MOLENS EN GEMALEN: RECREATIE VERWEIJ DORPSKRANT HERTOG MOLENBOUW Recreatie VERWEIJ Grote sortering parket bij: Schouten Teekens Parket llflÉl een begrip op het gebied van waterbeheersing wipwatermolen We kwamen dit bedrijf naar aanlei ding van molendag op het spoor door de fraaie op schaal nage bouwde wipwatermolen, die ach ter zijn woning en voor de fabriek aan de Julianastraat in Moerkapel le staat. Een juweeltje, dat onlangs op z'n voetstuk werd geplaatst, omdat de molen (met de nodige eerbied) in de werkplaats in de weg stond. werking van de wipwatermolen De wipwatermolen heeft een rela tief kleine pyramide-vormige romp en een grote kop. Dit in tegenstel ling tot b.v. de Molenviergang van Zevenhuizen. Deze molens heb ben een grote romp en een naar verhouding kleine kop. In alle ge vallen zijn de 'koppen' draaibaar. De molen is een authentieke wip watermolen; niet alleen qua vorm geving en werking, maar ook in uiterlijk. Hij lijkt veel op de "Bon- Répas-molen" in Schoonhoven, terwijl de molen uit de Weipoort bij Zoeterwoude er ook wat van weg heeft" vindt de heer Hertog. "Het totale bouwwerk is 15 meter hoog (met de voet meegerekend); zon der die voet, dus de eigenlijk mo len, is 10 meter hoog. De vlucht is 9.60 meter, de ashoogte boven de grond is 10 meter. hoe een bedrijf reilde en zeilde "M'n vader had er eigenlijk hele maal geen opleiding voor genoten, maar het restaureren van molens ging hem goed af. Aanvankelijk was hij begonnen als timmerman bouwer, van o.a. enkele boeren hoeves, zoals de Hasselthoeve. Voor het metselwerk huurde hij een metselaar en het houtwerk deed hij zelf. Ook het onderhoud verzorgde hij. Na z'n huwelijk met mijn moeder werden dat molens, en ertussendoor begon hij aan de vervaardiging van stalen molen tjes. Dit waren windwatermolen- tjes, ook nodig voor de waterbe heersing van de polders. Alhoewel hij nooit met metaal had omge gaan, leerde hij het bewerken er van zichzelf aan. Electrische appa raten, of een draaibank ontbraken toen nog. Alles werd met handap paraten of met hamer en beitel ge daan. Een boormachine werd ook met de hand bediend, evenals de smidse (blaasbalgen). Alleen kon m'n vader het ai snel niet meer af en zo kwamen er vier van de vijf broers van m'n vader, vast of los. bij hem werken. Het waren harde werkers, die snel leerden en reuze handig bleken. Ook m'n oudste neef Albert Hertog, werkte zo'n 19 jaar in de zaak. Inmiddels is die al zo'n 25 jaar weg uit de zaak. Uiter aard kwamen er ook andere mede werkers in het bedrijf, omdat de vraag steeg, en het werk arbeidsin opvolging Die kennis heeft hij op zijn eigen manier aan mij doorgegeven. Ik als enige zoon met drie zussen was ei- geniijk voorbestemd op vaders op volger te worden, al werd ik er op een gegeven moment wel mee o- vervoerd. Nadat ik m'n MULO op leiding voltooid had wist is eigen lijk niet wat ik wilde. Ik werkte wel thuis in het bedrijf maar zal nog veel andere dingen in de wereld die mijn belangstelling hadden, maar na m'n militaire dienst ben ik de opvolging serieus op gaan vat ten en me suf gaan leren. Vier a- vonden per week en één middag, drie jaar lang. diploma's Zo behaalde ik het'meester diplo ma' van machinebankwerker, 'ge zel timmerman' en het toelatings examen HTS, waarbij ik het gela ten heb. Vooral technisch tekenen en ontwerpen ging en gaat mij goed af. Op 1 januari 1973 heb ik het bedrijf van m'n vader gekocht. Van die tijd af ben ik erop uit ge trokken. Ik moest m'n bedrijf ver kopen bij de klanten. De water schappen kenden m'n vader, maar vonden dat ik eerst maar eens moest bewijzen dat ik kwalitatief net zo goed was als m'n vader. Ik zag die opdrachtgevers denken: 'laat hem eerst maar voor m'n buur man werken...' Zodoende heb ik er echt voor leren knokken. Ik ben op dit moment b.v. verzekerd voor an derhalf jaar werk. Een goedgevul de orderportefeuille, maar wie weet hoe het er over anderhalfjaar uit zal zien, wat wat is zekerheid in deze wereld? Naast de boekhou ding en alle overig administratief werk doe ik al het tekenwerk zelf aan het tekenbord, van tekening tot uitvoering M'n medewerkers in het bedrijf gaan vanaf de tekening aan het werk. Zij maken de constructie. Gelukkig behoeven ze een hele boel dingen niet meer met de hand te doen, omdat daar speciale ma chines, zoals draaibanken e.d. voor zijn. Alle gemalen zijn tegen woordig ook computergestuurd, iets wat een onderaannemer pro grammeert. Eigenlijk gaat het er bij dit soort bedrijf, waar best con- currentie-strijd met grote broers geleverd wordt zo aan toe: Je krijgt na het voeren van acquisitie (vaak schrifteljk) een aanvraag. Daarna ga je met een basisontwerp naar de opdrachtgever, welke meestal een waterschap betreft. Het basis ontwerp kan voor een stalen mo len, een vijzel- of een pompge- maal zijn. Het waterschap heeft van tevoren soms een schets ge maakt hoe het gemaal eruit zou kunnen komen te zien en te wer ken. Soms bij wijze van spreken, op de achterkant van een sigaren- doosje. Bij het basisontwerp, dat wij naar aanleiding hiervan ge maakt hebben, doen wij een calcu latie (open begroting) en een of ferte-bestek. Dit om de opdracht gever zo goed mogelijk te laten zien wat hij voor zijn geld krijgt. Wordt dit goedgekeurd dan begint de eigenlijk opdracht, van een ge detailleerde en passende tekening Soms moeten hier en daar kleine veranderingen, zoals een automa tische terugslagklep, die in plaats van rechts, links moet komen". Na een beknopte technische uit eenzetting over de werking van een vijzel- en een pompgemaal pagina 10 heeft nu z'n najaarsaanbiedingen. Dat betekent een fikse korting op CARAVANS en ACCESSOIRES. Caravans Fendt-Caravelair Walker vouwwagens met najaarskorting Walker tenten 15% Zeer uitgebreid accessoires-programma Stalling vanaf 25,- de strekkende mtr. Verhuur Occassions laag geprijsd de koffie staat klaar! Natuur- en Vogel wacht ROTTA herfstwandeling Natuur en vogelwacht Rotta start op 7 september opnieuw haar herfstwandelingen. Deze herfst wandeling vindt plaats in het Lage Bergse Bos te Bergschenhoek. Vooral de herfsttrek van vogels, paddestoelen en vruchten en za den zullen de onderwerpen zijn die behandeld worden. Er wordt ge start om 19.00 uur vanaf Restau rant De Hoekse Hout, in het Lage Bergse Bos te Bergschenhoek. Houdt rekening met het weer! De wandeling kan gratis meegelopen worden. Een moderne showroom, winkel, waarin alle soorten parket en aanverwante artikelen worden verkocht. Door jarenlange ervaring kunnen wij u vakkundig advies geven. Wij zijn geopend van: Schouten Teekens Parket "In de annalen van Moerkapelle staat de familie Hertog vanaf midden zeventienhonderd te boek als bedieners van molens, dus molenaars. De oudste dochter van m 'n jongste oom heeft het allemaal uitgezocht op het gemeentehuis. M'n vader, ook een Bastiaan Hertog, naar wie ik ver noemd ben, is in 1929 met het restaureren van molens begonnen"vertelt Bastiaan Hertog uit de Julianastraat in Moerkapelle. Wat een spreker is die man! Het wordt een interessant verhaal, waarbij het niet meevalt om op dezelfde weg te blijven. We raken af en toe uit de koers, iets wat bij de welbespraakte man kennelijk vaker gebeurt, zonder dat hij echt de draad kwijt raakt. Vooral ook door zijn enthousiasme, vanuit liefde voor z'n werk. (We trokken een uur uit voor dit interview...het werden er ruim twee en half, die eigenlijk nog veel te kort waren...) Hij heeft zogezegd 'het hart op de tong, spaart de kool, noch de geit' waar het gaat om eerlijkheid neemt hij 'geen blad voor de mond' en zegt een ieder 'recht voor z'n raap' hoe hij erover denkt. Alle maal beeldspraak die op Bastiaan Hertog van toepassing is, want binnen vijf minuten weten we z'n leeftijd (38 jaar), z'n politieke keus (V.V.D.), van welke omroepvereni ging hij lid is (N.C.R.V.) en naar welke kerk hij gaat (Geref. kerk Ze venhuizen). Daarbij schroomt hij niet om vanuit deze situatie - vol gens sommige mensen - tegen stellingen (maar volgens hem kan die combinatie), te getuigen van z'n geloof, iets wat hij ook deed in de opname voor de (vrije) lokale radio(piraat) "Signaal". Bijna liet hij zich zelfs ontglippen wat hij voor totaalbedrag aan or ders in de portefeuille had. Als je in Moerkapelle vraagt waar om Bastiaan Hertog bekend is, dan worden er schouders opge haald: "waarom?, tja, gewoon, om dat iedereen hem kent...". Hij zit niet in het verenigingsleven, noch is hij actief op het kerkelijk erf of politiek terrein, al interes seert hij zich juist in de breedte. Al zijn energie en tijd zet hij om in zijn bedrijf, dat zich met de waterbe heersing bezighoudt en dat in de ze vorm best uniek genoemd mag worden. Dat orders krijgt uit alle delen van het land, voornamelijk van waterschappen, voor gemalen pompen en vijzels, ja zelfs tot ver in het buitenland. Met dat laatste is hij erg voorzichtig, omdat de afre kening weieens dubieus kan zijn. Jammer vindt Bastiaan Hertog het, dat z'n' vader dit niet meer heeft kunnen meemaken. "Hij heeft er vijf jaar aan gewerkt, nadat hij zich uit de zaak teruggetrokken had. Het heeft nog eens vijf jaar ge duurd voor we toestemming van de gemeente Moerkapelle hadden om deze molen te plaatsen, geen ondernemersstimulans! De voet - een stenen gebouwtje waarin een trap omhoog.naar de molen voert is in die vijf jaar maar vast ge bouwd, omdat we al 50 jaar beton elementen op het erf hadden ge maakt. Elke dag keek m'n vader naar de vergunning uit, maar deze kwam pas, net nadat hij op 77-jari- ge leeftijd in 1978, overleden was. Daardoor ontbrak ons de lust en het kapitaal, vanwege de verdeling van de nalatenschap, de molen te plaatsen, vooral ook omdat hij ter plaatse nog geschilderd moest worden. Dat heeft tenslotte onze oudste neef Albert Hertog voor z'n rekening genomen. tensief was. Zo bouwde m'n vader ook grote sluisdeuren o.a. in de Westhaven in Gouda. Met een staartboor maakte hij met de hand de verbindingsgaten". Trok uw vader erop uit om orders aan te trekken? "Aanvankelijk niet, want hij had geen auto en geen rij bewijs. Hij adverteerde in het agra rische blad De Boerderij. Later ging hij er wel op uit met een taxi of gebruikte hij de telefoon. Maar echt aan acquisitie zoals ik dat doe, kwam hij niet toe. Dat hoefde toen ook niet. Doordat m'n vader degelijk werk leverde namen de orders toe, naast de kleine stalen windwatermolens die je hier en daar nog in de polders aantreft, en die we nog maken (in de werk plaats zien we er enige klaarliggen bij de rondleiding) kwamen de e- lectrische gemaaltjes en die groei den weer uit tot grotere electrische oppervlaktewaterbeheersingsin- stallaties. Tussen z'n veertigste en vijftigste jaar beleefde m'n vader de top van z'n bedrijf, met 7 a 8 man personeel. Met een diepte punt in 1973 tijdens de oliecrisis. Voor het vervoer van de molens en onderdelen van de gemalen werd destijds jarenlang, vanaf de begin periode, gebruik gemaakt van een gehuurde vrachtauto met chauf feur. Na de oorlog werd neef Al- bert de chauffeur van de leger- Morris, die direct uit het oorlogs- materieel, van de Dump werd ge kocht. Deze werd rood geschil derd. Van lieverlede werd het hand materiaal vervangen door machi nes. Er kwam een draaibank met een electromotor. Wel levensge vaarlijk met die grote aandrijfrie- men. M'n vader was een echte vak man, die z'n kennis opdeed uit er varing. Alles kon hij. (beide water-opvoerwerktuigen) komt de rondgang door de fabriek. "Kijk, daar ligt een windwatermo len en daar zij we bezig met een pompgemaal. Daar liggen vijzels" wijst de heer Hertog, op grote bak- bessten van staal. Z'n vrouw Tine ke loopt met de jonge van de d '<e kinderen, mee. Óp een grote sta len bak staat met koeieletters ge schreven: 'Ik ken wel janke'; doot een nieuwe medewerkerk neerge- kalkt, die het tekening lezen ken nelijk moeilijk valt. De machines zwijgen omdat het zaterdag is. Twee jongemannen ruimen op en vegen aan. Maar van maandagmorgen tot vrij dagavond klinkt hier in de werk plaats, of beter nog de fabriek, het geluid van produktie, van een ijve rig team van 10 medewerkers van Bastiaan, wiens familienaam, even als de Ottevangers, geparenteerd is aan molens. Een bedrijf dat klinkt als een klok en de gemeen tenaam van Moerkapelle tot ver buiten de gemeente, ja tot zelfs in andere werelddelen toe, uitdraagt een faam geniet en alszodanig on misbaar is voor de waterbeheer sing voor de lage Nederlanden. U heeft vast weieens de commis saris van de Koningin op bezoek gehad? stellen we half vragend, bij ons afscheid, deels onder de in druk van de zich hier afspelende werkzaamheden en deels duizelig van de vele informatie die we toe gespeeld kregen. Hertog schudt ontkennend het hoofd. "Een profeet is nooit ge ëerd in eigen omgeving" zegt hij ietwat somber.... Een stelregel door Bas Hertog be dacht is: wie denkt wat hij zegt, zegt nimmer wat hij denkt' "Maar als er iemand dagelijks tegen zon digt, dan ben ik dat zelf" glundert hij. Rottekade 9 Zevenhuizen Telefoon 01802-3115 BLEISWIJK - Avond met Piet Steltman in Sjaloom (Bleiswijk): Op dinsdag 11 september organi seert Natuur- en Vogelwacht Rotta een avond in Sjaloom. Het is de vo gelwacht gelukt om voor deze avond een heel bijzondere man naar Bleiswijk te halen. Het gaat om de direkteur van het I.V.N. (In stituut voor Natuurbeschermings educatie), bekend van het televi sieprogramma "Ja natuurlijk", nl. Piet Steltman. De liefhebbers van het natuurpro gramma Ja Natuurlijk zullen zich Piet onmiddellijk voor de geest kunnen halen met zijn rustige, be dachtzame en zeer spontane pre sentatie, waarbij het hem vooral lijkt te gaan om het 'gewone'- het alledaagse waar wij "U en ik", zoals hij veelvuldig pleegt te zeg gen, te vaak aan voorbij gaan. In een tijdsbestek van zo'n 10 minu ten weet hij op overzichtelijke wij ze fantastisch veel te zeggen op een manier die je bij blijft. Geen duizelingwekkende vaart, geen sneltreininformatie, maar rustig en bedaard en zeer enthousiast, zo dat je alles goed kunt verwerken. Een échte natuurkenner - en -lief hebber in hart en nieren, dat zie je zo. Iemand die hart heeft voor al les wat groeit en bloeit, maar zon der sentimenteel te worden. Ook de gevaren die onze natuur be dreigen worden goed in de gaten gehouden. Ook daar wordt gede gen aandacht aan besteed in zijn (helaas zo korte) televisiepraatje. Een allrounder dus, die zijn werd op voortreffelijke wijze weet te presenteren. Het I.V.N. heeft het getroffen met zo'n goede leidsman Er zijn afdelingen van het I.V.N. in Zoetermeer, Rotterdam en Den Haag voor een ieder die nadere in formatie wenst over het doen en laten van dit instituut. De avond met als onderwerp "Natuur in ei gen omgeving" begint om 20.00 uur in de bovenzaal van Sjaloom, Dorpsstraat 43, Bleiswijk. Niet-le- den betalen 3,-. leden .gratis. Dinsdag t/m vrijdag van 10.00-12.00 uur en van 14.00-17.30 uur. Zaterdag de gehele dag van 10.00-17.00 uur. Donderdagavond van 19.00-21.00 uur. Nieuwe Haven 318 2801 EG Gouda Telefoon 01820-21520 b.g.g. 01827-3907 03488-864

Dorpskrant | 1984 | | pagina 10