DORPSKRANT 'In je jeugd moetje leren schaatsen' 'Ouders kunnen jeugdschaatsen stimuleren" ONDERLINGE BRANDWAAR BORG MAATSCHAPPIJ voor al uw VERZEKERINGEN TEGEN KOSTPRIJS Voor begrafenissen C.H. DE VRIES Recreatie VERWEIJ SPECIALE WINTERAANBIEDINGEN pagina 10 jong geleerd schaatsen- schaats- kleding ruilbeurs NIEUWERKERK ».d. IJSSEL EN OMSTREKEN W.A. Groeneweg 14 - 2761 DD Zevenhuizen - Tel. 01802-1671 CARAVANS - VOUWWAGENS STALLING - SERVICE - VERHUUR Off. dealer Fendt - Bergland - Caravelair KLEINTJES WORDEN GROOT....een foto van een jaar of acht geleden, toen er in Zevenhuizen veel belangstelling bestond voor het jeugdschaatsen. Bovenstaande uitspraken komen van de heer P.C. van Oosten. Als vader van vijf schaatsende zonen kan hij het weten, maar ook als trainer bij de schaatsclub Gouda van de jeugd uit de regio. Die jeugd traint elke zater dagmiddag op de kunstijsbaan De Uithof in Den Haag en op de kunstijs baan Overvecht in Utrecht. In Zevenhuizen is er voor dit schaatsen de laatste jaren wat minder belangstelling. Naar aanleiding daarvan komen we bij de heer Van Oosten terecht. "Onverklaarbaar is het eigenlijk dat Zevenhuizen nog nooit de wis selbeker heeft gewonnen, alhoe wel er in de tijd van Bart Warnders, die de grote stimulans achter het jeugdschaatsen was, toch veel jeugd geanimeerd schaatste. Ja ren groeide de belangstelling. Zevenhuizen is eigenlijk het meest bekende schaatsdorp uit het dis trict Midden Holland, want het heeft niet alleen een grote ijsbaan op de Rottemeren, (Marathon en Molentochten) waarvoor veel toer rijders tijdens een ijsperiode naar Zevenhuizen komen, het heeft ook een bekende schaatsenrijder ge had in Jan Bazen. Hij was mis schien het voorbeeld van veel jon geren om te leren schaatsen. Zo hebben we nu weer Ingrid Paul. Reeuwijk, Nieuwerkerk en Gouda wonnen al enkele keren alssnelste gemeente de wissel-trofee. Een wisselbeker wint het dorp dat in het seizoen en bij het diploma- schaatsen de beste prestaties le vert. De ploeg die om deze wissel beker strijdt met andere ploegen, bestaat uit vijf jongeren. Het dorp dat de wisselbeker wint houdt de beker tien maanden. Elk kind van die ploeg van vijf mag de wissel beker dus twee maanden zelf hou den. Wat het diploma-schaatsen betreft: men kan schaatsen voor het A, B, C of D-d.iploma, al naar gelang de prestatie van het ^ind. De examenonderdelen zijn: be hendigheid, slalom, start en rem proef en een lange baanrit. Aan het eind van het seizoen hebben we ter afsluiting nog een gezellige spel letjesmiddag in het Zevenhuizen- se dorpshuis. Dat is van lieverlede een traditie geworden" aldus de heer Van Oosten. De jeugd van schaatsclub Gouda schaatst elke zaterdagmiddag (- avond) op de kunstijsbaan. Die van Gouda-Oost en Reeuwijk in Utrecht, maar van de andere dor pen, zoals Waddinxveen, Moor drecht, Nieuwerkerk, Zevenhui zen en Gouda-West in Den Haag. Is er voldoende belangstelling om een bus te laten rijden - wat naar Utrecht wel het geval is, dan wordt er ook naar Den Haag met een bus gereisd. Voor dit vervoer moeten de ouders 130,- per seizoen be talen. Veertig gulden kost daaren boven het ijsbaanabonnement en het lidmaatschap van de schaats club, zodat een seizoen schaats- training - van oktober tot april - 170,- kost. "Het ziet er naar uit dat deze winter geen bus kan rij den naar Den Haag, omdat de be langstelling, zeker vanuit Zeven huizen, te gering is. Typisch ei genlijk" verbaast zich de heer Van Oosten "van andere dorpen blijft het deelnemersaantal stabiel, maar van Zevenhuizen valt er een sterk teruglopende lijn te consta teren. Ouders kunnen een stimulans zijn voor schaatsende kinderen. Zij kunnen het schaatsen aanmoedi gen en moeten er helemaal achter staan. Als ze hun kind met een paar botte of te grote schaatsjes wegsturen om hem een poosje kwijt te zijn, is het mis. Dan zal dit kind er ook geen plezier in heb ben. Maar als zijn ouders er achter staan en zorgen voor een paar scherpe schaatsen en desnoods ook eens bereid zijn om een keer extra naar de baan te rijden zal het kind snel vorderingen maken. Schaatsenrijden moet je jong le ren. Het is net'als met dansen,vals je het in je jeugd niet leerde, heb je er later bij een feestje altijd spijt van, dat je het vroeger niet geleerd hebt. Zo is het ook bij schaatsen. Je geniet pas echt van een natuur ijs periode als je schaatskunst meester bent. Neem nou ons veel belovende schaatstalend Ingrid Paul, die dan wel niet begonnen is als jeugdschaatster bij de schaats club Gouda, maar op het ijs van Rotte, dat naast haar huis ligt. Als haar ouders niet achter het schaat sen van hun dochterstonden, had ze het misschien allang opgege ven. Vergeet niet dat het een belas ting is voor een gezin en zeker voor de moeder. Iemand die traint moet op de meest ongewone uren weg en eet pas warm na de training, vaak 's-avonds om een uur of acht. Mijn vrouw kan er, met vijf schaat sende zoons, en een man, van mee praten. En wat denk je van de trai ningspakken? Telkens wassen en ervoor zorgen dat ze droog zijn, omdat intensieve schaatsers meerdere keren in de week trainen •Mevrouw Bazen, de moeder van Jan Bazen en mevrouw Eikelen boom, met schaatsende man en zonen, hebben als moeder menig uurtje aan de schaatssport be steed. De nu 56-jarige Piet van Oosten heeft zelf ook jong leren schaatsen en werd daartoe aangespoord door z'n ouders. "Vroeger was het zo dat tuinders, schippers en stra tenmakers tijdens een vorstperio de niet konden werken. Tuinders, waarvan mijn vader er één was, kon toen bij vorst niet werken, omdat er in de kassen niet gestookt werd. Zo konden wij thuis altijd schaatsen, omdat er niet gewerkt kon worden tijdens een ijsperiode. En omdat vader meeging, leerde je het al jong. Nauwelijks kon je lopen of je leer de al schaatsen op de sloot, met een stoel en met takjes die aanga ven hoever je mocht. Vader ging nooit over een nacht ijs... Ik heb altijd graag geschaatst en doe het nog steeds. Ook aan grote toertochten nam ik vaak deel. In 1956 reed ik de Elfsteden(toer) tocht. Binnen tien uur legde ik 200 km. af. Het was toen een prachtige tocht. In 1963 deed ik weer mee, maar ondat ik 6550 als startnum mer had, was ik ruim twee uur later gestart dan de wedstrijdrijders. 38 km. voor het einde van de barre tocht, met sneeuw en koude en slecht ijs, werden we door de po litie van het ijs afgehaald. Het is erg om mee te doen onder zulke omstandigheden, maar het is nog erger om thuis te blijven en zoiets te missen. De sfeer rondom zo'n Elfstedentocht in Friesland is ge woon geweldig. Overal wordt ge juicht, zelfs voor jou alleen. Het klinkt heel was als je zegt dat je meedeed aan de Elfstedentocht, maar het stelt echt niet zoveel voor. Iedere schaatser kan het, mits hij een dag of tien van tevoren in training is gegaan. Je moet van tevoren als het ware heel wat kilo meters in je benen hebben. Ook aan Schielandtochten over de Ringvaart door omliggende dor pen deed ik mee. Dat zou nu niet meer kunnen, omdat bij ijsperio- des de Ringvaarten niet meer be- schaatsbaar zijn bij Rotterdam en Capelle a.d. IJssel. Gezamenlijk door 8 ijsclubs werden deze tochten georganiseerd. Hoe kwam u bij schaatsclub Gouda? "13 jaar geleden werd de dichtsbijzijnde kunstijsbaa geo pend. Dat was voor ons de ijsbaan Overvecht in Utrecht. M'n twee oudste zoons werden daar o.l.v. Huis v.d. Starre getraind. Zelf ging ik daar ook trainen o.a. in de boch tentechniek. Toen ik hoorde dat er nog geen jeugdschaatsclub be stond heb ik voorgesteld om er één op te richten". U bent dus de oprichter van het jeugdschaatsen? "Ja, zo zou je het kunnen noemen. De Schaatsclub Gouda voelde er wel voor om een jeugdschaatsafdeling in het leven I te roepen. Dat gebeurde 12 jaar 'S; geleden met subsidie van de K.N.S.B. Jan Bazen was destijds ook lid van de Schaatsclub Gouda die voornamelijk droogtrainde en later op de kleine baan van de Haagse HOKIJ en de Jaap Eden- baan in Amsterdam. Hoelang schaatst de club nu in Den Haag? "Zo'n jaar of zeven. Eén groep gaat er vanuit Gouda naar Utrecht en de andere naar Den haag. De eerste 5 jaar gingen we alleen naar Utrecht". Waarom wordt er op zulke vreem de uren, van vijf tot zeven 's avonds getraind? "Wel, dat zijn de zgn. KNSB-uren, dat betekent dat de baan niet toegankelijk is voor het publiek. Dat publiek heeft er dan ook geen belangstelling voor om dat het zich met de maaltijd be zighoudt. Voor wat betreft de schaatsjeugd van schaatsclub Gouda geldt ook een dergelijke tijd. Om ongeveer half acht zijn de kinderen 's avonds weer thuis. Herkenbaar is onze schaatsclub aan de witte mutsen en de rode trainingspakken. Die rode trai ningspakken zijn niet verplicht, omdat we niemand zo'n aankoop willen opdringen. Wel de witte mutsen, omdat ze daardoor voor de trainer herkenbaar zijn. Elke schaatsclub heeft een andere kleur muts op de baan". Zijn er trainers en leiders? "Ja, we hebben er zo'n zes totachtwaarop we een beroep kunnen doen. Meestal gaan dezelfden, ik denk bijvoorbeeld aan Piet van Wissen, Mevr. Abbekerk, Mevr. v.d. Ham, aan Stien van Leeuwe en haar man Cor, die vele jaren op de jeugd begeleidden, nu uit Zevenhuizen vertrokken en aan de overzijde van de Rotte op de molen wonen. Van een Zevenhuizense molen afkom stig is Lida Ottevanger. Zij kwam er als leidster vorig jaar bij. Con tactpersoon van Zevenhuizen en leider is de heer L.P. v.d. Hoek uit de Boslaan. Zelf ga ik bijna iedere zaterdag mee als trainer. Het is echt jammer dat de belangstelling terug loopt. Twee jaar geleden waren er nog 55 schaatsertjes maar het vorig jaar slechts 38. Er zouden er 100 moeten zijn om twee bussen te kunnen laten rij den. Eén naar Utrecht en één naar Den Haag. Zevenhuizen zou dan, zoals vroeger het geval was, de laatste opstapplaats zijn (halte Burg. Klinkhamerweg) en de eerste uitstapplaats op de terug weg. Wat leren de kinderen? "Wel, de grondbeginselen van het schaat senrijden. Als ze die beheersen wordt er aan de techniek gewerkt. Zo krijgen ze ook bij een vorstperi ode voorsprong op leeftijdgenoot jes. Nu de winters niet zo streng zijn kunnen de kinderen nauwe lijks schaatsen leren. Het is toch zo belangrijk dat het jong geleerd wordt, want als ze eenmaal op lengte zijn, of flink in de groei, vanaf ca. zo'n jaar of 12,13, dan is het haast niet meer te leren. Voor lange mensen is leren schaatsen erg moeilijk. Ik zeg altijd: 'zodra je van onderen en van boven uit je broek komt moet je leren schaat sen!' Het is jammer dat, misschien mede door het wegblijven van strenge winters (dus een vorstpe riode met goed schaatsijs) er min der animo is voor de schaatssport. Trouwens je merkt het zo als er een strenge winter is met veel ijs dan leeft de animo op. Vooral als ouders de kinderen als groep heb ben zien schaatsen, bij deelname aan een toertocht, wat we altijd doen bij een vorstperiode met sterk ijs. Als groep doen we dan mee aan de Molentocht. Het is dan ook een leuk gezicht al die kinderen op dezelfde wijze aan gekleed met rode trainigspakken, en herkenbaar aan de witte mut sen...." Is het de bedoeling van de schaatsclub de kinderen op te lei den voor de wedstrijdsport? "O nee, zeker niet" zegt de heer Van Oosten "Wel vind ik dat ze moeten leren iets te bereiken. Rivaliteit mag er best zijn, daarmee kweek je ook belangstelling van anderen. Maar als je het een totale misluk king vindt als je bij een wedstrijd niet gewonnen hebt dan is er iets mis. Aan wedstrijden meedoen moet een vorm van genieten zijn en dat heb ik ook m'n jongens voorgehouden. De oudste zoon Gerard (er zijn ook nog twee doch ters die met moeder bij wedstrijd voor supporters speelden) is nog actief in de wedstrijdsport op ge westelijk niveau, evenals zijn broer Hij is bijna afgestudeerd aan de Landbouwhogeschool in Wage- ningen en heeft verkering met een ex-lid van de kernploeg Ina Steen- bruggen. Samen zijn ze vaak op de Utrechtse kunstijsbaan te vinden. Belangstellenden voor het jeugd schaatsen voor 8 tot 12-jarigen kunnen zich wenden tot de heer L. j.ó. Hoek, Boslaan 67, telefoon 31802-1798. Op vrijdagavond 5 oktober wordt er bij P.C. van Oosten, 1e Tocht- weg 75, op de grens van Zeven huizen met Nieuwerkerk, een ruil beurs gehouden van schaatskle- ding en schaatsen, van 19.00 tot 20.00 uur. Wie op deze avond niet slaagt kan altijd bij Lida Ottevan ger terecht. ook dat leren de schaatsertjes: goed onderhoud bevordert de levensduur.. Tel. 01828-14719 - Tesselschadelaan 20, Waddinxveen voor Waddinxveen en omstreken, Moerkapelle, Zevenhuizen Benthuizen, Boskoop, Gouda, Moordrecht, Reeuwijk, Nieuwerkerk a.d. IJssel Rottekade 9 Zevenhuizen Telefoon 01802-3115

Dorpskrant | 1984 | | pagina 10