"DE WIJNRANK" welkooi» HENK SOL Omdat jij 't bent... ILBT DORPSKRANT Hoe bespeel ik m'n computer? Marketing, een modegril? Flamingo pootaardappelen voorradig ■GROENTEZADEN BLOEMZADEN TUINARTIKELEN VOLLEYBAL BLOEMSIERKUNST Voor al uw BLOEMEN, PLANTEN en KADOARTIKELEN .17,50 17,95 19,95 12,25 pagina 9 de cursus en het entmythologiseren geheimtaal konijnenhokken bankrekeningnummers Interessant was zijn verhaal over de rekeningnummers bij de Rabo bank. "Zo'n juffrouw kan daar op de computer makkelijk een fout in tikken, omdat het zulke lange re keningnummers zijn. Om zoiets te voorkomen zullen er nooit twee re keningen met een opéénvolgend nummer worden uitgegeven. Er is een bepaalde formule voor de uit gifte van bankrekeningnummers, zoals nummer-1 moet je met 1 ver menigvuldigen, nummer 2 met 2 optellen. Het getal moet b.v. weer deelbaar zijn door 11vanwege de 10 cijfers waaruit het nummer be staat. Dat is gedaan om te voor komen dat er fouten worden ge maakt. Wordt er nu een verkeerd nummer ingetikt dan denkt de ma chine: dat is fout, dus terug. Dan ontdekt degene die de computer, misschien al langer dan een uur bedient en geen cijfer meer zien kan, de fout en tikt het nummer naast Albert Heijn HENKES JONGE JENEVER HENKES VIEUX WILIAM LAWSON'S WHISKY C. BR. WIJN DE KORENAER aanbiedingen geldig tot 10-3-'84 Vanaf heden Ook hebben wij weer volop promotiewedstrijden lustrum-verloting Voor de komende weken staat de huis aan huis verkoop van de loten voor de lustrumverloting op het programma. De loten, die 2,50 kosten, geven de kopers daarvan een kans op een prachtige prijs, bovendien wordt de volleybal er mee gesteund. De trekking zal op het lustrumfeest geschieden, za terdag 26 mei 1984. De volgende prijzen kunnen geworden worden: 1e prijs: kleuren tv-met video; 2e prijs weekend Parijs of Londen voor 2 personen; 3e prijs dames- of Noordelijke Dwarsweg 86 2761 GD Zevenhuizen tel. 01802-1593 foto marri krijgsman Frans Schiereck, in het dagelijks leven wiskundeleraar aan een Rotter damse scholengemeenschap, weet een heleboel van computers. Die kennis heeft hij gedeeltelijk overgedragen tijdens een vier lessen duren de cursus, die georganiseerd werd door de Vereniging Openbaar Onder wijs in Zevenhuizen. Wie denkt dat Frans zijn cursisten aangeraden heeft om een (microjhuiscomputer aan te schaffen, heeft het mis. Hij heeft ze juist een dergelijke aanschaf ontraden omdat het een te dure aanschaf is als de computer alleen maar gebruikt wordt voor spelletjes of om het huishoudboekje bij te houden. Omdat er voorde cursus wiskunde geen belangstelling bestond op perde men bij V.O.O. het idee voor een cursus computerkunde. Dat er zo'n overstelpende hoeveelheid cursisten op af zouden komen had Frans noch Adriaan v.d. Berg kun nen bevroeden. Bij laatstgenoem de regende het telefonische aan meldingen. Maar liefst 55 cursis ten werden genoteerd. Dat was te veel vooreen leslokaal, zodat naar de gemeenschapsruimte in de openbare school 't Reigerbos werd uitgeweken. Hierstond op de cursusavonden een computer op gesteld met twee monitors, zodat de handelingen op de computer ook achter in de zaal te volgen waren. "Allereerst heb ik m'n cur sisten duidelijk gemaakt dat ze niet zouden worden opgeleid tot volledig programmeur. Ook dat de computer geen soort wonderdok ter of een gigantisch apparaat is en verteld wat mij voor ogen stond.de mythe die er bestaat rond een computer willen doorbreken, want een computer is op zichzelf niks als hij niet gedrild is te doen wat wij willen dat hij doet. Het is een domme kracht. Alles wat hij op hoest hebben wij er zelf inge bracht. Op de eerste avond heb ik de cursisten wat inleidende infor matie verstrekt en een eenvoudig boekje gegeven met opdrachten". Dat boekje heeft Frans zelf ge schreven en is een handleiding voor beginners. Geen boekje ove rigens bestemd om uit te geven, zoals de door het geschreven ku busboekjes. Het is een gestencild manuscript, wat hem bij de samen stelling en vervaardiging de nodi ge tijd en inspanning heeft gekost. Frans is op deze eerste les erg voorzichtig begonnen met de 'ge heimtaal' van de computer. Om de werking van de computer te ver duidelijken werden er wat somme tjes gedaan. Zijn vrouw Wil, die ook de cursus volgde, was een soort klankbord voor hem en waarschuwde niet te hard van sta pel te lopen. Daarom werd op de tweede cursusavond niet teveel nieuwe stof behandeld. Op de video zagen de aanwezigen een fragment van een Teleac-cursus, met programmeerbare apparaten. Eén ervan was een draaiorgel, waarvoor de muziekboeken wor den geprogrammeerd doormiddel van het maken van gaatjes. Ook in deze les was er een intermezzo, om te voorkomen dat de mensen niet te dol gemaakt werden. Zo werd b.v. de logica getest van A B en C. Het gros vergiste zich. Moet je om met een computer om te gaan, verstand van wiskunde heb ben? vragen we. "Wel een beetje. Je moet strikt logisch kunnen den ken. Mensen die oude talen gestu deerd hebben zullen er iets meer moeite mee hebben" stelt Schie reck. Om de cursisten duidelijk te ma ken hoe een computer tien getal len op volgorde zet werd op de derde avond het spel van de konij nenhokken gespeeld. Tien konij nenhokken en een hulpkonijnen hok. Ze moesten de cursisten dit zelf uitbeelden en zaten daarvoor op een lange rij. Eerst moest men de nummer 1 en 2 bekijken. Welke groter was moest in een hulpkonij nenhok. Vervolgens moest 1 met 3 vergeleken worden en weer ver dween de grootste zgn. in een hulpkonijnenhok. Terwijl de com puter over zoiets een seconde doet, hadden wij er een half uur voor nodig. Als je het heel snel doet in machinetaal kan het tot duizend in drie seconden tijd. Dit voorbeeld kan b.v. gebruikt wor den voor het op alfabet zetten van een ledenlijst. Het is een dom kar wei. Met de hand kunne fouten worden gemaakt omdat je uit je concentratie kunt raken. De com puter maakt geen fouten, omdat hij zich kan blijven concentreren. Tijdens de laatste les werd een klein spelletje gespeeld met hoger of lager. Niet goed, dan nog een keer overdoen. "Ik heb m'n cursis ten laten zien hoe bridge-toer- nooien geteld kunnen worden, doordat b.v. kleuren verwisseld zijn en de computer verkeerd wordt ingevoerd, waardoor de uit slag misgaat. Daarom is het goed een programma temaken dat fout- tjes signaleert. Het tellen van een bridgetoernooi is typisch iets voor een computer, omdat het routine werk is. Ik beschouw de computer dan ook als een domme kracht. Mensen die naar de cursus geko men waren met de gedachte dat het programmeren van een com puter gemakkelijk is, zijn dan ook met de staart tussen hun benen af gedropen en na één of twee cur susavonden niet meer terugge komen". In tijden van economische terug gang en dalende consumptieve bestedingen, wordt met name de detailhandel direct geconfron teerd met de hieruit voortvloeien de consequenties. Daarnaast zijn veranderingen waar te nemen in bijvoorbeeld koopgedrag en dis tributie. Kan de detailhandelaar deze ontwikkelingen alleen maar volgen, of zijn er middelen met be hulp waarvan hij een antwoord kan geven op de veranderde om standigheden. Tegen de achtergrond van deze problematiek hebben de Gulden Vijf Banken (dat zijn de Raboban- ken Berkel Rodenrijs, Berg- schènhoek, Bleiswijk, Nieuwer- kerk a.d. IJssel en Zevenhuizen/ Moerkapelle) het initiatief geno men een bijeenkomst voor onder nemers in de detailhandel te orga niseren. De heer H.G. Schraders, directeur van wijnhandel Gall Gall B.V. is bereid gevonden om op deze bijeenkomst over deze problematiek te spreken, onder de titel: "Marketing, een modegrill, een wegwerpkreet of een heden daags moeten?". Deze bijeenkomst kan men bijwo nen op donderdag 15 maart a s. om 20.00 uur in Partycentrum De hoef, Dorpsstraat 60 te Berg- schenhoek. Men kan zich bij de Rabobank ter plaatse voor deze avond aanmelden. opnieuw in. Dus als men het num mer van de Rabobank Zevenhui zen (3750) neemt en vervolgens aanvult tot 10 cijfers, dan behoeft dat dus geen bankrekeningnum mer te zijn Zoiets is heel slim uit gedacht Ook de streepjescode heeft een eigen formule". Hoeveel cursisten hebben er tij dens de cursus een computer ge kocht? "Ongeveer acht. Niet als gevolg van de cursus, ze waren het toch al van plan. Een aantal was ook behoudend en sommigen waren al in het bezit van een com puter. Kunnen de cursisten na de ze cursus met de computer over weg? "Je kunt na-vier lessen niet verwachten dat iemand er alles van weet. Ze kunnen in ieder geval beginnen. Ik heb ze alleen een duwtje gegeven, voor de rest moe ten ze het zelf gaan doen. ledereen weet nu dat de computer maar twee dingen kan doen, a. een getal neerzetten op een bepaalde ge heugenplaats en b. twee getallen vergelijken, welke het grootste is. Letters zijn getallen zoals A 65, B±66, C=67 enz. En toch, on danks die twee simpele functies kun je met de computer b.v. gaan schaken Verlovingsringen Laat 't niet zomaar Kom 'ns bij ons kijken; voorbijgaan. Zo'n gebeurtenis kiezen uit die fraaie collectie van iemand die je dierbaar is. Flamingo ringen. Zoek dan een ring die bij die Je koopt per slot niet elke ander past. dag een ring. De gehele collectie Flamingo ringen kunt (J bekijken bij: Horloger eigen etelier Winkelcentrum Reigerhot Nieuwerkerk a/d IJssel voor kwaliteit en service Taxaties voor verzekeringen. Reparaties aan gouden en zilveren sieraden, horloges en uurwerken in eigen atelier Denk vooral aan orua leufca attentie» bij aankoop van minimaal 75.- DORPSSTRAAT 110 - ZEVENHUIZEN Volgende week zaterdag 17 maart zal het pas zeker worden of de he ren van Zevenhuizen promotie wedstrijden gaan spelen. In de thuis-wedstrijd om 17.00 uurtegen het Nijmeegse Tiemstra moeten minimaal 2 punten behaald wor den om niet meer achterhaald te kunnen worden door de nummer drie DOS. Pas dan is de tweede plaats zeker en bestaat de moge lijkheid dat volleybal Zevenhuizen heren wederom via de promotie wedstrijden een klasse hoger kun nen komen. Op zaterdag 21 april spelen de heren dan tegen de nummer twee van de andere eerste divisie uit (misschien Lod. Geve- ke Dak in Hoogezand) en op zater dag 28 april spelen zij tegen de nummer 10 van de ere-divisie in dorpshuis Swanla. heren rijwiel; 4e prijs: 4 pers. gourmetstel met vlees (v. Tol); 5e prijs: polychroom Delftsblauw dekselvaas twv 400,- (atelier De Kruik); 6e prijs: fototoestel (Ro denburg); 7e prijs: lederen poef (P. Voorbrood); en vele andere prach tige prijzen, waaronder waarde bonnen te besteden bij verschil lende firma's en een aantal ande re prijzen die nog niet bekend zijn. In de week van 12 maart a.s. zullen volleyballeden langs de deur ko men met deze loten.

Dorpskrant | 1984 | | pagina 9