar te houden. Ook waardevolle grondstoffen, zoals papier, karton, textiel en metalen kon men voorde Kringloopwinkel verzamelen. Hiervoor werd een jutezak beschikbaar gesteld, die regelmatig werd opgehaald. Dit gebeurde met de welbekende ijze ren hond met de zelfgemaakte houten ombouw. Aan medewer king van de inwoners heeft het niet ontbroken; er werd voldoende ma teriaal aangeboden om te verwer ken, soms meer dan men aankon. Dat men het niet aankon, kwam doordat er onvoldoende vrijwilli gers beschikbaar waren om de aanvoer van grondstoffen te ver werken. Ook is gebleken dat een gemeente als Zevenhuizen te klein is voor een Kringloopwinkel, om voldoende omzet daaruit te halen. Om deze reden wil men graag het proefproject voortzetten met een enigszins gewijzigde opzet. Waarheen? Helaas was voor een vervolg nergens een geschikte ruimte te vinden. De bestaande loods wordt nl. binnenkort afge broken. Het was voor alle betrok kenen bij de Kringloopwinkel dan ook een verrassing, toen het ge meentebestuur een Romeyloods op het industrieterrein aanbood, om daarin het proefproject voort te zetten. Deze loods staat inmiddels al overeind, achter op het indus trieterrein. De bedoeling is dat er eerst geprobeerd wordt het aantal vrijwilligers met inwoners van Ze venhuizen uit te breiden. Werklo zen kunnen met behoud van uitke ring aan dit proefproject deelne men. Daarna wordt er bekeken of in naburige gemeenten belang stelling bestaat voor dit project. Ook de opzet wordt iets gewijzigd. Lag het accent eerst op de Kring- loopwinkel-activiteiten (dus het hergebruik), nu zal men meer aan dacht geven aan de waardevolle grondstoffen. De artikelen die voor hergebruik in aanmerking ko men, zullen voorlopig worden op geslagen. Bij gelegenheden als "vlooien- en rommelmarkten" kunnen deze weer aan de man/ vrouw gebracht worden. Ook nieuwe initiatieven zoals: flessen verzamelen, schillen ophalen, compostmaken e.d. wil men een gelegenheid bieden om een start te maken. Indien bepaalde projec ten loonvormend blijken te zijn, kunnen deze zich zelfstandig ver der ontwikkelen. Voor zover dat niet direct lukt is er toch zeker sprake van het verrichten van voor de gemeenschap nuttige werk zaamheden. Voor meer informatie kan men terecht bij Fred de Beu kelaar, Schielandsingel 33, tel. 2071. Koffiebar 't Praathuys heeft iedere vrijdagavond een programma in het Hervormd Centrum in Zeven huizen. Zo zal er op 24 februari a.s. een diaklankbeeld worden ver toond. Veel belangstellenden van af 16 jaar worden verwacht. Aanvang 20.00 uur. Bleiswijk - Op donderdag 23 febr. organiseert Natuur- en Vogel wacht Rotta haar jaarlijkse Alge mene Ledenvergadering in ge bouw Sjaloom te Bleiswijk. De bij eenkomst start om 20.00 uur met het huishoudelijke gedeelte, al leen toegankelijk voor leden. Om 21.00 uur gaat de zaal open voor niet-leden. Rotta heeft, dankzij be middeling van vogelringer Kees Stam, de hand weten te leggen op een unieke natuurfilm over één van onze magnifieke roofvogels: de Buizerd. Kees stam zal deze film van een inleiding voorzien. In de film worden alle facetten van het buizerdleven vanuit verschil lende hoeken belicht. Een buiten kansje dus voor een ieder die onze roofvogels een warm hart toe draagt. Deze film is nog niet op t.v. verschenen en is slechts enkele malen voor beperkt vogelaarspu- bliek vertoond. Aanvang' Algeme ne Ledenvergadering 20.00 uur in gebouw Sjaloom, Dorpsstraat 43, Bleiswijk. Niet-leden zijn van harte welkom vanaf 21.00 uur. Toegang bedraagt 1,50. Rotta heeft voor het komend seizoen nog meer pijlen op haar boog. Op donder dag 5 april heeft zij uitgenodigd Drs. Frans Vera (onder leden van Natuurmonumenten welbekend) om een dia-lezing te presenteren over de Oostvaardersplassen. De ze diaserie wordt gepresenteerd op twee projektoren, een grandi oos gebeuren. In september heeft Rotta iemand weten uit te nodigen, voor velen welbekend van de tele visie, Piet Steltman. Voor ieder, die Piet door zijn educatieve praatjes heeft leren kennen, een absolute must. Voorts heeft Rotta nog twee cursussen Vogelherkenning, die gegeven zullen worden in Bleis wijk, op het programma staan. Dorpsstraat 132 - Zevenhuizen.

Dorpskrant | 1984 | | pagina 8