25-JARIG BESTAAN Stichting Dorpshuis Moerkapelle DORPSKFJWT pagina 6 verbouw-nieuwbouw De gemeente Moerkapelle wordt de nieuwe eigenaar van het oude schoolgebouw voor een bedrag van 15.000,-. Er worden plannen gemaakt, die ervan uitgaan dat het schoolgebouw een grote verbou wing zal ondergaan. Dat moet wel, want het verkeert in slechte staat. Het dak van de aanbouw gaat er weldra al af bij de plannenmakerij. Deze vleugel, zonder verdieping, zal, zo denkt men, als gymnastiek lokaal dienst kunnen doen. Het twee verdiepingen tellende hoofd gebouw wordt ingedeeld, met be neden een vergaderlokaal en bo ven de conciërgewoning. De 'hoofdenwoning' wordt verhuurd en is niet in het plan begrepen. Jacob de Knegt zegt tijdens een gemeenteraadsvergadering op 12 subsidies Zodoende moest men op zoek naar subsidies. Wat blijkt: door het rijk en de provincie wordt geen ■subsidie gegeven aan gemeenten, wel aan particulieren. Om toch voor subsidie in aanmerking te ko men, komt de gemeente op het idee deze, door het in het leven roepen van een stichting, toch bin nen te halen. Op 8 mei 1959gaater naar alle verenigingen een uitno diging uit om op 14 mei bijeen te komen met als doel het oprichten van een verenigingsraad. Die vere nigingsraad zou dan als taak krij gen een stichting op te richten. Zo komt er een voorlopig comité waarin zitting hebben het hoofd van de openbare lagere school, de heer J. Slothouber, de heer P. v.d. Linde (manufacturier), P. Bree- dijk (de post); P. de Graaff en J. Brouwer. Allemaal mannen, zoals in die tijd gebruikelijk. Met mede werking van een ambtenaar van de stichting maatschappelijk werk Zuid-Holland, de heer Scherpen- huizen, wordt op 23 oktober 1959 stichting dorpshuis Moerkapelle een feit. De akte passeert bij nota ris D.B. v.d. Most in Waddinxveen. Niet opgericht door verenigingen, maar helemaal door en voor de ge meente, met als doel subsidies binnen te krijgen, blijkt dus uit het vorenstaande. Ook uit de latere ontwikkelingen blijkt, dat de ge meente de touwtjes in handen houdt. Later is het bestuur mon diger geworden en door schade en schande wijs, zeker capabel voor zijn taak een kakhuis bouwstop bezuinigen Om een idee te geven op welke wij ze het gemeentebestuur bezig is met het invullen van bezuinigin gen is het voorstel om de zgn. "pa niekverlichting" uit kaarsen te doen laten bestaan. Tenslotte blijkt vergeten rekening te houden met een ventilatiesysteem....kos ten 1675,-. opening En dan....is het zover....op 7 no vember 1964 vindt de officiële ope ning plaats. Gijs van Kralingen is de eerste beheerder. Hij werkt voor een klein loon als schoonma ker, maar heeft bovendien de op brengst van de bar (hij moest hiervoor een eigenloveritaris aan schaffen, dat later bij zijn vertrek door de stichting moest worden aangekocht daar de nieuwe be heerder niet meer de barop- brengst ontving, maar op een an dere overeenkomst in dienst was.) champagne Legendarische verhalen doen over die tijd de ronde. Zo vroeg een bruiloftsgast om champagne. Dat had men niet. Een zoon van Van Kralingen springt op z'n brommer en rijdt naar diverse café's in de omgeving. Eindelijk vindt hij er één en brengt hem achter op z'n brommer terugHet is niet be kend of hij nog één glas uit de stormachtige inhoud heeft gekre gen....champagne was in Moerka pelle ook nog een onbekende drank! in de kelder mooi verhaal Nog even een terugblik naardeof ficiële opening, waarbij ook de in specteur van het lager onderwijs (i.v.m. gymnastieklessen welke nu in het dorpshuis plaats gaan vin den) tegenwoordig is. Deze merkt op dat het dorpshuis op een bij zonder toepasselijke dag wordt geopend, nl. Sint Juttemis. "De dag waarnaar al onze onvervulde wensen worden verschoven" stelt hij lachend. Staande de opening wordt er 600,- bijeengebracht en is de bouw financieel rond. lopende zaken Het dorpshuis draait. Kleine voor valletjes, grote evenementen, uit voeringen en de dagelijkse gym nastiek. Twee zangverenigingen die elkaar in de wielen fietsen en op dezelfde avond repeteren, maar met een ander repertoire. Later zoekt één van de twee andere re petitieruimte. raad van toezicht De heren Breedijk en De Knegt worden benoemd als raad van toe zicht op het dorpshuis. Voorzitter V.d. Heuvel moet ook een oogje in het zeil houden. Eén van de handi caps na de opening is, dat de nieu we burgemeester, de heer Keijzer, niet alle afspraken, gemaakt met B&W kent (Ze staan zwart op wit, maar het bestuur laat zich over donderen). Zo zou de gemeente 60% in het exploitatietekort bij dragen. Jaren is het een financieel touwtrekken en moet het bestuur op het matje bij B&W, omdat er al tijd geldgebrek is. In de beginja ren zeventig wordt er keihard ge dreigd met intrekken van de sub sidie. andere perikelen kroketten en slaatjes realisatie op moer En dan groeit men groter en ko men er plannen voor een groter dorpshuis. Daarover is bij de ope ning het één en ander geschreven, twee jaar geleden. Het ging alle maal niet vanzelf en gaat op dit moment ook niet. In '82 was het bij de opening zelfs zo, dat het ge bouw maar voor 30% bezet was. Penningmeester Blok: "Nu in 1984 is dat voor vrijwel 100%, hetgeen inhoudt, dat er een veel betere ex ploitatie is. Het stichtingsbestuur is hard bezig om de exploitatie goed boven de grond uit te tillen met de oprichting van een B.V. voor 100% van de stichting, om WIR premies te krijgen en BTW te verrekenen. De gemeente heeft er wat moeite mee dat het niet snef genoeg gaat maar alles heeft z'n tijd nodig, ook dit. De exploitatie van 1983 levert een te groot tekort maar in de jaren 1984 en 1985 zullen we dit inhalen, is onze prog nose". namen Bij een jubileum hoort niet alleen geschiedenis, maar ook moeten er namen genoemd worden van men sen die zich verdienstelijk maak ten om een dorpshuis te realiseren In 1964 werden de heren Slothou ber en De Graaff, vervangen door mevrouw Kadiks en de heer V.d. Heuvel (V.d. Heuvel is 20 jaarvoor zitter geweest). In 1965 gaat de heer V.d. Linde eruit en komt de heer Van Amerongen erin. Vorige maand nam het bestuurslid J.F.W. Fillerts afscheid De heer J.C.J. Benckhuysen volgt hem op in het bestuur. Voorzitter van het stich tingsbestuur is de heer C.H.L.M. Reijntjes, de heer W. Cammeraat is secretaris, dr. ir. P. Blok penning meester. Leden van het bestuur zijn: mevr. A.M. van der Feltz-Aar- sen, mevrouw E. Zuidema-de Jong en de heer J. Hallers. Namens de gemeente zijn aan het bestuur toe gevoegd, wethouder C. Wolff en het gemeenteraadslid de heer D. de Leeuw. Het 25-jarig bestaan van de stichting "Stichting Dorpshuis Moerkapelle" betekent niet dat er al zo lang een dorpshuis is in Moerkapelle. Maar om er één te realiseren moest er eerst wel een stichting in het leven worden geroepen. Hoe dat allemaal in z'n werk ging en wie er bij betrokken wa ren, hoe het tenslotte van de grond kwam en de verwikkelingen er rondom heen. ziin ooed voor een verhaal voor de Doroskrant. Na 25 iaar inmiddels een stukje geschiedenis, waar velen, rechtstreeks of zijde lings, bij betrokken waren. Penningmeester P. Blok maakte er een studie van om alle stukjes en Deetjes dij eikaar te verzamelen tot een compleet geheel. Hij is het ook die aan de hand van bewaarde correspondentie de situatie schetst van een bepaald moment in de geschiedenis van de stichting. Om een beetje een indruk te geven hoe lang de besluitvorming, om te komen tot de bouw van een nieuw dorpshuis in beslag kan nemen, worden er data genoemd. Ook namen ontbreken niet Na een lange prénatale aanloop wordt op 23 oktober 1959 de stich ting "Stichting Dorpshuis Moerka pelle" geboren. Het duurt dan nog tot november 1964 voordat er een nieuw dorpshuis kan worden geo pend. Een aanloop van vijf jaar. Eenzelfde periode was ervoor no dig om een stichting in het leven te roepen, want op 25 februari 1954 vindt een eerste gesprek plaats tussen het gemeentebestuur van Moerkapelle en het bestuur van de christelijke lagere school. Het schoolbestuur wil een nieuwe school bouwen en de bestuurders wisselen van gedachten om aan het oude schoolgebouw een be stemming voor het 'algemeen be lang' te geven, namelijk die van gymnastieklokaal en verenigings gebouw. De gymnas tieklessen, ook die van de plaatse lijke gymnastiekvereniging von den namelijk plaats in de zaal "Luytjes". Op z'n netst noemde men het "een oude veilingzaal" en had men subsidie nodig dan heet te het "de zaal achter de dorpsher berg het 'wapen van Moerkapelle'. De gymnastiekvereniging Tarzan gymde in de winter rond een pot kachel. Uitvoeringen betekenden voor de familie Luytjes, hun hele huis ontruimen en een verkleed partij op de echtelijke slaapkamer. De christelijke zangvereniging mocht in de christelijke lagere school zingen, waar tussen twee lokalen een verwijderbare wand was, zodat hier ook uitvoeringen gehouden konden worden van christelijke jongerenverenigingen. Kortom deze school bood onder dak voorchristelijke verenigingen. De neutrale zangvereniging "Zang en Vriendschap" repeteer de zodoende elke week in 'zaal Luytjes', terwijl de Plattelands vrouwen elke maand in het Groene Kruisgebouwtje aan de Zijde, on derdak genoten. In 1957 verhuist de school en komt het oude gebouw leeg in de dorps kern. "Een ideaal pand voor vere nigingen en ook te gebruiken als gymnastieklokaal" vindt het ge meentebestuur onder voorzitter- schaD van burgemeester J.J. Steenbakker Morilyon Loijsen. Deze heeft van het begin tot het eind een belangrijke vinger in de dorpshuispap gehad. Toen er ein delijk een dorpshuis stond ver trok hij....Of hij vond dat hij in Moerkapelle zijn taak volbracht had en z'n capaciteiten elders ging aanwenden, of angst had voor ex ploitatietekorten, waarvoor de ge meente zwart op wit voor 60% ga rant stond. december 1957 een wijs woord: Het schoolgebouw is als vereni gingsgebouw niet geschikt, omdat het (50 jaar oud) in slechte staat verkeert. Het kan beter tegen de grond". Desalniettemin wordt in deze vergadering besloten tot de aankoop. De verkoop wordt op 25 april 1958 bekrachtigd. Door het hoofd van de Technische dienst (die ook in dienst was van de ge meenten Benthuizen, Bleiswijk en Zevenhuizen), de heer Jalink wordt een begroting gemaakt van de verbouwingskosten: 53.000,- Dit valt het gemeentebestuur erg tegen. Men dacht aan 30.000,-. Wat gaat er gebeuren? Dat is een vraag die velen stellen, omdat er nog veel heen en weer gepraat wordt. Er wordt een nieuwe begro ting gemaakt waarbij nog steeds van verbouw wordt uitgegaan. Maar liefst 150.000,- worden de kosten van de verbouwing ge raamd. B&W zijn bereid om 60.000,- op tafel te leggen, maar dat is de uiterste limiet. Het voor lopig comité van de stichting dorpshuis Moerkapelle, wordt uit gebreid met de heer J. Hooger-dijk (wethouder) en het gemeente raadslid Jac. de Knegt. Beiden ver tegenwoordigen in dit comité en later in het bestuur, de gemeente. Op 17 augustus 1959 vindt een eerste vergadering plaats van de verenigingsraad, waarin besloten wordt om door middel van enve loppen een inzameling te houden. Deze is rond de jaarwisseling '59- '60 en brengt ca. 1584,- op. Nieuwe ontwikkelingen in de ver bouwing: een nieuwe vleugel na afbraak van de laagbouw in west- oostrichting. De geschatte bouw kosten zijn 124.250,-. Diverse verenigingen houden akties. De mandolineclub "De snarenpluk- kers" zorgt voor honder gulden en de Plattelandsvrouwen houden een oliebollenactie die 450,- op brengt. De eerste strubbelingen ontstaan doordat enkele christelijke vereni gingen aanstoot nemen aan het feit dat ze niet zijn uitgenodigd voor de oprichtingsvergadering. Dat neemt niet weg dat de Bazar een succes wordt. Drie dagen lang, begin april, vindt deze plaats en heeft een opbrengst van 2700,-. Het hoofdthema van de ve renigingsraad is: hoe kunnen we zes a zevenduizend gulden zelf bijeen brengen? Er ontstaan weer allerlei moeilijkheden, besprekin gen om de kosten te verlagen om het gebouw te verkleinen. Bij elke bespreking wordt het gebouw eenvoudiger en kleiner. Een his torische opmerking van de heer Brouwer destijds gemaakt is: "als we zo doorgaan krijgen we geen dorpshuis, maar een 'kakhuis' Het gebakkelie blijft nog even doorgaan, want daadwerkelijk kan er toch nog niets uit de verf ko men, omdat de woning van het vroegere schoolhoofd, bewoond door de familie Meijer, na ontrui ming, eerst tegen de vlakte moet. Een stap verder in de goede rich ting is het besluit om het oude schoolgebouw aan de stichting dorpshuis Moerkapelle te verko pen. Gedeputeerde Staten verle nen hier geen goedkeuring aan, omdat de gemeente er veel te wei nig voor vraagt, nl. 9000,-, terwijl het zelf 15.000,- betaalde. De ge meente trekt het besluit in en op 6 maart 1962 komt het voorstel tot verkoop aan de stichting voor het bedrag van 15.000,- vlot door de vergadering en wordt een week la ter al door G.S. goedgekeurd. Nog steeds is er van nieuwbouw geen sprake....! Een tijdbom ontploft als de heer Jalink met een begroting komt van 209.000,- wat voor de nodige boosheid en verwarring zorgt. Het hoe en het waarom van dit hoge bedrag is niet duidelijk, niemand eigenlijk. Tenslotte worden er ar chitecten naar Moerkapelle ontbo den, o.a. de heer Roggeveen, die een plan ontwerpt dat de kosten op 122.660,- begroot. "Te duur" vindt men, temeer daar op dit be drag ook nog eens de aankoop- kosten van 15.000,- komen. Om dat de totale kosten slechts 134.000,- mogen zijn komt het voorstel om dan maar van nieuw bouw uit te gaan, omdat dat voor dit bedrag ook mogelijk moet zijn. Unaniem is met het ineens hier mee eens en de plannen komen nu in een stroomversnelling. Op 10 januari 1962 is het plan bestekrijp en wordt rijksgoedkeuring aange vraagd. Weer komt er een kink in de kabel, want van hogerhand komt er een bouwstop. De rollen worden nu omgedraaid. Als de gemeente wil bouwen kan dat, maar particulie ren worden aan banden gelegd, dus ook de stichting dorpshuis krijgt geen bouwvergunning. Dan gaat men allerlei foefjes bedenken om op een andere manier de bouw te bevorderen. Zo argumenteert men dat het podium (datzo vind de overheid niet in een gymzaal thuis hoort) als bergplaats voor de gym- nastiektoestellen dienst moet doen en het podium verder nog gebruikt zal worden voor schoo- gymnastiekuitvoeringen. Eindelijk komt er in april 1963 de rijksgoed keuring, nadat op 22 maart het be stuur bij elkaar is geweest om de financiële opzet te wijzigen in ver band met de gestegen bouwkos ten. Op 29 april '63 is de begroting 160.450,-. Nóg steeds wordt er niet gebouwd, zelfs het oude schoolgebouw is nog niet afge broken. Tenslotte is alles in kan nen en kruiken en komt er een uit nodiging van het gemeentebe stuur (dat alles zelf in de hand houdt) voor het slaan van de eerste paal op 10 augustus 1963). Een aardig vermeldenswaardig feit is dat er verzuimd was een bouwver gunning aan te vragen. Op 15 au gustus wordt dat alsnog gedaan en op 3 september wordt deze ver leend. Omdat Omdat het een strenge winter is, zit er weinig schot ik de bouw, want op 11 januari 1964 kan de eerste steen pas worden gelegd. (Deze is nooit meer teruggevon den....) Met de bouw bemoeit het stichtingsbestuur zich weinig, wel met de financiële zaken. Zo moet het tekort van 9.000,-worden op gevuld uit de gemeenschap. Men wil geen bazar houden. Dan maar met intekenlijsten. Kapitaalkrach tige Moerkapellenaren worden ge vraagd om als eersten op de inza- melingslijst een gift van honderd gulden in te vullen, zodat anderen het goede voorbeeld kunnen vol gen. (Helaas plaatste men dezelf de personen meerdere malen op verschillende lijsten bovenaan zo dat men later bij het optellen een aanzienlijk verschil had. Hier is de nodige tijd aan besteed om dit uit te zoeken). De inzamelingsaktie brengt 6.144,15 op. Een subsi die van het Anjerfonds zorgt voor 2500,-. Van het Kon. Juliana- fonds komt nog eens 3500,- bin nen en dan is men er Gitaarvereniging Gimando wil ook wel een vertrek huren in het nieu we dorpshuis, maar kan de huur niet betalen. Om toch te kunnen repeteren (evt. met subsidie zo denken zij) is zaalruimte nodig. Ze krijgen van het bestuur de kelder onder het podium toegewezen voor 2,- per avond. Het slechtste plekje van het dorpshuis, een grie zelig gat, wat eigenlijk als kleed ruimte dienst doet. In de vergadering van 28april 1965 wordt door de verenigingsraad op gemerkt dat de vouwwand te be weeglijk is, waarop de voorzitter antwoordt dat deze nog geverfd moet wordenHet huidige be stuur zal het oude nog wel eens om deze kleine zorgjes benijden! In augustus 1966 wordt er een spoedvergadering uitgeschreven. Een Rotterdamse firma wil een feestavond in het dorpshuis orga niseren. Men gaat akkoord, mits de avond netjes verloopt. In die tijd komt er ook een aanvraag van de katholieken om op zondag in het dorpshuis te mogen 'kerken'. Het verzoek wordt afgewezen, het geen uitmondt op een rel in de ge meenteraad, maar wordt uiteinde lijk gladgestreken door de burge meester. Als motivatie voor de wei gering stelt men dat de angst be staat dat groepen zich afscheiden uit de plaatselijke kerken en een eigen 'groep' of 'kerk' in het dorps huis beginnen. In 1968 komt er een nieuwe be heerder. De stichting zit gelijk voor een financieel probleem, want de keuken- en barinventaris is eigen dom van beheerder V. Kralingen en moet nu door de stichting wor den gekocht. Rjnus Zijderhand runt nu de Dar en de keuken, maar op een andere basis als zijn voorganger. Slaatjes en kroketten worden er nu ook ver kocht, maar de kroketten kunnen niet in het dorpshuis worden ge bakken. Dat gebeurt in het hok van de voetbalvereniging. Op de fiets snelt de beheerder daar telkens heen. In die dagen is de inventaris erg sober en daarom is er tante Nel, die de vaat afwast. Zij is een vertrouwd figuur in Moerkapelle en opgeruimd van aard. Uren kan zij zingen achter stapels vaat. Bij hele grote bruiloften zingt zij alle verzen van Psalm 119, die zij alle maal uit haar hoofd kent. foyer Het heeft heel wat voeten in de aar de, maar uiteindelijk komt er een foyer. Hoewel het bestuur in het eerste gesprek in 1967 aan het ge meentebestuur voorstelt een "mooie zaal" aan de zuidzijde te bouwen, denkt de gemeente aan de noordwesthoek. Het laatste ge beurt ook, nadat er heel wat verga derd, gerekend en gekrakeeld is. De begroting is 93.000,- en wordt later 105.00,- (medio 1971). Er komt een rijksbijdrage van 25.000,- eenzelfde van de pronvin- cie en van particulieren 10.500,- en de gemeente stelt een subsidie beschikbaar van/14.500,-. De res terende 30.000,- wordt door de stichting geleend. De gemeente gaat zelf uitbreiden. Het stichtings bestuur wordt er nauwelijks verder in gekend. Gemeentewerken is ook princi paal en houdt toezicht op de bouw o.l.v. de heer Poldervaart. Er moet een vouwwand besteld worden tussen de kleinere vergaderloka len, maar de burgemeester vindt dat niet nodig. Toch komt deze er, omdat het bestuur mondig wordt en zijn poot stijf houdt. Op 8 mei 1971 wordt het dorpshuis na, na de verbouwing, heropend. Wat er zich rond de opening afspeelt is niet te achterhalen, want de notu len vermelden er niets over. Wel dat de uiteindelijke kosten 104.494,- waren. Het hoofd van de dienst gemeentewerken is van mening dat het voor minder ge bouwd had kunnen worden. Na Rinus Zijderhand wordt Rokus Klos beheerder. Wim Schreiner volgt hem op waarna de huidige naar Moerkapelle komt, Henk Doornhein. Het be stuur - en dat mag weieens ver meld worden - bestaat uit onbezol digde vrijwilligers - die elke zater dagmorgen in het dorpshuis te vinden zijn om reparaties te ver richten en beschadigingen weg te werken. "De onkostenpost blijft hierdoor zo laag mogelijk en is ook beter voor de financiële gezond heid van Op Moer. Zoals al eerder werd gesteld, is er een B.V. van het dorpshuis Moerkapelle gemaakt, met het stichtingsbestuur als di rectie. Tevens' is er een evenemen tencommissie in het leven geroe pen die voor festiviteiten zorgt.

Dorpskrant | 1984 | | pagina 6