HENK SOL pagina 10 in het nette pak VERDUYN B.V. BLOEMSIERKUNST Heeft voor u een grote sortering PERKGOED en GERANIUMS. Ook hebben wij voor u weer VELE SOORTEN CACTUSSEN. Tevens schikken wij BOEKETJES op kleur van klein tot groot. Ook voor KADOOTJES kunt u bij ons terecht. in de fout gaan en zijn bedrijf van de hand moeten doen. Ik ben er van overtuigd dat, gedwongen door de dure energie, de evolutie zo snel gaat dat men in de tuin bouw bang is dat het produkt dat nu aangeboden wordt, volgend jaar alweer ouderwets kan zijn. Een voorbeeld: Met dubbele be glazing heeft men geëxperimen teerd, met thermopane, waarna de ontwikkeling kwam van 2x enkel glas (voorzetruiten). Toen kwam de ontwikkeling van binnenscher- men en nu is men bezig met buiten schermen, in plaats van dubbele beglazing, te propageren. Als dit systeem opgang vindt, komt er er eigenlijk op neer dat de kassen 's nachts in een wollen deken wor den ingepakt. Alles is gebaseerd om de hoge energiekosten te drukken. Dan hoor je bij die is het I gas afgesloten en dan bij die.... De tuinder moet steeds meer per vier- I kante meter produceren om de zeer snel stijgende energiekosten het hoofd te kunnen bieden. Daar is men dan ook intensief mee be zig." Wat voor effect heeft dit op uw be drijf? Door de snelle evolutie wordt er weer sneller gemoderni seerd. Vroeger deed men met een kas, 15 tot 20 jaar. Nu worden er kassen gesloopt van een jaar oud. Waarom? "Dat wordt veroorzaakt door een aantal factoren. In 1979 en 1980 werd er zwaar geïnves teerd. Door de snel stijgende gas- prijzen, aie naast de hoge rente kosten kwamen, raakten veel tuin ders in moeilijkheden. Ook kon men veel meer en makkelijker geld lenen dan op dit moment, waar door zwaar werd geïnvesteerd en veel tuinders diep in de schuld za ten. De hoge rente deed velen de das om. Veel kassen van die zwaar investerende tuinders zijn nu in middels al gesloopt, omdat ze er niet meer tegen op konden. Eigen lijk is het een gekke ontwikkeling. Omdat het niet goed ging in de tuinderij kwamen we aan goede produkten. Vrijwel nieuw materi aal. Voor de bloementeelt is het wat moeilijker om dergelijke kas sen te gebruiken (ze zijn daarvoor wat te laag), maar in België vinden ze gretig aftrek voor de augurken teelt. Voor een aanzienlijk lagere prijs heeft men een modern bedrijf Zo ontstonden er in de jaren '79 en '80 hypermoderne bedrijven, door ons gebouwd, in België". Is jullie bedrijf uniek? "We hebben wel dergelijk met con currentie te maken, maar dat is ge zond. Door concurrentie word je gedwongen een net produkt af te leveren, terwijl je prijstechnisch ook goed op de markt moet komen. Er moet dus wel degelijk verschil zitten tussen de aanschaf prijs van een nieuwbouwkas of een tweedehandskas, anders is het voor de tuinder niet interessant. De vraag naar goede gebruikte warenhuizen is enorm groot. Het aanbod wat minder, zoveel zelfs dat we soms moeilijk aan de vraag kunnen voldoen. Dat komt omdat krepeergevallen en de gesaneerde bedrijven eigenlijk veel minder voorkomen. Alleen de sterkste be drijven zijn overgebleven en zullen hopenlijk standhouden. De tuin bouw heeft zichzelf als het ware gesaneerd. Daarbij komt dat we twee flinke stormen gehad hebben waardoor de vraag naar glas aan zienlijk was". Hoeveel bedrijven zijn er zoals dat van jullie? "Onge veer tien. Het bedrijf is overigens niet meer van m'n vaderen van m'n broer. M'n vader is er met hart en ziel nog wel bij betrokken maar m'n broer is voor zichzelf begon nen in Bergschenhoek. Je ziet dik wijls dat er iets niet goed gaat met gebroederszaken en dat wilden we voorkomen. In volle harmonie is hij eenzelfde bedrijf gestart waar bij hij steun ondervond van het moederbedrijf (vaderbedrijf). We zijn ergens concurrent, maar aan de andere kant helpen we elkaar. Als de één iets nodig heeft, levert de ander het, als hij het niet heeft enz. Dat doen we ook wel met collega's onderling. Eldert de Jong, die op commissiebasis met mijn vader handelde, is er ook al jaren uit, maar woont nog bij het terrein. Hij houdt de zaak ook in de gaten buiten de werkuren. Het schuurtje waar vroeger in be gonnen is is allang te klein. Het meeste werk werd trouwens bui ten op de 6000 m2 omvattende ter rein gedaan. Sinds een paar maan den staat er nu een grote loods op het terrein waarin doorgewerkt kan worden zonder dat men met weersomstandigheden te maken heeft. Het kantoor is een containerwa gen. Van hieruit worden de zaken gere geld door Greeve jr., wiens zaak overigens nog naar z'n vader heet. Greeve heeft vandaag het 'pak' aan, vanwege het gesprek met de Dorpskrant, maar onderwijl popelt hij al om z'n handen op het terrein te laten wapperen, want ook daar is hij veelvuldig te vinden. Ook langs de weg speurend naar materialen en contacten onder houdend met tuinders. Overal hoorbaar op het terrein is de tele foon, zodat die ook beantwoord kan worden. Naast de heer Greeve werken er nog vier mensen, die ei genlijk net zoveel hart hebben voor het bedrijf als nun Daas en daarvoor ook worden beloond. Het zijn geen Zevenhuizenaren. Zijn dit al uw werknemers? "Ja, die bij mijn in dienst zijn, maar daar naast kan ik bij nacht en ontij be schikken over een ploeg van 40 man. Vaklui, die ieder gespeciali seerd zijn voor een bepaald onder deel van de onderneming. Zo zijn er slopers onder, onderbouwers, specialisten in de luchtmecha- niek, verwarmingsdeskundigen enz. Op dit moment is het voor wat de sloop en de bouw betreft een stille tijo voor ons. Alle tuinders brengen nu hun produkten op de (figuurlijke) markt. Ik ben bepaald geen koppelbaas, waar het die ploeg losse mensen betreft. Via een bepaald systeem wordt er geld op een speciale rekening gestort voor de sociale lasten. Zo'n ploeg op afroep laten werken is veel voordeliger dan zoveel mensen in vaste dienst te hebben. Ook in de tuinbouw maakt men momenteel gebruik van ploegen werknemers, zo zijn er o.a. 'dievenploegen' die tomatenplanten van okselspruiten ontdoen. TANKBOUW EN INSTALLATIEBEDRIJF BEZINESTATION dag en nacht geopend Wollenfoppenweg 107A. 2761 DL Zevenhuizen, tel. (010) 550475 In- en verkoop van olietanks constructiewerken centrale verwarming olie opslagtanks (KIWA) Noordelijke Dwarsweg 86 2761 GD Zevenhuizen (ZH) Tel. 01802-1593.

Dorpskrant | 1984 | | pagina 10