m 5 jaar muziekles van Winnie DORPSKRANT NIEUWE BRANDWEERWAGEN VOOR OUD VERLAAT OPENINGSRIT TOURCLUB BRIDGEDRIVE FILMCLUB pagina 6 van behelpen naar praktisch hulpverleningswagen Als er in Oud Verlaat brand uit breekt, of wanneer er hulp moet worden verleend, dan rukt tegelij kertijd de hulpverleningswagen die in Zevenhuizen-dorp gestatio neerd is, uit. De brandweerauto van Zevenhuizen rukt alleen uit als assistentie nodig blijkt. "Zo'n hulpverleningswagen, die door vier man met E.H.B.O. bemand wordt, is onontbeerlijk. Het bete kent voor ons corps assistentie, te meer daar diverse corpsleden el ders werken overdag. Vroeger wa ren de leden van het corps Oud Verlaat vrijwel allemaal agrariërs. Door de komst van de recreatie raakten zij land kwijt. Enkele we ken geleden kwam de hulpverle ningswagen in actie bij een ver keersongeval op de Wollefoppen- weg, toen een bestuurder van een auto bekneld raakte. brandspuit in revisie Onlangs brak er brand uit in een woonhuis aan de Wollefoppenweg Een klus voor Oud Verlaat, maar die was op dat moment zonder auto. Aan de alarmcentrale was gemeld dat de nieuwe brandweer wagen, voor het bijstellen van de wielen, even naar de garage was. De oude V.W. bus was niet meer intact omdat de pomp op de nieuwe wagen was gezet. Hilariteit in de gemeente: "Nu heeft Oud Verlaat een nieuwe brandweerwa gen en staat hij in de qaraqe!" klonk het. dorpshuis swanla zevenhuizen (zh) Twee open schaaktournooien lïmportant, e est d'aimer' het verloren ruimteschip Fluitebolletje fluitebolletje stoelen aan de kant... "Ik geef thuis op m'n studeerkamer les aan groepjes van vier kinderen. Vaak gaan dan de stoelen aan de kant, omdat we het ook leuk vinden een dansje te maken. Dat animeert de kinderen. Alleen blok- fluitles wordt anders zo gauw saai. Daarin kan ik overigens ook m'n creativiteit kwijt. Zo kwam ik op de gedachte om ter gelegenheid van m'n lustrum een toneelstuk te schrijven, zodat de opvoering hier van verschilde van de jaarlijkse blokfluituitvoering. Omdat kinde ren van verkleden houden en graag toneel spelen, dacht ik aan een toneelstuk. Voor de kerst had ik daarvoor een raam gemaakt en na de kerstvakantie heb ik met drie leerlingen de inhoud doorgeno men. Omdat ik niet meer in de be levingswereld van kinderen zit, vond ik het beter dat door hen ideeën naar voren gedragen wer den. En dat deden Wendy, Mariëlle en Daniëlle. Ze zagen het helemaal voor zich en wisten er leuke ele menten in te lassen. O.a. flauw vallen, wat bij de opvoering bij de jeugd goed bleek aan te slaan. Ik ben toen, zes weken geleden, ach ter de schrijfmachine gaan zitten en heb het toneelstuk in één ruk geschreven. In een tijdsbestek van zes weken moest er toen in een ijl tempo van alles worden gedaan. Rollen verdeeld, dansjes en lied jes ingestudeerd, teksten geleerd en decors gemaakt en bovendien blokfluit gespeeld. Met het maken van de decors en andere attribu ten ben ik enorm geholpen door m'n man en zoons. Onze oudste is nogal wijs op de computer en fa briceerde na een dag puzzelen leuke harten op het beeldscherm. Albert Duyvensteijn heeft van dat beeld weer dia's gemaakt" vertelt mevrouw Wielage. Alle aanwezi gen hebben die hartjes geprojec teerd gezien in de 'pseudo-com puter'in een van papier maché ver vaardigd science fiction ruimte schip. Knap werk en leuk bedacht! Mevrouw Wielage vertelt dat haar man het aanvankelijk te groot had gemaakt, waardoor het thuis niet meer door de deur kon. "Er moest toen weer een stuk afgehaald wor den". ademnood keihard studeren Na de drukte rond de viering van haar lustrum, treedt mevrouw Wie lage weer terug in de anonimiteit. Dat betekent niet dat ze ook stilzit. "Ik heb het ontzettend druk Op maandagmorgen doe ik m'n boel tje thuis en voor de rest van de week studeer ik muziek. M'n man neemt thuis de honneurs waar en zorgt voor de huishoudelijke za ken. Driemaal per week studeer ik in het dorpshuis op de piano. Ook vanmorgen (de woensdagmorgen na de uitvoering). Ik was om kwart over acht al hier (inmiddels zijn we twee uur later). Waarom ze in het dorpshuis piano studeert? "Wel dan bezorg ik niemand last. Ik ben altijd bang dat de buren hinder van mijn muziek ondervinden. Ik het dorpshuis kan ik me lekker uitle ven. Trouwens thuis oefen ik blok fluit en geef ik les, wat ook veel geluid produceert. Dat alles bij el kaar is al heel wat". dirigentencursus omgaan met kinderen Het geven van blokfluitlessen aan kinderen is dus maar een onder deel van haardrukbezette leven. In het les geven alleen kan ze, zo zegt ze, haar creativiteit niet kwijt en daarom laat ze haar leerlingen graag bewegen en vormt ze hen muzikaal. "Als een kind zoch geen toon kan voorstellen, komt er niets goeds uit voort, zo moeten ze maten, tonen en ritme leren. Dat kan door dansen en bewegen, ter wijl ik de kinderen ook laat im proviseren op muziekinstrumen ten. Daarin heb ik ook m'n oplei ding genoten. Ik heb het zgn. 'Gehrelsdiploma', genoemd naar een muziekpedagoog van deze eeuw, bij wie het spelend muziek maken bovenaan stond. Dat is dus ook bij mij het geval....". foto marri krijgsman Wie had gedacht dat een jaar na de ingebruikneming van het multifunc tionele gebouw "De Vierkap", waarin ook de brandweergarage van Oud Verlaat, een nieuwe brandweerwagen in gebruik kon worden genomen? Sommigen moesten er zelfs om lachen toen dat bij de opening ter sprake werd gebracht, omdat er helemaal nog geen plannen toe waren. En toch is het nu zo. Op 16 maart, zal tijdens een bijeenkomst voor genodigden, de nieuwe brandweerwagen door burgemeester A.H. van Gent, namens de gemeente worden overgedragen aan het vrijwillige brandweercorp "Zevenhuizen-Oud Verlaat". Zaterdagmiddag 17 maart tussen 14.00 en 16.00 uur krijgt de bevolking van Zevenhuizen en Oud Verlaat de gele genheid om de fraaie aanwinst van het brandweercorps te bezichtigen. Ook staan de beide andere wagens van het corps dan ter bezichtiging gereed. De brandweerwagen, de hulpverleningswagen en de nieuwe Mercedes, in hetzelfde 'brandweerrood'. Met gepaste trots vertellen brand weercommandant Huib Paul en ondercommandant Bram Krijgs man over de totstandkoming van het fraaie blusvoertuig. En pas sant delen ze mede dat Oud Ver laat geen apart brandweercorps meer heeft, maar dat het samen gevoegd is met het corps Zeven huizen, met aan het hoofd com mandant M. Otterspeer. Dit omdat het voor correspondentie en ande re bestuurlijke zaken eenvoudiger is als alles via één persoon loop*. De samenwerking is optimaal, zo horen we. Veel beter dan vroeger het geval was. In een vast kader worden beleidszaken besproken. Dat kader - of zo men het in vereni gingen noemt: dagelijks bestuur- besprak ook de plannen voor de aanschaf van een nieuw brand weermobiel in Oud Verlaat. Rinus Otterspeer, Bas Dullaart, Huib Paul en Bram Krijgsman staken, om zo te zeggen, de hoofden bij el kaar en sloegen aan het rekenen. Toen bleek dat de gemeente goed keuring verleende voor een blus- werktuig binnen een afgebakend budget, trok één der brandweerlie den, die deskundig op het gebied van auto's is, er op uit om een voor dit doel geschikte tweedehands bestelbus aan te kopen. Een twee jaar oude, in zeer goede staat ver kerende Mercedes 508 bleek aan de eisen te voldoen om een brand weerauto van te maken. Deze moest niet alleen plaats bieden aan alle 11 corpsleden van Oud Verlaat, maar bovendien alle blus- materiaal kunnen herbergen. De carrosseriebouw werd verricht door de fa. Schotte. Met name Dolf Vis, heeft heel wat uurtjes gewijd aan de opbouw van de nu als nieuw ogende brandweerwagen. De inrichtings is gedeeltelijk door zelfwerkzaamheid van enkele corpsleden tot stand gekomen. Het resultaat is een juweeltje van een waen, waarop men in Oud Ver laat best trots mag zijn. Brand weercommandant Huib Paul: "Het is onbegrijpelijk dat alle spullen die nu in de Mercedes zitten, ooit in de Volkswagenbus konden. Daar zaten we met het blusmateri- aal en vijf man in, wat eigenlijk veel te zwaar was. Ook was het moeilijk om er al het materiaal in op te ber gen". Ondercommandant Bram Krijgsman: "De VW was trouwens ook afgekeurd, of liever, hij is nooit goedgekeurd geweest. Hoe we dat versierd hebben....". Hoe zuinig men geweest is bij de aanschaf van deze brandweerwagen blijkt wel uit de werkwijze. "Als we zo'n wagen nieuw hadden moeten kopen dan had hij zeker het drie dubbele gekost" horen we. "Trou wens ook het oude blusmateriaal wordt weer gebruikt dat nog prima intact was. De pomp is ook weer als nieuw, schoongemaakt en ge verfd door enkele corpsleden. Fijn dat we zo geholpen worden' vindt Bram Krijgsman. "Dat is een ge volg van de samenvoeging van de twee corpsen en de goede ver standhouding. We zijn in Oud Ver laat blij dat er hier een afdeling blijft van de brandweer, waarover we weieens in angst hebben geze ten" stelt Paul. "Dankbaar zijn we burgemeester en wethouders en de raad dat ze positief staan tegen over de brandweer. We hebben in het verleden angst gehad dat we moesten verdwijnen, waar wei eens sprake van is geweest. Van uit de regio is dat toen bekeken. Maar in verband met de afstand tot het dorp en met het oog op de recreatie en de smalle wegen is het noodzakelijk datereen brandweer in Oud Verlaat blijft. We spreken dan natuurlijk niet altijd over het blussen van branden. Natuurlijk is dat de grootste taak van de brand weer. Daarnaast is hulpverlening een veel voorkomende bezigheid van de brandweer. Met het toe nemende verkeer, ook het toene mend aantal verkeersongelukken, want het is hier soms levensge vaarlijk. Vroeger zag je hier op zondag een auto en veel wande laars, nu zie je hier honderden auto's en enkele wandelaars. Ook op het water neemt de drukte toe... misschien hebben we voor de hulpverlening ooit nog eens een boot nodig..." denkt Huib Paul. De brandweercorpsen in Oud Ver laat en in Zevenhuizen worden op dezelfde wijze gealarmeerd via de Alarmcentrale in Gouda. Breekt er brand uit, of moet de brandweer hulp verlenen, dan belt men in Ze venhuizen 1444 en in Oud Verlaat 01802-1444. Alle corpsleden dra gen 'piepers' zodat men snel ter plaatse is. Dat was vroeger heel wat anders, evenals het blusmate riaal. "Ik weet nog dat we vroeger hier in Oud Verlaat een brandspuit hadden die achtereen auto of trac tor moest worden vervoerd. Dat was een Ajax-D.K.W." weet Huib Paul zich te herinneren. "Op een keer was er brand en reed de spuit achter de auto van Koos Stofberg uit. Door één of andere oneffen heid op de weg vloog al het blus materiaal van de wagen en moest alles bij elkaar geraapt worden eer men verder kon". Huib, die meer dan 25 jaar lid is van het corps Oud Verlaat, waarvan ca. 10 jaar com mandant, en daarvoor onlangs werd gehuldigd, herinnert zich, dat die spuit al vanaf het midden der veertiger jaren dienst deed. In 1965 kreeg Oud Verlaat de afge dankte pomp van Zevenhuizen, waarna in 1966 het V.W. busje in gebruik werd genomen. "Een jaar na de komst van de toenmalige burgemeester, de heer A. van 't Verlaat. Nu hebben we ook ruim een jaar een nieuwe burgemeester de heer A.H. van Gent, en krijgen we weer een nieuwe brandweer wagen. Op 16 maart komt burge meester Van Gent de wagen zelf brengen naar Oud Verlaat". De Tourclub Zevenhuizen '80 start wederom haar seizoen met de Openingsrit over 25, 50 en 75 km, waarvan de start plaatsvindt aan de Tweemanspolder 12 te Zeven huizen in het café De Roerdomp op zaterdag 17 maart a.s. De 25 km vertrekt tussen 8.00 en 13.00 uur. Voor de start van de 50 en 75 km kan men zich tussen 9.00 en 12.00 uur melden. De 25 km voert de deelnemers door het ontluikende Weegje. De 50 km komt via Wad- dinxveen, Reeuwijk, Boskoop en Moerkapelle terug naar de start. De 75 km brengt de deelnemers langs de Reeuwijkse Plassen naar Driebruggen en Waarder door Bo degraven naar de 50 km route in Reeuwijk, waarna ze samen verder gelijk lopen, terug naar Zeven huizen. Deelnemerskosten hier aan verbonden zijn:/1,75 voor ad ministratie; 3,25 voor leden met herinnering; 5,- voor niet-leden met herinnering. Deze rit is geheel uitgepijld. De evenementencommissie van dorpshuis Swanla organiseert sa men met de Schaakclub Zevenhui zen twee open schaaktournooien en wel op: donderdagavond 8 maart, aanvang 20.00 uur in de bruine zaal. Leeftijd vanaf 16 jaar, deelname 3,- per persoon incl. gratis kopje koffie. Vierkampen en indeling na sterkte. Voor de jeugd op vrijdag 9 maart, aanvang 10.00 tot 16.00 uur. Deelname 1,- per persoon, incl. een gratis glas limo nade. Leeftijd van 8 tot en met 12 jaar en van 13 tot en met 15 jaar. Zwitsers systeem. Deelname is voor een ieder mogelijk ook al is men geen lid van een schaakvere niging. Voor de winnaars zijn er fraaie prijzen. Opgave vanaf heden mogelijk per tel. bij W. v.d. Hoek, 01802-2260 of door van een in schrijfformulier (informatie W.v.d. Hoek, Korenstraat 19). Het in schrijfformulier kan ook ingele verd worden bij de beheerder van het dorpshuis, aan de bar. De evenementencommissie van dorpshuis Swanla organiseert op vrijdag 16 maart a.s. weer haar maandelijkse Open Bridgedrive. Aanvang 20.00 uur. Inschrijving is vanaf heden mogelijk aan de bar, elke dinsdagavond of bij dhr. F. Schiereck, per tel. 01802-1869. (indien volgeboekt is inschrijving aan de zaal op de speelavond niet mogelijk). Er zullen 21 spellen in topintegraal-vorm gespeeld wor den. Deelname 6,- per paar. Het inschrijfgeld zal besteed worden voor de aankoop van prijzen. De volgende bridgedrive vindt plaats op vrijdag 20 april a.s. Op donderdagavond 15 maart a.s. wordt er in de bruine zaal van dorpshuis Swanla de film 'impor tant, c'est d'aimer' vertoond van de Poolse regisseur Zulawski, met in de hoofdrol Romy Schneider. Aanvang 20.15 uur. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum als lerares algemene muzikale vorming en blokfluiten werd er vorige week vrijdagavond een uitvoerinq gegeven door leerlingen van Winnie Wielage, in dorpshuis Swanla Niet zomaar een uitvoering met voor het voetlicht tredende blokfluitertjes maar een opvoering van een mini-musical, "Het verloren ruimteschip Fluitebolletje waarin al haar 30 leerlingen aan bod kwamen Voor de voorstelling was bijzonder veel belangstelling; de bruine zaal van het dorpshuis was haast te klein. Het verhaal speelt zich af in een kasteel in de 15e eeuw, waar ko ning Berend, koningin Adelheid en prinses Sneeuwklokje leven. Door een toeval komen zij in aan raking met een stuk techniek uit de 20e eeuw, de computer. Deze te genstelling en ook heel wat lief en leed tussen de prinses en de hof nar is de draad van het verhaal. "Organisatorisch was het niet haalbaar om alle kinderen toneel te laten spelen. Daarom deden al leen de oudsten dit" vertelt me vrouw Wielage. De kleinsten wa ren elfjes, die dansjes uitvoerden. Daarnaast trad het hofballet op. Natuurlijk werd er ook gezongen, gezamenlijk en door elk groepje kinderen apart. Bijzonder leuk klonk het zelfgemaakte lustrum lied, waarmee de avond besloten werd. Uiteraard werd er ook door de kinderen gemusiceerd op de blokfluit, want daarvoor was het publiek óók gekomen. Kijken en luisteren naar de vorderingen die de leerlingen van Winnie Wielage gemaakt hebben op de blokfluit. Bij de voorbereidingen bleek dat toneelspelen, dansen en dan ook nog blokfluiten moeilijke combi naties waren voor de kinderen. Zo had de nar, na enkele koprollen, nauwelijks adem om daarna te flui ten. "Inderdaad had het blokflui ten beter gekund" vindt ze van d de uitvoering "maar het kon er best mee door. Het was een feest voor de kinderen, die zelf enorm geno ten". Sommige jonge kinderen vergaten al glunderend naar de zaal kijken, af en toe waar ze mee bezig waren, wat op de toeschou wers een vertederend effect had. Mevrouw Van Gent, echtgenote van de burgemeester, die de voor stelling bijwoonde, verrichtte na afloop de trekking van de verlo ting. Deze was door mevrouw Wie lage voor kinderen georganiseerd. En laat nu net de narWendy de ge lukkige winnares van een compu terspelletje zijn. Namens de culturele commissie Zeven Muzen bedankte voorzitter Ruud Huldy mevrouw Wielage met een leuk bloemstukje. Mevrouw Wielage, bijgestaan door haar zoons, die de hele avond als 'to neelmeesters' hadden gefungeerd deelde aan alle kinderen en mede werkenden een roos uit. Ook de jongleurs van de Nederlandse Cir- cusschool die aan het slot van de uitvoeringsavond een staaltje van hun kunnen weggaven, ontvingen een dergelijke hulde. Thuis kreeg Winnie tal van attenties ter gele genheid van haar eerste lustrum. "Bloemen, leuke kaarten, een taart en platenbonnen. Ik ben er erg door getroffen". Naast het halen van piano- en blokfluitlessen, volgt mevrouw Wielage ook een dirigentencur sus. Deze cursus duurt drie jaar. "Ik moet hieraan minstens elke dag werken. Dit eerste jaar bevat veel theorie, een verschrikkelijk complex. Over een jaar volgt de praktische kant van de cursus. Ik moet me dan gaan bekwamen in het dirigeren van een vierstemmig koor. Ik dacht, toen ik eind 1982, wegens bezuinigingsmaatregelen, na een periode van drie jaar moest stoppen met het gevan ven mu zieklessen aan twee Zoetermeer- se scholen, dat ik veel vrije tijd over zou houden. Dat blijkt dus geen waar, omdat ik nu deze cursus volg en piano en blokfluit studeer."

Dorpskrant | 1984 | | pagina 6