De gaande en de komende man bij de P.v.d.A. DORPSKRANT ZEVENHUIZEN'S ROEM MARTIN SPEKSNIJDER ZEGT AUTOCROSS VAARWEL Indonesische week Nessevliet FEESTAVOND DE NESSEVLIET Oud papier actie pagina 4 ÉfPlilB «ti» 'politiek bezig zijn is dienstverlening aan de maatschappij' een nadere kennismaking terugblik twee motoren Vorig jaar kwam Martin Speksnij der in de belangstelling toen hij een crossauto construeerde met twee motoren. Ontwerper en be denker ervan is de heer M. Laay. In zijn schuur aan de Wollefoppen- weg kwam de oersterke en degelij ke, maar levens ook ludieke, loopbaan Op 18-jarige leeftijd begon Mar-tin Speksnijder zijn loopbaan als crosscoureur. Aanvankelijk in Delft en Schiedam met een VW ke ver, later bij de A.Z.H.A.C.O. met een Chevrolet. Daar hij een tech nische opleiding had genoten voor automonteur en metaalbewerker leverde het sleutelwerk voor hem geen problemen op. Bovendien werkte hij als kraanmachinist bij een bedrijf en kon zich 's avonds en in het weekeinde wijden aan z'n auto. Diverse auto's wisselden el kaar af, maar de vijfde Amerikaan bracht hem z'n glorie, een Olds- mobile met voorwielaandrijving, pasar In de raadsvergadering van 28 juni a.s. zal het nieuwe raadslid van de P.v.d.A. Zevenhuizen, de 50-jarige Dick Overdijk, worden beëdigd. Hij neemt de plaats in van Hans van der Vleugel. Eigenlijk was Baradina Spekman de volgende die op de groslijst stond, maarzij heeft het te druk met haar werk. Na haar kwam Dick Overdijk. Dick Overdijk werd geboren in Den Haag en woonde daar tot 1973, toen hij met z'n vrouw en twee inderen in Zevenhuizen kwam wonen. De heer Overdijk is van beroep scheepswerktuigkun- dige. Hij genoot een vakgerichte opleiding voor machine-installa ties op schepen. Tot 1967 heeft hij gevaren, als machinist bij de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd. Hij heeft daardoor veel van de wereld gezien. Vanwege de gezinssituatie wilde hij aan wal gaan werken en kreeg hij een functie aangeboden als technisch hoofd vertegen woordiger bij een Zwitserse firma. Tot zijn komst naar Zevenhuizen was de heer Overdijk nooit actief in de politiek. Doordat ik gevaren heb kwam ik nauwelijks toe aan sociale contacten. Toen ik in Ze venhuizen kwam wonen heb ik in datzelfde jaar een afdelingsverga dering van de Partij van de Arbeid bijgewoond. Dit contact sloeg zo bij me aan dat ik lid geworden ben" vertelt de heer Overdijk. Was u enig politiek besef bijge bracht door uw ouders? "Mijn grootmoeder was destijds actief in de S.D.A.P. en heeft zich ingezel voor het vrouwenkiesrecht. Wat sprak u aan in de Partij van de Arbeid? "Ten eerste was daar de invloed van m'n grootmoeder pn van m'n vader. Deze was een'ac tief vakbondsman. Je begrijpt dat er thuis veel over politiek gespro ken werd. Ik voelde me in hoofd zaak aangetrokken tot de Partij van de Arbeid, omdat deze zich in zet voor minderheidsgroepen. Kunt u zich vinden in de landelijke politiek van de P.v.d.A.? "Ja, met de nodige kritische kanttekenin gen". Wanneer werd u bestuurslid van de plaatselijke afdeling van de P.v.d.A? "Al vrij kort na m'n lid maatschap. In 1974 werd in assi stent-penningmeester en in 1975 penningmeester. Dat bleef ik tot 1980. Toen begonnen de proble men met m'n ogen. De slecht ziendheid nam sterk toe. Nu is er helaas helemaal niets meer aan te doen, al moet ik wel zeggen dat ze niet meer achteruit gaan. M'n be perkte gezichtvermogen verslech terd niet. Het grootste gevolg van deze visuele handicap is dat m'n algehele tempo lager kwam te lig gen. Ik voelde dat zelf niet zo, maar wel m'n werkgever. Dat was dan ook de reden dat ik niet meerdeel kon nemen aan het arbeidsproces. Miste u uw werk? "Neen, want daar kwam wat anders voor in de plaats, nh het huishouden. M'n vrouw werkte destijds part-time. Vanaf het moment dat ik thuiskwam keek zij uit naar een full-time baan, die zij ook heeft gevonden". (Wil Over dijk is zoals bekend buschauf feur, red.). "Hoewel geen penning meester meer, bleef ik toch be stuurslid tot 1982, toen ik als voor zitter gekozen werd van de P.v.d.A. afdeling, als opvolger van Gerard Saas. Medio april heb ik deze taak weer overgedragen aan Sandra Parabirsing". Uit hoofde waarvan? "Bij ons in de partij is het uitgesloten dat er twee functies door één persoon worden uitgeoefend." Bent u volledig op de hoogte van uw taak als raadslid? "Volledig is een te groot woord. Een jaar of drie werk ik in de steunfractie". Wat houdt dat werk in? "Dat je op de hoogte bent van zaken die zich in de gemeente afspelen op be stuurlijk niveau. Begeleiding is het niet helemaal. De steunfractie is meer een klankbord voor de zit tende raadsleden. We lezen ook de openbare stukken mee en wonen raads- en commissievergaderin gen bij. Gaat u zich anders opstellen dan uw voorganger in de gemeente raad? "Natuurlijk is er wel een an dere inbreng door mij, maar niet in de algemene politieke lijn, die wordt niet door mijn persoon ge vormd, maar door de leden van de partij. Zij maken het partijpro gramma en bepalen het beleid van de fractie. De verandering zou misschien in een andere benade ring kunnen liggen. De één doet dag op een rustige manier en de ander is meer emotioneel." Hoe gaat u de raadstukken lezen? uw beperkte gezichtsvermogen is daarbij misschien een handicap? "Voor een deel worden ze meege lezen door de ondersteunende le den. Waar nodig lees ik ze thuis met de televisie-leesloep." Kunt u daar goed mee zien? "Ja, hij kan alleen (het televisietoestel) niet zo gemakkelijk getranspor teerd worden. Daarom helpen anderen van de partij me bij het le zen en vertellen wat de inhoud is van bepaalde stukken. Wilde u graag in de raad? "Ik heb altijd graag in het bestuur van de P.v.d.A. gezeten, om ergens sa men iets van te maken, uit bewo genheid. Samen je ergens voor in zetten vind ik een goede zaak. Het had ook een willekeurige vereni ging kunnen zijn. Nu ben in geïnspireerd door de politiek, wat een onderdeel van de maatschap pij is, waar iemand zich mee bezig houdt, daarom wil ik mij met die ie mand bezighouden. Dat kan een persoon zijn, maar ook een groep. Wat wilt u gaan doen als gemeen teraadslid? "Ik zou persoonlijk een grotere wisselwerking zich zien ontwikkelen tussen personen die het politieke werk doen en mensen die deel uitmaken van de gemeen schap en niet de politieke ambitie hebben, maar wel problemen op politiek gebied. Mijn streven is erop gericht, ortl met meer mensen contact op te nemen. Politiek be zig zijn mag nooit ontaarden in een persoonlijk hobbyisme, het moet een dienstverlening zijn aan de maatschappij". De politiek is dus geen hobby van Dick Overdijk. Bridgen en lezen (geluidsbandjes), piano spelen en skieën wel. Bovendien is hij be stuurlijk actief in de onlangs op gerichte stichting Uitvaartcentrum Zevenhuizen. De 38-jarige Hans van der Vleugel uit Zevenhuizen is afgezwaaid als raadslid voor de Partij v.d. Arbeid. Dat gebeurde tijdens de gemeen teraadsvergadering van 10 mei jl. Als aandenken neemt hij bij zijn verhuizing naar Heerlen een wandbord met een afbeelding van het raadhuis van Zevenhuizen mee. Alhoewel er nog niet defini tief tot aankoop van een huis in Heerlen is besloten, staat het als een paal boven water dat het gezin daar heen mee naar toegaat omdat Hans een functie aanvaardde als coördinator cursus evaluatie aan de Open Universiteit aldaar. Het is een nieuwe universiteit die per 1 september met cursussen van start gaat en hoger beroeps- en wetenschappelijk onderwijs ver zorgt. Van der Vleugel hoopt op 1 augustus met zijn werk aan de open universiteit te gaan begin nen. "Deze Open Universiteit beidt cursussen aan, van die cursussen moet gekeken worden of ze func tioneren zoals ze bedoeld zijn. Dat moet elke vijfjaar gedaan worden, daarvoor is een speciale ploeg mensen aangesteld. Ik hebdetaak die groep te coördineren" vertelt het ex-raadslid, dat een gedeelte van zijn Zevenhuizense periode werkzaam was aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam als on derwijsonderzoeker. Toen het ge zin Van der Vleugel elf jaar geleden in Zevenhuizen kwam wo nen, was dat omdat Hans een baan kreeg aan de T.H. in Delft. Ze kwa men eigenlijk maarvooreen perio de van 5 jaar naar het westen, omdat ze zo gauw mogelijk weer terug wilden naar de universiteits stad Groningen, waar Hans en Marion beiden gestudeerd hebben Hij Psychologie, zij Nederlands. Dat het hen goed beviel in Zeven huizen blijkt wel uit het feit dat ze zolang gebleven zijn. Ze hebben met hun drie kinderen zo'n beetje wortel geschoten en zijn erg ge hecht geraakt aan het dorpje aap de Rotte. Hansdoorz'n betrokken heid met de lokale politiek en Ma rion door haar vrijwilligerswerk in de openbare bibliotheek, waarvan ze ook vier jaar bestuurslid is ge weest. Zo maakte zij ook de gigan tische klus van de verhuizing mee. "Qua grootte is het zo'n beetje een professionele bibliotheek. Men is bezig een schitterende collectie boeken op te bouwen. Er is een groot en goed boekenbestand, wat opgebouwd kon worden doordat er geen betaalde kracht aan de bi bliotheek verbonden was. Voorde toekomst zal naast vrijwilligers zo'n vaste kracht echter onont beerlijk zijn" denkt ze. dat maken we niet meer mee Met enige weemoed zal de familie Van der Vleugel uit Zevenhuizen vertrekken...want ze laten veel achter. Nemen niet meer deel in het werken aan allerlei plannen die nu in voorbereiding zijn. Marion een nieuwe bibliotheek, Hans het nieuwe raadhuis en de afronding van de centrumvorming. Ook de gemeentelijke herindeling, waar aan volgens Van der Vleugel niet te ontkomen is, maken ze niet meer mee. Hij vindt het ergens een bee tje jammer dat er op zijn voorstel om de gemeenteraden van Zeven huizen en Moerkapelle eens met elkaar van gedachten te laten wis selen, om alvast wat nader tot el kaar te komen, niet in is gegaan. Wel vindt hij het leuk dat er des tijds door de Moerkapelse raad meningen over samenvoeging zijn geuit, geënt op een door hem tijdens een raadsvergadering in gediende motie. "Ik heb alvast een mogelijke naam voor de nieuw te vormen gemeente bedacht, nl. "Swanlaveen". Het is een goede naam omdat beide gemeenten ge deeltelijk in polder Swanla liggen stelt hij. Bij een afscheid hoort een terug blik. Hoe het was toen hij elf jaar geleden in Zevenhuizen kwam wonen en na een jaar, door bijwo nen van vergaderingen van de P.v.d.A. op de groslijst werd gezet en al spoedig in de gemeenteraad belandde. "Het overkwam me. Ik wilde me wel met de lokale politiek bemoeien, maar niet in de raad. Ik bezocht P.v.d.A.-bijeenkomsten, samen met andere'importmensen' zoals Saas en Dorrepaal. We wil den wel wat doen, maar werden onmiddellijk achter de zittende raadsleden op de lijst gezet, wat we eigenlijk niet wilden. Er werd toen tegen ons gezegd: jongens jullie hebben doorgeleerd, dus doe dat nou maar. Toen we een ze tel wonnen kwam Jan Dirk Dorre- paal in de raad. Omdat Maarten Strijdhorst voor het voetballen koos kwam ik in de raad in 1975, voor een periode van drie jaar. Daarna zat ik drie jaar op de tribu ne en volgde er weer een jaar raadslidmaatschap. Nu ben ik weer twee jaar (in deze zittings periode) raadslid, met een totaal van zes jaar. Van de elf jaar dat we in Zevenhuizen wonen, ben ik tien jaar actief in de politiek". Waarom politiek? "Bij het afstude ren dacht ik eraan om na m'n stu die wat aan lokale politiek te doen, in een kleine gemeente. Ik dacht daarbij aan een dorp in Groningen maar dat werd in het westen: Ze venhuizen. Het allereerste waarbij de ploeg van nieuwkomers aan deelnam, was een programma ma ken. Dat was toen helemaal nieuw. Alleen de P.v.d.A. maakte zoiets. Bovenaan op onze wensenlijst stond: er moeten raadscommis sies komen. Na veel strijd hierover werd dit een feit. Heb je geschiedenis gemaakt in Zevenhuizen? (aarzelend) "Er zijn dingen voorgevallen die wij liever niet hadden zien gebeuren. Het is jammer als je iets progressiefs wilt brengen, dat zoiets uit elkaar valt. Ik betreur de situatie die door de afsplitsing van Gemeentebelan gen is ontstaan. Als dingen niet meer te lijmen zijn, moetje het ook niet meer proberen, zeg ik. Voort- alsnog hoop ik dat het links ge beuren in Zevenhuizen weer bij el kaar komt. Dan moet men wel naar de P.v.d.A. komen. Iets anders is voor mij ondenkbaar". Op het hoogtepunt van zijn carrière als crosscoureur, stopt de 29-jarige Martin Speksnijder ermee. Een kamer vol met bekers - zeker zo'n hon derdtal in allerlei vormen en afmetingen - is het bewijs van een glorieuze Waarom Martin stopt? "In hoofdzaak omdat ik het een du re hobby vind en ik pas voor me zelf ben begonnen. Een garage bedrijf in Waddinxveen, waar ik zoveel mogelijk tijd in stop, omdat ik hiermee mijn brood moet ver dienen. Daardoor heb ik ook wei nig tijd over voor deelname aan een Autocross, omdat er van tevo ren en na afloop nogal veel gesleu teld moet worden. Bovendien neemt de belangstelling voor het Autocross af. Vroeger kon je door deelname aan een Autocross ook veel premiegeld verdienen. Dat is helemaal over. Ook worden (be halve in Zevenhuizen) vaak te ho ge entreeprijzen geheven, waar door het publiek - dat minder te besteden heeft - wegblijft. Natuur lijk gaat het wel aan m'n hart om ermee te stoppen. Temeer daar ik vorig jaar nog met een nieuwe crossauto ben begonnen". crossbolide tot stand. Sinds de in gebruikname van deze wagen, behaalde Martin weer heel wat prijzen. Laatstelijk op de in Zeven huizen georganiseerde jaarlijkse Autocross. "M'n sponsors hebben me er wel toe moeten overhalen om mee te doen, want ik was het helemaal niet van plan. Maar men vond dat ik als Zevenhuizenaar, in Zevenhuizen mijn carrière moest besluiten" lacht Martin. "Wel was ik ontzettend bang om de wagen in de prak te rijden, waardoor hij moeilijk verkoopbaar zou worden. Gelukkig is dat niet gebeurd...". De week van 25 t/m 30 juni zal op de Chr. basisschool De Nessevliet in Oud Verlaat in het teken staan van Indonesië. In deze week wordt er in de klassen ruime aandacht besteed aan het land en het volk van Indonesië. De thema's die in de verschillende groepen d.m.v. lesbrieven zullen worden uitge werkt zijn: Wonen en kleding, Muziek en Wajang, Landbouw en voedsel, Opvoeding en godsdienst Verder staan op het programma een film over "Wajang Golek" en een dia-serie over het kinderte huis en de school van de Stichting Pa van der Steur in Jakarta. Met de school van deze Stichting heeft de Nessevliet sinds enkele jaren een uitwisselingsprogramma lopen. Regelmatig gaat er een pakket brieven, tekeningen, foto's e.d. naar Indonesië en komt daarop antwoord terug. Ook steunt de Nessevliet de school van Pa van der Steur financieel. Onderdeel van het project is dan ook een dia presentatie door een van de mede werkers van de Stichting Pa van der Steur in Nederland. Als afsluiting van het project wordt op zaterdag 30 juni een PASAR markt) gehouden. In de klassen wordt een tentoonstelling gehou den over het gehouden project, de film Wajang Golek is te zien, er zijn stands waarin zelfgemaakte siera den worden verkocht, een saté- kraam, een tweede-hands-markt, een boekenkraam, verkoop vari origineel pottenbakkerswerk en... nog meer. Is men nieuwgierig geworden? Kom gerust kijken! De opbrengst van deze dag is be stemd voor de school en het tehuis van Pa van der Steur inJakarta. Op vrijdagavond 22 juni houdt de Chr. basisschool De Nessevliet uit Oud Verlaat haar jaarlijkse feest avond in de bruine zaal van dorps huis Swanla. Op deze avond voeren de leerlingen van klas 5 en 6 de musical "de geheime piraten zender" op. Het tweede deel van de avond bestaat uit een rondje bingo en een verloting. Aanvana 19.30 uur. M De laatste Oud-Papier-actie van dit cursusjaar van De Nessevliet wordt gehouden op vrijdag 15 en zaterdag 16 juni. De container staat weer tegenover de Vierkap. Vanaf vrijdagmiddag kan men het daar brengen. Op zaterdag wordt er in Oud Verlaat opgehaald die in België werd gekocht. Van het oorspronkelijke model was er na enige tijd nauwelijks nog spra ke, want het gevaarte werd inge kort en zodoende ontstond er een eigen model. Ook met een andere Amerikaanse wagen, eigendom van Maarten Laay, behaalde Mar tin tal van overwinningen. Niet al leen de aanschaf van zo'n auto, maar ook de onderdelen ervan moesten worden betaald. Om de kosten draagbaar te maken had Martin enkele sponsors, zoals meubelcentrum Voorbrood, soos Hitland, autosloperij Delft en café Oud Verlaat. Hier staan nog enke le bekers van hem. Na de Oldsmobile verscheen Mar tin aan de start met de door hem en Maarten Laay ontworpen en ver vaardigde crossbolide. Knalgeel met rood, een opvallende ver schijning, die bovendien uitzon derlijke prestaties leverde, niet al leen op de crossmanifestaties ge organiseerd door de E.Z.H.A.C.O., maar ook elders. "Toen er vorig jaar - ook Zevenhuizen was daar bij - diverse autocrossen werden afgelast vanwege de slechte weersomstandigheden en de slechte toestand van de terreinen, ben ik ook bij andere autocross verenigingen in de regio gaan rij den. Zodoende werd ik vorig jaar diverse malen kampioen. M'n vas te monteur is al jaren Koos de Vries, die me op vrijwel elke cross vergezelde". Z'n vrouw vragen we of zij dat ook deed. "O ja hoor" antwoordt Hen- nie Speksnijder "ik ging altijd mee. Alleen heeft dat crossen wel altijd ons leven beheerst, omdat hij ieder vrij uurtje ervoor in touw was. Gelukkig heb ik ook m'n bezig heden buitenshuis, zodat dat ook met mij het geval was. Dat wil niet zeggen dat Martin nu iedere avond thuis is, want met een eigen be drijf ben je ook niet klaar, maar in ieder geval hebben we nu toch de weekeinden voor elkaar...".

Dorpskrant | 1984 | | pagina 4