Zijn de kaarten geschud? ZWEMMEN IS GEZOND BIBLIOTHEEK kennemer kaarten kollektie OUDEREN GENIETEN VAN WEKELIJKS ZWEMUUR mmm zwemmen is heerlijk ik geniet van het wekelijks zwemuurtje zij stimuleren anderen nieuwe aanwinsten fit ktMrntsnrs kü&rt-tw kolkJckt IClMrt U LvitUjke*) fy: drukkerij elgersma "Een twee drie vier" klinkt de stem van zwemlerares V.d. Bosch duidelijk door het zwembad "De Koornmolen". In een kring in het waterstaat een aantal ouderen tijdens het wekelijks zwemuurtje. "En nu spetteren" en olijk, als haar bril nat wordt "niet te hoog, want ik heb geen ruitenwissers op m'n bril". Het is donderdagmorgen en het loopt tegen elven, bijna het einde van de pret voor de ca. dertig ouderen die in het behaaglijk warme water nog even op adem komen van de oefeningen, of zo zij zwemmen kunnen, gauw nog een baantje trekken. Om elf uur gaan ze uit het water, wat sneller dan anders, wanneer ze nog vijf minuten rekken, want van daag wordt er gezamenlijk koffie gedronken. Een gezellig samenzijn wat de dames en heren niet willen missen en hen maandelijks door het zwembad wordt aangeboden. Bijzonder snel zijn sommigen aangekleed. Twee dames presenteren zelfgebakken cake, van thuis meegebracht. Dat is zo de afgelopen maanden een gewoonte geworden, horen we van juffrouw Van den Bosch, die de leiding heeft van het "zwemmen voor ouderen" "Vandaag zijn er niet zoveel" ver telt ze "soms zijn er wel veertig". Misschien heeft het wel met de weersomstandigheden te maken, omdat velen op de fiets komen". Juffrouw v.d. Bosch vertelt dat de belangstelling het laatste halfjaar enorm is toegenomen voor het zwemuur voor ouderen. Ongetwij feld komt dit door de oefeningen die zij sinds september jl. met de ouderen doet. Voorheen was er ook al sinds een jaar of tien een wekeliks zwemuur voor ouderen (aanvankelijk alleen bejaarden). Toen werden geen oefeningen en spelletjes gedaan. Waarom nu dan wel? vragen we haar. "Het omgaan met ouderen doe ik erg graag. Al lang koesterde ik de wens om wat meer energie in bet zwemuur voor ouderen te steken, maar wat ik nou precies met hen moest doen was voor mij een vraag. Daarom ben ik hiervoor een cursus gaan volgen, die in Den Haag gegeven wordt. Wat ik op die cursus leer, breng ik hier wekelijks in praktijk. Deze cursus wordt door de K.N.Z.B. ge organiseerd in samenwerking met de landelijke stichting "meer be wegen voor ouderen" en bevat een theoretisch en een praktisch ge deelte. Voor dat praktische ge deelte moet ik o.a. oefenlessen aan ouderen in het zwembad in Bodegraven geven. Gymnastiek oefeningen gaan bij ouderen in het water gemakkelijker dan op de grond, denk maar aan de opwaart se druk (wet van Archimedes). Daarenboven is het water onge veer 30° C., omdat de oudere men sen sneller afkoelen. Ze ervaren het water nu als behaaglijk. De les sen hebben tot doel de beweeglijk heid van de gewrichten en spieren op peil te houden of zelfs te verbe teren. Om drie redenen isdit weke lijkse zwemuur belangrijk, nl. al lereerst voor het sociale contact, ten tweede moeten zij vreugde krijgen in het bewegen en ten der de het algemeen welzijn bevorde ren. De oefeningen zijn gericht op mobilisatie en vaardigheid. Geen moeilijke oefeningen. Een oudere die niets kan moet zo met de groep mee kunnen doen, is de doelstel ling van 'bewegen voor ouderen'. Ook ziet juffrouw de oefeningen als hulpmiddel, om variatie in de stof aan te brengen, aangevuld door een speels element. Ze luis tert ook intensief naar opmerkin gen uit de groep, die trouwens vrij wel altijd positief zijn. Gemopperd wordt er nooit, integendeel. Glun derende gezichten om het genot dat ze beleven van dit wekelijkse bewegen. Voor sommigen is het zelfs 'dagelijks bewegen', zoals het echtpaar V.d. Hoven en mevrouw Decker. Deze geroutineerde 'wa terrotten' assisteren juffrouw V.d. Bosch, als vrijwilligers. Ook zij ge nieten van het wekelijks uurtje voor ouderen. Dat het een plezierig evenement is voor zowel de deelnemers als de leiding blijkt uit de vrolijke gezich ten en de opmerkingen aan de kant, onder de koffie. "Of ze moe zijn" vragen we enkelen "lekker moe" zegt er één en een ander "juist erg fit, na afloop kan ik ber gen verzetten". Omdat we niet alle ouderen naar hun mening kunnen vragen in het zwembad, zoeken we er een paar thuis op De 84-jarige heer F. Zweere (vanaf 1971 bewoner van het Zevenhui- zense bejaardentehuis De Zeven ster) zwemt bijzonder graag. Hij doet dat wekelijks tijdens het spe ciale zwemuur in De Koornmolen. Deze vitale en actieve man is zijn leeftijd nauwelijks aan te zien. Tot zijn dagelijkse bezigheden be hoort o.a. het wegbrengen van re cepten en lege medicijnflesjes naar beide huisarts-apotheken en het ophalen van de medicijnen voor bewoners van De Zevenster. Daarnaast brengt hij de post rond en maakt de tafels in de recreatie zaal, na de koffie en de thee bijeenkomst, in orde. "Ik zwem al meer dan tien jaar" deelt hij ons mede, tijdens een bezoekje aan De Zevenster. "Eigenlijk dus al vanaf het begin toen er in het zwembad een zwemuur voor bejaarden werd ingesteld. Tegenwoordig heet dat geloof ik een zwemuur voor'oude ren'. Ongeveer tien mensen gin gen er in die beginperiode uit het bejaardentehuis zwemmen. Direc trice mej. Staal bracht en haalde ons met de auto. Later werd dat vrijwilligerswerk van de heer Van Est uit Moerkapelle. Na afloop van het zwemfestijn gingen we met el kaar gezellig koffiedrinken. We waren eigenlijk maar meteen klein groepje en we konden niet zwem men. Alleen de heer V.d. Heuvel was de zwemkunst machtig. In 1973 heb ik het toch nog geleerd en daar ben ik blij om. Tot vorig jaar september werden er geen gymnastieklessen gegeven in het water. We gingen zwemmen ge woon omdat het goed voor ons is en omdat ik het harstikke lekker vind. Ik verheug me er elke week weer op. We zemmen ook in de zomer altijd binnen, omdat de watertemperatuur hier aangepast is. In de vakanties isergeen zwem uur voor ons, dat vind ik weieens jammer. Die gymnastieklessen die juffrouw V.d. Bosch tegenwoordig geeft hebben het animo wel bevor derd. Voorheen waren het maar tien a twintig mensen die kwamen en nu zijn het er wel bijna veertig. foto marri krijgsman Van dat aantal zijn er maar zes a zeven uit De Zevenster. Meestal rijdt Leny Hogebrug, die hier in het tehuis werkzaam is, ons. Hulpbe hoevenden helpt ze bij het uit- en aankleden". (En opstaand rondkij kend in de recreatiezaal, omdat hij nodig de tafels weer in orde moet maken): "Ik zou het iedereen en zeker de oudere mensen willen aanbevelen en aanmoedigen: Ga toch eens zwemmen, het is zo fijn "Vroeger zwom ik de Rotte over" vertelt de 89-jarige heer A.G. v.d. Heuvel uit De Zevenster. Hij is de oudste deelnemer aan het weke lijkse zwemuur voorouderen in De Koornmolen, een vitale man, die hieraan genietend deelneemt. In maart 1972 kwam hij vanuit Bleis- wijk naar De Zevenster, waar hij het best naar z'n zin heeft. Hij haakt nog erg naar Bleiswijk, waar hij altijd gewoond en gewerkt heeft. Daar kent hij ook de meeste mensen. Als het mooi weer was fietste hij naar de maandelijkse soosbijeenkomst in die plaats, maar tegenwoordig wordt hij altijd gehaald. "Ik fiets liever hier dicht bij omdat ik de route naar Bleiswijk niet zo veilig vind. Ook moet het mooi weer zijn, anders stap ik niet op de fiets. Om te zwemmen behoeft hetgeen mooi weertezijn. We kunnen altijd meerijden met de auto. Ik zwem erg graag. Ik kan na tuurlijk niet meer zo zwemmen als vroeger, maar ik ben toch blij dat ik het nog kan. Vroeger waren er jammergenoeg geen zwembaden. Je moest het jezelf leren. Ik heb het geleerd toen ik in Katwijk onder dienst lag, alhoewel ik een hekel heb om in zee te zwemmen. Als ik aan die tijd denk moet ik altijd aan dat zand denken, daaraan heb ik nog het meeste hekel. Wat hebben we in de duinen gewroet...Omdat er geen zwembaden waren zwom ik nadien in de Rotte of in de Vaart. Later was dat niet meer zo goed, zei men, omdat het Rottewater sterk vervuilde. Daarom ben ik blij met het zwembad. Heerlijk is het om elke week in dat warme water te zwemmen Het echtpaar V.d. Ruit uit de Aster straat stimuleert anderen om mee te gaan naar het "zwemuur voor ouderen". Dat is een gevolg van hun enthousiasme, dat bijzonder aanstekelijk werkt. Ze spraken er met die en gene over en zo kwam de één na de ander naar het zwem bad. Zus Mar v.d. Ruit, 69 jaar, was al lang van plan om te gaan zwem men maar moest een duwtje in de rug hebben. Zij nam op haar beurt mevrouw Oskam mee. Om eerst een keer proef te draaien en te kijken of het hen wel aanstond, werd een badpak geleend. Aange stoken door hun enthousiasme gingen ook de dames Gorissen en Van Wensveen naar het zwembad, vooral toen bleek dat je helemaal niet behoefde te kunne zwemmen. De oefeningen, de sfeer, het war me water, het contact met elkaar als ouderen en het fitte gevoel na afloop, zijn duidelijk hun drijfve ren. Hoe het echtpaar V.d.Ruit er toe kwam om te gaan zwemmen is best een leuk verhaal. De 66-jarige mevrouw M. v.d. Ruit-Feijnebuik vertelt: "M'n man Han kreeg vorig jaar 5 februari, op z'n 72e verjaar dag, van onze kinderen een zwem broek en een badhanddoek. Bo vendien kregen we beiden een les- kaart voor zwemlessen. Dus moes ten we wel gaan zwemmen. Het leszwemmen was een eenzame aangelegenheid omdat hiervoor nauwelijks gegadigden waren. "We moesten twee keer per week op de fiets, door weer en wind 's avonds tussen 19.00 en 19.30 uur gaan zwemmen. M'n man kon al een beetje zwemmen, omdat hij het zichzelf vroeger al wat geleerd had in het zgn. 'Balkegat' ik de Rot te. Mij beviel het zwemles nemen niet zo goed en daarom maakte ik, toen de leskaart bijna afgelopen was, een praatje met juffrouw Van den Bosch. Zij dacht dat het zwemuur voor ouderen mij wel zou aanstaan. M'n man wilde liever doorgaan met zwemles en ging voor de eerste keer schoorvoe tend en met tegenzin mee. We hadden, omdat er zo weinig oude ren zwommen, het hele zwembad voor ons. Bovendien genoten we van het warme water, waardoor m'n man zich gewonnen gaf. Voortaan gingen we iedere week en spoorden anderen aan om ook mee te gaan, temeer daat het niet de bedoeling is dat je leert zwem men. Toen de gymnastieklessen van juffrouw V.d. Bosch in septem ber begonnen, werd het helemaal geweldig. We krijgen niet speciaal les, het gaat allemaal erg ontspan nen. Al leer ik nooit zwemmen, ik vermaak me best. Ook anderen doen dat". Haar man en schoon zus Mar v.d. Ruit, ooi? bij dit gesprek aanwezig, beamen dit. Han v.d. Ruit: "De belangstelling voor dit zwemuur op donderdag morgen neemt enorm toe. Vooral in het ondiepe is het erg druk. Daarom ga ik weieens het diepe bad in. Ik kan nog wel niet zo best zwemmen, maar als er iemand met me meegaat durf ik wel". In het diepe bad zwemt, naast V.d. Heu vel, ook een Moerkapellenaar, de heer V.d. Knijff als een rat, horen we. Verder is er nog een Moerka- pelse mevrouw die naast dit zwem uur ook zwemles neemt op een an der tijdstip. Zij zijn vrijwel de eni gen uit Moerkapelle, op een groep van ca. veertig man. De dames V.d. Ruit komen met enthousiaste ver halen over zwemlustigen die het evenals zij: de zwemkoorts te pak ken hebben. "Om Kees Koren lachen we ons naar, hij zakt als een baksteen. Kees, niet bang, zakt nog dieper, als we hem roepen: Kees kom toch eens boven anders verdrink je". "En die", lachend op haar man wijzend "zit ook graag onder water". "Ja", lacht deze op zijn beurt "we lachen wat af, we hebben echt schik onder elkaaren krijgen onderling een band, door het wekelijkse contact", ze vinden het fantastisch.... "De ouderen zijn na afloop van het zwemuur nauwelijks moe" zegt Leny Hogebrug, die sinds een jaar of acht voor het vervoer v. v. bejaar- dentehuis-Koornmolen zorgt. Zij is werkzaam in het bejaardente huis en helpt hulpbehoevende be jaarden met aan- en uitkleden. Als dezen niet meegaan zet Leny 'haar' bejaarden bij het zwembad af om rechtsomkeer te maken en na afloop weer af te halen. Soms blijft ze, zoals nu het geval is. We praten wat aan de rand van het zwembad en zien en horen opge wekte mensen uit het water komen Vitaliteit straalt hen uit de ogen. "Ze vinden het fantastisch" merkt Leny op "ze zijn na afloop nauwe lijks moe, eerder veel fitter. Ze kij ken allemaal naar dit wekelijkse zwemfestijn uit en vinden het erg als het vakantie is en ze niet te recht kunnen. Bijzonder leuk vin den ze de oefeningen die juffrouw Van den Bosch deze winter is gaan geven. Echt gymnastiek voor ou deren. Het zijn vrijwel dezelfde oe feningen als die welke ik op woensdagmorgen geef aan de be woners van De Zevenster. Door deze oefeningen en het toene mend aantal belangstellenden is het veel gezelliger geworden". CONCLUSIE: Door ouderen wordt graag gezwommen maar ze moeten een stimulans hebben om naar het zwembad te gaan, men heeft wat drempelvrees. Omdat het wekelijks zwemuur tussen 10.00 en 11.00 uur vol is, zou juf frouw V.d. Bosch graag zien dat vooral ouderen die de zwemkunst niet machtig zijn naar het andere zwemuur, dan een uur eerder is, komen. "Tussen 9.00 en 10.00 uur zijn de ondiepe baden leeg, omdat er dan meestal ouderen komen die kunnen zwemmen. In die ondiepe baden kan ik dan, net zoals ik dat een uur later doe, met ouderen die niet zwemmen kunnen, oefenin gen doen. Mocht de belangstel ling hiervoor overstelpend zijn, dan kunnen we desnoods nog een extra uur inlassen, tussen 11.00 en 12.00 uur. Dan zwemmen mensen die op doktersadvies moeten zwemmen. Ook dan zijn de ondie pe baden nagenoeg leeg. Graag zien we ook wat meer mensen uit Moerkapelle. ROMANS: Aalberse, H: Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne; Bomans, G: Op de keper be schouwd; Brent, M: Sluiers van de haat; Bruggen, C. van: In de scha duw van kinderleven; Bukowski, C: Postkantoor; Eeden, F. van: Pauls ontwaken; Ferdinandusse, R: De haren van de vos; Fleischer, L: Buiten adem; Geeraerts, J: Drugs; Genderen, Stort, R. van: Kleine Inez; Golding, W: Even- nachtsriten; Graaf, A. de: Als de wind niet meer waait; Haley, J: Als de adem van de wind; Innes, H: De mijn des doods; Lampo, H: De prins van Magonia; MacCullers, C: Het hart is een eenzame jager; MacLean, A: Het satanskruid; Mendels, J: Heimwee naar Haar lem; Philipe, A: Niet meer dan een ademtocht; Remarque, E.M: Bob by Deerfield; Reve, G: Brieven aan Wim B; Rubinstein, R: Liefst ver liefd; Segal, E: Man, vrouw, kind; Weldon, F: Vrouwen onder elkaar; Winsemius, D: Amalia van Solms, meer dan schone schijn; Yource- nar, M: Dierbare nagedachtenis. ENGELS: Fitzgerald, F. Scott:This side of paradise; Hill, Susan: In the springtime of the year; Hyxley, Aldous: Point counter point; Ja mes, Henry: The portrait of a lady; London, Jack: The call of the wild; MacCullers, Carson: The heart isa lonely hunter; MacCullers, Carson The member of the wedding; Mailer, Norman: The naked and the dead; Miller, Arthur: Death of a salesman; O'Brien, Edna: The country girls; Spark, Muriel: Not to disturb; Steinbeck, John: The grapes of wrath; Stevenson, R.L: The strange case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde; Thackeray, William: Vanity fair; Twain, Mark: The prince and the pauper; Wharton, E: Ethan Frome; Williams, Tennes see: Sweet bird of youth; Wolfe, Th: Look homeward, angel. INFORMATIEF: Amerongen, M. van: Duitsland 1933; Bakker, Mar cus: Wissels, bespiegelingen zon der berouw, Borger, Frank: Fiet sen en vakantie; Bosma, Nanne: Balthazar Gerard; Bossema, Co- rien: Een vrouw van alledag; Bot, Wim: Tegen fascisme, kapitalisme en oorlog; Gregoor, Nol: Gesprek ken met F. Bordewijk; Gregoor, Nol: Kruisrakketten ongewenst; Leidelmeijer, F: Art nouveau en art deco in Nederland; Lonetti, R: Hoe kinderen zich de dood voorstellen; Rhijn, Hugo van: De paus van Po len; Schnabel, E: De opvoeding van onze hond. Binnenkort treedt u in het huwelijk. Met een grote blonde man. I1 krijgt 3 kinderen. T wee jongens en één meisje. 't Kaartspel geeft z'n geheimen prijs. Uw GEHEIM geeft u prijs met een kaart van de Kennemer Kaarten Kollektie. Een prachtige serie trouwkaarten. Origineel, stijlvol, modern, nostalgisch.Net wat u wilt. En wat uw smaak is. U en "die grote blonde man" zullen 't ook wat dat betreft wel met elkaar eens worden. P. S. En wat betreft die 3 kinderen. Ook daar heeft de Kennemer Kaarten Kollektie in voorzien. Over een paar jaar tonen wij u graag onze kollektie geboortekaartjes. dorpsstraat 62a - zevenhuizen

Dorpskrant | 1984 | | pagina 8